Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cwu Z Pieca Węglowego Podłączonego Przez Wymiennik Płytowy...


ojmarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

to mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich amatorów, profesjonalistów i entuzjastów techniki grzewczej ;-)

Ja zaliczam się do amatorów z zacięciem technicznym - po zasięgnięciu języka i przestudiowaniu tego i owego większość rzeczy w domu robię sam ;-)

Na jesieni uruchomiłem instalację ogrzewania połączoną jak na rysunku poniżej -na gazie działa bez zastrzeżeń acz kolwiek gaz choć bardzo wygodny nie jest tani... niedawno przybył kocioł węglowy jako alternatywne i bardziej ekonomiczne źródło ciepła.

 

kotowniajp.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img801.images.../kotowniajp.jpg

 

Mój problem polega na tym że w tej chwili wodę użytkową grzeje wyłącznie kocioł gazowy, a widzę że robotę tą zrobił by "za darmo" piec węglowy bo zadaną temp osiąga bardzo szybko i czuć nadmiar mocy... pytanie jak to zrobić?

Wymyśliłem taki sposób by zaworami włączać i wyłączać do obiegu c.o. weżownicę zasobnika cwu. Miałbym tam wtedy temperaturę cwu taką jak w instalacji co jest zupełnie dla mnie satysfakcjomujące.Pierwszy pomysł mam taki żeby kupić dwa zawory trójdrożne i wstawić je tak by jeden rozdzielał zasilenie pieca gazowego między obieg c.o a wężownicę zasobnika cwu a drugi analogicznie na powrocie by rozdzielał wodę na powrót co i powrót wężownicy cwu.

Zastanawiam się jednak nad uproszczeniem tego pomysłu, bowiem coś podobnego jest już zainstalowane w piecu gazowym -mcr ii 24 jest jedno funkcyjny i ma w sobie zawór który rozdziela obiegi na co i cwu w zależności od potrzeb i priorytetu - czy nie dało by się go uchylić na stałę do moich potrzeb? Oczywiście nie uszkadzając go ;-) Z tego co się zorientowałem zawór ten ma trzy wyprowadzenia : BK, RD, WH na liswie X5 - ale jak z tego skorzystać? Chyba trzeba by go jakoś wysterować poczym odłączyć? Tylko czy kocioł bez niego ruszy?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź/podpowiedź!

Pozdrowienia Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.