Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Termostat Przylgowego Do Pompy


detox

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Panowie potrzebuję podpowiedzi dotyczącej montażu termostatu przylgowego do pompy. Przyszedł czas abym podłączył w ramach oszczędności prądu termostat przylgowy do pomy mieszającej w rozdzielaczu podłogowym, ale obawiam się że mogę coś sknocić i powstanie problem. Znalazłem 2 wątki dotyczące podłączenia, ale opisy w nich są odmienne, zatem stąd prośba o pomoc.

posłużę się foto kolegi Koz1

post-19095-0-60376000-1357074946_thumb.jpg

pompa i sam termostat wygladają identycznie jak u mnie.

 

 

Mam dwa pytania:

 

1 - Cz należy odłączyć przewód L (brązowy, faza) z pompy obiegowej i podłączyć pod zacisk nr.1 w termostacie?

2- Który zacisk w termostacie (nr.3 czy nr 2) połączyć z wejściem L na pompie obiegowej?

3- Czy przy montaży należy wykonynać tylko te 2 czynności?

 

może i pytania wydają się banalne, ale elektrykiem nie jestem stąd brak wiedzy z góry dziękuję za podpowiedz.

pozdrawiam detox

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,,

1 - Cz należy odłączyć przewód L (brązowy, faza) z pompy obiegowej i podłączyć pod zacisk nr.1 w termostacie?

2- Który zacisk w termostacie (nr.3 czy nr 2) połączyć z wejściem L na pompie obiegowej?

3- Czy przy montaży należy wykonynać tylko te 2 czynności?

,,,,

 

1 - tak

2 - nr. 2

3 - podłączyć przewód ochronny do termostatu (żółto-zielony), jeżeli połączenie z termostatem będzie wykonane linką to na końce przewodów załóż odpowiednie końcówki lub polutuj końce przewodów.

W zaciskach złącza pompki nie mogą wystawać niezaizolowane (gołe) końcówki przewodu (tak jak na prezentowanym zdjęciu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ten termostat jest stosowany do zabezpieczenia przed wzrostem temp wody podawanej na podłogówkę.

Jest montowany na rurze za pompą.

Przez podłączenie fazy zasilającej pompę do zestyków na termostacie 1-2 otrzymujemy zadziałanie ( wyłączenie pompy) gdy temp przekroczy zadany próg np 50C.

Do temperaturowego sterowania pompą potrzebny jest termostat na ścianie pomieszczenia , jego zadziałanie będzie wyłączało lub załączało pompę podłogówki.

 

pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

podłączenie termostatu przebiegło bez problemów,w każdym bądź razie działa, ale chciałbym dowiedzieć się czy to działanie jest poprawne?

post-19095-0-80485300-1357203638_thumb.jpg foto mojego rozdzielacza przez montażem, zaznaczyłem miejsce montażu

 

na pompę poprzez regulację termostatu z capilarą ustawiłem 37 c tą temp , termostat jest za pompą zatem też otrzymuje tą temperaturę, jak reguluję temp termostatem przylgowym , pompa się wyłącza w momencie kiedy na podziałce mam ok 30 c.

Doczytałem , że poprzez styki 1,2,3 można podłączyć termostat p. w dwojaki sposób:

- 1. jako zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą wody - termostat wyłącza pompę

ta forma mnie nie interesuje gdyż podłogówkę przez wysoką temp zabezpiecza mi termostat za zasilaniu i tu ustalam temp podłogówki

-2. jako włącznik pompy - przy osiągnięciu zadanej temperatury włącza pompę

 

pytania, 1. czy termostat został zamontowany właściwie?

2. jak waszym zdaniem w przypadku mojego rozdzielacza powinien być zamontowany?

 

montaż wykonałem według podpowiedzi kolegi Andrzeja_M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ma włączać pompę po osiągnięciu temperatury to należy podłączyć styk 2 (twój zapis z postu wyżej: "-2. jako włącznik pompy - przy osiągnięciu zadanej temperatury włącza pompę")

czyli poniżej temperatury zadanej nie włącza się. Termostat przylgowy ma swój zakres nieczułości (histereza) od 5 do 10 st. C czyli załącza się np. przy 37 st. C a wyłącza przy 27 przy delcie 10 st. C.

Należy tez sprawdzić czy obydwa czujniki traktują tę sama temperaturę tak samo ,może trzeba wprowadzić korektę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam.

Pozwolę podpiąć się do tematu . Czy mogę uzyskać pomoc w podłączeniu mojej pompy CO do termostatu. Aktualnie mam tak  że termostat włącza piec , a pompa CO działa   cały czas, przez co po pewnym czasie wychładza mi zbiornik od góry co jest nonsensem jak dla mnie. Chciałbym , aby razem z piecem startowała i wyłączała się. Czy mogę to osiągnąć na tym termostacie ?
Jeśli tak , to jak mam podłączyć pompe CO ?

Pozdrawiam
 

post-56824-0-96372100-1453315342_thumb.jpg

Edytowane przez dodde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Ja tez szukam rozwiązania do ładowania bufora startuje pompa od 40 C lub jak ustawie ale jak naladuje bufor w piecu juz się wypaliło a pompa chodzi bo dostaje z bufora ciepła wodę i pompa pracuje tak długo aż bufor się nie wychodzi lub sam jej nie wyłącze. Gdzieś na formy wyczytałem ze można podłączyć termostat z piekarnika i stworzyć termostat kominowy który będzie uruchamiał pompę jak będzie się palić i wyłączy jak w piecu się skończy paliwo tylko jak to podłączyć jak tam są tylko 2 wyjść na wtyki ? post-63980-1481568957,7241_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@byry007 wydaje mi się, że bardziej elegancko a przede wszystkim bardziej funkcjonalnie, byłoby  zastosowanie sterownika różnicowego temperatury.

Taki sterownik pozwala sterować pracą pompy w instalacji CO na podstawie różnicy temperatur odczytywanych przez dwa czujniki zainstalowane na wyjściu i powrocie układu wodnego kotła.

 

ps.

Zajrzyj do układów sterowania instalacjami solarnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale mi chodzi o to ze ma być czujnik na czopuchu komin, nie raz wrzucę więcej paliwa i pali się do 90 C bufora po całości a nie raz mniej z na dole mam 80 C a ja chcę ze pompa działa jak się pali jak zgaśnie ma już nie chodzić i wydaje mi się ze tak termostat by się sprawdził u mnie tylko jak to podłączyć pod pompę i prąd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co ma temperatura strugi spalin w czopuchu do przepływu ciepła pomiędzy wymiennikiem kotła a buforem.

 

NIC.

 

Wymiana ciepła pomiędzy wodą w kotle a wodą w buforze następuje tylko w przypadku różnicy temperatur pomiędzy obydwoma obiektami (tak samo jak wychładzanie bufora).

Im temperatura wody w wymienniku kotła jest wyższa, tym sprawność przepływu ciepła z gazów spalinowych do wymiennika kotła maleje.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.