Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka nowych, innych grzejników - problem z grzaniem


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Latem założyłem do mojej instalacji 2 panelowe grzejniki z zaworami termostatycznymi. W reszcie instalacji mam grzejniki żeliwne i rury 3/4 cala dochodzące do grzejników - nowe grzejniki są od "pionów" podłączone rurami 1/2 cala.

 

Zaistniał problem, którego się spodziewałem i którego podstawy chyba znam (z naszego forum ;) ). Otóż nowe grzejniki grzeją tylko górną 1/4-1/2 powierzchni. Jak przypuszczam powodem są większe opory stawiane wodzie przez same grzejniki jak i przez zwężone rury do nich dochodzące.

 

Rozumiem też, że aby grzejniki zaczęły grzać jak należy musiałby przydławić nieco inne (kryzowanie instalacji)? Niestety takiej możliwości nie ma i raczej nie będzie w tym sezonie grzewczym.

 

Dlatego kombinuję jak można by ten problem obejść - zastanawiam się np. czy odpowiedni dobór pompy (może większej niż teraz) nie spowodowałby przynajmniej częściowej poprawy.

 

A może jest jakieś inne tymczasowe rozwiązanie? Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie masz przy tych starych grzejnikach zwykłych zaworów , którymi można zakręcić grzejnik ? jeśli nie to d.pa, jeśli tak to możesz metodą prób i błędów przykręcać po troszku stare grzejniki i kontrolować ilość powierzchni na płytowym. Grzejniki żeliwne mają bardzo mały współczynnik przewodzenia ciepła ( w porównaniu do aluminiowych i płytowych z żebrami) tak więc przydławienie ich nie zaszkodzi. Jeżeli zaś nie matych zwykłych zaworków przed starym grzejnikiem można się pokusić na odkręcenie śrubunka przed grzejnikiem i wstawić dosłownie podkładkę od śruby np M8 lub M10, co przydławi przepustowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź.

 

Właśnie są zawory przy kilku - ale są one kulowe, a czytałem, że takie nie najlepiej nadają się do pracy w pozycji półotwartej. Tak czy inaczej chyba spróbuję. Odkręcenie raczej nie wchodzi w grę - to 30-letnia instalacja - obawiam się to ruszyć. Zresztą już grzeję (co oczywiste) i spuszczenie wody też średnio mi się uśmiecha. Chyba będę musiał tej zimy wytrzymać (w pokojach z nowymi panelami jest tylko trochę zimniej, a są to pokoje dziennie i tam niższa temperatura nie przeszkadza za bardzo).

 

Zresztą jako ciekawostkę podam, że jeden z paneli jest zamontowany w moim biurze - nawet nie przypuszczałem jak bardzo grzeją komputery - 2 sztuki potrafią nagrzać pokój do 26-27 stopni (przy średniej w całym domu 22 stopnie i temperaturze na zewnątrz 10-15 stopni). Po założeniu termostatu komputery praktycznie robiły za ogrzewanie. W całym domu grzejniki na jakieś 38-40 stopni wtedy pracowały. No ale jak posumować moce zasilaczy + 3 monitory, jeszcze jakiś mocno nagrzewający się router, 2 ups-y też trochę ciepła wydzielają to wyjdzie z 800W ;) Do tego 2 osoby spędzające tam dużą część dnia. Właśnie z takiego powodu jednak doceniłem montaż tych zaworów termostatycznych do grzejników. 4d swoją drogą, ale taki "punktowe" sterowanie też przynosi oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Rozumiem Marcin że nowo zamontowane grzejniki z termostatami próbowałeś na max nastawie i grzeją tylko częściowo.

Przerabiałem podobny temat u siebie , musiałem coś przydławić aby reszta grzała. EDI podał ci chyba optymalne rozwiązanie jak nie masz zaworów na starych grzejnikach. Silniejsza pompa - większy przepływ przez instalację wiec chyba głośniejsza praca całego układu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana nastawy zmienia jedynie moment ich otwarcia - niestety powierzchnia grzania nie zmienia się. Na razie przykręciłem co mogłem na starych grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana nastawy zmienia jedynie moment ich otwarcia - niestety powierzchnia grzania nie zmienia się. Na razie przykręciłem co mogłem na starych grzejnikach.

 

 

Można ten problem rozwiązać poprzez likwidację zaworów termostatycznych ,zainstalować zawory kulowe i przejrzeć układ

w celu wyregulowania przepływu wody.Będzie chodzić jak w zegarku.Aby usprawnić stare zawory należy wymontować głowice i przeczyścić, uszczelnić dławice bo będą przecieki.Nie zapomnieć o wypuszczeniu wody przy konserwacji.Przy stosowaniu pomieszanych zaworów te problemy występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastosowanie zaworów kulowych w instalacji c.o. powinno się ograniczać tylko do układów z zamknij ( odetnij )-otwórz. Zastosowanie ich do regulacji ( częściowe zamknięcie lub otwarcie ) prowadzi do zniszczenia chromowanej kuli wewnątrz zaworu kulowego i po jakimś czasie zależnym od obciążenia fragmentu instalacji z częściowo odkręconym zaworem kulowym prowadzi do braku możliwości odkręcenia/zakręcenia; niszczy kulę i taki zawór traci właściwości odcinające - cieknie nawet po zakręceniu. Do regulacji i dławienia przepływów służą zawory grzybkowe; do c.o. najlepiej, choć niekoniecznie, z grzybkiem mosiężnym.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Zastosowanie zaworów kulowych w instalacji c.o. powinno się ograniczać tylko do układów z zamknij ( odetnij )-otwórz. Zastosowanie ich do regulacji ( częściowe zamknięcie lub otwarcie ) prowadzi do zniszczenia chromowanej kuli wewnątrz zaworu kulowego i po jakimś czasie zależnym od obciążenia fragmentu instalacji z częściowo odkręconym zaworem kulowym prowadzi do braku możliwości odkręcenia/zakręcenia; niszczy kulę i taki zawór traci właściwości odcinające - cieknie nawet po zakręceniu. Do regulacji i dławienia przepływów służą zawory grzybkowe; do c.o. najlepiej, choć niekoniecznie, z grzybkiem mosiężnym.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Woda w układzie CO nie jest czynnikiem ściernym, zastosowanie zaw.kulowych jest możliwe i zgodne z przeznaczeniem.Każdy zawór jest zaworem przelotowym i odcinającym.Zarówno zawory stare mosiężne jak i nowe kulowe to ten sam materiał.Korpusy mogą być niklowane ,chromowane .Kula wewnątrz to prasowany mosiądz i mikroskopijne pokrycie jego powierzchni nie spowoduje rozszczelnienia.Rozszczelnienie wynika z zastosowania zaworów ,które pracują w niższych tem.wody. Zawory nie kiedy ulegają uszkodzeniu i z tym trzeba się zgodzić i dotyczy to wszystkich typów.

Zawory z grzybkiem mosiężnym też są nastawiane na dławienie i też mają opory przepływowej wody.Dotyczy to zarówno innej armatury ,głowice termostatyczne w układach zamkniętych mają bardzo duże opory i pracują nie ustannie.Jednym słowem można by powiedzieć ,że wszystko mogłoby się rozpaść np.rozdzielacze -to ten sam materiał.Wadą zaw.kulowych jest ich słaba jakość,która powoduje że pod wpływem ciśnienia pękają.Uszkodzenia są wszędzie i nieraz w najbardziej nieoczekiwanym miejscu i czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jednak kolego Himani jest różnica.... poniżej skrót i cytat z Wikipediii:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaw%C3%B3r_kulowy

 

Zawór kulowy (ang. ball valve) to zawór obrotowy, którego wnętrze stanowi kula lub fragment kuli.

 

Budowa i zasada działania zaworu kulowego [edytuj]

Budowa zaworu kulowego

Budowa zaworu kulowego

 

Budowę zaworu kulowego opisuje rysunek po lewej stronie.

 

1. Korpus zaworu

2. Gniazda

3. Kula

4. Napęd ręczny

5. Wałek zwrotny

 

Zasada działania zaworu jest bardzo prosta - podzczas otwarcia kula (3) z wydrążonym w środku otworem przepuszcza medium, obracając ją o 90 stopni zakrywa gniazda (2) blokując przepływ.

 

Zastosowania [edytuj]

 

Zawory takie ze względu na wysoką szczelność i łatwą obsługę (do zamknięcia wymagają tylko 1/4 obrotu) są bardzo szeroko stosowane od budownictwa, poprzez przemysł do wydobycia ropy naftowej włącznie.

Pełnią typową funkcję otwórz/zamknij ze względu na stromą charakterystykę uniemożliwiającą np. regulację.

Zastosowania domowe

 

* odcięcie wody ciepłej i zimnej

* odcięcia wody CO

* kurki gazowe

 

Zastosowania przemysłowe

 

* zawory odcinające w przemyśle rafineryjnym i chemiczncym, spożywczym

* kurki na rurociągach gazowych

* automatyczne zawory odcinające (ang. emergency shutt-down valves)

* zawory podwodne przy wydobyciu ropy (ang. subsea valves)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.