Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

kolego ja mam problem którego nie wytłumaczył mi monter jak wydłuż czas podawania eko gdzie wejsć by ustawić ten czas podawania mam 17Kw galmet

 

Kolego ja mam sterownik st45 i u mnie to jest prosto to so pierwsze funkcje ja wejde w menu czas podawania i tam sie czasy nastawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "wojciechu", dzięki za instrukcję odnośnie tej szuflady. Osłony zdemontowałem, i widzę o co chodzi, ale musże poczekać aż wypalę cały zasobik i wtedy poobserować i ew zmniejszyć ten skok tłoka. Od razu wyczyszcze piec.

Zaobserwowałem jeszcze mozliwą przyczynę moich problemów odnośnie nierównomiernej pracy kotła - tnz ze na takich samych ustawieniach ostatnio zaczal niedopalac. Otóż pale mieszaknką miału i groszku - jak w zasobiku znajdzie sie akturat wiecej miału - piec przy tak grubej wartwie paliwa nie jest w stanie tego przepalić - i niedopalone paliwo spada do popielnika. Niestety chyba bede musiał sie z tym mierzyć cały sezon. (wegla kupione na zapas).

 

Mam jeszcze pytania:

1. czy palisz z utwarta klapką (ta na dolnych drzwiach) - ja mam uchylana na 2 cm

2.czy przedmuchujesz palenisko na podtrzymaniu - ja co 8 minut na 45 sekund - wymyśliłem ze to może zmniejszy dymienia na podtrzymaniu i przez to ilość sadzy. Ale nie wiem czy to ma sens?

 

Może ktoś,. poza "wojciechem" ma jakies spostrzeżenia z dłuższych obserwacji odniśnie tego przedmuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

Co do klapki to jest roznie. Bazylek mowi ze ma ja zamknieta bo pec szybciej stygnie, ja mam ja uchylona prawie na min, i dla mnie jest ok. Jeszcze nie napisalem ale ja zaraz przy drzwiczkach od pieca mam w scianie kratke z dolotem powietrza teraz ja troche przyslonilem bo wieje ale tak mam . nie wiem czy dobrze bo ja piec widze dopiero 2 rok w moim zyciui tez walcze z nim no teraz juz mniej. Ostanio zaczolem uprawiac gimnastyke i dokladac do paleniska deski z budowy pociete mam i na takiej mieszance piec sie moze wlanca co 45 mina przy okazji robie pozadek w garazu :) te drewno jak sie pali to tak elegancko dopala groszek ze mam popiolek, tylk problem jest z dokladaniem tych deseczek bo te rurki tam przeszkadzaja ale cos za cos.

Co do przedmuchow to ja ustawilem to na chyba co 1.3 h na groszku nie trzeba tak dmuchac jak na miale. Jak palisz mialem to sprawdz sobie przy czyszczeniu odrazu drzwiczki z tylu pieca pod silnikiem po miale mialem co chwila tam pelno popiolu i wiaterku nie bylo dobrego

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy ze masz uchylona (klapkę) na min. ??

Ja nawiew do kotlowni mam otwarty, niech wieje. Zawsze lepiej działa wentylacja, bo jak w pomieszczeniu "za mało powietrza" to zacznie jeszcze wciągać - taki problem mam w mieszkalnej części domu.Z wszytskich wentylacji wieje zamiast wciągąc - ale coś z tym zrobić to zadanie na wiosne.

 

Myśle że ten przedmuch ogranicza dymienie i sadze, ale musze potestować bez niego i zobacze czy jest jakas rożnica.

 

Jeszcze jedno pytanie. Jak zdjąłem te osłony to pod szufladą( lewej stronie patrząc na tył pieca) jest moc czarnego pyłu - chyba z węgla. Tak jakby szuflada była "nieszczelna". To normalna przypadłosc tego pieca czy cos mam nie tak?, może to wentylator zaciąga skądś ten pył?

 

Ja drewno budowlane też mam i jeszcze stempli moc. Ale to na wiosne w okresie przejściowym spale w palenisku zastepczym. Szkoda wyrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie,

 

nieszczelna szuflada to niestety przypadłość tego podajnika, całe uszczelnienie to tylko dwa sznury łojotokowe o przekroju 18X18 mm od góry i z dołu podajnika + dwa boczne uszczelnienia i to po jakimś czasie się wyciera, możesz spróbować to trochę dokręcić, śruby na klucz 13 (na tych poprzecznych płaskownikach) - tylko nie za mocno bo sznur jest bardzo twardy i po mocniejszym dokręceniu tłok będzie miał duży opór a przy tym będzie się wydobywał dźwięk przełamywanego titanica. Ja to zastąpiłem sznurem teflonowym, przez 3 miesiące pracy było czyściutko i cicho ale widzę, że już teraz pyli się z pod podajnika bo sznur się rozwarstwił przy końcach i trzeba coś nowego wymyślić. Odnośnie przedmuchów, nie wiem i nie chcę nikogo wprowadzać w błąd, ja nie stosuję bo u mnie nie ma takiej potrzeby i nawet takiej osobnej opcji w sterowniku, jest tylko podawanie w podtrzymaniu z możliwością wydłużenia nadmuchu ale po co podawać skoro palenisko nie wygasa i nie cofa się w stronę podajnika a każde rozpalenie na chwilę i odcięcie powietrza to dodatkowe zadymianie wymiennika. Odnośnie nawiewu do kotłowni to jak najbardziej jestem na tak, sam forsowałem przed tym sezonem mur z kamienia o grubości 60 cm.

 

do kolegi Wojciecha,

pytałeś o płytkę - do tych otworów co już są, dowierciłem 23 otwory wiertłem 5mm w środkowej strefie tu gdzie na oryginalnej nie ma nic, jest parę fajnych tematów na forum, zachęcam do lektury a dużo się można dowiedzieć. To właśnie środkowa strefa palnika powinna być najbardziej napowietrzona i po podpowiedziach kolegi Vlad24 - pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za pomoc - postanowiłem coś z tym zrobić i jest o niebo lepiej. Kocił pracuje bardzo stabilnie praktycznie na tych samych nastawach od dłuższego czasu, w międzyczasie wprowadziłem jedynie drobne korekty w czasie podawania w zakresie 2-4 sek. Wstrzymaj się jeszcze trochę, przez parę dni mój kocioł pracował na algorytmie fuzzy logic (na tej oryginalnej nie było mowy o paleniu na IFL - na tej już się da i to całkiem przyzwoicie i ekonomicznie co najważniejsze) i po obserwacjach mam inna koncepcję rozmieszczenia otworów na płycie, będę miał teraz trochę luzu i mam zamiar poświęcić tą zapasową na testy. Jak będzie po mojej myśli to zrobię parę fotek i Ci podeśle jak to wygląda.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps

 

małe sprostowanie odnośnie tego uszczelnienia tłoka, troszkę się przejęzyczyłem, tak jest jak człowiek siedzi po nocach i pisze głupoty :) , to jest sznur łojowy a dokładnie łojowo grafitowy, jak dokręcenie nie pomoże to możesz go spróbować wyczyścić i przekręcić o 90 stopni i na jakiś czas będziesz miał spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć koledzy

Tak czytam i widze ze Firma SAS powinna kazdemu z Was dać po 1 tonie ekogroszku za te pomysły , które są bardzo przemyslane i przetestowane. Ja palę od jakich 2 miesięcy i niby maj już ustawione bo w popiole nie ma zadnych nie dopałków ale sa małe spieki ( żużluje sie delikatnie) ale to pewnie wina opału. Piec mam sas eco 17 kW sterownik st45

Spalanie mam ok 30 kg /24 h

Moje ustawienia temp na piecu 58 st

czas podawania 210 s

nadmuch 17%

przedmuchy co 12min 30 s

podawanie w podtrzymaniu 25 min

boiler 250 litrów wspólny razem z kolektorami słonecznymi

Pow. domu to 120 m2 i w tym jest 80 m2 podłogówki

Ogrzewanie mam wymuszone bo działaja 2 pompki na podłogówce jedna i na kaloryfery druga i na kazdą pompke mam zawód 4 drożny

Na podłogówke jest ustawiony na srodku czyli w połowie a na grzejniki nie całej połowie

Dom ocieplony styropianem 15 cm

To jest pierwsza zima i mam pytanie czy ten piec tyle pali ,czy to efekt tego ze dom jest swierzy i musi się wygrzać

Proszę o pomoc

Mieszkam na wschodzie Poliski i mamy zawsze chłodniej niż wszyscy bo do ukrainśkiej granicy mam 25 km

Czekam na odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No klapka uchylona na min to u mnie jest ok 0.5 cm delikatnie ze sie uchylila. Co do nawiewu z kominow wentylacyjnych to tez tak mam czasami i np u mnie mam zamontowac na wiosne te obrotowe kule na komin i powinno pomoc.

Co do pylu co sie wydostaje z tylu szuflady mam ten sam problem, jak dzwonilem do sasa kazali mi odkrecic jakies plaskowniki, wyjac sznurek przekrecic go o 180 stopni i wszystko zamontowac z tym ze te srubki kazali dokrecic recznie i potem o pol obrotu kluczem . Podobno jak za mocno sie skreci to szuflada moze miec problem, jeszcze tego nie zrobilem ale musze cos zaczac bo pewnie niedlugo wentylator szlak trafi bo jest caly w tym syfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć koledzy

Tak czytam i widze ze Firma SAS powinna kazdemu z Was dać po 1 tonie ekogroszku za te pomysły , które są bardzo przemyslane i przetestowane. Ja palę od jakich 2 miesięcy i niby maj już ustawione bo w popiole nie ma zadnych nie dopałków ale sa małe spieki ( żużluje sie delikatnie) ale to pewnie wina opału. Piec mam sas eco 17 kW sterownik st45

Spalanie mam ok 30 kg /24 h

Moje ustawienia temp na piecu 58 st

czas podawania 210 s

nadmuch 17%

przedmuchy co 12min 30 s

podawanie w podtrzymaniu 25 min

boiler 250 litrów wspólny razem z kolektorami słonecznymi

Pow. domu to 120 m2 i w tym jest 80 m2 podłogówki

Ogrzewanie mam wymuszone bo działaja 2 pompki na podłogówce jedna i na kaloryfery druga i na kazdą pompke mam zawód 4 drożny

Na podłogówke jest ustawiony na srodku czyli w połowie a na grzejniki nie całej połowie

Dom ocieplony styropianem 15 cm

To jest pierwsza zima i mam pytanie czy ten piec tyle pali ,czy to efekt tego ze dom jest swierzy i musi się wygrzać

Proszę o pomoc

Mieszkam na wschodzie Poliski i mamy zawsze chłodniej niż wszyscy bo do ukrainśkiej granicy mam 25 km

Czekam na odpowiedz

 

 

Hej kolego

A palisz mialem czy ekogroszkiem. U mnie spalanie wychodzi ok wiaderka 25 L ekogroszku na dobe jak bylo ok - 10 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej kolego

A palisz mialem czy ekogroszkiem. U mnie spalanie wychodzi ok wiaderka 25 L ekogroszku na dobe jak bylo ok - 10 stopni

Pale eko groszkiem czyli wg Ciebie jest dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Wojciechu a co moze byc przyczyna ze nie pobieram wody z boilera a włoda mi się wychładza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wody to sie bedzie wychladzac zalezy jak szybko ?? np w lato to musialem palic co raz na trzy dni przy dwoch osobach bojler 250L bo z ok 50 stopni spadala ponizej 30, a co do Twojej ilosci paliwa pobieranego to mi trudno powiedziec bo to zalezy z tego co widze po opisie Twojego domu to masz podobnie jak ja z tym ze ja nie mam solarow ale mam juz wyprowadzenia pod nie zamiast nich bede zakladac pompe powietrze-woda. A co ile ci sie zalancza piec ?? tzn od wylacznenia dmuchawy do jej ponownego zalaczenia?? u mnie dla porownania to przy nizszych temp jest to od 15 - 20 min i podaje mi szuflada 2 razy w tym czasie jak sie zalaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to jet róznie , czasem jak nie spuszczam wody to jest w podtrzymaniu nawet 1 godz a czesem to po 2o min włacza sie wentylator i tak byja z 30 min i w tym czasie poda jakies 7 razy i przechodzi w tryp podtrzymania. Także troszke mnie to denerwuje ale dzis testuje bez przedmuchów bo jeden w naszych kolegów napisał ze takie przedmuchy wychładzaja piec więc ziobacze co się dzieje.

Jakim palisz ekogroszkiem i mniej więcej podaj mi swoje parametry jakie masz na piecu i jaka tem masz nastawiona to sobie przetestuje w wolnej chwili.

Z góry dziękuję Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestiami kolegi wojciecha sprawdziłem jak to jest z tą moją szufladą. Sądziłem, że przyczyna piętrzenia się paliwa na palenisku jest to, że szuflada cofa sie za bardzo i podaje zbyt dużo paliwa. Okazało się że szuflada tak jak u kolegi wojciecha otwiera się na około 4.5 cm. Więc ok.

Jaka jest w związku z tym przyczyna tego że na palenisku jest około 6-7 cm paliwa? Paliwa jest tyle, że piec ma problem z "przedmuchaniem" całej warstwy i może dlatego tworzą się spieki? Czy odwrotnie - tworzą się spieki i jest dlatego, że jest za dużo paliwa?

 

Piec podaje teraz co 5 m 45s przy przedmuchu 24 %,więc porównując np.. do ustawień kolegi wojciecha sporo rzadziej. Nie oznacza to niestety niższego spalania niż u niego (teraz okolo 30 kg/doba - 3,5 osoby w domu)

Ktoś coś poradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jestem posiadaczem pieca Sas eco 23 sterownik ecomax 800 i od 2 tygodni próbuję ustawic piec.Piec ma ogrzewac dom o powierzchni ok 150 m2, gdzie jest ok. 80 m podłogówki. bojler 200l. dom nowy ocieplony styropian 15. Obecnie próbuje palic ekogroszkiem na IFL gdzie spalanie wychodzi mi ok 30kg, na dobę. Paląc na IFL jest duzo wegla niedopalonego. Wczesniej paliłem na ustawieniu recznym wychodziło mi podobnie. Ustawienia ręczne to podawanie co 190 sek nadmuch 28 lub 33% temperatura zadana 63 tłok jest ustawiony na ok 3,5 cm zmierzone w zbiorniku (mierząc na srubach 3cm od konca gwintu do nakrętki). Co moge jeszcze zrobic aby ecogroszek lepiej sie dopalał i oczywiście szło go mniej.

Wszystkie ciekawe sugestie mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to jet róznie , czasem jak nie spószczam wody to jest w podtrzymaniu nawet 1 godz a czesem to po 2o min włacza sie wentylator i tak byja z 30 min i w tym czasie poda jakies 7 razy i przechodzi w tryp podtrzymania. Także troszke mnie to denerwuje ale dzis testuje bez przedmuchów bo jeden w naszych kolegów napisał ze takie przedmuchy wychładzaja piec więc ziobacze co się dzieje.

Jakim palisz ekogroszkiem i mniej więcej podaj mi swoje parametry jakie masz na piecu i jaka tem masz nastawiona to sobie przetestuje w wolnej chwili.

Z góry dziękuję Arek

 

Hej

Nie wiem jakie moj ekogroszek ma parametry ale podobno nie jest to 1 liga " wlasnie skonczylem oprozniac caly zasobnik paliwa, bo halotron sie zablokowal okazalo sie ze byla jaaks plaska duza brylka jakiegos kamienia" Co do moich ustawien na obecna chwile to mam przedmuchy w podtrzymaniu na 1,30 h podawanie w podtrzymaniu tez cos podobnie.

temp mam 55 wiaterek 20 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestiami kolegi wojciecha sprawdziłem jak to jest z tą moją szufladą. Sądziłem, że przyczyna piętrzenia się paliwa na palenisku jest to, że szuflada cofa sie za bardzo i podaje zbyt dużo paliwa. Okazało się że szuflada tak jak u kolegi wojciecha otwiera się na około 4.5 cm. Więc ok.

Jaka jest w związku z tym przyczyna tego że na palenisku jest około 6-7 cm paliwa? Paliwa jest tyle, że piec ma problem z "przedmuchaniem" całej warstwy i może dlatego tworzą się spieki? Czy odwrotnie - tworzą się spieki i jest dlatego, że jest za dużo paliwa?

 

Piec podaje teraz co 5 m 45s przy przedmuchu 24 %,więc porównując np.. do ustawień kolegi wojciecha sporo rzadziej. Nie oznacza to niestety niższego spalania niż u niego (teraz okolo 30 kg/doba - 3,5 osoby w domu)

Ktoś coś poradzi?

 

Kolego a czy twoj ecogroszek moze jest bardzo drobny ?? Moze trzeba sie dostosowac do zalecen kolegi Bazylka i ponawiercac plytke z dzurkami na palenisku :) koszt ok 50zl w sasie w fabryce, lepeij kupic druga a orginal miec w zapasie wrzei gwarancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

kolego Cytrus123, pal przy użyciu IFL i nie baw się w ręczne ustawianie parametrów, nic lepszego nie wymyślisz. Jeżeli Ci spalanie wychodzi na poziomie porównywalnym ze spalaniem na nastawach ręcznych a masz tylko parę niedopałków, w sterowniku masz taki parametr jak Korekta nadmuchu IFL , jeżeli Ci nie dopala zwiększasz ten parametr w zakresie 100 - 120 % tylko bez dużych przeskoków, zrób powiedzmy 105 % i zobaczysz po paru godzinach jak wygląda popiół, jeżeli jeszcze będą niedopałki zwiększ na 110% itd., musisz po prostu to dopasować do swojego opału. Jeżeli występują spieki postępujesz odwrotnie, tzn. obniżasz parametr w zakresie 100 - 90% i to wszystko. Nie musisz robić żadnych dziurek w palniku :) a przy obecnych temp. i przy nowym domu raczej ciężko będzie zejść ze zużyciem opału, masz troszkę za duży kocioł do tego metrażu, 17kw byłby jeszcze z dużym zapasem, spalając 30 kg/ dobę a zakładam że masz dobry eko twoje zapotrzebowanie to ok. 175 kw/ dobę, czyli twój piec pracuję ze średnią mocą 7,2 kw. U mnie spalanie na IFL nie działa do końca prawidłowo dlatego troszkę kombinuję. A tak swoją drogą to ciekawy jestem jaką masz wersję oprogramowania w swoim ecomaxie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Bazylek stalem sie dzis szczesliwym posiadaczem nowej plytki i przymierzam sie do jej rozwiercania. Czy u Ciebie poprostu dowierciles w tej srodkowej czesci 2 rzedy czy jak ??bo tam za wiele miejsca nie ma na wiecej chyba ze gesciej tych dziurek zrobiles. Mam tez problem z tym pylem, bylem w sasie i zapomnialem sie dowiedziec. Oni mi przz telefon kazali sznur obrocic rozumiem ze to nie ten co jest w poziomie tylko ten blizej palniska co jest w pionie, zastanawia mnie tylko po co skoro kolo tego sznura mam czysto natomiast popiol wydostaje sie z szuflady a dokladnie z jej konca nie wiem co mam zrobic czy to zglaszac do nich czy samemu mozna to jakos zrobic

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za zainteresowanie. Na IFL paliłem przez cały ubiegły tydzień, chciałem zobaczyć czy ręcznie coś sie zmieni ale wam wierzę. Jesli chodzi o sterownik to mam 13 11 06 s3 (ster.prog) 13 10 011(panel progr). Mam jeszcze pytanie o dmuchawę czy ktos odkręcał śrubki na dmuchawie te które sa od regulacji, czy jest jakaś różnica. Mam też drugie pytanie czy jezeli zaczynam palic na IFL to najpierw muszę rozgrzac piec do zadanej i potem przełączyc na automat czy moge od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że żar cofa się do tyłu i zastanawiam sie czy jest to problem zbyt małej porcji wegla lub duzych odstępów podawania (cofanie sie żaru). Powiedz mi jeszcze Bazylek czy bardziej w twoim piecu pomogły dziurki czy szamot nad paleniskiem. Mysle ze płytka ceramiczna dłużej trzyma ciepło ale też ciężej ja rozgrzac, kolega ma piec z pleszewa (nie pamiętam dokładnie producenta) i tez ma kratkę całą podziurkowaną.

Arekkafarek tez mieszkam na wschodzie i tez mam ok 25 km do granicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli masz taką wersje softu, taką jaka miałem wcześniej, rzeczywiście problem jest z cofającym się paleniskiem a główną przyczyną tego nie jest mała dawka paliwa jakby się wydawało ale to, że w innych kotłach z ecomaxem przejście z trybu nadzoru w pracę poprzedzone jest podaniem dawki paliwa po 5 sek. pracy dmuchawy a w sasie eco jest odwrotnie, pierwsza dawka podawana jest dopiero po ustalonym czasie podawania praca np. tak jak u Ciebie przy ręcznym sterowaniu po 190 sek a na IFL to będzie już dużo większy odstęp czasu. Ktoś mądry wymyślił że tak będzie dobrze.

http://forum.info-og...tawic-ten-piec/

Przeczytaj ten wątek, tam masz dokładnie opisane problemy wszystkich szczęśliwych posiadaczy IFL.

Przełączając na IFL najlepiej jak kocioł jest rozgrzany bo nie startuje od razu z dużej mocy w pierwszym programie adaptacyjnym, ja np. robię tak że przechodzę na IFL po tym jak piec dobije do zadane i wchodzi w nadzór - wtedy następny cykl pracy rozpoczyna już na IFL. Panele ceramiczne na pewno poprawiają pracę, podnoszą temp złoża na palniku z tym, że jeszcze lepiej by było gdyby umiejscowić je trochę niżej. Odnośnie samej płytki sam widzisz już nawet wizualną różnicę między twoją a tymi co są w innych kotłach, dlatego ja postanowiłem poeksperymentować i jest duża różnica w ekonomice spalania na tej zmodyfikowanej oczywiście na plus.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.