Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła Na Żywo - Podgląd- Wizualizacja


maryusz

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do kolegi automatyka, ale nie tylko. Jak ktoś chce też może się wypowiedzieć

 

Jak oceniasz delty w mojej PC powietrze/woda: temperatura powietrza 36C, temp parowania 15C, moc chłodnicza ok 9 kW

temp powietrza 18C, temp parowania 3C, moc chłodnicza 6,6 kW

temp powietrza 8C, temp parowania -4,5C, moc chłodnicza ok 5,6 kW

Według ciebie chłodnica do sprężarki dobrana jest właściwie, za duża, za mała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdze jak będę miał chwilkę ,generalnie musimy unikac przejścia przez zero jak ognia bo parametry lecą na łeb na szyję i mniejsza będzie różnica pomiędzy odparowaniem a skraplaniem to tym więcej z niej wyciągniemy i tyle z doświadczenia wiem że jakbyś chciał zrobić odparowanie dla 10st powietrza i odparowanie 5st to wymiennik musiałby już mieć konstrukcję czołgu a te 0-2st jest realne a z tego co pamiętam to pompa ciepła dla -25st ma odparowanie na -34st ,pamiętam jak dziś jak uruchamiałem system

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czołgu ;)

skoro tam była delta 9C, to sądzę, że umnie taka delta już pojawi się w okolicach -5C - 0C, bo wraz ze spadkiem mocy chłodniczej i tym samym obciązenia parownika delta maleje. Fajnie był by jak byś poszukał takich danych do porównania.

Jak oceniasz i wytłumaczysz deltę czynnik / rurka miedziana? Mierzona na powierzchni dalasem jest o 5C wyższa niż parowania wynikająca z ciśnienia.

Jak ocenisz deltę powietrza przed i za chłodnica na pozionie 5,5C dla obciążenia ok 6 kW? Warto ją zmniejszać kosztem większego zużycia prądu przez wiatraki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy gdzie mierzysz jak za chłodnicą to już normalnie ze będzie wyższa ,podobnie na skraplaniu masz wg czynnika np. 43st a rurka będzie miała z powodu przegrzania czynnika o jakieś 5st więcej ,a czy warto zwiększać wydajność wentylatorów ,tak tym bardziej ze wentylatory w dobrych urządzeniach są na napięcie stałe i pobory sa na tyle znikome ze możemy zrobić świst na wymienniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzone na rurce cieczowej 30cm za zaworem rozprężnym, oraz na rurce nawrotnej w połowie długości obwodu. Delta czynnik rurka 5C.

Obecnie mam przepływ 2200m³/h, zwiększenie go do 4400m³ w praktyce daje zmniejszenie delty z 5,5 do ok 3C. Za to kosztuje dodatkowe 95W oraz zmniejsza ogólny KOP. Ile te fabryczne wentyle o podobnej wydajności ponierają prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok 25 W przy stałym i około 60W przy zmiennym ,dobierając wymiennik musisz obrak określone pole pracy ,jeśli ma pracować dobrze w przedziale od -5 do 10st to tak dobierasz wymiennik ,a przy temperturach powyżej 25st tak musisz sterować wentylatorem aby nie ugotować sprężarki ,odparowanie nie powinno wzrastać powyżej 10st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

linków nie mam ale ten link do producenta wentylatorów dla klimatyzacji na całym swiecie http://www.ziehl-abe...we.htmlniestetu nie mogę znaleśc silników Dc robionych dla Samsung w tych urządzeniach są te energoszczedne wentylatory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

linków nie mam ale ten link do producenta wentylatorów dla klimatyzacji na całym swiecie http://www.ziehl-abe...we.htmlniestetu nie mogę znaleśc silników Dc robionych dla Samsung w tych urządzeniach są te energoszczedne wentylatory

 

Może one i są energooszczędne jak idą na czystej chłodnicy i zredukowanej do minimum mocy.

Bo nie wierzę, że silnik 25W przepompuje 2000m³ ze sprężem 20 Pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o najniższe napięcie gwarantowane przez producenta przy jakim wentylator wystartuje.

Najczęściej napięcie to jest również najniższym gwarantowanym do stabilnej pracy, choć w praktyce puszcza się też na niższym i działa.

Myślę, że będą wiedzieli o co chodzi.

 

Normalnie to powinna być do tego regulacja PWM a nie napięciowa i wtedy problemu nie ma ale to większy koszt i generalnie trudniej się o to postarać niż regulator napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba o to chodzi

"Silnik jest zawsze uruchamiany z nie mniej niż 6 % nominalnej prędkości obrotowej

silnika i jest zatrzymywany z 4,5 % nominalnej prędkości obrotowej silnika (zakładając,

że ustawienie “Min. liczby obrotów” stanowi “0” rpm Moduł dodatkowy).

Przy pomocy ustawienia “E1 min.” i “E1 maks.” ( Moduł dodatkowy) jest możliwe

dopasowanie sygnału nastawczego / charakterystyki liczby obrotów, np., dla sygnału

nastawczego: 0...5 V, 2...10V

Zobacz strony 27-28 instrukcji montażu. Piszą "Ustawienie fabryczne: E1 min. = 5 %, E1 max. = 100 %

Nastawianie liczby obrotów 0.5...10 V 0..100 %

Tzn. że przy sygnale nastawczym ok. 1 V silnik jest uruchamiany z 6 % nominalnej prędkości

obrotowej silnika."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak może się stać ale niestety nie udało mnie się żadnego wymieniać nigdy jeszcze bo to dziadostwo jest tak dobrane ze się nie pali ,nawet przy skraplaczach poziomych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zapytam o sterowanie tym i zapytam o zwykłe silniki AC

Ale tak coś podskórnie czuję, że mniej niż 500zł za 300mm nie będzie.

Przy sterowaniu napięciem 0-10V pewnie jest zasilacz z potencjometrem lub możliwość sterowanie np przez moduł pomiaru temperatury i zależnie od temp obroty silnika.

Coś widzę że to będzie połowa wartości PC

Zdaj relację z zakupów

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.