Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Reguować Rotametrem (Podłogówka)


axl2

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdzie nie umie znaleźć informacji jak reguluję się ciśnienie na podłogówkę rotametrami? Mam na rozdzielaczu (zasilanie) zamontowane rotametry które są ustawione na 1, zawory na powrotach są całkowicie odkręcone. Samą szklaną rurką z podziałką można kręcić w dół lub w górę jednak nic to nie zmienia, pod czarnymi kapturkami rotametra też nic nie widzę. Idzie w jakiś sposób zwiększyć przepływa np. na 2 lub 3 ? Proszę jeszcze o informację czy normalnym jest że po 7h grzania (temp na zasilaniu podłogówki 45C) powrót przy kotle jest nadal zimny? W piecu nie było palone przez 3dni ale powrót z grzejników jest ciepły już po 20min ?

post-37994-0-68221800-1355328645_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To typowy objaw braku przepływu przez instalację podłogową ,

Daj więcej inf na temat instalacji - schemat instalacji, jakie są długości poszczególnych pętli, jak pracuje pompa na podłogówce -gdzie zainstalowana, na którym biegu pracuje?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schematu niestety nie mam. Podłoga grzeje wszędzie ale nierównomiernie. Brak ciepła na powrocie jak twierdzi mój instalator jest spowodowany (jeszcze) niewygrzaniem domu. Budynek jest nowy, grzeje w nim od początku tej zimy codziennie ale tylko przez ok 6h. Pompa na podłogę pracuje na drugim biegu jest zainstalowana na zasilaniu zaraz za wyjściem z kotła. Na parterze mam 8 pętli: 1 na 5m2, 2 na 10m2, 3 na 6m2, 4 na 7m2, 5 na 7m2, 6 na 6m2 i salon 25m2 tam są chyba dwie. Na poddaszu mam dwie pętle grzejące 19m2

 

Może układ jest zapowietrzony? tylko jak to sprawdzić, jak kręce odpowietrznikami przy rozdzielaczu to wypływa woda. Pompa chodzi cicho. Czy na rotametrze musi być możliwość regulacji na np 2, 3 ? Załączam OE zdjęcia

post-37994-0-77040600-1355344721_thumb.jpg

post-37994-0-82794300-1355344733_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , aby regulować przepływomierzami musisz zdjąć białą nasadkę zabezpieczającą , jeśli chodzi o przepływy to powinno być to wyliczone na etapie robienia takiej instalacji na podstawie zapotrzebowania na ciepło . Z reguły to ustawia się tak 0,8 do 2,2 l/m .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , jak rotametry pokazuję przepływ i wchodzi do podłogi 45 st (temp. na belce zasilającej ), a powrót jest zimny to znaczy że beton podłoga jest jeszcze nie wygrzana (gdzieś to ciepło idzie .) jak jest spięta ta górna podłogówka z tym rozdzielaczem na parterze ? czy tam też jest taki przepływ , ? co się dzieje jak z przepływem jak zakręcisz grzejniki ? czy do podłogówki jest osobna pompa ?

narysuj ,może zrób zdjęcie kotłowni . ciężko tak pomóc jak jest mało informacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra jest spięta z dołem w kotłowni zaraz za pompą powrót również w kotłowni. Na podłogówkę i grzejniki mam oddzielne pompy - przesyłam zdjęcia kotłowni. Wczoraj usłyszałem na pompie z podłogówki dźwięk jak by była zapowietrzona coś jak spuszczanie wody w toalecie ;) ale po przy odkręcaniu odpowietrzników na rozdzielaczach leci woda, brak powietrza. Zdarzyło mi się również kilka razy że przy temp. 50-60C na piecu co w dolnego jego podstawie zaczyna cyklicznie strzelać (słychać stuki co kilka sekund jak gdyby woda kapała na ruszta kotła) ciśnienie w tym momencie skacze między 0,5 a 0,75. Instalator przez telefon powiedział że tak przy tym piecu może się dziać jak za szybko go rozpalę do wysokiej temp. Co o tym myślicie?

post-37994-0-17106000-1355658838_thumb.jpg

post-37994-0-77935500-1355658845_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Dzień dobry. Mam takie nietypowe pytanie odnośnie regulacji przepływu rotametrami. A mianowicie którym rotametrami regulować przepływ tym na zasilaniu czy na powrocie. I jaka jest różnica. Mam podłogowe od wczoraj można tak rzec i jestem zielony w tym temacie a do instalatora to mogę dzwonić dniami i nocami o tak nie ma czasu:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotametry są tylko na jednej belce zazwyczaj zasilającej to te „szklaneczki” z podziałka i nimi regulujesz przepływ na drugiej belce są zawory odcinające ktore powinny być całkowicie otwarte.Mozesz tez wrzucić zdjęcie rozdzielacza

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kiminero napisał:

 

3 minuty temu, kiminero napisał:

Elementem regulacyjnym jest rotametr i nim należy dokonywać regulacji. Dolna wkładka służy do zamykania pętli i montażu ewentualnego siłownika. Ta wkładka nie jest przewidziana do regulacji przepływu.

Pierwszy;)

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.