Skocz do zawartości

polo1

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Odnośnie przedmuchów, ostanio wyczytałem, że najlepszym rozwiązaniem w piecu który nie ma powietrza wtórnego(mójSAS, lecę cały czas na dmuchawie) opcją jest ustawienie przedmuchów co 1-2 minuty na 3-4 sekundy.

Ma ktoś jakieś doświadczenia w tego typu próbach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żle się wyraziłem, chodziło mi o to że jak piec osiągnie rządaną temperature np: 53 st. C przechodzi w stan spoczynku, dmuchawa się wyłącza, temp. rośnie 2-3 st. C i później spada do 51 st. C i załącza się dmuchawa i tak cyklicznie, aż do wypalenia całego załadunku.

A moje pytanie czy ustawienie częstrzych przedmuchów wyeliminuje spadanie temp.

Bo uchylanie klapki w popielniku nie zdaje egzaminu, uchylenie by była minimalna szparka piec od razu rozkręca sie na 60-65 st.C ( można by bylo wywierci dziurki od czoła pieca, ale nie mój piec)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie przedmuchów, ostanio wyczytałem, że najlepszym rozwiązaniem w piecu który nie ma powietrza wtórnego(mójSAS, lecę cały czas na dmuchawie) opcją jest ustawienie przedmuchów co 1-2 minuty na 3-4 sekundy.

Ma ktoś jakieś doświadczenia w tego typu próbach ?

Zadnych przedmuchów . Dmuchawa jak już się na nia skazałeś ma chodzic cały czas .Sterowniki z PID załatwiaja to same chyba że ktos przedobrzył z moca pieca . Jak sobie wział 10k na zapas to niech sie meczy .Sterowniki bez PID mają funkcje histerezy temperatury i należy ja ustawic tak aby piec nie osiagał temperatury zadanej a jedynie sie do niej zblizał na 1-2 C . Obroty dmuchawy spadna do minimum a przy takich piec nie powinien sie rozpedzać a wrecz odwrotnie przy obrotach minimalnych temperatura powinna powoli spadac aż do momentu kiedy spadnie na tyle zeby wentyl. wrócił na zadane obroty i tak w kółko az do wypalenia paliwa .

Niestety PID tez nie jest panaceum na przewymiarowany kocioł jak mocy bedzie za duzo to tez przejdzie w nadzór i d... z pid-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie

Chciałem się pochwalić, po 2 miesiącach objeżdżania składów w okolicach Myślenic udało mi się znaleść węgiel z Mysłowic Wesoła, wziąłem 2 worki na próbę orzecha i od razu szok.

W ten weekend było u mnie ostro na minusie, w sobotę załadunek 25kg rozpalenie o 12 w południe, 30 min. osiągnięta temp. 53 st. C w niedziele rano o 7 na piecu 35 st.C grzejniki letnie i kolejny szok( na orzechu z Piasta rzecz nie do osiągnięci nawet przy załadunku 50kg), otwieram piec i kolejny szok gdzie jest popiół( z Piasta co dzień wyjmowałem 5-6kg popiołu) a teraz max.2kg.

W niedziele rozpaliłem podobnie 25kg węgla dziś przed pracą o 4rano na piecu 31 st.C i popiołu jak w sobote :)

Szkoda że Wesoła się skończyła( 2 worki na próbę) a w piwnicy jeszcze z 300kg Piasta.

Słyszałem że węgiel z Wesołej to kozak ale nie myślałem że aż taki.

Teraz cena 1 tona orzecha 740zł., kostka 850zł.( podobnie płaciłem za Piasta na niby zaprzyjaźnionym składzie).

Koleś ze składu mówił że jak wezmę 2 tony to dowóz gratis bo jest to 15 km ode mnie.

 

P.S.

Będę szukał fachowca do przerobienia instalacji c.o. w okresie letnim. ( montaż zawór czterodrożny, i poprawne podłączenie bojlera bo jest robota zpaprana przez fachowca co montował piec)

Jak byłby ktoś z okolic Myślenic proszę o kontrakt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pomóżcie ogarnąć mi piec.

Mam sas UWT 23kw , sterownik Optima Eco 3 z PID. Zawór 4-D manualny, bojler 100L, budynek 2-kondygnacyjny 156m2 + 40m2 na garaż i pralnie wszystko ogrzewane. Grzejniki to prawdziwa mieszanka , stare panele, źeliwne żeberka, konwektory. budynek ocieplony styropian 2x5cm okna plastik.

Temperatóra w pomieszczeniach 20-24 stopnie. Pale od ok 2 tygodni.

25kg węgla = ok 13 godzin

25kg miału = ok 24 godziny

Dmuchawa - obr min 160

moc dmuchawy - 60%

temp - 58 stopni z obnizeniem o 8 w nocy

rozpalanie ręczne - do 45 stopni lub 30 min

 

przy węglu bucha z pieca czarny dym piec szybko saię buja do zadanej (strach dokładać do pieca) - palenie od dołu,

przy miale dym prawie niewidoczny nic nie bucha, lecz cięzko osiągnąć zdaną temperaturę, ok 2 godzin od rozpalenia jest temperatóra na piecu - rozpalenie od góry, miał dzień wcześniej skrapiany.

Jak rozpalam od góry to daje rozpałkę do grila, kilka drewienek 5-10 min puźniej dożucam jeszcze kilka i zamykam.

zdecydowałem się palić miałem bo jest tańszy i na dłużej starcza.

 

Co robie nie tak, że ciężko mi rozpalić i bujnąć piec ?

Jeżeli jest ktoś w stanie doradzić w rozpakeniu miału od góry to poproszę o porade i ewentualne wskazówki co do ustawień sterownika pieca.

 

Dziękuje za wszystkie sugestie i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał jest słabszym paliwem niż węgiel.

A Tobie starcza na dłużej.

Nie wpadłeś na to, że coś tu jest nie halo?

Węgiel powinien starczyć na dłużej niż miał.

Jaki robisz błąd?

Miałem palisz poprawnie a węglem... karygodnie (zgłoś się do jakiejś lokalnej straży miejskiej po mandat przy okazji).

 

Zapal węglem od góry.

Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki ale dopiero się ucze i prosiłem o porade a nie kazanie. Jak jesteś obeznany to napisz co robie nie tak i co powinienem poprawić. wcześniej był piec gazowy więc palić się uczę.

 

i węgiel się już skończył i zostało dużo miału zakupionego ok tydzień temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli że rozpalanie miałem w ok 2 godziny to normalka?

w przyszłą zimę zobaczę bo miału powinno na miesiąc starczyć - zima chba odpuści do tego czasu.

 

I jeszcze jedno pytannie, mój piec posiada funkcję lato że woda idzie tylko na bojler, czym w tedy lepiej palić, miał ? węgiel? drewno ? ile zasypać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

P.S.

Będę szukał fachowca do przerobienia instalacji c.o. w okresie letnim. ( montaż zawór czterodrożny, i poprawne podłączenie bojlera bo jest robota zpaprana przez fachowca co montował piec)

Napisałeś że poprawnie podłączał bojler. moje pytanie brzmi. poprawnie , czyli jak ?

np: przed zaworem 4D czy za ?

Pytam bo coś mi woda się słabo i długo nagrzewa w bojlerze 100L

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że jeśli jeszcze miałeś węgiel, nie sprobowales go palić od góry. Wtedy miałbyś porównanie ile wytrzymuje na miale i na węglu, palonym w tych samych warunkach. Na węglu na pewno zdecydowanie szybciej doszedl by do zadanej. Dla wegla przymusowe zredukowanie obrotów dmuchawy. Mam taki sam sterownik.Palę węglem :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Napisałeś że poprawnie podłączał bojler. moje pytanie brzmi. poprawnie , czyli jak ?

np: przed zaworem 4D czy za ?

Pytam bo coś mi woda się słabo i długo nagrzewa w bojlerze 100L

 

pozdr.

Bojler ma być wpiety przed zaworem 4d. Masz dwie pompy? Do co i drugą do cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>bzykos<

Zanim zacząłem palić to szwagier który ma tez piec zasypowy i teściu co ma śmieciucha to mówili że węglem tylko od dołu się pali, no to rozpaliłem, jak się bujnęło to myślałem że wessie mnie jak drzwiczki otwierałem i tak przestawiłem się na miał, dopiero później wyczytałem że węglem można palić tak jak miałem od góry.

Co do bojlera to majster mi podłączył za zaworem 4D tzn, z pieca idzie rura na zawór 4D a za nim rura i trójnik na bojler i grzejniki. powrót wody to też trójnik z bojlera i grzejników wchodzą w jedną rurę i do pieca. Jedna pompa między zaworem 4D a powrotem (z grzejników) a druga pompa mniejsza zaraz za bojlerem. Nie mam żadnych zaworów zwrotnych. Myślę że jak piec stygnie to pompa zabiera ciepłą wodę do grzejników.

 

Po za tym może zdradzisz mi jakie masz ustawienia na sterowniku (obroty min, moc, temp wody tem itd.) również z ustawieniami serwisowymi bo za 3 podejściem udało mi się kod wstukać, ja tam mam zmienione tylko temp min na 48 stopni.

Obecnie używam programu dobowego ale mam też sterownik pokojowy ( nie używam obecnie).

Moja dmuchawa poniżej 140obr ma problem żeby ruszyć z miejsca dlatego reguluje mocą max pompy.

 

Dzięki

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie doczytalem dokładnie ;-)Ja ma sterownik Eco Max 250.więc inny niż Twój. Ale np u mnie dla węgla fabrycznie moc dmuchawy była na 60. Ja zmniejszylem na 28 i tak spokojnie daje rady. Palę z Pid ale bez czujnika spalin, bo wtedy mi przeciagal zadana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, w moim sterowniku już zrezygnowali z czujnika spalin, i w piecu otwory są zaślepione (w instrukcji napisane jest że czujnik spalin jest opcjonalny nie wymagany). Ja u siebie mogę ustawić minimalne obroty dmuchawy oraz maksymalną moc i z tego co wyczytałem PID działa w tych zakresach jakie zadam czyli płynnie reguluje obrotami nie przekraczając tych granic.

 

Po świętach będę musiał wołać majstra żeby instalacje poprawił tzn bojler przed zawór 4D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do otworów to nie zaślepiałem ich, już były zaślepione , jakaś zaślepka przykręcona na śrubę imbusową. tzn tylko w czopuchu a w obudowie pieca jest dziurka.

Tak na marginesie (z innej beczki) to węgiel też trzeba zwilżać tak jak miał? paląc od góry oczywiście - pytam poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel trzeba tym bardziej.

Chodzi o to, żeby woda dotarła do wnętrza.

Wilgotny węgiel wolniej sie spala i przez to efektywniej oddaje energię do układu.

Prima Aprilis trafił się z Lanym Poniedziałkiem.

Więc lać węgiel proponuję tylko w takim dniu.

W dni inne węgiel suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.