Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przyłacz Kominka Do Przewodu Kominowego Problem


Rafal71642

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Mam taki problem, a właściwie to nie ja, a moi dziadkowie. Sprawa wygląda tak, zakupili oni kozę z firmy kratki.pl model k9, i z kozy są bardzo zadowoleni, ale do rzeczy, zlecili montaż kozy mistrzowi kominiarskiemu, w którego kompetencje zaczynam mocno wątpić. Podłączył on kozę w sposób przedstawiony na ilustracji pierwszej, jako że nie możliwe było przyłączenie bezpośrednio do szybu kominowego wykuł on w ścianie około 0,5 metrową zastawke (tak on to nazwał), pod kątem prostym, która doprowadza spaliny do komina, poprostu wykuł taki szyb kominowy w ścianie, problem jest taki, że występują bardzo częste cofki, i cug w sumie nie jest rewelacyjny, ale po ostrzejszym napaleniu jak komin się lepiej ogrzeje nie jest tragiczny, aczkolwiek z doświadczenia wiem, że powinien być lepszy.Narazie w kominku palone jest drzewem, więc zapach spalin jest do wytrzymania, ale ten model przystosowany jest do spalania węgla kamiennego, i dziadkowie mają zamiar używać tego paliwa przy ostrzejszych mrozach, a wtedy podejrzewam smród będzie już nie do zniesienia. Kolejną sprawą jest to, że w domu nie ma wentylacji, w zamian za to ów kominiarz kazał zamontować czujnik czadu, nie wykonał też doprowadzenia powietrza, tylko poradził aby rozszczelniać okna przy paleniu.Kolanko podpiął pod kątem 90 stopni, teraz czytam, że lepiej jest montować pod kątem 45 stopni. Więc moje pierwsze pytanie brzmi czy takie podłączenie jest zgodne ze sztuką kominiarską i prawem budowlanym??Fajnie by było jakby wypowiedział się jakiś instalator kominków lub kominiarz, boję się po prostu o dziadków, żeby się tam nie zaczadzili??

Dodam jeszcze, że na koniec kominarz podbił pieczątkę i podpisał się własnym nazwiskiem, na karcie gwarancyjnej jako instalator kominka, i osoba wykonująca odbiór kominiarski.

 

Pytanie drugie

Wymyśliłem, że mógłbym przerobić ten przyłącz w sposób pokazany na ilustracji drugiej, i kolanko wpiąć pod kątem 45 stopni, oraz tą nieszczęsną zastawkę, przekuć na skos, wydaje mi sie że poprawił by się ruch spalin ku górze, oraz zmniejszyłby się opór, czy taki przyłącz będzie zgodny ze sztuką kominiarską?? Czy sytuacja się poprawi?, dodam jeszcze tylko, że szyb sam w sobie jest sporo przewymiarowany, bo niegdyś były podłączone do niego dwa piece kaflowe na raz.

Czekam na podpowiedzi, poniżej zamieszczam dwie ilustracje.

Pozdrawiam

Rafał

problem kominek.bmp

problem kominek1.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę w sposobie podłączenia do komina jakiegoś błędu. Kominiarzem nie jestem ale podłaczył bym tak samo, (te 0,5 m od ściany to może zbyt daleko ale może gość szlifierki do cięcia nie miał to zmontował z dostępnych elementów) sposób przez kolano 45 też pewnie jest prawidłowy ale czy estetyczny to już osobny temat. Za to proponuję sprawdzić srednice i drozność kanału komina do którego wprowadzono piecyk ( ewentualnie wyczyścić). Sprawdzić, trzeba i to koniecznie, drożność kratki wentylacyjnej i zapewnić dopływ powietrza. I powinno się palić i to bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie wiem czy mnie dobrze zrozumieliście, rura spalinowa jest na wierzchu , w pewnym momencie wchodzi w ściane, tylko, że w tym miejscu gdzie wchodzi rura spalinowa, nie było szybu kominowego, jest on oddalony o około pół metra w lewo, więc kominiarz wykuł, tak jakby dodatkowy szyb , który doprowadza spaliny z wejścia rury w ścianie do szybu kominowego, przez co ciąg jest kiepski, i ruch spalin utrudniony ponieważ są zbyt duże opory, moim zdaniem. Teraz ja wymyśliłem, że ten dodatkowy szyb przerobie i wykuje go pod skosem, tak żeby opory były mniejsze, tylko właśnie pytanie jest takie czy to poprawi sytuacje? tak jak już mówiłem wentylacji nie ma , w zamian za to, że nie ma wentylacji kazał zamontowac czujnik czadu, doprowadzenia powietrza jako takiego tez nie ma, dziadkowie rozszczelniają okna do palenia, tylko czy to wystarcza?? acha dodam, jeszcze, że próbowałem zrobić tak, żeby otworzyc okno, i przy otwartym oknie dokładac paliwo, i dalej to samo, cofka występuje przy prawie każdym otwarciu drzwiczek.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź innego kominiarza niech sprawdzi komin.

Dlaczego wykonawca nie wprowadził rury wprost do komina, nawet po skosie przy dł 2-3m powinno działać pod warunkiem że komin ma ciąg.

Patrzyłem na opis tek kozy - tam jest automatyczna regulacja powietrza - może coś z tym jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sambor, dziadkowie wybrali koze, bez automatycznego dopływu jest też taka opcja, myśle, że wezme innego kominiarza, przecież oni mają jakieś przyrządy do pomiaru ciągu niech sprawdzi i wszystko się wyjaśni. Rury nie wprowadzali bezpośrednio do komina po skosie bo chodziło o kwestie estetyczne i zrobili w ten sposób.Acha komin był czyszczony przed podpięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie

Wczoraj dziadków odwiedził inny kominiarz, niestety nie mogło mnie przy tym być, dlatego nie miałem możliwości zadać jemu tych pytań, ale licze na waszą pomoc. Ale do rzeczy, kominiarz stwierdził, po kilku pomiarach, że ciąg jest zbyt słaby, i faktycznie wpływ na to może mieć ta nieszczęsna zastawka. Zalecił, żeby przerobić to w ten sposób jak ja pokazałem na ilustracji drugiej. Ale teraz moje pytanie (prosze spójrzcie jeszcze raz na obie ilustracje), czy mam zaślepić tą obecną zastawke, czy poprostu wykuć nową pod skosem i nie zaślepiać tamtej, wtedy byłyby dwa takie szyby doprowadzające te spaliny do komina czy to dobry pomysł? czy lepiej wykuć nowy a tamten zaślepić i skierować spaliny tylko w ten nowy?

Prosze pomóżcie bo na weekendzie mam zamiar się za to wziąć

Pozdrawiam

Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam u siebie również posiadałem problem z podłączeniem do komina musiałem przekuć się przez ścianie około 45 cm następnie wpiąć się w komin kominiarz wyraźnie zaznaczył aby w piąć się nie z kątem 90 a 45 s aby uniknąć cofaniu się spalin, co poczyniłem i jest ok .

więc nie wiem jaki cel miało takie podłączenie ?( a sory doczytałem ESTETYCZNY a czy praktyczny ?) jakie masz w 1 załączniku mamy dowód

tym bardziej że nie posiadasz otworów rewizyjnych na kolankach co powoduje zapewne częste zabrudzenia na 1 kolanie skutkowane niedrożnością w skutek cofaniem się spalin .

zaślepił bym obecny otwór i wykuł nowy na takiej wysokości aby był jak najbarziej skierowany do pionu gdzie 45 s będzie ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Darecki dzięki za opinie tak też właśnie poczynie, nowy przewód, który wykuje będzie pod kątem około 30 stopni od komina więc chyba powinno wszystko ładnie chodzić, a tak z ciekawości jeszcze zapytam co by było jakbym pozostawił stary nie zaślepiony, tylko podłączył w dwa, czy to wpłynie jakoś na prace na plus czy na minus?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czymś takim http://allegro.pl/li...ełna do kominka , to jest twarda wełna, ale po nacięciu można ją owinąć wokół rury, takie arkusze można kukić na sztuki w supermarketach dla majsterkowiczów, nie trzeba kupować całej paczki.

Można też kupić gotowe otuliny na rurę o danej średnicy, ale za tym trzeba pojeździć.

 

Pozdr,

 

Oczywiście izolację dajesz folią na zewnątrz, a nacinasz od środka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajna i trwała wełna osobiście sam taką izolowałem rurę która odprowadza spaliny z kotła do komina zakupiłem 2 szt cena jednej markecie w O...i 39zł szt . trzeba tylko odpowiednio dostosować do rury , jeśli chcesz ją pozostawić na zewnątrz i dbasz o estetką zastosuj jak kolega wspomniał " "gotowe otuliny na rurę o danej średnicy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.