Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła Na Żywo - Podgląd- Wizualizacja


maryusz

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że się różni, dlatego ciśnienia i temperatury są inne. Żeby nie było specjalistą nie jestem, ale wydaje mi się, że końcowa temperatura sprężania zawsze będzie większa niż temperatura skraplania wynikająca z pomiaru ciśnienia. Choć by z tego faktu, że sprężarkę opuszczają opary i gdyby ich temperatura była taka sama jak temperatura skraplania, dochodziło by do niego już w samej sprężarce.

 

Po 20 min pracy temperatury ustabilizowały się i wyszło jak na zdjęciu ciśnienie tłoczenia niecałe 1,7 MPa temperatura skraplania dla r 407 przy tym ciśnieniu to niecałe 41C (odczyt z zegarów). Temperatura par, a dokładniej powierzchni miedzianej rurki 60C, temperatura powietrza z jednostki wewnętrznej 38C. Wniosek z tego moja sprężarka przegrzewa czynnik o 19C

 

oczywiście dla dobra "nauki" straciłem odrobinę czynnika :P

za to latem planuje odpalić ją na propanie i zobaczyć co z tego wyjdzie.

a masz inwerter czy 0-1 bo na inwerterze na 30% za cholery nie wyjdzie przegrzew tyle stopni ,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to nie widzisz ?

a znasz temat tak na powaznie czy tylko troszeczkę zmontażu ?

zakłądamy iz mamy pompę o mocy elektrycznej 5kW mocy elektrzycznej i lecimy

czynnik na obiekt 50st ,dolne zródło 2 na 6 st ,i faktycznie przy tych parametrzach czy mamy inwester czy 0-1 jest żadna ale cały zysk jest w modulacji i lecimy obiekt nie potrzebuje cały czas 50st czylko cały czas załózmy 30st co powoduje że sprezarka pracuje na 40% mocy co nam daje że dolne zródło mamy 4.5 na 7st czyli odparowanie na poziomie 0st a nie na -5st jak w ukłądzie 0-1 a kraplanie mamy w połowie tego co na 0-1 co powoduje że jak wyciagniemy wykres dla czynnika to zobaczymy jaki zakres cisnien obługujemy sprezarka a im mniejszy zakres tym wiekszy COP bo jesli pracyjemy w zakresie od 0.5MPa do 2.8MPa to zuzywamy połwe energi niż na cisnienie 0,3MPa do 35MPa mozna ajeszcze sie pokusić o obliczenie ciepła skraplania i ciepła parowania z tyc cisnien i temperatur ale to juz dla doświadczonego instalatora nie ma najmniejszego sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu chyba wkraczamy już w ideologię, przyznaję, że inwerter jest lepszy od 0-1, ale nie na zasadzie że jeden ma COP max 3,5, a drugi nawet 6! Jedna i drugą sprężąrką da się osiągnąc taki sam COP, ale oczywistym jest, ze w zmiennych warunkach obciążenia lepszy będzie inwerter, bo zredukuje swoją moc i pozwoli uniknąc kilkunastominutowego stabilizowania się układu w przypadku 0-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bo się rozjechały Wasze wypowiedzi i się nieciekawie czyta.

Najpierw obaj pisaliście o COP chwilowym, dlaczego na tej pompie na żywo są takie a nie inne temperatury (odczyty wartości chwilowych).

 

A teraz jeden pisze o COPie średnim a drugi o chwilowym.

 

A mnie dalej interesuje co jest źle na tej pompie na żywo.

Bo tu kol. automatyk podnosił, że temp. są tam nienaturalnie wysokie.

 

To czy rzeczywiście jest źle czy też temperatury są naturalnie wysokie ale sterowanie 0-1 nie pozwala w tym przypadku zejść na niższe temp. pozwalające uzyskać COP 4-5 na tej konkretnej pompie.

 

Jednym słowem - czy pompa jest niehalo czy tylko sterowanie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 0-1 nie nie uzyskasz wiekszego cOP bo zawsze musi pracowac w warunkach ustalonych dla przepływu gazu i cieczy czyli jak masz odparowanie na -5st i skraplanie na 50st to nie zejsdziesz do niższych parametrów bo wydajnośc sprezarki ci na to nie pozwoli i tyle i dlatego ukłądy 0-1 su juz wywalone z produkcji ,pomp ciepła nie produkuje sie juz na 0-1 a klimatyzatory 0-1 sa obecnie do 5kW za dwa lata mają zniknąc wogóle z rynku europejskiego

żeby zrozumieć o czym sie pisze to trzeba najpierw zrozumieć przemiany czynnika np pentafruoroetanu i spojzec na wykres teperatur krytycznych jak sie to zrozumie to wtdy zrobienie pompy to pryszcz jako tako ale sterowanie jest najwazniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jedno i drugie moim zdaniem

on ma duży dom o dużym zapotrzebowaniu dlatego w mrozy pompa wylewa z siebie 7 poty. Przy takich temperaturach jak teraz przydałby się inwerter i zredukowanie mocy pompy. Prawdopodobnie ma za mały wymienik skralplacza, stąd wysokie temperatury skraplania i za słabe dolne źródło, które zmusza do obniżania odparowania. To wszystko powoduje, że wydajność jest marna i nie wiele da się doraźnie na to poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 0-1 nie nie uzyskasz wiekszego cOP bo zawsze musi pracowac w warunkach ustalonych dla przepływu gazu i cieczy czyli jak masz odparowanie na -5st i skraplanie na 50st to nie zejsdziesz do niższych parametrów bo wydajnośc sprezarki ci na to nie pozwoli i tyle i dlatego ukłądy 0-1 su juz wywalone z produkcji ,pomp ciepła nie produkuje sie juz na 0-1 a klimatyzatory 0-1 sa obecnie do 5kW za dwa lata mają zniknąc wogóle z rynku europejskiego

żeby zrozumieć o czym sie pisze to trzeba najpierw zrozumieć przemiany czynnika np pentafruoroetanu i spojzec na wykres teperatur krytycznych jak sie to zrozumie to wtdy zrobienie pompy to pryszcz jako tako ale sterowanie jest najwazniejsze

wszysko się zgadza, ale pamiętaj że mówimy o pompie wykonanej własnoręcznie. Zastosowanie inwertera pociąga za sobą wykonanie niemal od podstaw sterownika do niego, co dla niektórych oznacza ścianę.

 

na elektrodzie kombinują z trójfazowymi scrolami coperlanda i sterują nimi poprzez falownik. Jak z kolei sterują falownikiem, nie wnikałem, czytam to raczej pod kątem swojego projektu 0-1 do CWU latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dokłądnie a my tu własnie ot rozwazamy że pompa zrobiona włąsnorecznie czyli w COP 3 jest nieopłacalna jak sie ma gaz z rury i tyle cał ta konwersacja to

potwierdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech ci będzie;)

wliczajac w to wszystkie pompki to faktycznie tyle może wyjść, choć niektórzy na elektrodzie chwalą cię COPem 4

co do gazu, to jest to realna alternatywa dla pompy, tyle że w pompy raczej wchodzą ci co nie maja gazu i nie chcą lub nie mogą palić węglem. Tacy mają do wyboru LPG, olej, prąd no i pompę ciepła za 40-80 kzł

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też do nich należę ale wiem że są jeszcze pellety i solary, Co do pompy ciepła to przeglądałem ostatnio materiały Wolfa i tam reklamują takie coś :

 

"Pompa ciepła c.w.u. Rickenbacher ULTRAX HPW jest jednym z najtańszych źródeł ciepłej wody użytkowej" - PC powietrzna, pracuje od -10 do +43C i COP do 4,5 a koszt to ok 8500 netto 11-12 tys z montażem

Gdyby nie problemy z zasilaniem to bym w to wszedł .

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk --- ale Ty mnie lubisz do kotłowni ,,przegonic,, ;)

, ale tylko mi to na zdrowie wyjdzie bo wczesniej musiałem do kotła na groszek chodzić a teraz tam dla rekraacji chodze , ale do rzeczy.......

godz 17.00

81.5*c jest na rurce ,,gazowej ,, 20 cm za sprężarką

40.7*C wyjscie na c.o--wy z PC

30.6*c powrót c.o. - we.na PC

3.2*C wyj. glikolu z DZ

0.1 *C wej glikolu do DZ

33.*C temp czynnika przed TZR

-1.8*c temp. za TZR

44*C (2.5MPa) temp. skraplania --odczyt z manometru

-1*C (6.5 MPa) temp ssania spreżarki --odczyt z manonetru

2.5*C temp ssania spreżarki ---odczyt z termometru

p.s te słynne ,,80*C,, na wizualizacji to niejest temperatura skraplania :)

i powiedz skąd Masz taką cene en.elektrycznej 76gr za kWh

p.s.2 jak sie tu wklej zdjecia ? chciałem pokazać w.w temperatury w postaci zrobionych zdjeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt 0.65 MPa

a co do ceny , to zauważ ze przy grzaniu PC ilośc energi pobieranej w zimie jest znacznie wieksza i koszty stałe które sobie,,elektrownia,, zawsze dolicza niezaleznie ile pobieramy energii mają duzy mniejszy wpływ na kWh

Dlatego faktura za prąd pobierany w zimie napewno nie wynosci 76 gr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Za ,,namową,, niektórych z Was przerobiłem wczoraj swoją instalację c.o.

Teraz wyjście z PC zasila albo bufor dla celów c.w.u , albo bezpośrednio c.o , tak jak to jest w fabrycznych urządzeniach.

Nie mam teraz takich spadków temp.c.w.u w momencie startu pracy PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując dane za styczeń - 1200kWh i zakładając COP =3,0 otrzymamy - 13,0GJ energii

Ja w podobnym powierzchniowo domu potrzebowałem 11,2 GJ ( jest ciepłomierz) co kosztowało mnie 790kg pelletu = 734zł przy cenie 930/tonę.

Zakładając cenę 0,63zł/ kWh - taką mam to grzanie pompą cieplną kosztuje trochę więcej niż np pelletem bo 1200 x 0,63 = 756zł

W lutym sytuacja podobna - PC -1000kWh- 630zł - pellet 9,5GJ -622,0zł.

 

Pozdr.

 

PS Mój dom jest docelowo jeszcze nie ocieplony na elewacjach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.