Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Instalacji C.o Plus Zawór 3Drożny


miro30

Rekomendowane odpowiedzi

Nie. Myślisz o "odwrotnym" skonfigurowaniu zaworu, co jest niedopuszczalne. Opisany efekt uzyskasz z zaworem za pompą (przy montażu na zasilaniu).

 

miro30

już się powoli gubię,teraz mam zawór 3d i dopiero pompka jest zanim która zasysa (tłoczy)temp z kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już się powoli gubię,teraz mam zawór 3d i dopiero pompka jest zanim która zasysa (tłoczy)temp z kotła

Teraz to masz skopany obieg CWU, który wszystko zaburza. Twój 3D jest przed pompą ,czyli miesza wodę na grzejniki. Aby się przekonać wystarczy odciąć obieg boilera zaworami i pokręcić zaworem. Temperatura za pompą zacznie spadać. Niestety termometru poglądowego nie masz i stopnia zmieszania nie "widzisz".

 

Propozycja Defro nie pozwoli ci zmniejszyć temperatury na zasilaniu grzejników, za to podgrzejesz powrót.

 

Jeszcze jedno. Dopilnuj aby za pompami wstawili ci zawory zwrotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miro30

czyli w tej chwili przesunąć zawór 3d bliżej pompki c.o i nadal ma być za nią a w jego miejsce bezpośrednio w zasilanie wpiąć pompkę c.w.u i resztę zostawić bez zmian,

 

bo tak myślałem o zaworze 4d jego zalety itd to znam,ale u mnie w domu każdy z domowników preferuje inną temperaturę,rodzice na dole 21stopni.ja u góry 23stopnie i ten komfort obsługi daje mi zawór termostatyczny na grzejniku a zawór 4d i jego pomieszanie na instalacje na każdy grzejnik jest takie same? ma sama temperatura czy się mylę?i zastosowanie zaworu 4d to jak bym dublował system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze od strony pompy zawsze musi być drożne w 100%, niezależnie od ustawienia zaworu (normalna praca zaworu ograniczona jest do 90 stopni). Kręcąc zaworem regulujesz przepływ w dwóch pozostałych przyłączach.

 

Rysunek raz z pompą przed, raz z pompą za zaworem. Na tym polega trick.

Ty lepiej napisz czego ty chcesz od tego zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiminiero teraz jak składam te wszystkie twoje wypowiedzi w całość to kapuje, moja konfiguracja zaworu3d z pompką zasysa z powrotu wodę i dlatego następuje te mieszanie i dla tego jak przełącze zawór na 1 temperatura grzejników spada,bo wiecej w obiegu jest wody powrotnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiminiero teraz jak składam te wszystkie twoje wypowiedzi w całość to kapuje, moja konfiguracja zaworu3d z pompką zasysa z powrotu wodę i dlatego następuje te mieszanie i dla tego jak przełącze zawór na 1 temperatura grzejników spada,bo wiecej w obiegu jest wody powrotnej

Bingo!

Ale wszystko psuje źle wpięty obieg boilera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... Widzę, że musimy ustalić co to znaczy "przed pompą".

No więc "przed" jest od strony ssania, a "za" od strony tłoczenia.

 

Pytasz co z tym zaworem różnicowym. Teraz stanowi on przeszkodę na drodze do naczynia. W układach niegdyś grawitacyjnych, lepiej modernizować je przez domontowanie pompy na powrocie. Wtedy nie ma ingerencji w "wielofunkcyjną" rurę wzbiorczo-bezpieczno-pionową. Powinna zostać w niezmienionej średnicy.

 

Żeby jeszcze bardziej zamącić ci w głowie wklejam szkic jak można było to zrobić inaczej.

 

post-18583-0-10790700-1361613824_thumb.jpg

 

Na rys. pierwszym masz sposób bezpiecznie rozwiązujący fakt użycia rury bezpieczeństwa jako pionu grzewczego. Jako zawór różnicowy użyłbym zaworu klapowego 32. Na rys. drugim ingerujesz w dotychczasową rurę bezpieczeństwa i trzeba ją "zdublować" w drodze do naczynia.

Rysunki są "ideowe" i brakuje im szeregu ważnych elementów, jak zawory zwrotne, filtry, termometry itd. Oba rozwiązania mają na celu chronić powrót. Wstępnej regulacji temperatury nie ma i grzejniki zasilane są temperaturą kotła. Do regulacji temp pomieszczeń niezbędne termostaty na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miro30

dziękuje kiminiero za rysunki.

dziś dzwoniłem do hydraulika powiedziałem mu że w tym momencie jestem nie zadowolony z jego montażu,wygarnełem mu wszystkie wady jego montażu.także będzie cały układ modernizowany w przyszłym tygodniu

a więc zawór 4d

bezpośrednie połączenie pompki od c.w.u w zasilanie

na pompkach zawory zwrotne

jedynie co zostawiam bez zmian to te nieszczęsne naczyńko,jak dla mnie to nie do przerobienia,musiałbym remont robić w obu łazienkach bo przez nie przechodzi ta rura aż po strych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan hydraulik zna zasady montażu 4D? Mały obieg kotłowy ma być wykonany w średnicach odpowiadających średnicom kotła i możliwie króką, nieskomplikowaną drogą. Zawór 4D min 5/4 cala. Boiler wpięty najbliżej kotła jak się da.

 

Rezygnacja z przepięcia naczynia to Twoje ryzyko (i instalatora). Działać będzie a jak się zachowa w sytuacji ekstremalnej, to już niewiadomo. Dla większego bezpieczeństwa domontuj zawór bezpieczeństwa 1,5 bara.

 

4D miesza wodę "centralnie", więc nie zróżnicuje ci temperatury na piętra. By spełniał funkcję ochrony powrotu musi być wychylony z pozycji rozdzielenia obiegów, co oznacza, że chcesz czy nie, podmieszasz część wody w kierunku grzejników obniżając temperaturę wyjścia. 4D łączy w sobie dwie funkcje i je częściowo "upośledza".

 

Pamiętaj też o wbudowaniu termometrów poglądowych. Bez nich będzie ciężko cokolwiek wyregulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-18583-0-76436400-1361626131_thumb.jpg

 

W dalszym ciągu układ jest potencjalnie niebezpieczny! Bez zaworu bezpieczeństwa tym bardziej.

Zostawiłem w układzie zawór różnicowy, bo lepsze to niż nic. Stoi na drodze no naczynia, ale przepustowaść jakąś ma. Niestety może sie też zepsuć/zaciąć i wtedy d...a.

 

Ewentualne wykorzystanie grawitacji do grzania, to konieczność ustawienia 4D w pozycji rozdziału obiegów, by wracająca z dużego obiegu woda nie miała niepotrzebnych oporów.

 

Skontaktuj się z Defro i zpytaj czy ci gwarację utrzymają przy nieprzepisowym podpięciu. Wątpie. Byćmoże warunkiem będzie potraktowanie układu jak zamknietego i wyposażenie go w stosowne zabezpieczenie (zawór schładzający, wężownica). Wszytkie znane DTR w kwestii wymogów gwarancyjnych zaczynają od formułki "podłączenie zgodne z PN-(...)".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.