Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Hef Eko-Plus U 25 Kw +zawór trójdrożny


hubkar

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku dostałem od ojca używany 2 lat piec Hef Eko-Plus U 25 Kw ze sterownikiem GECO G-403-PO2 . Monterzy przy instalacji polecili mi zawór trójdrożny Honeywell. Taki też zamontowali. Do tej pory po południu ogrzewałem się dodatkowym paleniskiem, ponieważ mam jeszcze gruby węgiel. Nurtuje mnie kilka pytań odnośnie tego zaworu oraz użytkowania tego pieca. Dołączam fotki instalacji.

-jak ustawić ten zawór na zimę i lato (obecnie jest na 7). Latem chcę grzać za pomocą rusztu wodę.

-czy jest potrzeba włączania pompki ciepłej wody, poprzednio u ojca nie była używana

-co daje grawitacja w przypadku gdy piec pracuje normalnie. Być może trzeba zamknąć grawitację?

Proszę o informację. Pozdrawiam. hubkar

post-1081-1226786747_thumb.jpg

post-1081-1226786799_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj hubkar,

Zawór trójdrożny w Twojej instalacji służy tylko do obniżania temperatury wody zasilającej odbiorniki proponuję przerobienie na pełne mieszanie czyli zawór czterodrogowy, chroni on kocioł przed zbyt niską temperaturą powrotu i spełnia zadania zaworu trójdrożnego, a masz bardzo porządny kocioł, szkoda go. A przeróbki w Twojej instalacji są konieczne i tak.

Co do używania pompy do CWU (obrazek po lewej), jest wskazana, steruje nią automatyka kotła i utrzymuje zadaną temperaturę, likwidując zarazki np. legionelli w temp. około 60 st.C, w przypadku cyrkulacji grawitacyjnej w obiegu CWU możesz nie uzyskiwać wymaganej temperatury.

Co do grawitacyjnego obiegu wody w instalacji CO(obrazek po prawej), ona pracuje ciągle nie zależnie od tego czy chcesz czy nie, natomiast zastosowanie pompy obiegowej daje możliwość podłączenia jej do automatyki, która steruje nią i włącza tylko wtedy, gdy jest potrzeba. Na pewno nie zamykaj grawitacji, bo ona zabezpiecza kocioł przed przegrzaniem kotła w przypadku braku prądu, ale koniecznie i to natychmiast powinieneś zastosować na niej zawór różnicowy(potocznie na niego mówią grucha, a w środku jest gumowa kulka o ciężarze właściwym zbliżonym do ciężaru wł. wody - cena około 45zł), który nie pozwala aby woda w bypassie krążyła w kółko, a skieruje ją do kaloryferów. W obecnej konfiguracji woda krąży w kółko od trójnika przy kotle przez pompę do trójnika na górze i z niego bez żadnych oporów w dół zasysana pompą - bez sensu. Chyba się zgodzisz? Jeśli tego nie zrobisz to wyłącz pompę, zaoszczędzisz na prądzie.

Życzę powodzenia w pilnych pracach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.