Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet Retorta Ruchoma


balbinka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam piec z podajnikiem slimakowym i obrotowa retorta. 25KW przy powierzchni dobrze ocieplonej ok. 130m2. to pierwszy sezon wiec zdaje sobie sprawe ze spalanie nie jest miarodajne. obecne spalanie na poziomie 40kg/dobe. instalacja - kaloryfery na zaworze 4d a podlogowka na czyms takim co wisi na rurze i powyzej 60 st zalacza pompke od podlogowki. temp zadana pieca 63st. sterownik ecomax800. piec pracuje tak ze jak osiagnie 63st to sie wylacza, w miedzy czasie dojdzie do 65st. nadzor to co 7 min 44s podawania. temp w nadzorze pieknie spada. przy 60 st. piec przechodzi w tryb praca i po 10 min znow ma nadzor. po czym 15 min i znow praca. duzo popiolu i troszke sadzy. przeslona na went powiedzmy 30 procent i predkosc wentylatora na 35%. moge zalaczyc piec w tryb fuzzy logic i wtedy nie bedzie przechodzil w nadzor. ale co jest lepsze i oszczedniejsze?

pomozcie kobiecie!!

pytajcie odpowiem!

 

czemu nie mam gazu? :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie podstawowe, dlaczego pelet?

obrotowe retory są do lepszych miałów i gorszych ekogroszków, paląc w niej pelet z tak zapadniętym kopcem możesz ją zdeformować i upalić końcówkę ślimaka.

35% nadmuchu to prawie moc nominalna dla tego kotła, spróbuj dopasować podawanie peletu tak jak ci pisałem w innym temacie, ale do nadmuchu ok 26-27%

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie mogę zrozumieć dlaczego do takiego metrażu, jeszcze w dodatku ocieplonego, wybrałaś kocioł, który spokojnie wystarczyłby na 300m2(ocieplonych), nie dziw się, że kocioł ciągnie dużo opału skoro jest ogromnie przewymiarowany, to tak jakby w małym miejskim aucie mieć 8 cylindrowy silnik i dziwić się, że dużo pali. Spokojnie wystarczyłoby przykładowo Ogniwo Eko plus 10-14 KW. Jedyne co to właśnie, można troche pokombinować z nastawami, ale do tego to trzeba mieć czas, cierpliwość i być magikiem, a efekty prawdopodobnie nie będą powalające.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam piec z podajnikiem slimakowym i obrotowa retorta. 25KW przy powierzchni dobrze ocieplonej ok. 130m2. to pierwszy sezon wiec zdaje sobie sprawe ze spalanie nie jest miarodajne. obecne spalanie na poziomie 40kg/dobe. instalacja - kaloryfery na zaworze 4d a podlogowka na czyms takim co wisi na rurze i powyzej 60 st zalacza pompke od podlogowki. temp zadana pieca 63st. sterownik ecomax800. piec pracuje tak ze jak osiagnie 63st to sie wylacza, w miedzy czasie dojdzie do 65st. nadzor to co 7 min 44s podawania. temp w nadzorze pieknie spada. przy 60 st. piec przechodzi w tryb praca i po 10 min znow ma nadzor. po czym 15 min i znow praca. duzo popiolu i troszke sadzy. przeslona na went powiedzmy 30 procent i predkosc wentylatora na 35%. moge zalaczyc piec w tryb fuzzy logic i wtedy nie bedzie przechodzil w nadzor. ale co jest lepsze i oszczedniejsze?

pomozcie kobiecie!!

pytajcie odpowiem!

 

czemu nie mam gazu? :-(

Jak przeciąga do 65st. obniż mu temperaturę na 58st st wystarczy do CWU i tak przeciągnie powyżej 60*C.

Co do tryb fuzzy logic to zasyp taką samą dawkę paliwa do kotła i obserwuj ile będzie spalał przy temperaturach zewnętrznych podobnych .Dojdziesz co jest lepsze i oszczedniejsze?

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu ja:-)

 

rozumiem ze musze tak probowac ustawic palnik aby:

1. zar trzymac w miare wysoko, najlepiej zeby zakrywal otwory w retorcie

2. powietrza dawac tyle aby sie ladnie spalalo tzn, nie wyrywalo pellet z palnika, plomien byl zolty i nie postrzepiony

3. jak bedzie za malo to plomien zmieni kolor na czerwony?

4. jak za duzo to....?

 

o to mi wlasnie chodzi zeby mi ktos tak lopatologicznie mogl napisac boje sie regulowac na pale jak nie wiem czego sie spodziewac i co obserwowac...

 

ze piec za duzy to wiem i musze z tym zyc...

regulatora ciagu na razie nie bedzie bo czasu brak i nie ma mi go kto zamontowac...

 

FL bym wlaczyla jakbym wiedziala ze juz mozna, tzn w nadzorze jest ok a wydaje mi sie ze wlasnie najpierw dobrze jest dojsc do ustawin recznych tak aby poznac piec i to co sie w nim dzieje aby pozniej jezeli sie okaze z FL nie pracuje jak nalezy to moc palic w nastawach recznych i miec spokoj. pellet zawsze ten sam :-) i nie zamierzam przejsc na eko :-) pellet taki ladny czysciutki.

 

jak mam cos wiecej podac to prosze pytajcie i nie bojcie sie pomoc.

pozdrawiam balbina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor płomienia jest ważnym wskaźnikiem spalania , jeden z producentów palników na pellet pisze w swojej instrukcji

 

Dla prowizorycznej regulacji płomienia wskaźnikiem może być jego kolor. Kolor powinien być jasno pomarańczowy. Biały

płomień wskazuje na zbyt du?e napowietrzenie komory spalania ? ciemna czerwień wskazuje na brak powietrza. Wyreguluj

prędkość wentylatora na sterowniku palnika Za ka?dym razem po dokonaniu nastaw palnika nale?y mu pozwolić na kilka

minut pracy, zanim dokonasz następnych zmian w nastawach. Nowe nastawy są konieczne w przypadku dostawy peletu o

innej jakości niż dotychczasowa.

 

Dla dokładnej regulacji palnika musi zostać u?yty miernik spalin.

Zwróć uwagę na to, że fluktuacja parametrów płomienia oraz jego wysokości jest stanem normalnym.

 

 

Czyli jasnoczerwony płomień + kopczyk + powtarzalne warunki pracy wentylatora - do tych ostatnich potrzebny jest regulator ciągu kominowego.

Bez niego nie na powtarzalnych warunków pracy palnika

 

FL to zbędny balast wyłącz go na próbę i zobaczysz co i jak

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje sambor, czyli ze jak mam plomien ostry i bardzo jasny to wciaz za duzo powietrza? ;-)

 

tylko boje sie calkiem zjezdzac z tym powietrzem bo podobno za malo powietrza to sadza sie wytwarza a u mnie i tak jest jej sporo ale z drugiej strony tak teraz mysle ze jak duuuzo powietrza to tez pewnie sie wytwarza bo nie wszystko sie spala jak nalezy i spaliny za szybko sie ochladzaja zamiast spalac... dobrze kombinuje?

poza tym jak daje malo powietrza to mi czasem piec fuka. tak jakby sie gazy zbieraly i odpalaly detonacyjnie - niezle slowo co? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor płomienia jest ważnym wskaźnikiem spalania , jeden z producentów palników na pellet pisze w swojej instrukcji

 

 

 

Czyli jasnoczerwony płomień + kopczyk + powtarzalne warunki pracy wentylatora - do tych ostatnich potrzebny jest regulator ciągu kominowego.

Bez niego nie na powtarzalnych warunków pracy palnika

 

FL to zbędny balast wyłącz go na próbę i zobaczysz co i jak

Pozdr.

Do pracy wentylatora nie jest przydatny regulator ciągu kominowego ,regulator ciągu kominowego może przydać się w podtrzymaniu kotła .

Dmuchawa pracuje z nadciśnieniem RCK reguluje podciśnienie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje sambor, czyli ze jak mam plomien ostry i bardzo jasny to wciaz za duzo powietrza? ;-)

 

tylko boje sie calkiem zjezdzac z tym powietrzem bo podobno za malo powietrza to sadza sie wytwarza a u mnie i tak jest jej sporo ale z drugiej strony tak teraz mysle ze jak duuuzo powietrza to tez pewnie sie wytwarza bo nie wszystko sie spala jak nalezy i spaliny za szybko sie ochladzaja zamiast spalac... dobrze kombinuje?

poza tym jak daje malo powietrza to mi czasem piec fuka. tak jakby sie gazy zbieraly i odpalaly detonacyjnie - niezle slowo co? :-)

Może jakieś zdjęcia palnika w trakcie pracy i popiołu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pracy wentylatora nie jest przydatny regulator ciągu kominowego ,regulator ciągu kominowego może przydać się w podtrzymaniu kotła .

Dmuchawa pracuje z nadciśnieniem RCK reguluje podciśnienie. ;)

Powiedział co nie wiedział.

To powiedz dlaczego wszyscy producenci kotłow i palników na pellet o tym nie wiedzą i zalecają lub wręcz montują w swoich kotłach na czopuchu RCK, przeważnie ustawiony na 10Pa.

Zeby nie być gołosłownym załączam zdjęcie z kotłami na pellet

Czyżby producenci się mylili?

post-18578-0-98006300-1360661134_thumb.jpg

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszyscy producenci kotłów i palników na pellet się mylą ?

Nigdy się nie spotkałem aby spaliny były wydmuchiwane przez RCK jak ten jest zamontowany w kominie -chyba że komin jest zatkany.

RCK służy do stabilizacji ciągu kominowego a nie do wypuszczania spalin. -

Taki przypadek - o którym piszesz - może być hipotetycznie gdy wentylator jest mocno przewymiarowany.

 

A wytłumacz mi jak zmniejszyć ciąg do poziomu 10Pa zalecanego przez producenta mojego palnika - mam ok 35Pa.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy komin jest zatkany RCK się nie otworzy do kotłowni .

Możesz nawet zdjąć ciężarek z RCK i on się nie otworzy do kotłowni .

Nawet gigantyczna dmuchawa nie otworzy RCK do kotłowni ,bo on otwiera się do środka .Prędzej rozerwie komin.

 

Regulacja RCK odbywa się na ramieniu ,ciężarkiem,przeciwwagą klapki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zastanów się ,RCK się otwiera dmuchawa tłoczy powietrze ,spaliny walą do pomieszczenia -kotłowna .

kol Animus całe nadciśnienie dmuchawy przechodzi w podciśnienie w momencie opuszczenia komory napowietrzania palnika. Otwory napowietrzające i warstwa paliwa stanowią swego radzaju dyszę rozdzielającą te dwa światy podciśnienia i nadciśnienia.

Dla prawidłowego spalania prócz całego stada niezbędnych czynników potrzebny jest właściwy i stały stosunek powietrze/paliwo. O ile strumień paliwa jest utrzymywany względnie stały przez sterownik i podajnik, o tyle strumień powietrza zmienia się wraz ze zmianą ciągu kominowego. Do stabilizowania sprężu dmuchawy, a tym samym strumienia powietrza, stosuje się właśnie regulatory ciągu kominowego, a nie żadne klapki i przysłony.

Co nie znaczy, że należy demonizować wpływ RCK na proces spalania :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miałeś Ty kiedy RCK?

RCK pracuje po wyłączeniu dmuchawy ,komin jest wygrzany w czasie spalania i ciąg kominowy się zwiększa,po przerwanej pracy dmuchawa staje , RCK otwiera się i napływa "lewe" powietrze do komina , nie zasysa wtedy tyle powietrza przez kanały powietrza w palniku, kopiec się nie zapada przecież ustało podawanie paliwa ,nie spala paliwa tyle, bo ciąć kominowy radykalnie maleje usuwa tylko delikatnie spaliny z kotła .Kocioł nie przeciąga temperatury tak radykalnie i RCK oszczędza paliwo.

Przy pellecie łatwo jest stracić kopiec . :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie być gołosłownym załączam fragmenty z instrukcji kotła na pellet Pellux200 prod Biawar-u

 

W celu uzyskania najwyższej wydajności spalania oraz najniższego możliwie stopnia szkodliwości dla środowiska, powinno się zainstalować regulator ciągu kominowego.

 

Drugi cytat z tej instrukcji jest na całej stronie i odnosi się do montażu i regulacji RCK - nie ma w nim nic o nawrotach spalin przez RCk ani o zapadaniu kopczyka pelletu.

A swoją drogą kotły tylko na pellet nie mają kopczyka - jest on zbędny, tam spala się na bieżąco, bez podtrzymania.

post-18578-0-61923500-1360672786_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kopczyka przy spalaniu peletów, to ja stosuję się do porad Jareckiego79, które znalazłem tutaj: http://www.forumbudowlane.pl/vt/12670/0/jak-ustawic-parametry-kotla-na-eko-groszek-przy-zmianie-pali

Wg nich "Do pellet kopczyka ma nie być, palenisko ma być płaskie a w zasadzie lekko zagłębione.Pellet ma się spalać z większym dostępem powietrza od góry i z bardzo małą ilościa powietrza od dołu - czyli odwrotnie jak ekogroszek!"

 

Swoje doswiadczenia (zaledwnie kilkumiesięczne) w spalaniu peletu w kotle na ekogroszek opisałem tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12802-co-tansze-ekogroszek-czy-pellet/page__st__60

 

pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daroski - juz sie biore za czytanie

 

spostrzezenia z ostatniej chwili - wczoraj przykrecilam troche kaloryfery czego ofektem jest ze po 12h zadana pieca 63 a rzeczywista 68 czyli piec stal nadzorze pewnie wiekszosc czasu - a moze caly czas skoro podbil temp? efektem tego jest pelno sadzy na wymienniku i scianach pieca.

zmniejszenie dmuchawy do 30% jak i przyslanianie przeslony powoduje ze ogien jest wysoki ze siega daleko za ruszt lizac az wymiennik a dym z komina sie robi czarny. pewnie teraz czeka mnie na ruchu czyszczenie pieca z sadzy bo ta sadza sie teraz zarzy a nie mam ochoty zeby sie zapalila badz zeby cos wybuchlo.

czyli ze to juz za malo powietrza???

help! :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam niemal od początku sezonu

u mnie pracuje i w czasie pracy kotła i w podtrzymaniu, po ok 5 min podtrzymania i wystudzeniu wkładu pozostaje zamknięty. Podczas wietrznej pogody jest inaczej z wiadomych względów.

Co nie zmienia faktów o których napisałem wyżej :P

Nie wiem może masz mocno przewymiarowany komin cuda się zdarzają . Jeżeli po wystudzeniu wkładu pozostaje zamknięty to po podaniu powietrza przez dmuchawę powinien też być zamknięty u Ciebie przynajmniej w początkowej fazie rozgrzewania wkładu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie być gołosłownym załączam fragmenty z instrukcji kotła na pellet Pellux200 prod Biawar-u

 

[/size]

 

Drugi cytat z tej instrukcji jest na całej stronie i odnosi się do montażu i regulacji RCK - nie ma w nim nic o nawrotach spalin przez RCk ani o zapadaniu kopczyka pelletu.

A swoją drogą kotły tylko na pellet nie mają kopczyka - jest on zbędny, tam spala się na bieżąco, bez podtrzymania.

Nie neguję zasadności stosowania .

Są różne palniki do spalania pelletu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daroski - juz sie biore za czytanie

 

spostrzezenia z ostatniej chwili - wczoraj przykrecilam troche kaloryfery czego ofektem jest ze po 12h zadana pieca 63 a rzeczywista 68 czyli piec stal nadzorze pewnie wiekszosc czasu - a moze caly czas skoro podbil temp? efektem tego jest pelno sadzy na wymienniku i scianach pieca.

zmniejszenie dmuchawy do 30% jak i przyslanianie przeslony powoduje ze ogien jest wysoki ze siega daleko za ruszt lizac az wymiennik a dym z komina sie robi czarny. pewnie teraz czeka mnie na ruchu czyszczenie pieca z sadzy bo ta sadza sie teraz zarzy a nie mam ochoty zeby sie zapalila badz zeby cos wybuchlo.

czyli ze to juz za malo powietrza???

help! :-(

Tak za mało powietrza ,ogień nie może mieć kontaktu z wymiennikiem bo zaburza to proces spalania ,dopalania .Sadza zwłaszcza ta czarna i dym z komina gdy się w ogóle robi lub robi się czarny to uciekają twoje pieniądze z chałupy .

Jak kocioł mało pracuje a dużo stoi w nadzorze to musisz zmniejszyć moc palnika ,czyli mniej paliwa musi pobrać dłuższe przerwy pomiędzy podawaniem paliwa w trakcie pracy kotła, wtedy można zmniejszyć ilość powietrza do procesu spalania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol Animus całe nadciśnienie dmuchawy przechodzi w podciśnienie w momencie opuszczenia komory napowietrzania palnika. Otwory napowietrzające i warstwa paliwa stanowią swego radzaju dyszę rozdzielającą te dwa światy podciśnienia i nadciśnienia.

 

 

Podawane powietrze w nadciśnieniu nie przejdzie w podciśnienie ponieważ ,w wyniku wzrostu temperatury wzrasta również, na skutek rozszerzalności cieplnej, objętość spalin którą należy przetłoczyć w tej samej jednostce czasu, a więc i ich opór przepływu. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.