Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zębiec SWK 21S


ak610

Rekomendowane odpowiedzi

od paru dni mieszkam w nowym domu, mam piec Zębiec SWK 21S. Powierzchnia do ogrzania 180 m2, kubatur ok. 750 m3, ściana 42 cm, wełna na poddaszu 25 cm, okna 5 komorowe. Na razie użytkowany będzie tylko parter więc m2 i m3 dzielimy na pół.

Pytanie brzmi: czy zmieniać oryginalne nastawy w sterowniku czy coś kombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Problem jest w gotowaniu wody.Pojemność zasypowa pieca to 50 dm3, po wrzuceniu ok 20 kg węgla wszystko pracuje normalnie do czasu jak osiągnie 90-95 st, jeśli dam mniej węgla to wentylator ciągle pracuje abu dobić do 50 st wody wylotowej. Więc albo piec wygasa albo gotuje się. Zmieniłem nieco ustawienia fabryczne tj czas przedmuchu i odstęp między nimi oraz czas reakcji kotła ale nie wiele to dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach użytkowania mogę podzielić się uwagami. Fabryczne nastawy sterownika doprowadzały do zagotowania wody lub do szybkiego wygaśnięcia. Po znacznych zmianach w ustawieniach m.in. czasu trwania przedmuchu z 5 na 10 sek co 8 minut *było co 4 minuty) oraz po zmnianie dynamiki kotła na wolniejszą jest dobrze. Wiadro węgla (czarne plastikowe z Castoramy) starcza spokojnie na 10 godzin przy temp wew. 23 st, na wylocie z pieca 55-60 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Po kilku dniach użytkowania mogę podzielić się uwagami....

Jaki masz sterownik pieca?

Mam podobny piec, ale fabrycznie bez dmuchawy i sterownika. Zeszłej zimy dorobiłem kanał powietrzny oraz dmuchawę i próbowałem zastosować sterownik Euroster 1000W - niestety wstępne próby kończyły się niepowodzeniami - Wątek. Później z różnych względów zaprzestałem eksperymentów w tym temacie.

Latem zamontowałem zawór 4D i wszedłem w posiadanie sterownika Tajfun - mam zamiar toto sensownie uruchomić.

Czy Twój sterownik reguluje wydajność dmuchawy w zależności od różnicy temperatur bieżąca/zadana?

Czy im bliżej temperatury zadanej dmuchawa wyhamowuje lub nawet wyłącza się tuz przed osiągnięciem temperatury zadanej?

Mój poprzedni sterownik (Euroster 1000W) nie miał możliwości regulacji obrotów dmuchawy i dmuchał do momentu osiągnięcia ustawionej przeze mnie temperatury co powodowało iż temperatura na kotle dalej rosła "z rozpędu"

 

Mój piec to S2WK21-1 (a nie jak w ww wątku podawałem SWK14 - trudno dostępna nalepka z danymi :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info - czyli sterownik o możliwościach zbliżonych do Tajfuna (regulacja obrotów dmuchawy, obroty mim i max) i sposób pracy dmuchawy taki jak mniej więcej sobie to wyobrażałem (im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą bieżącą a zadana tym wolniejsze obroty dmuchawy)

 

THX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geco P406-P08 to sterownik PID - tak twierdzi producent. Sterownik nie zmniejsza obrotów proporcjonalni dochodząc do temperatury zadanej (jak "zwykły" sterownik) tylko zmienia je zależnie od prędkości podnoszenia lub opadania temperatury. Co ciekawsze, to gdy bezwładność instalacji nie pozwala na opadnięcie temperatury poniżej zadanej bez wyłączenia dmuchawy (albo temperatura wzrasta bardzo szybko) to sterownik przechodzi na tryb pracy w przedmuchach. Od tego momentu gdy temperatura spadnie do temperatury zadanej sterownik włącza stałe obroty dmuchawy i wyłącza je dopiero gdy temperatura podniesie sie do Tzad. Tutaj też obroty zależą od prędkości opadania i podnoszenia temperatury, oraz od różnicy Tzad i temperatury na kotle (im bardziej opadnie temperatura tym większe obroty).

Zaletą sterownika jest pomiar temperatury spalin i ograniczenie jej górnej i dolnej granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Amanda

Mam problemy z sadzą, po tygodniu palenia samym węglem sadzy jest 1/3 wiaderka. Ostatnio zapaliła się w kominie. Powodem może być węgiel albo metoda palenia. Ja ograniczam grzanie komina do ok 110 st. C ale wtedy w piecu pełno dymu. Czopuch otwarty na 2,5 ząbka. Dzisiaj kupię Sadpal i zobaczę jak będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.