Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Pieca...


Bradoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Latem kupiłem piec firma Górniak typu SKI. Budowa nie jest nowoczesna ale jestem z niego zadowolony. Obecnie mam miarkownik ciagu i pale drewnem. Przymierzam sie do palenia koksem lub weglem w zaleznosci czym bedzie mi sie lepiej palic. Problem polega na tym ze mnie nie ma w domu po 10 h a mi chodzi o stałopalnosc. Moje mieszkanie ma to do siebie ze jak sie pali to jest ok ale jak przestaniesz 1 dzien to potem ciezko nagrzac. Do czego zmierzam... Zastanawiam sie nad zamontowaniem takiej o to dmuchawy http://allegro.pl/sterownik-dmuchawa-wentylator-zestaw-kotla-pieca-i3070387297.html . Chodzi mi o to ze przed pójściem do pracy chciałbym zasypac cały piec weglem badz koksem ustawic dmuchawe na 50 i zeby to mi sie tam spokojnie palilo. Mam miarkownik i niby powinien spełniac podobna funkcje ale ustawiam go sobie na 50 a na piecu jest 65. Jakis on niedokladny a kilkanascie razy go ustawiałem. Co o tym myslice zda to egzamin i czy wogołe moge tak zrobic? Przerobek niebedzie duzo, wystarczy zrobic otwór w drzwiczkach uszczelnic i zamontowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj czy to ten typ kociołka ?

podaj wiecej danych jaka jest moc tego kociłka

 

kociol1.gif

zobacz tu

http://forum.info-og...niak-jak-palic/

z pewnością uzyskasz więcej infor. na temat palenia od góry .jak również może nie być konieczności zakupu dmuchawy , palę również od góry bez dmuchawy a na miarkowniku i nie mam problemu z utrzymaniem stałopalności do 12 godz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Latem kupiłem piec firma Górniak typu SKI. Budowa nie jest nowoczesna ale jestem z niego zadowolony. Obecnie mam miarkownik ciagu i pale drewnem. Przymierzam sie do palenia koksem lub weglem w zaleznosci czym bedzie mi sie lepiej palic. Problem polega na tym ze mnie nie ma w domu po 10 h a mi chodzi o stałopalnosc. Moje mieszkanie ma to do siebie ze jak sie pali to jest ok ale jak przestaniesz 1 dzien to potem ciezko nagrzac. Do czego zmierzam... Zastanawiam sie nad zamontowaniem takiej o to dmuchawy http://allegro.pl/st...3070387297.html . Chodzi mi o to ze przed pójściem do pracy chciałbym zasypac cały piec weglem badz koksem ustawic dmuchawe na 50 i zeby to mi sie tam spokojnie palilo. Mam miarkownik i niby powinien spełniac podobna funkcje ale ustawiam go sobie na 50 a na piecu jest 65. Jakis on niedokladny a kilkanascie razy go ustawiałem. Co o tym myslice zda to egzamin i czy wogołe moge tak zrobic? Przerobek niebedzie duzo, wystarczy zrobic otwór w drzwiczkach uszczelnic i zamontowac.

Ten piec ma jedną zasadniczą wadę daje więcej mocy (przy paleniu od góry ) kiedy jej faktycznie nie potrzeba czyli pod koniec palenia . Bierze się to z racji kształtu komory zasypowej . Wąska komora u góry i szeroka/głęboka na dole powoduje że na poczatku palenia moc paleniska jest niewielka a pod koniec kiedy paliwo sie wypala i zasyp obniża powierzchnia paleniska wzrasta a co za tym idzie i moc pieca . Stad mogą się brac problemy z utrzymaniem temperatury. Przydało by sie również sprawdzić szczelność pieca czy nie dostaje lewego powietrza bo to równiez powód przeciągania temperatury na miarkowniku . Miarkownik moze być uszkodzony albo zanieczyszczony i pracuje skokowo a w takim przypadku żadna regulacja nie pomoże trzeba go wymienic .

Dmuchawa +sterownik pozwala lepiej napowietrzyć paliwo i umozliwia spalanie go w wiekszej ilosci (czytaj w grubszej warstwie ) ale samo to rozwiazanie nie wystarczy . Należało by dodatkowo w palenisku wykonać dodatkowy kanał napowietrzania z otworami które dostarcza powietrze w wyższe partie zasypu . Moze to być rura lub lub inny profil zaslepiona od góry z otworami co ok 8 cm max 10 mm . Ustawiona na ruszcie w pionie pozwoli dostarczyć powietrze w górne części zasypu . Wysokość rury nie wyżej niż dolna krawędż drzwiczek zasypowych . Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać miał jako paliwo do ogrzewania .

Palenie koksem w tak grubej warstwie raczej się nie sprawdzi . Koks powinien się palić w cienkiej warstwie na ruszcie ale takie palenie jest dość upierdliwe .

Na początek sprawdż szczelność pieca bo przy ewentualnym przejściu na dmuchawę to najistotniejsza sprawa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę od siebie, że trochę było o SKI też tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11999-kotly-gornego-spalania/page__st__40 np post 50. Jeśli masz miarkownik a kocioł jest szczelny, to na początek zasypać węglem (groszek lub orzech II), rozpalić od góry i cieszyć się z efektów. Jak to zostanie opanowane, może kolega coś pokombinować według opisu z forum. Do węgla nie ma sensu instalować dmuchawy.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli odradzacie zakup koksu. wiedziałem ze w tym piecu da sie palic od gory ale niemiałem zielonego pojecia jak to zrobic. poczytam pare watkow to moze czegos sie dowiem.myslałem ze dmuchawa pomoze mi troche w ograniczeniu ilosci spalanego opału. darecki to ten typ pieca wlasnie. moc 17, 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z koksem sobie daj spokój. Na pewno nie osiągniesz długich stałopalności. Jeśli spróbujesz palenia od góry to zobaczysz, że dmuchawa wcale nie jest potrzebna. Miarkownik jest w stanie utrzymywać stałą temperaturę (pod warunkiem, że kocioł jest szczelny) a stałopalność może dochodzić do 15 - 20h. Oczywiście wszystko zależy od wielkości kotła i zapotrzebowania domu na energię. Ja palę w kotle SKI w ten sposób od trzech lat i jestem zadowolony. Pooglądaj jak mam zmodyfikowany swój kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli odradzacie zakup koksu. wiedziałem ze w tym piecu da sie palic od gory ale niemiałem zielonego pojecia jak to zrobic. poczytam pare watkow to moze czegos sie dowiem.myslałem ze dmuchawa pomoze mi troche w ograniczeniu ilosci spalanego opału. darecki to ten typ pieca wlasnie. moc 17, 5

ZERKNIJ również w dwa linki które podałem

co nieco jest napisane o stałopaności w tym typie kociołka

http://forum.info-og...niak-jak-palic/

 

http://forum.murator...ie-stałopalność

 

czy nie jest troszkę przewymiarowany ???

jaką powierzchnię użytkową ogrzewasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dolna klapa jest rychoma gdyż odpowiedzialny jest za to miarkownik , a na sztywno powinna mieć przy zamknięciu miarkownika 2mm prześwitu ciagłego dopływu powietrza ,górne doprowadzenie powietrza powinieneś sprawdzić sam na próbach i błędach gdyż nie jest to sztywno określone , na początek rozetkę otwórz na 3 - 5 mm tylko pamiętać aby na miarkowniku była ustawiona temper. 60st najważniejsze czy miarkownik jest wykalibrowany prawidłowo ??? czy zamyka dolną klapkę gdy kociołek osiagnie zadaną temper. w tym wypadku 60 st.?jesli tak nie jest to powinieneś zacząć od wykalibrowania go .

tu pisałem jak dobrze pamiętam o kalibracji miarkowniaka i paleniu od góry co prawda inny typ kociołka i troszkę mniejszy ,ale może troszkę cię to na prowadzi http://forum.info-og...prosze-o-pomoc/

jeśli wciąż będzie to mało wyczerpujących informacji w linkach które podałem znajdziesz na forum B.Dużo . informacji na temat palenia od góry , jak i również z możliwością małych modyfikacji z zmniejszeniem komory zasypowej w kotle( aby nie ładować 20kg opału .) :)

tu znajdziesz instr. obsłógi i kalibrację miarkownika

https://www.google.pl/search?q=miarkownik+ci%C4%85gu+kalibracja]&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzis rozpaliłem pierwszy raz od gory weglem. wsypałem około 30 kg. od godziny 10 do teraz spałiło sie jakies 60 % tego co wsypałem. Tylko chyba ten węgiej jest bardzo słabej jakosci bo kopci i piec osmolony. Nie mam pojecia co to za wegiel, wielkosci orzecha i wyglada jak brunatny ale jest zdecydowanie twardszy niz brunatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile dajesz powietrza wtórnego ? Jeśli piec smoli to raczej jest go za mało. Mam taki sam kocioł i jest w min kiepsko to powietrze wtórne rozwiązane. W jednym z przytaczanych wyżej watków opisane były przeróbki, które warto wykonać. Sam je zrobiłem i jestem bardzo zadowolony. Przy zaślepieniu tej wnęki z tyłu paleniska pojemność kotła zmniejszyła się z 30 kg to około 20 kg, a stałopalność pozostała praktycznie bez zmian. Warto też dorobić kierownicę powietrza wtórnego i zaślepić ruszt pionowy. U mnie kocioł na zasypie około 20 kg węgla (dobrego 32.2 lub 33) trzyma spokojnie ponad 12 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.