Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przewymiarowanie Kotła Na Ekogroszek


blachaxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakie są objawy przewymiarowania kotła na ekogroszek, czytałem różne opnie ale tego za bardzo nie rozumiem.

Czy jesli piec jest w podtrzymaniu ok 30 minut to dobrze czy źle , jedni mówią iż ma chodzić cały czas wręcz nie dochodzić do podtrzymania inne opinie są takie że jak najwięcej w podtrzymaniu, już sam nie wiem kogo słuchać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Choć przewymiarowanie kotła z podajnikiem, nie ma aż tak bardzo złych konsekwencji jak przewymiarowanie kotła zasypowego, niemniej jednak, nie jest dobrze jeśli kocioł jest przewymiarowany. Dobrze jest jak kocioł jak najwięcej znajduje się w trybie pracy, im większe obciążenie tym lepiej, bo kocioł pracuje z wyższą sprawnością, produkując mniej sadzy, a my dbamy o swój portfel i przy okazji o środowisko.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec powiem tak, u mnie jak kocioł jest dłużej w podtrzymaniu, spala mniej węgla, jak był ustawiony na tryb praktycznie praca cały czas to spalał duuużo więcej, u mnie lepsze efekty sa jak ustawie kocioł na 60 stopni zawór mieszajacy na 3, zaworu mieszajacego już nie ruszam jak chce cieplej to podnosze temperature na kotle np na 65 stopni, cykl podobny jak na 60, co do przewymiarowania - załóżmy iż grzejemy tylko wodę wtedy kocioł napewno jest baaardzo przewymiarowany, ale spalanie jest minimalne, u mnie według wyliczen powinien być kocioł ok 10kw jest 18kw - nie stwierdzam u siebie przewymiarowania kotła , cykle sa powtażalne, nie ma sadzy w piecu (jest pył) itd, wracajac do grzania cwu moim zdniem nie ma opcji aby kocioł pracował cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jakie są objawy przewymiarowania kotła na ekogroszek, czytałem różne opnie ale tego za bardzo nie rozumiem.

Czy jesli piec jest w podtrzymaniu ok 30 minut to dobrze czy źle , jedni mówią iż ma chodzić cały czas wręcz nie dochodzić do podtrzymania inne opinie są takie że jak najwięcej w podtrzymaniu, już sam nie wiem kogo słuchać?

delikatne to:

sadza ,szybkie zarastanie wymiennika

większe to: smoła ,kondensacja w komorze wymiennika,kondensacja w kominie -wykwity na tynku.

w obu przypadkach większe zużycie opału

Najbardziej trzeba uważać z przewymiarowaniem w kotłach z dodatkowym rusztem wodnym i żeliwniakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec powiem tak, u mnie jak kocioł jest dłużej w podtrzymaniu, spala mniej węgla, jak był ustawiony na tryb praktycznie praca cały czas to spalał duuużo więcej, u mnie lepsze efekty sa jak ustawie kocioł na 60 stopni zawór mieszajacy na 3, zaworu mieszajacego już nie ruszam jak chce cieplej to podnosze temperature na kotle np na 65 stopni, cykl podobny jak na 60, co do przewymiarowania - załóżmy iż grzejemy tylko wodę wtedy kocioł napewno jest baaardzo przewymiarowany, ale spalanie jest minimalne, u mnie według wyliczen powinien być kocioł ok 10kw jest 18kw - nie stwierdzam u siebie przewymiarowania kotła , cykle sa powtażalne, nie ma sadzy w piecu (jest pył) itd, wracajac do grzania cwu moim zdniem nie ma opcji aby kocioł pracował cały czas.

Kocioł jak jest dłużej w podtrzymaniu, spala więcej węgla ,u Ciebie to przekłamanie pewnie spowodowane to jest jakimś błędem w ustawieniach, budowie ,izolacji itd....

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak moze spalac wiecej wegla jak jest dluzej w podtrzymaniu, nie rozumiem tego, ,,,,

To, że kocioł jest w stanie podtrzymania wcale nie znaczy, że w podtrzymanie przeszedł także proces spalania.

 

Spalanie odbywa się w dalszym ciągu, ale już w niesprzyjających warunkach. Gwałtowne odcięcie powietrza powoduje, że rozżarzony koks (karbonizat) powoli wystyga i prawdopodobnie już nie zostanie spalony do końca ponieważ brakuje mu podpałki w postaci węglowodorów.

 

Część węgla w palenisku zapewne nie została całkowicie odgazowana, więc gazy i pary uchodzące z paleniska nie zostaną dopalone i po ostudzeniu osiądą (wykropią) się na wymienniku kotła, wnętrzu komina lub ulecą poprzez komin do atmosfery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmniejszając moc kotła tak aby miał jej tylko tyle by wystarczyło na uzupełnienie strat.

dlatego projektuje się sterowniki w oparciu o algorytmy które prowadzić mają proces spalania z modulacją mocy w trybie ciągłym bez przechodzenia w podtrzymanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60KWh w jakim okresie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując że pompy CO pracują cały czas , pompa CWU 15min/h, wentylator 30W -15min/h, podajnik 200W 6min/h mamy średni pobór mocy 140W, przez 24h będzie 3,36kWh a za miesiąc 100,8kWh

Przy cenie ok 0,65kWh to koszt 65-70zł/msc

Jeżeli pompy nie pracują cały czas lub cały kocioł pracuje z przerwami to koszt prundu maleją.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miernik zużycia podłączyłem do swojego kotła 4 listopada

do wczoraj zużyłem 138KWh

średnia wychodzi 1,4KWh/dobę

kocioł obsługuje pompę CO na 1 biegu 38W, pompę CWU na 2 biegu 53W silnik podajnika 180W i wentylator w zależności od prędkości od 0 do 70W(średnio kocioł nie przekracza 30% mocy maksymalnej więc i wiatrak rzadko dmucha mocniej niż 25-30W)

jak termostat pokojowy odłączy pompę CO to pracuje ona u mnie w zależności od ustawień od 12 do 18minut na godzinę.daje to przy średniej 15min/h pobór 9,5W/h

średni czas pracy mojego podajnika to 1h12min/dobę więc jest to 216W/dobę

pompa CWU załączana jest 2 krotnie w ciągu doby- rano grzeje wodę do 45st a wieczorem do 55st całość nie trwa łącznie dłużej niż 1h15min czyli 66,25W/dobę

 

wiatrak 25Wx24H=600W(uśrednione)

CO od 228W/dobę/cyklicznie do912W nonstop

CWU-66,25W

Silnik-216W

razem od 1110,25W/dobę do 1794,25W/dobę

 

nie zapłacę więc więcej niż 1zł/dobę za prąd do mojego kotła (0,64zł/KWh- jedna taryfa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miernik zużycia podłączyłem do swojego kotła 4 listopada

do wczoraj zużyłem 138KWh średnio 1,4kWh/dobę

.

.

razem od 1110,25W/dobę do 1794,25W/dobę

 

nie zapłacę więc więcej niż 1zł/dobę za prąd do mojego kotła (0,64zł/KWh- jedna taryfa)

 

Błąd jednostek

Zamiast tych 1110,25W/dobę powinno być 1110,25Wh/dobę

 

Zużycie rzeczywiste jest przeważnie niższe od obliczeniowego - gdyż urządzenia pracują z przerwami których czasem nie potrafimy określić np postój pomp sterowanych termostatem zależy od temperatury pomieszczenia lub temp CWU

Jakby nie patrzył najwięcej prądu pobierają pompy, podajnik i wentylator to 10-15% całego poboru przez inst CO.

Dlatego opłaca się instalować pompy elektroniczne, które pobierają 5-10 W a max 22W - dane dla pompy Alpha 2 25-40

 

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus dlaczego czepiasz się żeliwniaków.

Żeliwniaki lubią i trzeba traktować ,wyższą temperaturą spalin - dopalić gazy ,najlepiej czyści się je wtedy z pyłu zwłaszcza te zakamarki w nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeliwniaki lubią i trzeba traktować ,wyższą temperaturą spalin - dopalić gazy ,najlepiej czyści się je wtedy z pyłu zwłaszcza te zakamarki w nich.

Ja się z Tobą nie zgodzę z tą wysoką temperaturą spalin.

http://forum.info-og...100#entry143238

 

Co do czyszczenia i zakamarków w tym wymienniku żeliwnym to przyznam Ci rację, ale jest na to rada - czysto spalać, czyli doszczętnie dopalić wszystkie produkty pirolizy węgla.

Ja będziesz cierpliwy to dołożę jeszcze parę wykresów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już ci podam: dwie pompy tradycyjne- jak piszesz po 45W pracujące przez 12h /dobę i 120 dni grzewczych biorą 129,6kWh

pompy elektroniczne biorą w tym czasie 7W każda czyli przez okres grzewczy -biorą 20,16kWh różnica - 109kWh x 0,65 = 70zł

czyli zwrot 2 pomp to ok 14 lat przy stałej cenie en el i bezawaryjnej pracy pomp.

Można pisać: gorzej niż solary <_<

 

Pozdr.

 

PS ale to wyliczenie jest słuszne tylko dla wymiany pomp przy nowej inwestycji opłacalność rośnie o prawie 50%

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.