Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Do Domu Typu Słupek.


rymon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie dawno nabyłem dom typu słupek i mam zamiar wymienić kocioł. Nie mam bladego pojącia co mam wybrać. Powierzchna grzewcza domu to około 140m2. Grzejniki żeliwne, dom nie docieplony. Moi rodziece mają kocioł ELEKTROMET Kwr 15. Myślałem o kupne podobnego tylko więkrzej mocy. Nie dawno w sklepie doradzono mi aby lepiej kupć kocioł dolnego spalania (a dokładnie Metal Fach SDG 16) niż ten elektromet. Dodam że u rodziców w sezonie jedno zasypanie kotła węglem wystarcza na około 8h, dom również nie docieplony, około 90m2. Nie ukrywam że zależy mi również aby jak najmniej do pieca zachodzić (eko groszek nie wchodzi w grę). Jeżeli chodzi o grzanie ody poza sezonem grzewczym to również miało by być z kotła (czasem prąd). Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robertino Z całym szacunkiem do twojej osoby ale co ty tu pleciesz?

KWKD 22KW na 140m! że nie wspomnę o tym że to taki sam dolniak jakich wiele na rynku (żadnych rewelacji)

 

@ rymon Pytanie podstawowe co ma stanowić opał dla kotła drewno,węgiel, trociny/zrębki, brykiet, czy miał?

Jak wygląda sprawa budynku tzn. czy jest ocioplony, jaka stolarka bud. czy i jak ocieplony strop, jaka lokalizacja budynku, czy jest piwnica itp.?

Moim zdaniem kocioł DS 14kW to max na taki budynek a i tak w większości sezonu będziesz wykorzystywał 1/3 tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Opał podstawowy to węgiel, czasem drzewo (głównie na rozpałke i do grzenia wody poza sezonem).

2. Budynek to słupek z 1980r., bez piwnicy, nie ocieplony (jedynie pustka w ścianie), Parter nie ogrzewany (kotłownia, garaż itp.) 1 piętro powierzchnia ogrzewana około 70m2 (okna nowe PCV), 2 piętro równirz około 70m2 okna jeszcze nie wymienone (plan na najblirzesze 2 lata). Piętro do momentu wymiany okien nieurzywane, część grzejników zakręcona. Strych (również legary, trociny, deski), .

3. Stropy: betonowe docieplone trocinami (legary, deski, panel podłogowy)

Budynek o wymiarach 10m/9m zlokalizowany na działce 830m2 z dwuch stron sąsiaduje z domami jednorodzinnymi (zachód i północ). Od wschodu budynek nie ma okien i nie ma tam żadnych budynków (pole). Od południa 4 okna (z drzwiami na tarasy)

Zaproponowano mi jeszcze kocioł Drew-met mj-2.

A macie może jakieś opinie na temat tych piecy Elektromet Kwr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drew met ma swoje wady ale już lepszy kierunek niż ten elektromet.

Podstawowe wady jakie zauważyłem to :

- prześwit nad komora załadowczą

- brak powietrza dopalającego

- utrudnione czyszczenie

- brak istotnych informacji na stronie producenta

 

Chodziło mi o lokalizację budynku (region kraju) ale usytuowanie też jest pomocne :)

Teraz potrzebujesz kotła z możliwością jego pracy na pół gwizdka dlatego też odradzam górniaki typu ten elektromet.

Polski rząd został wezwany do ujednolicenia przepisów z przepisami z UE i może się okazać że kotły typu górnospalającego będą stopniowo wycofywane (marzenia wielu w tym i moje)

Moim zdaniem powinieneś kupować kocioł DS da ci to i komfort użytkowania i komfort cieplny a dodatkowo nie będziesz truł rodziny.

I nie słuchaj głupot że dolniaki to są tylko do węgla bo to mit.

Dodatkowo dolniak daje ci możliwość dorzucenia opału w dowolnym momencie bez konieczności wygaszania kotła więc tak naprawdę trudno określić stało palność (od jesieni do wiosny z przerwami na czyszczenie) a raczej istotny jest tu współczynnik zużycia opału godzinowo. Teoretycznie jeden zasyp to od 8 do 30h w zależności od mocy paleniska , potrzeb budynku jak i wielkości komory zasypowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Region kraju to podlasie (Łapy koło Białegostoku). Co dokładnie miałeś na myśli pisząc "nie będziesz truł rodziny". Czy może jeszcze jakieś podobne piece do tego Popter DS 14kW bo z tym jakoś słabo z dostępnością w interecie.Czy 14 kw wystarczy to ogrzania takiego domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robertino Z całym szacunkiem do twojej osoby ale co ty tu pleciesz?

KWKD 22KW na 140m! że nie wspomnę o tym że to taki sam dolniak jakich wiele na rynku (żadnych rewelacji)

 

@ rymon Pytanie podstawowe co ma stanowić opał dla kotła drewno,węgiel, trociny/zrębki, brykiet, czy miał?

Jak wygląda sprawa budynku tzn. czy jest ocioplony, jaka stolarka bud. czy i jak ocieplony strop, jaka lokalizacja budynku, czy jest piwnica itp.?

Moim zdaniem kocioł DS 14kW to max na taki budynek a i tak w większości sezonu będziesz wykorzystywał 1/3 tego

 

Witm.Mi chodziło o budowę kotła a nie o jego moc,może nie jest idealny ale to dolniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witm.Mi chodziło o budowę kotła a nie o jego moc,może nie jest idealny ale to dolniak.

Taki sam jak przedstawiony wcześniej SDG Metal-Fach więc nie wiem na czym polegać ma jego wyższość obydwa mają swoje wady i zalety. Poza tym KWKD występuje też w wersji 15kW a ty akurat wybrałeś 22kW

Sorry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki przemysław napewno z tobą się jeszcz skontaktuje. A możecie przedstawić mi jeszcze jakieś dolniaki godne polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warmet 200 Ceramic, Kalvis 2-16, Venebe 2.16, Irlech-Plus, Dakon DOR i jego klony(ale wymaga małego wkładu pracy) Popter DS o którym już wspominałeś oraz cała rzesza niby dolniaków ale z tymi bywa różnie.

 

Ogólnie raczej wybieraj kocioł z miarkownikiem ciągu bo dmuchawa to samo ZŁO ;) oraz koniecznie z tzw. dyszami powietrza dopalającego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś kupować kocioł DS da ci to i komfort użytkowania i komfort cieplny a dodatkowo nie będziesz truł rodziny.

I nie słuchaj głupot że dolniaki to są tylko do węgla bo to mit.

Witam, czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego kotły GS mają truć ludzi?

Muszę się przyznać, że parę miesięcy temu stałem przed problemem zakupu kotła i na tym forum przeważały opinie, że trzeba kupić kocioł DS i tylko taki. Z uwagi na to, że byłem totalnie zielony a przedstawiane argumenty wydawały się logiczne zakupiłem piec jak to producent nazwał dolnego spalania (cichewicz vespa). Niestety ten piec to tzw. górno dolniak.

Po paleniu wg instrukcji(dla dolnego spalania) cała okolica była spowita rudym gryzącym dymem i to przyprawiało mnie o ból głowy. Jednak znalazłem pewien wątek "ekologiczne spalanie" Last rico na innym forum i zacząłem zabawę w rozpalanie od góry i przyznam się, że gdybym teraz miał kupować piec to kupiłbym tylko i wyłącznie rasowy piec GS.

Na dzień dzisiejszy jestem w stanie utrzymać stałopalność w domu 200m2 bez ocieplenia przez 12h (0stopni na dworzu przez cały czas) a zasypuję piec tylko w połowie ( domu temepratura 21-22 stopnie ). Piec ustawiony jest na 50-55stopni w srodku sucho (trochę sadzy łątwej do usunięcia) zero zapachów z kotłowni wędzonki oczywiśćie nie mam żadnego zaworu trój ani cztero drożnego.

PO rozpalniu wsadu z komia wydobywa się albo biały dym albo nic. W zasadzie porównując komin do sąsiadów można pomyśleć, że piec nie działa.

Dodam jako ciekawostkę, że operatorem pieca przez 5dni w tygodniu jest tylko i wyłącznie tesciowa, która przez ostatnie 25lat miała do czynienia tylko z piecykiem gazowym i po jednodniowym szkoleniu z górnego spalania radzi sobie wzorowo.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale ty nie masz kotła dolnego spalania, tylko tzw kocioł uniwersalny. Trucie w górniaku polega na niewłaściwym dozowaniu powietrza do procesu spalania, dodatkowo ludzie bardzo często kupuja takie kotły do spalania drewna argumentując to że ma dużą komorę spalania ale juz całkowicie pomijają fakt że spalanie w nim przebiega nieprawidłowo przez co sprawność jest bardzo niska.

I nie wystarcza tu argumentacja że sprawność jest dobra bo mam w domu ciepło :) (często spotykana opinia)

Ważniejsze jest to ile energii otrzymujemy z spalania danej porcji paliwa w określonym czasie i ile kocioł jest w stanie tego ciepła odebrać i przekazać do instalacji.

 

Twój problem z tym kotłem polegał na tym że przez tą szczelinę u góry przeciągało ci kocioł i powstałe gazy nie brały udziału w procesie spalania, analogicznie się dzieje jak rozpalimy górniaka od dołu.

 

Dodatkową zaletą "prawdziwego" dolniaka jest to że paliwo/opał jest odgazowywany przez co jego wykorzystanie jest bardziej efektywne oraz to że podczas palenia możemy dokładać opał bez obaw o zadymienie okolicy.

Paliwem w tego typu kotłach może być praktycznie wszystko oprócz miału (ew. można mieszać miał 30% i węgiel orzech 70%)

 

Jeżeli piszesz że teściowa sobie radzi z paleniem od góry to powiem Ci że palenie od dołu w DOLNIAKU jest o wiele prostsze a raz odpalony kocioł na drewnie może pracować cały sezon bez wygaszania albowiem i czyszczenie można przeprowadzić podczas pracy, z węglem sytuacja wygląda nieco gorzej bo trzeba usuwać okresowo kamienie i spieki.

 

Także nawet najlepszy górniak nie będzie lepszy od dolniaka choćby pod względem wygody obsługi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przemyslaw2ar" napiałeś "oraz cała rzesza niby dolniaków ale z tymi bywa różnie". Czyli jakie to są prawdziwe dolniaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wymieniłem wyżej porównaj konstrukcje a na pewno się połapiesz.

Kocioł DS to taki gdzie wszystkie lotne części i gazy muszą przejść przez strefę żaru oraz zostać dopalone w możliwie najwyższej temperaturze przy udziale powietrza wtórnego. Nie zawaham się tu użyć stwierdzenia że są one częściowo zgazowujące opał (wiele zależy od konstrukcji)

Wielu producentów stosuje też ruszt wodny którego MOIM zdaniem być tam nie powinno albowiem obniża to temp spalania oraz częste zagotowywanie wody w rusztach prowadzi do powstawania pęcherzyków powietrza które to są przyczyną częstych awarii pomp (pompy się zacierają)

Dodatkowo kotły bez bez katalizatora/dopalacza a tym bardziej PW nie są w stanie spożytkować wyprodukowanego gazu palnego.

 

Co jest najgorsze to to że wielu producentów nijako z rozbiegu (pozostałość po górniakach) zalicza całą komorę zasypową jako pow. wymiennika co moim zdaniem jest wprowadzaniem ludzi w błąd albowiem komora zasypowa w takich kotłach nie powinna brać udziału w wymianie ciepła poza samym paleniskiem rzecz jasna MOIM zdaniem nawet płaszcza wodnego mogło by nie być w komorze zasypowej w strefie bezżarowej

 

Mam pełną świadomość tego że zbudowanie dobrego kotła DS nie jest ani łatwe ani tanie ale wiele osób potrafi to docenić.

Pozdrawiam Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pełną świadomość tego że zbudowanie dobrego kotła DS nie jest ani łatwe ani tanie ale wiele osób potrafi to docenić.

Pozdrawiam Przemo

Dobry marketing to podstawa. Coraz lepiej to robisz Przemysławie, brawo.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he no jakoś tak wyszło ;) (działanie niezamierzone) Ale jeżeli się z tym nie zgadzasz to zapraszam do siebie zobaczysz jak to wygląda od podszewki. Pospawać kocioł z gotowych el z dymnicami wielkimi jak garaż to żaden problem ale jak trzeba wszystko zgrać tak aby w miarę jak najlepiej to działało to już inna bajka. Myślisz dlaczego takich kotłów jest tak mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku, podziwiam Twoją robotę, bardzo sobie cenię ludzi solidnych. Naprawdę super podejście do tematu. Serio. Co do marketingu ;) , to sam mam wielu klientów związanych z moją sporą kiedyś aktywnością na innym forum (dość wąska specjalizacja), trzeba tylko uważać, by nie przekroczyć granicy nachalności i dobrego smaku, bo to jest jednak tylko publiczne forum, a nie tablica ogłoszeniowa.

Ale to tylko taka moja opinia, każdy może to widzieć inaczej.

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważ że poleciłem produkty innych firm co do których wiem że są technicznie poprawne (jedne bardziej inne mniej) a to że uczulam na błędy konstrukcyjne "gniotów" to chyba nic złego. Nigdzie nie napisałem że "kupuj moje bo jest najlepsze" ale jak widzę tematy jak przerobić nowy kocioł to nasuwa się pytanie co skłoniło jego użytkownika do zakupu? Marka, polecenie, czy też instalator powiedział że wszyscy takie montują - tu trzeba bardzo uważać bo są instalatorzy i Instalatorzy ale to nie mój problem.

 

Staram się zawsze wytłumaczyć na co zwrócić uwagę przy zakupie, jakie są cechy pożądane a jakie nie. Zbieg okoliczności tylko sprawia że kotły które robię posiadają wiele tych cech i wygląda to tak jakbym zachwalał swoje ale tak nie jest bo kto prześledził mój wątek ten wie je nie jest łatwo zdobyć/kupić taki kocioł Czasem zdarzy się że złoże swoją ofertę na priw (sporadycznie / odosobnione przypadki) ale tylko wówczas gdy ktoś niewie czego naprawdę szuka.

Sorry za OT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to jest zawsze problem tzw. "Koni Pociągowych" specjalistycznych, technicznych for internetowych. Dają swoją wiedzę i doświadczenie, więc dobrze byłoby, żeby od czasu do czasu mogli coś w zamian za to zangażowanie uszczknąć dla siebie. Nie widzę w tym nic zdrożnego.

Zdobycie wiedzy, którą Ty przekazujesz tutaj, a ja na innym forum kosztuje nas wiele czasu, pieniędzy, popełniamy czasami kosztowne błędy, więc nic zdrożnego w tym, żeby ktoś ceniąc tą wiedzę nie zlecił nam jakiejś roboty, na której trochę zarobimy ;) .

Chodzi tylko o to, żeby nie stało się to naszym głównym celem obecności na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam jeszcze dwa pytania.

1. Opinia i kotle RED Plus NL. Znajmy posoada taki kocioł i bardzo sobie chwali.

2. Wusłałem zapytanie o kocioł do mojego domy do firmy zębiec:

Zapytanie do konfiguratora:

Typ pieca: zasypowy Powierzchnia: 151 m2 Wysokość: 2.6 m Rodzaj ocieplenia: bez ocieplenia Grubość ocieplenia: 0 cm Paliwo: węgiel drewno Grzanie wody: TAK

Polecono mi kotły: Wenus 21kw lub KWK 16 kw, oba górnego spalania.

Wy mi polecacie kotły dolnego spalania. O co tu chodzi, który jest lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie powinno być o co tu chodzi że jeden producent proponuje Ci dwa swoje wyroby o tak dużym rozrzucie mocy.

Zębiec ma tylko jeden kocioł prawie DS i jest nim KWKD w mocach odpowiednio 15 i 22kW ale uznali że do drewna się nie nadaje i w sumie mają rację :) podobnie jak nie nadaje się do tego Wenus jak i KWK ;)

 

Jeżeli znajomy ma taki kocioł i sobie chwali to....

Chociaż zapewne ma on inny dom,instalacje, paliwo, komin i wiele innych zależności więc u Ciebie nie koniecznie się sprawdzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Mam jeszcze kilka pytań. Troche poczytałem iwydaje mi się, najleprzym wyborem dla mnie będzie Dakon Dor20 lub Sokół SDG 19. Są one bardziej przyjazne cenowo niż reszta proponowanych.

1. Czy mój komin wystarczy na dolniaka (wysokość ok. 11-12m, luft ok. 14/28).

2. Czy ta dmuchwa ze sterownikiem to naprawdę taka porażka. Może jak ze sterownikiem pid to by lepiej się sprawdziło niż miarkownik? Niedawno ktoś mi powiedział że miarkownik to tylko do drewna bo na węglu często się wygasza.

3. Na przykładzie dakon dor - na ile czasu może mi wystarczyć jeden zasyp.

4. Trochę się obawiam kupna dolniaka bo zwykłe gróniaki już znam i wiem co i jak a to trochę inne palenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.