Skocz do zawartości
labomak

Logoterma – Jak Ją Ekonomicznie Ustawić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakupiliśmy nowe mieszkanie z logotermą. Sterowana jest ona przy pomocy takiego regulatora: http://www.logotermy.pl/files/upload/File/Instrukcja_MR-6_2009_montaz%20i%20obsluga.pdf

Ogólną zasadę ustawiania logotermy znam, mam jednak wątpliwości co do najbardziej ekonomicznego ustawienia. Jeśli znajduje się tu jakiś ekspert w tym temacie to proszę o poradę.

Ogólna zasada jest taka, że ustawiamy żądaną temperaturę i czekamy, aż kaloryfery nagrzeją do niej pomieszczenie. Następnie kaloryfery się wyłączają i włączają ponownie dopiero wtedy, kiedy temperatura spadnie poniżej tej wybranej na programatorze.

I tutaj jest u mnie problem, gdyż niektóre pomieszczenia są nieco zimniejsze (duże okna, mały kaloryfer), a niektóre cieplejsze. Mimo, że temperatura na programatorze wynosi żądaną temperaturę to w niektórych pomieszczeniach przez czas kiedy kaloryfery się wyłączają i czekają na ponowne uruchomienie, zaczyna robic się po prostu chłodno.

I tutaj moje pytanie jak ustawić termostaty przy grzejnikach?

1. Czy ogrzewać falami tj. ustawić np. 22 stopnie i termostaty powiedzmy na 4-5 aby szybko pomieszczenie się nagrzało i logoterma wyłączała się na jakiś czas?
  2. Czy może ustawić powiedzmy 22 stopnie, ale termostaty na 2, aby grzejniki były mniej cieple, lecz chodziły jednak cały czas/

Bardziej komfortowe jest dla mnie 2 rozwiązanie, ale nie wiem, które jest bardziej ekonomiczne, tj. kiedy zużyte będzie mniej ciepła?

Mam nadzieję, że moje pytanie nie jest zbyt zagmatwane :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam i gratuluję zakupu!

Typ programatora mieszkaniowego wskazuje, że jest to Logoterma z cyrkulacją. Ogólna zasada pracy jest zrozumiana właściwie - programator MR-6 powinien wisieć w tzw. miejscu reprezentatywnym dla mieszkania. Najczęściej jest to duży pokój lub przedpokój, miejsce nie powinno być narażone na nasłonecznienie, ani zabudowane czymkolwiek. W programatorze bowiem znajduje się czujnik temperatury na podstawie którego wysyłane są sygnały do Logotermy. Ten programator jest sterowaniem nadrzędnym nad głowicami grzejnikowymi. Wariant drugi opisany jako: ustawić programator na 22 stopni, a głowi[ce na grzejnikach na 2 - nie zadziała. Programator bowiem będzie wysyłał sygnał "grzej do 22 stopni", a głowice na grzejnikach przymkną sie już przy ok. 17-18 (w zależności od producenta głowicy) i temperatura nie zostanie osiągnięta. Generalnie zaleca się ustawienie głowic na grzejnikach na stałą nastawę 4-5, a rzeczywistą temperaturą sterować przez programator.

W Państwa przypadku, gdzie mieszkanie strefuje się pod kątem rozkładu temperatur, proponuję następujące rozwiązanie: na programatorze ustawić żądaną temperaturę, na grzejnikach jemu najbliższych temperaturę o np. 1 stopnień niższą (sprawdzić w danych producenta głowic), a w pomieszczeniach najdalszych na grzejnikach np. o 1 stopień wyższą (te same dane producenta głowic). W ten sposób programator nie będzie zamykał przepływu natychmiast jak tylko najbliższy grzejnik zadziała i pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury w dalszych pokojach.

Praktyka pomoże. Proszę pamiętać o zaprogramowaniu obniżenia temperatury w nocy i podczas dłuższych nieobecności o ok. 2-3 stopnie. Jestem przekonany, że przy tym nowoczesnym rozwiązaniu jesteście Państwo wypracować taki układ, który przez całą zimę pozwoli na spore oszczędności.

Pozdrawiam

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez mikkki
      Witam jakie średnice  rur od pieca  do grzejników zastosować . W załączeniu stara  instalacja  c.o i wody . Instalacja będzie wykonana w systemie pex.  Kocioł będzie gazowy, grzejniki pozsotają  w tych samych miejscach.

• Przez kamillos02
      Chciałbym żeby ktoś doradził mi czy schemat instalacji kotła CO jest poprawny do zainstalowania w domu. Zamierzam podłączyć kocioł marki Kostrzewa. Poniżej poglądowy schemat instalacji.

• Przez Maciasq
      Witam jako, że to mój pierwszy wpis chciałem się ze wszystkimi przywitać i prosić o pomoc. Opiszę w kilku zdaniach sytuację:
      Od 2016 roku jestem posiadaczem pieca Lazar SmartFire 22kw. Przez pierwsze dwa lata piec był podpięty do instalacji C.O starego typu jednak dwa lata temu wymieniliśmy układ na miedź i nowe grzejniki purmo z termostatami (łącznie 14 sztuk, nie ma podłogówki). Kotłownia znajduje się w narożnej piwnicy i ogrzewa parter budynku o powierzchni około 160m2. Grzejniki znajdują się pod dwóch stronach budynku także instalacja zaraz za mieszaczem i pompą rozgałęzia się w dwie strony.

W zeszłym roku ogrzewanie dawało w miarę radę grzejniki grzały chociaż wydawało mi się, że i tak nie jest idealnie bo powroty były raczej zimne, ale to że dom ma sporą kubaturę i na tą chwilę okna są stare i nieszczelne usprawiedliwiało mi ten fakt, że może po prostu tak szybko oddają ciepło. Dodatkowo piec podgrzewał też CWU z zasobnikiem 220L. W tym roku jednak sytuacja mimo, że nie było mrozów miała się o wiele gorzej... piec "nie miał siły" w ogóle rozgrzać wszystkich grzejników pomagało zakręcanie tych bliżej początku układu, aby te dalej zaczęły być ciepłe lub letnie. Skończyło się na wspieraniu niezawodnymi w starym budownictwie piecami kaflowymi. Zauważyłem z czasem, że albo jedna strona układu grzeje a druga jest całkiem zimna lub odwrotnie. Dodatkowo grzejnik zamiast być gorące a na dole ciepłe były lekko gorące na górze a reszta grzejnika była zimna. Wyłączyłem grzanie CWU i podniosłem temperaturę na piecu do 80 stopni a na mieszaczu do 60 i włączyłem 3 bieg na pompie. Odpowietrzyłem też grzejniki sprawdziłem ciśnienie w układzie było okolicy 1-1.2 bara. Sytuacja się nieco poprawiła na jakiś czas, ale nadal grzała tylko połowa z grzejników. W piątek wymieniona została pompa C.O i wyczyszczony filtr przed nią (wejście do C.O) - miałem podejrzenie, że tutaj może tkwić problem. Nie poprawiło to jednak sytuacji. Przez weekend walczyłem z odpowietrzaniem i próbą kryzowania na nowo (otworzyłem wszystkie grzejniki na 6 i próbowałem przestawiać tak, aby te najbliżej układu były mocniej skręcone a te na końcu były otwarte) ze zdjętymi termostatami. Efekt 2-3 grzejniki ciepłe/gorące na górze, 1-2 letnie przy wejściu reszta zimna jak lód.

Nie mam pomysłu co jeszcze może być nie tak. Dodam, że ogrzewanie działa w układzie zamkniętym. Będę wdzięczny za wszystkie uwagi i pomysły.

Pozdrawiam wszystkich!
    • Przez arturwin87
      Witajcie. Oceńcie instalacje ze schematu. Kocioł Ferroli biopellet pro 12 kw + bojler. 
      Czy zawór przełączający jest w dobrym miejscu? (widziałem na zimnej wodzie). 
      Czy potrzebny jest zawór upustowy? 
      Czy błędem jest brak naczyń przeponowego i wzbiorczego? 
      Czy przed pompa z autoadaptem powinien być zawór VTA? 

• Przez Kazikus
      Witam,
      Kupiłem termostat na allegro z dziwnymi dla mnie oznaczeniami. W instrukcji jest napisane "podłączyć zgodnie ze schematem na urządzeniu". Bardzo proszę o pomoc, nie wyrabiam już na pellet, a nie mogę ustawić pieca w automatyce bo ciągle jest coś nie tak.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.