Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Na Pellet I Drewno I W Jakiej Konfiguracji?


rarafael

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądałem jeszcze raz ten kocioł SAS z palnikiem pelletowym oraz Wolf SHP - ten Wolf w sumie jest identyczny jak Orligno 100 Orlańskiego (może to jest ten sam kocioł - nie wiecie czy np. Orlański nie robi przypadkiem dla Wolfa???).

W zasadzie co do jakości wykonania lepiej wyglądają kotły Wolf i Orlański i chyba się zdecyduję na któryś z nich (różnica w cenie miedzy Wolfem a Orlańskim prawie żadna - ok. 100 zł).

Moim zdaniem to ten sam kocioł :)

Jeśli kupię któryś z tych dwóch, to mam jeszcze dylemat czy wstawiać jednak bufor do kotłowni (robi mi się mało miejsca). Przy peleciem, którego będę używał prawie cały czas i elektronice sterującej kotłem, pewnie mógłbym zrezygnować z bufora - ale jeśli od czasu do czasu przejde na drewno w kawałkach - bufor by się przydał...

Proszę o radę jak skonfigurować kotłownię z tymi kotłami Wolf lub Orlański i który z nich wziąć :)

 

Pozdrawiam.

orlanski robi dla wszytkich ,miedzy innymi wolfa ,buderusa i w ogóle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowane kotły to w większości raczej kotły uniwersalne z dostawionymi palnikami na pellet. Tymczasem podstawowym paliwem ma być drewno, a pellet ma być paliwem pomocniczym. Może więc kupić kocioł bardziej specjalizowany do drewna, a nie uniwersalny? Atmos ma w ofercie kotły na drewno i pellet. Np: DC15EP albo DC18S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł ten słuzy do palenia peletem i sporadycznego przepalaia drewnem po wyjęciu szamotu i zamontowaniu rusztu a nie do palenia drewnem i przepalaniu peletem ,takich kotłów na rynku jeszcze nie ma i raczej nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle odezwał się znawca, ;)

Ale rynek jest duży i prężny zobacz tu http://varmebaronen....ing_2013_EN.pdf

Na stronie 6 jest taki kocioł, produkowany od wielu lat - na pellet i na drewno.

Tam nic nie trzeba wyciągać ani przekładać szamotu - tylko przekłada się wajchę

Z resztą cała skandynawia tak na - kotły na pellet / drewno ma kilku producentów i są bardzo popularne.

 

U nas taki kocioł kosztował 2 lata temu ok 20kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już wole za 10 tys wyjechać na bali i sobie od czasu do czasu przełożyć ten szamot jednocześnie czyszcząc dokładnie kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem, że kupuję ten Orlingo 100 / Wolf Ultrax SHP i będzie bufor - nie wiem czy taki np. 750 L. może być?

Może chociaż jakieś sugestie co do gabarytów (potrzebuję w miarę wysoki a o małej średnicy - muszę zmieścić kocioł, zasobnik na pelet, zasobnik c.w. i bufor w małej kotłowni przewidzianej projektowo dla kotła gazowego:) Robi się ciasno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zamawiałem Orlingo 100 z palnikiem peletowym u dystrybutora kotłów Orlańskiego i nawet wytargowałem dobrą cenę bo mają parę na stanie, kiedy znajomy pokazał mi kociołek Klimosz Uni Pellets (czyli żeliwny Viadrus z palnikiem pelletowym) i zgłupiałem... :(

Ten Uni Pellets Klimosza wydaje się całkiem niezły, a poza tym jest żeliwny - a to chyba zaleta jeśli chodzi o żywotność wymiennika? Poza tym lepsza bezwładność cieplna... I tu też wytargowałem dobrą cenę (jest nawet tańszy niż Orlingo 100), więc może wziąć jednak Klimosza? Poza tym jest deczko mniejszy od Orligno 100 (wymiar głębokości z palnikiem jest ok. 15 cm mniejszy niż w Orlańskim), co przy mojej małej kotłowni jest dodatkową zaletą, a zasobnik na pellet ma o podobnych gabarytach.

Brać tego Klimosza czy Orlańskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie jeśli do palnika peletowego ktoś proponuje bufor to ja pomimo kilkunastu lat praktyki głupi jestem .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie jeśli do palnika peletowego ktoś proponuje bufor to ja pomimo kilkunastu lat praktyki głupi jestem .....

Albo to co napisałeś , albo praktyka w niewłaściwej dziedzinie.

Ja mam 3 sezon bufor, a przedtem do tego samego kotła nie miałem.

Po zastosowaniu bufora spadło spalanie i przez wydłużenie przerw wzrosła żywotność palnika, głównie zapalarki.

A ty, jak piszesz, nawet do HG nie stosujesz buforka , to już przegięcie.

 

PS O jakości twojej praktyki świadczy także wypowiedź w jednym z tematów w tym dziale

 

no kolego żeby ustawić PIEC to trzeba wsiąść 4 chłopa wnieść i podłączyć do komina ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysłowe kotły na pelet obowiązkowo sterowane są czujkami z bufora. Do kotła 220 kW montowałem bufor 6 m3, a i tak nie był za duży. Jeśli miałby 8 m3 kocioł pracowałby dużo lepiej. Ta sama zasada dotyczy domowych kotłów na pelet i generalnie kotłów na paliwo stałe. Może tylko zastanawiałbym się nad buforem do automatycznych kotłów na ekogroszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dlatego zdecydowałem, że bufor będzie - po lekturach m.in. Waszych postów, ale mógłbyś wytłumaczyć Sambor, w jakim zakresie parametrów palnik Orlańskiego jest lepszy od Klimosza? W danych technicznych palnika Orlańskiego podane jest, że sprawność >94,5%, natomiast dla całego kotła na peletach już 86%, natomiast w Klimoszu sprawność kotła na peletach wynosi 87%, a więc jest deko lepsza. Danych samego palnika nie znalazłem. Co głównie przemawia za palnikiem Orlańskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palniki a właściwie kotły Orlańskiego są produkowane pod własną marką a także pod marką Buderusa i Wolfa na rynek krajowy i nie tylko.

I jakoś nie słychać aby były jakieś problemy lub awarie.

Ponadto teoretycznie przez dodanie do kotła palnika można z niego zrobić kocioł na pellet, tylko nie wszystkie będą sprawnie pracować.

 

Sprawnościami się nie sugeruj bo to fikcja propagandowa.

 

Spawność kotła z palnikiem jest równa iloczynowi sprawności cząstkowych poszczególnych elementów - czyli przy sprawności palnika 0.94 i sprawności układu na poziomie 0,86 sprawność samego koła będzie 0,86/0,94 = 0,91 czyli 91% to nawet kotły kondensacyjne takiej nie mają.

 

Bufor pozwala na ustawienie palnika do pracy z pełną mocą w najlepszych warunkach dla pracy kotła.

Jeżeli kocioł w praktyce będzie pracował ze sprawnością rzędu 75-80 % to max tego co można wyciągnąć z kotła w warunkach domowych.

 

Przy kotłach na pellet dużo zależy od paliwa, niestety lepszy pellet to ten markowy, czyli droższy.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem i się zgadzam - co do sprawności. Ponadto też wolę sprawdzone i dopracowane konstrukcje i uważam, ze skoro Orlańskiego sprzedaje Buderus i Wolf pod swoją marką, to jest to dużym plusem. Ale o Klimoszu chyba też źle nie słychać?

Podoba mi się w nim, że jest to żeliwo i że jest ciut mniejszy i bardziej ustawny od Orlańskiego i że w deklarowanych parametrach jest w zasadzie taki sam.

Sambor - o ile pamiętam , to wspominałeś, że kocioł nie najważniejszy - ważniejszy palnik.

Bufor, jak wspomniałem będzie u mnie na pewno, ale taki ok. 750 L - większego raczej nie zmieszczę w kotłowni (chyba, że jakoś podwieszę na ścianie:).

Więc jak tam - chodziły jakieś negatywne opinie o tych palnikach Klimosza lub o tym zestawie Uni Pellets?

Bo jak nie to chyba wezmę jednak Klimosza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Ja o kotłach Klimosza trochę czytałem w necie i raczej są chwalone na różnych forach... Natomiast akurat o tym zestawie Uni Pellets nie znalazłem żadnych innych informacji poza stroną producenta.

Dlatego pytam Was:)

A co do palnika pelletowego to piszą, że warunkiem zachowania 10-letniej gwarancji na kocioł jest zastosowanie dedykowanego palnika Klimosz, więc muszę brać cały taki zestaw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo to co napisałeś , albo praktyka w niewłaściwej dziedzinie.

Ja mam 3 sezon bufor, a przedtem do tego samego kotła nie miałem.

Po zastosowaniu bufora spadło spalanie i przez wydłużenie przerw wzrosła żywotność palnika, głównie zapalarki.

A ty, jak piszesz, nawet do HG nie stosujesz buforka , to już przegięcie.

 

PS O jakości twojej praktyki świadczy także wypowiedź w jednym z tematów w tym dziale

ty to już całkiem w skrajności popadasz albo karzesz pchac przez rure 22 60kW albo ze względu na palnik i koszt zapalarki 80zł kazesz inwestować przynajmniej 3000zł w bufor ,długo nie pojmę tej pokrętnej logiki ,mylę ze powinieneś zmienić dostawcę zioła ......a co do humorystycznego podejścia do prawy Pieca to nie wiem może wychowałeś się w Anglii i nie możesz pojąc przyziemnych rzeczy no na to to ci nic nie poradzę ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zapalarka to koszt ok 200€ czyli raczej nie mały.

Ja nic nie każe ale radzę .

A ty zastanów się bez prochów i nalewki chmielowej jak najlepiej zapewnić pracę kotła w temp ok 0 C ? aby instalacja odebrała to co kocioł wyprodukuje?

Jak ktoś ma dziurawy dom to może bez bufora nawet do HG podchodzić- zawsze będzie miał pełny odbiór ciepłą z kotła. ;)

 

To podejście wcale nie było humorystyczne, na większość kolegów patrzysz z góry i podkreślasz w każdym poście swoją wyższość nad ogółem i nieomylność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to drogą masz zapalarkę a co do HG to owszem za to domy nie dziurawe tylko intensywnie używane czyli domy z biurami albo coś takiego gdzie albo idzie dużo wody albo jest notoryczny przeciąg przez drzwi .... a to czy patrze z góry ,kolego nie znasz mnie nie widziałeś masz jedynie subiektywne odczucie a jak wiesz takie może być omylne wiec proszę cię......a co do HG to w większości budynków da się opanować bez bufora ale nie jest to recepta na każdy dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem - bufor u mnie będzie.

Kocioł zamówiłem Klimosz Uni Pellets, a więc klamka zapadła:)

Za pomierzyłem dokładnie kotłownię i wyszło mi, że jak wstawię bufor 750 l, zasobnik cw,200 l, kocioł i zasobnik na pellet, to będę musiał zachowywać ścisłą dietę, aby móc obsługiwać ten cały kram :)

Ale znalazłem na stronie firmy Biawar (zresztą z moich okolic:) zbiorniki multiwalentne:

http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/zbiorniki-multiwalentne-buz-klasa-a/menu-id-115.html

Najlepiej do moich celów wymiarowo pasuje BUZ-400/150.92A , czyli bufor 400 l i zasobnik 150 l.

Moje pytanie teraz brzmi: czy przy tym kotle pelletowym wspomaganym do grzania cw albo solarami albo powietrzną pompą ciepła (w bardzo dobrze ocieplonym budynku) z 3os. na pokładzie wystarczy ten zbiornik multiwalentny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zbiornikiem multiwalentnym to jest tak że pierwsza liczba podaje pojemnośc całkowitą zasobnika zewnętrznego a druga wewnętrznego, czyli dla BUZ 400/150 to zbiornik wewn ma 150l pojemności a zewnętrzny tylko 250l.

Jeżeli całą wodę potraktujemy jako bufor to może być nieźle , ale ciepła w takim buforze dużo nie gromadzisz.

Pewną wadą takiego układu jest chłodzenie zimną wodą napływającą do zasobnika wewn całego bufora.

Taki układ jest dobry do grzania CWU ale na bufor to średnio przydatne rozwiązanie.

Nie wiem ile będziesz miał źródeł ciepła do solara lub PC podłączasz wężownicę umieszczoną w dolnej części, ta druga wężownica to raczej do kotła gazowego - czyli jak brać to raczej BUZ -xxx/yyy.91A

 

Na stronie którą podałeś jest instrukcja montażu tych zasobników wraz z przykładowymi schematami - zobacz który będzie ci pasował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, masz rację - tzn. z tą łączoną pojemnością - nie doczytałem... Ale zastanawiam się czy w moim przypadku - tzn. przy głównym użytkowaniu kotła na pelecie a tylko czasami przepalaniem drewnem - wystarczy zasobnik multiwalentny np. taki jak podałem czy iść w maksymalną pojemność (zalezy mi aby średnica zasobnika była poniżej 1,0m z uwagi na ciasnotę w kotłowni - inaczej będę miał problem z ustawieniem wszystkiego i późniejszym serwisowaniem). Np. zasobnik 500/200 ma średnicę ok. 86 cm z króćcami, a więc mógłby być, natomiast już 750/200 ma średnicę ok. 1,04m, a więc nie za bardzo mi pasuje...

Mogę brać ten o pojemnościach 500/200?

No i kwestia czy sprawdzi się on dobrze jako bufor do co? Na stronce producenta dowodzą, że woda trafia tam na określoną warstwę temperaturową... ma to znaczenie w tym przypadku - tzn czy poprawi pracę kotła?

A co do ilości wężownic - to jednak przeglądając schematy przykładowe podane przez Biawar - wygląda mi na to, że jednak muszę wziąć ten z oznaczeniem końcowym 92 - podpięty będzie kocioł na paliwo stałe, podłogówka, grzejniki, cw no i dodatkowo solar albo pc - chyba, że coś źle rozumuję?, ale tak też pokazują na schemacie...

Możesz zerknąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że co wymiarów i rozstawu krućców to że one nie są na wszystkie strony, tylko na dwie , czyli przez drzwi przejdzie nawet 750/200 bo ma wymiar 964mm

A teraz sobie rozpisz na spokojnie : kocioł na pellet podłączasz do głównego zasobnika - góra i dół - czyli wężownica nie potrzebna

Ten Kocioł może pracować w układzie zamkniętym czyli podłączysz go wprost pod bufor, natomiast będzie potrzebne większe naczynie przeponowe - trzeba policzyć pojemność układu i dobrać pojemność NP

Do wężownicy dolnej podłączasz : solary lub PC i po co ta druga wężownica?

Co do odbiorów - to do bufora podłączasz grzejniki, podłogówkę a CWU do wyjścia zasobnika wewnętrznego (z góry)

I masz cały schemat.

Nie zapomnij tylko o zaworze 3-D na powrocie kotła - pellet lubi być spalany w wysokiej temp kotła, inaczej smoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.