Skocz do zawartości

SławekW

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie pracuje stale (patrz str. 14). Aby osiągnąć inne cele należy zastosować dodatkowy sterownik. Jeśli jednak komfort ogrzewania jest właściwy to należy zostawić to co jest. Po zmianach może się okazać,że efekt jest niewielki lub żaden a nawet gorszy. Zastosowanie dodatkowego regulatora może dać jedynie zupełnie niezależny układ dla podłogówki. niestety w naszych rozważaniach skupiliśmy się tylko na kotle i sterownikach. Należałoby obejrzeć schemat instalacji wewnętrznej jak wykonany jest rozdział instalacji na c.o. i podłogówkę. Od jej wykonania też jest zależna dalsza analiza układu regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że źle. Nasze dywagacje wyszły z twojego zapytania o to czy kocioł powinien pracować cały czas. Pokazałem ścieżkę co należałoby zrobić aby zmienić tryb pracy na przerywany.

Z fachowcami tez ciężko, na zwróconą uwagę obruszają się wręcz obrażają i pada zazwyczaj stwierdzenie, że robią tak od lat i zawsze wszystko działa. Tutaj widać brak znajomości urządzeń które mają serwisować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie to wszystko bo przy kondensacie gdzie kotłownia kosztwała mnie nie małe pieniądZe spalanie rzędu 11-18 m3 jest według mnie nie do przyjęcia. Jeden z serwisantów zaproponował zastosowanie modułu MM10 i wstawienie siłownika na zawór trójdrożny na obieg grzejników.Czy to ma sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo jest z modułem RC 20 tam też można podpiąć zawór trójdrożny. Montując te składniki wzbogacamy możliwości instalacji. Tym bardziej,że one ze sobą współpracują. Zamontowanie innego sterownika nie gwarantuje wzajemnej współpracy. ale do tego potrzebny jest rozgarnięty serwisant i ingerencja w instalację. jednak nie można przewidzieć czy przyniesie to wymierne efekty czy tylko poprawi działanie układu. Widać to w instrukcji sterownika kotła na str. 14 Wskazówki dotyczące oszczędzania energii. Rozbudowa nie oznacza oszczędności a koszty trzeba ponieść.

Więc co daje nam rozbudowa?

Poprawia działanie instalacji , możliwość niezależnego sterowania obiegami, może tez przynieść oszczędności ale niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam,

ja używam od roku wersji 14kW.

lokalizacja - pomorze, okolice słupska. domek parterowy, nowy, 110m2, 300m3 kubatury. podłogówka w całym domu, jeden obieg grzewczy.

CWU zasobnik 120l. sterownik rc35 + czujnik zewn. sterowanie wg temp. zewn. z uwzględnieniem temp. pomieszczeń.

 

zużycie gazu ok. 6-7m3/ 24h, w mrozy ok. 10m3/24h.

konkretnie 2012r: w listopadzie 140m3, w grudniu 200m3.

 

z tego co piszesz myślę, że powinieneś mieć oddzielne sterowanie na poszczególne obiegi - to wydaje mi się logiczne. no i jaką masz temp. zasilania? pisałeś o 35st. może to po prostu za mało i dlatego kocioł tak długo chodzi.

 

mój teściu ma dokładnie taki kocioł jak Ty, domek x2 większy od mojego i zużycie gazu jakieś +50% mojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Teraz po wizycie kolejnego serwisanta poustawiał część parametrów i spalanie się poprawiło a ustawione mam 43st na zasilaniu.Sterowanie ustawione według temop.zewnętrznej z uwzględnieniem temp wew. dla obu obiegów grzewczych. Ja wpadłem na jeden pomysł bo dla podłogówki mam wstawiony moduł MM10 z siłownikiem. Ktoś mądry stwiedził że jeśli wstawie to samo rozwiązanie na obiegu grzejników czyli MM10 z siłownikiem to załatwi sprawe bo siłownik domknie obiego grzejników i zużycie gazu spadnie bo po osiągnięci temp. zadanej siłownik domknie obwód i będzie chodził na krótkim obiego sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ktoś mądry stwiedził że jeśli wstawie to samo rozwiązanie na obiegu grzejników czyli MM10 z siłownikiem to załatwi sprawe bo siłownik domknie obiego grzejników i zużycie gazu spadnie bo po osiągnięci temp. zadanej siłownik domknie obwód i będzie chodził na krótkim obiego sprzęgła.

 

Jak masz głowice termostatyczne to jak one zamkną grzejniki to będzie przepływ na krótkim obiegu bez dodatkowego układu mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli woda nie idzie na grzejniki bo są odcięte termostatami to grzejesz tylko wodę w rurach, z resztą jak nie ma przepływu przez grzejniki to nie na przepływu przez rozdzielacze czyli tylko woda jest grzana w obiegu sprzęgła co chyba chciałeś osiągnąć.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Panowie

 

mam pytanie

 

jak przełącza się piec pomiędzy 3 trybami ??

1. ustawienie na podstawie temperatury czujnika wewnętrznego np: RC300

2. ustawienia na podstawie czujnika temperatury zewnętrznej

3. ustawienie mieszane - zewnętrzna temperatura i wewnętrzna temperatura jest badana

 

mam czujniki zewnętrzne oraz RC300 - ale wydaje mi się , że piec działa tylko na podstawie temp ZEWNĘTRZNEJ

 

skąd ta pewność ??

 

na RC300 mam ustawioną temperature grzania noc=15stC dzień =19stC - i ten sam regulator RC300 pokazuje, że obecnie w pomieszczeniu jest 24stC, na zewnątrz jest temperatura 2,5stC - i piec jest włączony i grzeje !!!

a powinien być wyłączony !!

 

Jak to zmienić ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.