Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Warmet 200 Ceramik 18,5Kw Kilka Wątpliwości


legol1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tu nowy planuje zakup warmeta 18 i przeglądam wszystko co można i chyba zrozumiałem ten piec(tak mi się tylko wydaje) problemem z paleniem po czyszczeniu jest chyba nadmiar PW zamiast przejść przez żar ucieka tyłem i bokiem za tą cegłą leżącą na ruszcie(niema popiołu i ucieka gdzie mniejszy opór)jeśli się myle to mnie poprawcie Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Najpierw postaram sie wytłumaszyc jak pozbyc sie tego rusztu:

Ruchomy ruszt zawieszony jest na takim haczyku i wystarczuy go odgiąc i ruszt spadnie do popielnika

Sam tak zrobiłem i teraz zeby rusztu leza w popielniku.

przez komore załadowcza trza go walnac brechą i troszke odgiac od spodu

no i w ten sposób haczyk zeslizgnął sie z rzuszta wodnego (jest zamocowany z prawej strony w tylnej czesci kotła.

obedzie sie bez ciecia i cudowania choc gimnastyki troche przy tym jest

Aha jak usuniesz ruszt licz sie ze zmianą ilosci podawanego powietrza

u mnie dopiero po usuniaciu rusztu i włozeniu tej cegły jest w miare dobrze

 

Odnosnie płomienia w kotle mam taki jak pisze kol. Xawer ale tak czy siak odklłada mi sie smoła za nic na swiecie nie moge jej usunąc

ustawienia dm. 18 - 25 histereza 4 brak przedmuchów (moze ich brak jest przyczyna takiego zasmolenia?)

przy tych ustawieniach jak dm sie rozpedzi bulgocze mi w rusztach

 

Kol. bezor z tym zmniejszaniem palnika w ten sposób nie da rady bo zasłaniasz wlot ognia do komory dopalajacej, troszke mozna (tak jak miałes wczesniej ale z doswiadczenia wiem ze jezeli zmniejszysz o wiecej niz 20 - 30% bedzie lipa. chyba zeby wyłozyc szamotem komore dopalajacą na bokach kiedys cos takiego radził kol. Xawer ale u mnie i z tym lipa

"3" powietrze moim zdaniem mozna dac ale w 2/3 wysokosci komory dopalającej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem tu nowy planuje zakup warmeta 18 i przeglądam wszystko co można i chyba zrozumiałem ten piec(tak mi się tylko wydaje) problemem z paleniem po czyszczeniu jest chyba nadmiar PW zamiast przejść przez żar ucieka tyłem i bokiem za tą cegłą leżącą na ruszcie(niema popiołu i ucieka gdzie mniejszy opór)jeśli się myle to mnie poprawcie Pozdrawiam

 

Kolega trafił w dychę ja własnie dlatego zmnieniłem cegłe bo pw byłą ogromna ilosc i chłodzila wymiennik

u mnie było max 50 na kotle i nic wiecej a dm chodziła czasem po 15 - 20 minut zeby 1 stopien podniesc temperature

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że próbujemy rozwiązać trochę inne problemy ja nie mam smoły w wymienniku może to jest kwestia węgla.Ja usiłuję uzyskać taki płomień aby był krótszy i modulował w raz ze zmianami obrotów dmuchawy ale by był cały czas a dmuchawa chodziła non-stop i kocioł nie osiągał zadanej Tpk.Niestety jeśli uda mi się to osiągnąć w określonych warunkach to wszystko niweczy np. większe zapotrzebowanie na ciepło grzanie Cwu , spadek temperatury zewnętrznej , przesterowanie zaworu a nawet stopień odgazowania węgla. Szamot po bokach nic nie daje przylega do ścianek kotła czyli nie nagrzeje się odpowiednio i pomiędzy szamotem a kotłem zbiera się maż.Skrajne szczeliny na ruszcie same zatkają się popiołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to działa tak jak myślę to najlepiej by było po bokach cegły na ruszcie włożyć 2 połówki cegły szamotowej a za niąwłożyć takie kawałki żeby jeszcze ograniczyć przepływ PW

Dokładnie tak miałem w pierwszej wersji. Wtedy dobrze się paliło. Dziś będą czyścił piec to cykne fotkę.

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. czy brak przedmuchów jest dobrym wyjściem. Piec pracuje cyklicznie i długo nabiera temp. oraz długo się schładza. Ciekawe, gdyby ustawić np. przedmuchy co trzy minuty na np 10 s. Może wystarczy to do podtrzymania temperatury.

 

Zauważyłem, że gdy stosuje za dobry węgiel - czytaj drogi węgiel (np. marcela - który jest gazujacy typ 33) to mam od cholery smoły. Natomiast tańsze przypadkowe węgle palą się dobrze i wymiennik jest czysty. Chyba nie opłaca się przepłacać skoro cała śmietanka i tak zostaje na ściankach wymiennika. Dobrze pali mi sie drewnem. Jest czyściutko i mało popiołu. Wtedy idzie zapanować nad piecem z tylko uchylonymi drzwiczkami popielnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę i dochodze do wniosku że dla dobrego węgla jest zaduża komora zasypowa(długość).A jeśli chodzi o zmniejszanie palnika to raczej od góry lub cienka płytka ruszcie i cegła pod tą przegrodą komory.Mam jeszcze pytanie czy warmet 18 nie będzie zaduży na 220 m pow.ogrzewanej parter poddasze 15cm steropianu na ścianach i 30 wełny wdachu dom z lat 60 ? POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema

Ja mam 200m2 klocka z lat 80 nie ocieplony tylko okna pcv i wydaje mi sie troszke za duzy tak 16 kw by stykło

ustawiłem przedmuchy co 4minuty na 90 sekundd i temp ani drgnie cały czas 60 juz tak od 6 rano go obserwuje

płomien siegajacy trzeciej cegły i czsem zakreca dalej barwa zółto fioletowa a nawet sam fiolet.

Na samym poczatku był tak fioletowy ze go nie było prawie widac

dymu prawie nie ma. sprawdzam płomien przez uchylanie klapy wyczystki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co praweda palę u siebie w górniaku ale od ponad tygodnia mój kociołek ma zmniejszone prawie o połowę palenisko z 800 cm2 do 440 cm2 . Palenisko zmniejszyłem szamotem z dwóch stron i muszę wam powiedzieć że jeszcze tak czysto się nie paliło w tym kotle a kolejny wniosek jaki mi się nasuwa to że za czystość i ekonomikę spalania w największym stopniu oczywiście pomijając samą metodę palenia ma temperatura w samym palenisku . W tej chwili szamot niesamowicie podniósł mi temperaturę w palenisku i mimo jego zmniejszenia nie ma wielkich różnic w zachowaniu się pieca . A swoją drogą jak szamot świeci na czerwono to jaką może mieć temperaturę ? może ktoś to już zmierzył bo w tej chwili przy otwartych drzwiczkach trudno jest utrzymać twarz w odległości 1m od paleniska .

Może Wam moje obserwacje coś pomogą w przemyśleniach .

Pozdrawiam

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja póki co to tylko teoretycznie bo pieca jeszcze nie mam ale widze ze najwiekszy problem wywołuje rozdział powietrza na pierwotne i wtórne .Wymyśliłem ze gdyby na ruszcie pod cegłą na całej szerokości komory dać blachę z wspawanymi 2 lub 3 rurkam tak aby one były za tą cegłą i trafiały na szczeliny wruszcie, to może bardziej by to reagowało na zmiany obr.dmuchawy w niskim zakresie .Tzeba jeszcze wyciąć otwory na te wspawane dystansy dla cegły.Mam tylko wyobrażenie 3D :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kol. nivea jaka moc przedmuchów ? Wprawdzie już tak próbowałem ale może jeszcze to potestuje bo z Twojego opisu wynika że to jest to o co mi chodzi.

Ano dmuchawa 25

Ale powiem jeszcze jedno, kiedys to probowałem i nie dało rezultatów ( miałem wtedy jeszcze ten ruchomy ruszt) teraz sytuacja sie zmieniła

Xawer z tego co pamietam palisz orzechem z Marcela?

Bo jezeli tak to wydaje mi sie ze przyczyny tego smolenia bede musiał w kominie szukac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę węglem orzech II z Wesołej .O Marcelu pisałem kiedyś że też jest dobry bo go testowałem.

Generalnie w pierwszym roku palenia Warmetem kupowałem po 100 kg różnego węgla jaki znalazłem na składach w okolicy i testowałem . Paliłem też różnymi miałami,brykietami z trotów ,miału, torfu,węglem brunatnym , czeskim groszkiem i orzechem z brunatnego. Najlepiej wypadła Wesoła i Staszic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przygotowaną już miedzianą rurkę 10mm z przylutowaną końcówką z gwintem, aby z zewnątrz ją zamocować nakrętką. Nie będzie to wszystko latało i drżało. Zamierzam poprowadzić rurkę do wysokości szczeliny pomiędzy obie cegły . Górna cegła jest już zbyt blisko wymiennika aby weszła za nią rurka. I tu moje pytanie. Czy może na jakichś ostatnich 5 cm rurki nawiercić po bokach otworki powiedzmy 3mm, żeby powietrze uchodziło nie tylko wylotem rurki? Czy lepiej jak będzie wylatywało tylko na końcu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wydaje mi sie ze zawsze lepsze jest wielopunktowe podawanie powietrza

jak przetestujesz daj znac ja dalej jade na przedmuchach, kocioł do normalnej pracy włącza sie tylko przy wiekszym chwilowym zapotrzebowaniu na ciepło lub ruszt sie zapopieli

Jak na razie ilosc sadzy w wymienniku troche sie zmnmiejszyła sprobuje to dziadostwo wyskrobac i zobaczymy co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, trochę eksperymentowałem z moim starym camino i zrobiłem zniego( ala ceramik) ,powstało palenisko 30x30 i palnik4x20,komora zasypowa 9 litry pali się pięknie (furczy) szamoty czerwone płomień krótki (wcześniej było go widać w kominie) dymu z komina po rozpalenu nie widać ,te 9 litry węgla wytrzymało 10 godzin przy -8 na 80m domu-tyle narazie jest grzane .Tyle wstępu dlatego myślę że w warmecie jest za duży palnik przynajmniej dla węgla ,przegroda komory za wysoko (sadza to zły stosunek węgla do powietrza).Dmuhawka wpa 120 na 10% i zakleiłem 90% ssania.Jakie dmuchawki są wwarmecie 18 ? POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Skoro już wszystkiego próbowałeś to pewnie nic odkrywczego nie wymyśliłem.Ja myślałem o czymś takim aby ustawić cegłę lub jakiś ceownik pod przegrodą komory zasypowej na dociętych cegłach ,w warmecie 14 prawdopodobnie jest to 24x10 chodzi mi oto zeby obniżyć wysokość żaru w komorze zasypowej

post-47393-0-30066700-1358586324_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj założyłem rurkę doprowadzenie 3 PW. Jak narazie trudno mi określić efekt modu. Przy jej montażu wyjmowałem cegły i wyczyściłem zalegający tam popiół. Efekt jest taki, że jest mały płomień i piec ciężko osiąga temperaturę. Wymienników tym razme nie szorowałem. Wnioske jest jeden. Zachowanie po czyszczeniu pieca wynika ze zwiewania powietrza przez kanały powietrza wtórnego. Mam już pełną cegłe na rusztach, ale i tak tego powietrza za dużo tamtędy ucieka. Przed oczyszczeniem tego popiołu paliło się bardzo fajnie. Będę próbował ograniczyć jeszcze to powietrze, aby więcej kierowane było przez żar. Plan jest taki. Wyciąć blachy na szerokość komory, wyciąć otwory na ograniczniki ustawienia cegły na ruszcie, wyciąć trzy otwory na przeciw szczelin rusztu (środkowej i dwóch sąsiednich). Tylko tymi trzema otworami powietrze wtórne będzie miało przejście z popielnika za cegłę stojąco na ruszcie. Tak przygotowaną płytę mam zamiar położyć na ruszt a na nią ustawić na swoje miejsce cegłę. Przy okazji o kilka milimatrów zwęzi się palnik co powinno też dać pozytywny efekt. Proszę o opinie. Czy ktoś z was używa spalsadza lub podobnego środka? Czy daje to jakiś pozytywny efekt czy tylko spalenie kilkudziesięciu złotych?

P.S. W jaki sposób załączyć załącznik?

Edytowane przez legol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Hej

 

Jak tam Wasze Ceramiki, nie pogniły jeszcze? Ja dziś swój przygotowałem już na sezon zimowy. Zimno zaczyna się robić, więc pewnie nie obędzie się bez przepalania wieczorami.

Liczba użytkowników Ceramików pewnie maleje z roku na rok,  ale to dobrze, bo to chyba niezbyt dobry kocioł DS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podepnę się do tego tematu.Mam taki problem. Wstawiliśmy do starego konina metalową rurę i od tej pory mam problem z ustawieniami pieca w żaden sposób nie mogę dobrać tych ustawień. Jestem kobietą no i temat palenia w piecu jakoś mi nie leży ,a jestem zmuszona to robić. Może coś bliżej o i piecu i instalacji. Piec Kostrzewa Ceramik 200 13 kw dmuchawa Wp 17, sterownik st 24 komin przekrój komina 160mm i 11 metrów wysokości, dopływ powietrza do kotłowni przez uchylone okienko. Instalacja: grzejniki żeliwne( może z 200l wody w instalacji) , powierzchnia do ogrzania 100m2, dom nieocieplony, palę głównie węglem. W tej chwili mam ustawione na kotle 65stopni, dmuchawa na 4 lub 5 max min na 2 z przedmuchów nie korzystam, reguluję temperaturę zaworem, na grzejniki z pieca obecnie wychodzi woda 50- 52 stopni. W kotle zbiera się sporo sadzy a w komorze załadunkowej jest smoła wymiennik suchy.Wkurza mnie ta smoła co zrobić, żeby było jej mniej. Może ktoś coś poradzi i trochę podpowie co robić z tymi ustawieniami.Mam też jeszcze jedno pytanie . Czy czopuch musi być mocno gorący jak tak to do ilu stopni?U mnie często jest taki że przez moment można dotknąć ręką, nie mam termometru ,ale jak coś to kupię i zamontuję. Czy słabszy ciąg może być od słabo ogrzanego komina? Boję się mocno nastawić dmuchawę żeby komin się nie zapalił. Mam nadzieję że ktoś mi udzieli jakiś sensownych rad jak zabrać się do tego nieszczęsnego palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kocioł dolnego spalania, więc palimy od góry. Smoła w dolniakach to częste zjawisko i nie przejmuj się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.