Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec 25Kw Stalkot Ekopal - Czy Nie Za Dużo Spala?


survi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam kocioł 25kW firmy Stalkot z palnikiem kwadratowym, dom około 150-200m2 nie wiem dokładnie, za to wiem że jest bardzo dobrze izolowany :-D i niestety ale kocioł jest za duży 19kW by wystarczył spokojnie!

 

Ustawienia na kotle:

Tz - 31o

 

Czas podawania: 11s

Czas między podawaniem: 100s

Krotność podawania: 1

Czas przedmuchu 15s

Czas przerwy 7minut

Obroty dmuchawy 10%

Obroty podtrzymaniu 10%

 

W ustawieniach zaawansowanych:

Histereza 1C

Minimalna moc dmuchawy 23%

 

Zużywa mi teraz około 20kg/dobę, wiem że taka temperatura nie powinna być na kotle ale nic nie zrobię przy temperaturze, na zewnątrz oscylującej 10oC w domu jest 21oC

Na noc zmniejszam temperaturę do 26oC - ustawienia wyłączenia pompy na 25oC

 

Mam wrażenie że mi dużo spala węgla, od razu napiszę węgiel mam od prywatnego dostawcy, nie narzekam ale wygląda na mieszankę brunatnego z czech i czarnego z polski, nie będę pisał ile niby ma kaloryczności itd bo to sobie można jednak między bajki włożyć. Przy tych ustawieniach spala się dobrze robią się malutkie spieki ale wszystko się spala i spada do popielnika.

 

Czy można popracować coś nad tymi ustawieniami bo boję się że jak przyjdą mrozy -10oC to nie spodoba mi się spalanie ekogroszku na poziomie 40kg/dobę, gdzie wcześniej miałem zasypowy i spalaliśmy od 4-4,5 tony rocznie miału, tutaj nie dość że cena paliwa wyższa o 200zł to jeszcze z obliczeń wynika że przekroczymy tonaż spalanego paliwa w ciągu sezonu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom, macie rację głowice na grzejnikach zmniejszę na parterze 1-3 gdzie zostawię ogrzewanie samą podłogówką, na górze ustawie na 3, dodatkowo chyba podepnę do pieca termostat bo tak to piec osiągnie 40^C dopiero przy -10 albo więcej stopniach.

 

Może jakieś porady odnośnie spalania?

 

Instalację poprawić to znaczy?

 

Inna sprawa że po sezonie pewnie piec wymienię na mniejszy bo szkoda mi tak marnotrawić takiego kociołka, jakie kW na następny sezon 19 czy mniejszy tak żeby ta temperatura była normalna na kotle.

Edytowane przez survi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmierz dobrze powierzchnię ogrzewaną. jeśli dom faktycznie dobrze izolowany to pomnóz sobie m2x70W i otrzymasz moc kociołka, jeśli pewny tej izolacji nie jesteś zrób x80W. tak na oko jeśli tam jest 200m2 to 16-17KW w zależności od zapotrzebowania na CWU domowników

a jeśli jest 150 to 12KW

instalację poprawić znaczy zrobić tak żeby można było nią sterować odpowiednio dla komfortu mieszkańców. termostaty na kaloryfery, zawór 4d przy kotle i wtedy możesz mieć właściwą dla eksploatacji temperaturę kotła i np 35st wodę na układ i nie będziesz się przegrzewał.

zawór 4d sterowany ręcznie kosztuje 250zł i może warto założyć już teraz przed zimą- uratujesz kocioł i nie będzie w środku sezonu niespodzianki jak wysiądzie nagle

Edytowane przez TIMON120777
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założysz głowice na grzejnikach, to można kocioł zostawić na 60C.

Głowice sobie poradzą i na razie wystarczy. To w kwestii instalacji.

 

A kocioł - jak za duży to i na 70C będzie kisił opał.

Albo jakoś obniżyć jego moc (często się da) albo rzeczywiście wymienić na mniejszy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiszenie opalu to nie sa jakies ogromne straty. Z tego co czytam to ludze, u ktorych kociol dlugo stoi w podtrzymaniu maja przewaznie niskie zuzycie opalu. Zawor 4d powinien rozwiazac problem i mysle, ze 60 stopni to max co bedzie mozna na kotle ustawic, zeby pozniej przy wzroscie temp wynikajacym z bezwladnosci sie nie gotowal.

Edytowane przez mirekm71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiszenie opalu to nie sa jakies ogromne straty. Z tego co czytam to ludze, u ktorych kociol dlugo stoi w podtrzymaniu maja przewaznie niskie zuzycie opalu.

W opale to może straty duże nie są, ale rosną straty w zużyciu kotła oraz układu kominowego a te mi się małe nie wydają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem na szybko temperaturę na wyższą, na grzejnikach zmniejszyłem na 1-3 zależnie w którym pokoju się znajdują, druga sprawa to podpiąłem na szybko termostat pokojowy i na razie gitara, jednak zawór 3 czy 4 drożny będę musiał zamontować jednak wcześniej z tego co czytałem to i termometry pozakładam bo w tym momencie nawet nie mam pojęcia jaka temperatura jest na powrocie. Pół parteru jest podłogówka to więc wszystkie kaloryfery poszły na jedynkę

 

I raczej będę musiał wymienić pompę bo teraz przez termostat wyłącza się na 5 min i włącza pompę na 30s i za każdym razem jest "brzdęk" bardzo głośny gdzie w całym domu słychać, w dzień nie dokucza jak włączona jest muzyka ale co innego będzie w nocy. Czy jest możliwość sprawdzenia pomp aby znaleźć która nie będzie tak strzelać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzdęk będzie chyba na każdej pompie poza energooszczędnymi z płynna regulacją przepływu. jak skręciłeś termostaty to odciąłeś część układu a w pozostałej wzrosło ciśnienie. odkręć jakiś np w łazience aby obnizyć ciśnienie i ułatwić przepływ to nie będzie dzikich dźwięków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę od razu co by nikt na mnie nie naskoczył, przed podłączeniem termostatu pokojowego do pieca próbowałem zabawy z głowicami na grzejnikach skutki mizerne jak i te całe głowice, mam dwa rodzaje jedne które się sprawdzały, drugie które albo grzeją albo nie grzeją :/

 

Termostat ma zadaną temp w dzień (8-22) 20,5-21^C w nocy 18,75-19,25 gdzie temperatura w domu nie spadła do takiego stanu maks co zauważyłem to do 19,75^C

 

Termostat podłączony pod pice który steruje pompą, ustawiłem by włączało pompę co 30min (zakres 1-30min) załącza ją na 30s jest to stała której nie można zmienić.

 

Zmieniłem w ustawieniach pieca:

Tz 50^C (wcześniej 40^C przy próbie z głowicami)

Podawanie 20s (co by więcej dawało ciepła)

Dmuchawa na 15%

 

I tutaj jest moje pytanie gdyż rano o 8 włącza się piec aby nagrzać w domu do zadanej temp na termostacie, ustawiłem aby dopiero przy 45^C załączał pompę obiegową, w teorii gdy tylko przyjdzie zimna woda z grzejników i temp spadnie na piecu poniżej tych 45 piec wyłączy pompę aby nie było znacznych różnić tylko wyrówna i ponownie aż ustatkuje się temp wody w instalacji i nie powinien on dostać tak w dupę bez zaworu mieszającego.

 

Czy moja teoria jest słuszna, ze względu czysto finansowych (eko groszek zakupiony już na sezon) gdzie portfel pustawy wolałbym przerabianie instalacji przenieść na kolejny sezon, jednak jeżeli moja teoria jest wadliwa to będę musiał szukać kogoś innego kto mi zrobi instalacje bo uważam, że takie rzeczy jak zawór mieszający to powinien mi przynajmniej powiedzieć, a nie że dowiedziałem się o takim wynalazku przypadkiem :/

 

Inna sprawa dużo ciepła mi nie ucieka z pieca w komin ale przeczytałem gdzieś o zawirowywaczasz spalin co się daje na górne półki gdzie zwiększa wydajność pieca, gdzie takie coś można kupić albo jakieś DIY szukałem tego w necie ale nie mogłem znaleźć zbyt dużo informacji na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawirowywacze zróbisz sam- płaskownik i kątówka - cała robota 10 minut.

wygląda to tak- na półki poziome:

 

post-32729-0-71042600-1352450684_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz słów kilka o Twoich ustawieniach

1 pompa CO- ustawiając próg załączenia tak wysoko sprawiasz że układ pracuje niestabilnie. w moencie dogrzania zawartości kotła włącza się pompa, tłoczy tą ciepła wodę z kotła do układu a na jej miejsce trafia zupełnie zimna. pomijam już niebezpieczeństwo związane ze zbyt niską temperaturą powrotu bo skupiamy się na pracy układu. ta zimna woda obniża temperaturę na kotle. efekt pompa się wyłącza. kociołek znów grzeje swoją zawartośc do momentu ponownego załączenia pompy CO. cykl się powtarza. przy czym ta woda którą wcześniej pompa wtłoczyła do układu już zdążyła się wychłodzić.

powinieneś ustawić próg załączenie pompy nisko aby kocioł zagrzał cały zład wody z układu do odpowiedniej temperatury(zadanej) a potem tylko uzupełniał straty. da to lepszy komfort temperaturowy domowników- nie będzie sytuacji że kaloryfery będą albo letnie albo zimne tylko cięgle o stałej temperaturze- oraz mniejsze zużycie opału na skutek stabilniejszej pracy.

jak spojrzysz na wykres to w tym momencie Twój kocioł pracuje tak jak kreśli to czerwona sinusoida. powinien pracować tak jak kreśli brązowa.

linia najwyżej to zadana kotła, linia czerwona to Twój próg załączenia pompy, a zielona to próg jaki powinieneś ustawić

 

post-32729-0-01934200-1352451847_thumb.jpg

 

2- głowice - dlaczego skutki mizerne? opisz co się działo gdy nimi sterowałeś i jak to robiłeś.

3- termostat pokojowy. jak ustawiłeś niższą temperaturę w nocy a nie spada ona do tego poziomu oznacza to że domek dobrze trzyma ciepło i ma niskie straty, źle by było gdyby w kilka godzin temperatura spadała o 2stopnie. przy takich ustawieniach powinieneś mieć tylko efekt cyklicznej pracy pompy CO przez całą noc. nie oczekuj że temperatura tak nisko spadnie jak straty małe.

4- parametrypodawanie 20sek - a przerwa jak długa? nadmuch 15% bez wiedzy o mocy kotła niewiele mówi. może być za mały a może za duży. samą ilością opału nie załatwisz sprawy dostarczenia większej ilości ciepła do układu.

podaj wszystkie 3 parametry=czas podawania, przerwa i moc nadmuchu.

pytanie dodatkowe jak długo kocioł dochodzi do zadanej i ak wygląda popiół z tych ustawień???

 

5- ciepło w komin.

naisałem post wyżej o zawirowywaczach . zadam pytanie

na jakiej podstawie wnosisz że dużo Ci ciepła kominem ucieka?? mierzyłeś temperaturę spalin?? jeśli nie to nie możesz tak zakładać. to że czopuch gorący nie znaczy jeszcze że grzejesz atmosferę. będzie cię parzył w paluchy i przy 100stC i przy 300stC ale efekty tego będa inne. zwłaszcza dla sprawności Twojego kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.