Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Na Pellet I Drewno I W Jakiej Konfiguracji?


rarafael

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem nowy na forum i na początek pozdrawiam wszystkich! :)

Nie za bardzo znam się na instalacjach co i cw, bardziej na budowlance i dlatego szukam pomocy tutaj.

Przeglądałem różne posty, ale do końca nie uzyskałem odpowiedzi na moje wątpliwości, związane z zakupem kotła na pellet i drewno (zależy mi na takim sprzęcie, ponieważ mam dostęp do drewna, ale też często wyjeżdżam na kilka dni i chciałbym móc zapewnić ciągłość grzania - stąd i pellety).

Myślałem nad kotłem Heitz Q pellet duo (5-15 kW) w instalacji z solarami i rekuperacją.

Dodam, że dom jest niewielki (165 m2 pow. łącznie z garażem 20 m2 w bryle budynku) ale mim zdaniem b. dobrze ocieplony: ściany z bloczka silikatowego 25 cm ocieplone styropianem gr. 20 cm (lambda 0,040), poddasze - wełna min. gr. 35 cm, ściany fundamentowe styropian ekstrudowany 15 cm, posadzka na gruncie - styropian EPS 200 gr. 15 cm.

W domu będzie również kominek w salonie (tradycyjna koza żeliwna) - używany raczej incydentalnie.

Dom przeznaczony dla 3 osób. Na parterze podłogówka w kuchni, jadalni i WC i i 1 grzejnik w salonie i w wiatrołapie oraz w garażu (czasem lubię podłubać przy aucie:), na poddaszu podłogówka tylko w 2-iej łazience i w holu, potem grzejniki w 3 pokojach.

W chwili obecnej zastanawiam się jak skonfigurować kotłownię (jak duży bufor do co aby zapewnić bezwładność systemu, jaki zasobnik do solarów, czy zrobić układ z naczyniem zamkniętym przeponowym w myśl nowych przepisów?), no i najważniejsze - jaki kocioł, aby pracował bezawaryjnie (nie musi być wypasiony nowy model - raczej sprawdzone i już przetestowane rozwiązanie) i był łatwy w obsłudze i ustawieniach.

Jestem z Białegostoku i niedaleko jest firma produkująca elektronikę m.in. do kotłów (PLUM) i może poszukać kotła z takim sterownikiem???

Będę wdzięczny za podpowiedzi doświadczonych użytkowników i fachowców z tego formu.

 

Uff, ale się rozpisałem, ale temat jest dla mnie bardzo ważny, gdyż już chciałbym zacząć prace instalacyjne.

 

Pozdrawiam.

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki - na pewno o nim poczytam.

Natomiast tak jak wspomnialem, chcialbym uzywac czesto rowniez drewna w kawalkach i szukam pieca, ktory mialby i palnik pelletowy i jednoczesnie komore do zaladunku drewna w kawalkach.

Czy mozesz polecic jakiegos producenta i konkretny model?

A co sadzisz o tym kotle heiza? Czy w mojej sytuacji bedzie sie sprawdzal?

Poza tym moze ktos z forum podpowie jaki zestaw solarny bedzie odpowiedni do wspolpracy z takim kotlem (czy nie ma to znaczenia)?

No i czy warto zastosowac duzy bufor do co, aby uzyskac dlugie oddawanie ciepla podczas spalenia jednego zaladunku drewna?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol wyglada fajnie i w zasadzie o taki mi chodzi pod wzgledem parametrow i sposobu uzytkowania, ale cena jest taka, jaka chcialem przeznaczyc na kociol i zestaw solarny lacznie:) Poza tym obawialbym sie problemow z dostepnoscia serwisu i ewentualna jego pomoca w ustawieniach elektroniki sterujacej cala kotlownia - wole jednak chyba jakis polskiej produkcji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kociol wyglada fajnie i w zasadzie o taki mi chodzi pod wzgledem parametrow i sposobu uzytkowania, ale cena jest taka, jaka chcialem przeznaczyc na kociol i zestaw solarny lacznie:) Poza tym obawialbym sie problemow z dostepnoscia serwisu i ewentualna jego pomoca w ustawieniach elektroniki sterujacej cala kotlownia - wole jednak chyba jakis polskiej produkcji.

Kup taki na drewno kawałkowe z zagazowywaniem procesu, po co ten drogi pellet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałbym podłączyc się do tematu. Mam podobne wymagania co do instalacji jak autor wątku. Ok. 140 metrów do ogrzania. Całoś podłogówka + 2 grzejniki w łazienkach. Chciałbym zastosowac piec na pellet z dodatkowym rusztem na drewno. Mam dostęp do taniego drewna ale często też nie ma mnie w domu i wtedy sytuację ratowałby pellet. Czy ma ktoś doświadczenia z podobną instalacją? Jaki piec wybrac? Czy stosowac w takiej instalacji bufor, a może zbiornik kombinowany z 2 wężąwnicami (do jednej z nich w przyszłości można by wpiąc solary albo pompe powietrze woda).

 

rarafael, byłbym wdzieczny gdybyś opisał swoje doświadczenia. Ja też jestem z Białegostoku więc jeżeli to możliwe chętnie zobaczyłbym jak rozwiązałeś u siebie instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak ocieplonej chacie wystarczy kocioł 10 kW. Jeśli chcesz palić i peletem i drewnem to najrozsądniej mieć dwa kotły. Co do kotła peletowego to firma Granpal oferuje dobre urządzenia, ale najmniejsze ma 15 kW, a to trochę za dużo. Pozostaje zatem nieśmiertelny Mini Bio Kostrzewy o mocy 10 kW. Ma dodatkowo tą zaletę, że sterownik albo w standardzie, albo po rozbudowie (nie jestem pewien) może obsługiwać więcej obiegów i generalnie daje dosyć duże możliwości.

Osobny temat to połączenie ze sobą dwóch kotłów, zwłaszcza gdy sterownik jednego ma obsługiwać obiegi grzewcze. Myślę jednak, że to temat na później, gdy zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o kotlach na pellet z dodatkowym rusztem na drewno (np RED DAS PELL)? Czy w takim kotle ruszt na drewno jest tylko awaryjny i na dłuższą metę palenie nim drewnem będzie nieefektywne lub niekorzystnie wpływało na działanie kotła?

Czy przy zastosowaniu kotła MINI BIO 10kW kostrzewy + oddzielny piec na drewno, wystarczający bedzie kombinowany bufor 400/120?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o kotlach na pellet z dodatkowym rusztem na drewno (np RED DAS PELL)? Czy w takim kotle ruszt na drewno jest tylko awaryjny i na dłuższą metę palenie nim drewnem będzie nieefektywne lub niekorzystnie wpływało na działanie kotła?

Czy przy zastosowaniu kotła MINI BIO 10kW kostrzewy + oddzielny piec na drewno, wystarczający bedzie kombinowany bufor 400/120?

Ruszt na drewno jest tylko awaryjny i po paleniu trzeba wyczyścić wymiennik bo sprawność spadnie i oszczędność pójdą w łeb , a jak się nie da dobrze doczyścić wymiennika to problem .Lepiej mieć oddzielnego śmieciucha. Przy zakupie 2 kotłów można pokusić się o zakup mniejszej mocy 2 kotłów pokrywających w dualu potrzebną moc w największe mrozy czyli kilka-kilkanaście dni w roku ,w ten sposób każdy z kotłów będzie osiągał wyższą sprawność w w większym przedziale sezonu grzewczego bez bufora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest bufor kombinowany i co oznacza 400/120?

 

Chodziło mi o bufor w środku którego znajduje się zbiornik CWU o pojemności 120 litrów.

 

Jak dobrze to wszystko poskładasz + dasz dobrą automatykę to będzie OK.

 

Podaj jakieś konkrety. Jak Ty to widzisz żeby było dobrze poskładane? Jaką automatykę byś polecił?

 

Kocioł kostrzewy posiada automatykę która steruje nie tylko kotłem ale też moze sterować pompami co i podłogówki. Za dopłatą ma również automatykę do obsługi bufora. Czy miał ktoś doczynienia z takim sterowaniem instalacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja nie o takim buforze pisałem. Zbiornik na cwu to zasobnik cwu. Bufor zaś to zbiornik z wodą instalacyjną (kotłową). I to właśnie o takim buforze pisałem. Zbiornik taki poprawia pracę kotła na paliwo stałe. Kostrzewa, oraz zapewne inni producenci, mają sterowniki z opcją sterowania kotłem w funkcji temperatury w buforze. Sterowanie takie nieco różni się od zwykłego sterowania temperaturą na wyjściu z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam ponownie wszystkich po mojej długiej nieobecnosci na forum! :)

 

Dzięki wszystkim za uwagi i sugestie.

 

Niestety moja inwestycja - trochę z powodów finansowych, trochę z innych, przesunęła mi się w czasie i teraz ponownie stanąłem przed dylematem urządzenia kotłowni... i w sumie... za bardzo nadal nie wiem co robić.. :(

Przejrzałem aktualne posty i wiem tyle samo co przedtem.

Nie chcę kupować pieca tylko na pellet, np. Mini Bio Kostrzewy bo wolę mieć też możliwość stosowania incydentalnie drewna w kawałkach.

Poza tym (to tylko subiektywne odczucie) jakoś do Kostrzewy nie mam zaufania.. - za dużo marketingu wokół tej firmy a mało konkretów..., ale może się mylę...

Zastanawiałem się też przez chwilę nad tym sugerowanym ciekawym kotłem tylko na pellet Red Compact Slim (z uwagi na gabaryty), ale w zasadzie występuje on tylko w ofercie internetowej, a poza tym to nowość, a ja wolę jakieś sprawdzone konstrukcje, no i tamten tez nie ma tego co chcę, czyli awaryjnej możliwości spalania drewna w kawałkach...

 

Koledze Kejti485 odpisywałem na priv, że w zasadzie byłem już zdecydowany zakupić ten piec HT Q Pellet Duo / RED Pellet Duo (alternatywnie HT DasPell / RED DasPell). Instalację w zasadzie już przystosowałem do takiego pieca - zabezpieczona została naczyniem otwartym, wg starej szkoły:), bufor ma być ale też jeszcze nie zainstalowałem. Została tylko rozprowadzona cała instalacja co i cw wraz z podłogówką i zalane posadzki - grzejników jeszcze nie ma. Ponieważ temperatury za oknem znowu spadają, a chcę kontynuować prace wykończeniowe, chcę zacząć ogrzewać budynek.

 

Jeśli ma ktoś jakieś nowe informacje w temacie i sugestie albo opinię o tych kotłach podanych przeze mnie to będę wdzięczny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki - na pewno o nim poczytam.

Natomiast tak jak wspomnialem, chcialbym uzywac czesto rowniez drewna w kawalkach i szukam pieca, ktory mialby i palnik pelletowy i jednoczesnie komore do zaladunku drewna w kawalkach.

Czy mozesz polecic jakiegos producenta i konkretny model?

A co sadzisz o tym kotle heiza? Czy w mojej sytuacji bedzie sie sprawdzal?

Poza tym moze ktos z forum podpowie jaki zestaw solarny bedzie odpowiedni do wspolpracy z takim kotlem (czy nie ma to znaczenia)?

No i czy warto zastosowac duzy bufor do co, aby uzyskac dlugie oddawanie ciepla podczas spalenia jednego zaladunku drewna?

kocioł shp 16 lub 24 ,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi o kocioł WOLF SHP 16kW?

Na stronce producenta trochę mało informacji.. możesz coś więcej powiedzieć o tym piecu?

 

W razie czego podjadę do dystrybutora w Białymstoku i obejrzę sobie ten model...

Kurczę, tylko coraz bardziej rośnie mi moc kotła, a przy moim budynku pewnie wystarczyłaby mi 6-10 kW :)

 

Dzięki w każdym razie za sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pelecie możesz mić od 5-16kW lub od 7-24kw w zaleznosci jaki palnik zamontujesz ,ja chcesz palić drewnem to wyciągasz płyty szamotowe wkładasz ruszt i przekładzasz dwiczki wraz z palnikiem i masz zwykły kocioł w którym palisz drewnem eglem czym chcesz ,jak masz pelet to wyciągasz ruszt wsuwasz przegrody szamotowe i dwiczki z palnikiem i masz peletowy ,przezbrojenie kotła około 2 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kurczę, tylko coraz bardziej rośnie mi moc kotła, a przy moim budynku pewnie wystarczyłaby mi 6-10 kW :)

 

Dzięki w każdym razie za sugestię.

http://ekogren.pl/pr...14/eg-duo-multi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobią ci bez rusztu wodnego ,moc kotła spadnie do ok. 10kW ale za to spalanie pelletu będzie prawidłowe bez sadzy ,do tego z możliwością wkładania rusztu żeliwnego do spalania awaryjnego gazet i odpadów drewna,węgla ,a w wymiennik ze dwa zawirowywacze i masz kocioł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oglądałem jeszcze raz ten kocioł SAS z palnikiem pelletowym oraz Wolf SHP - ten Wolf w sumie jest identyczny jak Orligno 100 Orlańskiego (może to jest ten sam kocioł - nie wiecie czy np. Orlański nie robi przypadkiem dla Wolfa???).

W zasadzie co do jakości wykonania lepiej wyglądają kotły Wolf i Orlański i chyba się zdecyduję na któryś z nich (różnica w cenie miedzy Wolfem a Orlańskim prawie żadna - ok. 100 zł).

Moim zdaniem to ten sam kocioł:)

Jeśli kupię któryś z tych dwóch, to mam jeszcze dylemat czy wstawiać jednak bufor do kotłowni (robi mi się mało miejsca). Przy peleciem, którego będę używał prawie cały czas i elektronice sterującej kotłem, pewnie mógłbym zrezygnować z bufora - ale jeśli od czasu do czasu przejde na drewno w kawałkach - bufor by się przydał...

Proszę o radę jak skonfigurować kotłownię z tymi kotłami Wolf lub Orlański i który z nich wziąć:)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.