Skocz do zawartości
IGNOROWANY

bojler CWU i kocioł zawory zwrotne


xapx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów! TO moj pierwszy post :rolleyes:, nie wypowiadałem sie jeszcze, ale uważnie czytam Wasze wypowiedzi, ktore BARDZO mi pomogły w wykonaniu CO, proszę o opinie i słowa krytyki, co zmienic? co usprawnić? Mam zamiar dołozyc nadmuch i sterownik do pieca na dwie pompy, na rys zaznaczyłem miejsca gdzie mam zamiar zamontowac zawory zwrotne, jeden juz zakupiłem (mosiężny klapowy na pozioma rure) i zastanawiam sie nad drugim jaki zastosować. Chyba nie mam wyboru musi to byc ze spręzyna na pion, czekam na wypowiedzi wachowców, dziękuje;)

post-1968-1225998692_thumb.jpg

post-1968-1225998924_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. piec Kamen 1,5 z dolnym spalaniem (troche przewymiarowany, ale mam zamiar zagospodarowac poddasze i dlatego na taki sie zdecydowałem) w tej chwili to ok 80m2 do ogrzania potem ok 150m2

2. grzejniki aluminiowe, na całej powierzchni 60szt zeberek + na 3m2 w łazience podłogówka z pexy + 1szt grzejnik łazienkowy (suszarka)

3. wszysto na rozdzielaczu, od rozdzielacza PEXa do grzeników 16mm, do rozdzielacza miedź

4. rozdzielacz powieszony w kotłowni zaraz nad piecem, tylko tam znalazłem na niego miejsce i wydaje mi sie ze to dobre miejsce, poniżej grzjników a nad piecem

5.wyjście z pieca ocynkiem, 6/4 od razu zredukowane na 5/4 potem zawór 4d i do rozdzielacza miedź 28mm (to widac na zdjęciu) następnie pompka OHI 25/60 z zaworem różnicowy zamontowanym poziomo

6.odpowietrzniki wkrecone w rozdzielacz na zasilaniu i powrocie po 1szt i oczywiscie na grzejnikach

7. naczynie wzbiorcze ze stali nierdziewnej 20l okrągłe umieszone przed zejsciem do kotłowni (poprowadziłem jedna rura wzbiorcza 22mm, wsi przy suficie nad grzejnikami ok 1m)

. bojler to Galmet 200L z węzownica spiralna pionowy, pompka do zasilania bojlera to OHI 25/40 (to raczej bład powinna byc pompka do CWU ale te sa o wiele droższe)

 

Jeśli cos opisuje niezrozumiale prosze pytac;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli jeszcze aktualne ....

 

Co do zamontowania zaworów rozumiem, że chcesz zamontować zawory zwrotne na obwodzie do bojlera. Z rysunku wynika że chcesz zamontować 2 szt.

Moim zdaniem jeden w zupełności wystarczy.

Jeden i w dowolnym miejscu na obwodzie bojlera, najlepiej za pompą (od bojlera)

 

pompka OHI 25/60 z zaworem różnicowy zamontowanym poziomo

Nie jestem specjalistą w temacie, ale wydaje mi się że tego typu zawory montuje się w pionie (choc może ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Zauważyłem:

- błąd zawór różnicowy z kulką poziomo - źle!!! pompa pompuje a woda wraca przez zawór różnicowy.

Tak nawiasem mówiąc nie ma możliwości działania grawitacyjnego w obiegu CWU za mała różnica poziomów wytnij wszystko i pompa na wprost

- zestaw pompowy to przed pompą filtr siatkowy, a za pompą zawór zwrotny

- potrzebujesz tyle zaworów zwrotnych ile masz pomp więcej nie potrzeba

- teraz to już za późno, ale nie powinno się mieszać miedzi i aluminium

- rura wzbiorcza o średnicy wewnętrznej nie mniej niż 25mm czyli rura miedziana fi 28mm lub stal 1'

- jeśli chodzi o wątpliwości związane z CWU rodzaj pompy - pompa jest OK.

Narysuj schemat instalacji bo z fotki niektórych szczegółów nie widać. Jak podłączysz poddasze to naczynie wzbiorcze do góry około 1 m nad grzejnikami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawór różnicowy jest w poziomie i jak najbardziej funkcjonuje. Na tym forum ktoś pisał już, że te zielone bez problemu działają w takiej pozycji. Działa tutaj różnica ciśnień za i przed pompą (zresztą jak sama nazwa wskazuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak naprawdę to wszystko zależy od konstrukcji wewnętrznej tego zaworu. Kolor ich tak naprawdę jest nieważny. Spotkałem się z takimi, które w tym "rozszerzeniu" miały tylko kulkę z tworzywa i te nie nadawały się do pracy w poziomie. Nowsze zawory maja wewnątrz coś w rodzaju prowadnicy dla tej kulki utrzymując ją w osi wlot - wylot z zaworu i te mogą pracować w poziomie. Niemniej zawory różnicowe mają jedną wadę: hałasują w momencie załączenia pompy - w instalacji słychać wtedy mniej lub bardziej głośny stuk. Osobiście wolę stosować zawory zwrotne klapowe. Wada: cena i montaż tylko w poziomie.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawór różnicowy jest w poziomie i jak najbardziej funkcjonuje. Na tym forum ktoś pisał już, że te zielone bez problemu działają w takiej pozycji. Działa tutaj różnica ciśnień za i przed pompą (zresztą jak sama nazwa wskazuje).

Witaj Marcin,

Ostatnio montowałem idealnie taki sam, jak ten z fotki, i specjalnie zwróciłem uwagę na ulotce producenta wskazanie było jednoznaczne jeżeli chodzi o sposób montażu - pionowo, ale nie neguję, że może on również działać pod innym kontem.

Pozdrawiam

trumoter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów! TO moj pierwszy post :), nie wypowiadałem sie jeszcze, ale uważnie czytam Wasze wypowiedzi, ktore BARDZO mi pomogły w wykonaniu CO, proszę o opinie i słowa krytyki, co zmienic? co usprawnić? Mam zamiar dołozyc nadmuch i sterownik do pieca na dwie pompy, na rys zaznaczyłem miejsca gdzie mam zamiar zamontowac zawory zwrotne, jeden juz zakupiłem (mosiężny klapowy na pozioma rure) i zastanawiam sie nad drugim jaki zastosować. Chyba nie mam wyboru musi to byc ze spręzyna na pion, czekam na wypowiedzi wachowców, dziękuje;)

kolego wstaw zamiazt zaworów kulowych przy pompach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.