Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Kotła


magda6645

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

potrzebuje pomocy w doborze kotła oraz jego mocy. Dom jest mały ok 90 m2 ,kubatura 360 m3,ocieplone styropianem 12 cm ( 0.031),podłoga styro 10 cm, poddasze wełna 28 cm,Rodzina 2+1 więc biorę pod uwagę piec kondensacyjny dwu funkcyjny ,komfort wody jak na nasze potrzeby powinien być w sam raz.Hydraulik poleca piece z modulacją od 6-24kv , a mnie się wydaję że taki piec nie będzie za bardzo ekonomiczny jak na nasze potrzeby.Proszę o pomoc Panów którzy coś wiedzą na ten temat.Aha w całym domu grzejniki przewymiarowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli kocioł dwufunkcyjny ,to nie powinien mieć mocy max poniżej 24 kW ,ta moc potrzebna jest by zapewnić odpowiednią wydajność ciepłej wody,czyli ok 8-12 litrów na minutę w zależności od temperatury ,natomiast moc potrzebna na CO w kotłach może być ustawiona na wartość niższą ,w zależności od potrzeb np. max 10 czy też 15 kW .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wersje z wbudowanym zasobnikiem są niestety dużo droższe od kotłów dwufunkcyjnych które grzeją wodę przepływowo .

ale komfort poboru wody jest o niebo lepszy ,bardzo często korzysta się z ciepłej wody w bardzo małych ilościach ,takie krótkie otwarcie kranu z CW w kotle dwufunkcyjnym powoduje za każdym razem start palnika ,co nie jest wcale ekonomiczne .zasobnik powoduje że palnik będzie się dużo rzadziej załączał ,dodatkowo możemy puszczać nawet bardzo mały strumień wody i będzie leciała ciepła .co do marki to nie chcę sugerować konkretnej .

ważne przy wyborze marki jest dostępność serwisantów ,kilku serwisantów w najbliższej okolicy daje gwarancję ,szybkiej reakcji na niespodziankę w czasie dużych mrozów . :rolleyes: .po za tym często cena nie odzwierciedla jakości ,płaci się za markę .

zdecydowana większość kotłów zbudowana jest z podzespołów tych samych producentów ,i jakość jest porównywalna.

ważny jest dobry serwisant .zaniedbany kocioł najlepszej marki może się "odwdzięczyć " awarią wtedy gdy go najbardziej potrzebujemy.

Edytowane przez sawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to po co Ci w całym domu przewymiarowane grzejniki? Z jednej strony zastanawiasz się czy kocioł 24kW nie będzie za duży a z drugiej instalujesz grzejniki o mocach wyższych niż zapotrzeboiwanie, zastanawiasz się nad ekonomią większego kotła ale nie zastanawiasz nad ekonomią przewymiarowanych grzejników? O kotłach właściwie napisał wszystko kol. "Sawo", ale Ty potrzebujesz wskazania konkretnego modelu konkretnego producenta. Myślę że kilka minut przed wyszukiwarką twoje problemy rozwiąże ale najpierw załóż budżet na inwestycje. Wpiszesz dane i wyskoczą wszystkie potrzebne informacje, poza tym to w swoich wymaganiach nic nie piszesz o sterowaniu kotłem i instalacją, co też może mieć znaczący wpływ na cenę. A jest z czego wybierać. Podzielam opinię kol Sawo o dostępności serwisu. Wybieraj tylko te kotły, których serwis znajduje się w logicznej odległości (nikt nie przyjedzie za darmo i często koszty dojazdu są wyższe niż wykonanej usługi!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że przewymiarowane grzejniki mają służyć do pracy z niższymi temp czynnika CO np 50C , co podchodzi pod kocioł kondensacyjny.

Kotly gazowe mają to do siebie że wymagają przeglądów i servisu min1x/ rok czyli musisz znaleźć servis w swojej okolicy a następnie kupić kocioł

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki dobiera się na parametry pracy jak ktoś zakłada parametry 50/30/20 to dla takich parametrów dobiera się grzejniki. Przecież straty do pokrycia są zawsze takie same bez względu na założone parametry. Dla różnych parametrów grzejniki będą się różnić wielkością. Przewymiarowanie jest wtedy gdy straty w pomieszczeniu wynoszą 1000W a montujemy grzejnik 2000W. I takiego działania kompletnie zrozumieć nie mogę. Ale to już tajemnica instalatora i inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"... Aha w całym domu grzejniki przewymiarowane" to nic innego jak cytat z twojego pierwszego posta. Piszesz że nie rozumiesz sensu mojej wypowiedzi, to samo mogę napisać o twojej bo nie za bardzo widzę sens tego przewymiarowania, a zresztą moze w ogóle nie są przewymiarowane chociaż w pierwszym poście twierdziłaś że tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co te uszczypliwości ???

 

Kobieta pyta grzecznie o dobór kotła - nie każdy rodzi się z wiedza absolutną w dziedzinie ogrzewania :) - a ty się czepiłeś jednego słowa - przewymiarowane

Jest na tym forum sporo "ekspertów" którzy czują się w obowiązku odpowiadania na każdy temat,obojętnie czy mają coś do powiedzenia czy też nie !!! I to jest właśnie taki przypadek !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku grzejników przewymiarowanie to rzecz względna - grzejnik pracujący w temp do jakiej został przeliczony , nie jest przewymiarowany ale jak zmienimy warunki jego zasilania np z 50/30/20 na 70/50/20 to bedzie przewymiarowany.

Magda6645 niewłaściwie określiła wielkość swoich grzejników w pierwszym poście., powinna napisać że są dobrane do ogrzewania kotłem kondensacyjnym.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie uszczypliwości ani czepialstwo. Sam wiesz jakie są późniejsze efekty takich działań. Pochwalmy Magdę że wszystko jest cacy, a jak nie zwróci jej nikt w porę uwagi to za rok bedzie pisać o tym jak jest niezadowolona z kotła, o taktowaniu, o kłopotach z regulacją czy zużyciu gazu które jest jakoś dziwnie duże, albo że efekty kondensacji są mizerne.... Uważam że warto zwracać uwagę na błędy które się pojawiają. Mam nadzieję że to wyłącznie błąd językowy a nie stan faktyczny. Warto błędów nie popełniać a jak są to korygować póki jeszcze czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ,z mojej strony jest to błąd językowy ,chodziło oczywiście o dobranie grzejników do pieca kondensacyjnego.Dziękuje za wszystkie sugestie i zainteresowanie.Ponawiam prośbę o pomoc w wybraniu konkretnego modelu pieca.Mieszkam w dużym mieście więc z serwisem nie będzie kłopotu,mam raczej na uwadze awaryjność pieców i koszt ich ewentualnej naprawy (części).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co mamy Ci napisać że kocioł firmy V..... jest lepszy od kotła firmy V....... albo kotła firmy W..... czy firmy J........ albo D........ to jest to chore. Nie ma kotłów które są bezawaryjne, jak ktoś pisze że jakieś są to pisze bzdury. Różnice konstrukcyjne są minimalne właściwie różnią się palnikami i zastosowanym sposobem sterowania, u jedych sterowanik jest kompletem z kotłem w innych trzeba dokupić (pogodowe) Nie uciekaj od decyzji, to Ty musisz zdecydować co chcesz i jakie koszty jesteś skłonna ponieść. Na każdą kieszeń można coś znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wypowiedziałem się w poście #6 - przede wszystkim czy jest serwis w okolicy, po drugie gwarancja - są od 3-5 lat, cena i jak napisał @mak co jest w tej cenie.

Może się okazać że tani kocioł będzie wymagał oddzielnie kupionego regulatora lub konsoli i zestaw będzie droższy niż kupno tego w innej firmie ale w komplecie..

Praktycznie co producentów to jest ich cały alfabet :) i każdy reklamuje się jako najlepszy.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.