Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Instalacji Co


Jamci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pierwszy raz na forum. Po awarii mojego 10-letniego Cichewicza Logica (przegrał walkę z rdzą) zostałem zmuszony do wymiany

pieca. Wybór padł na Defro z podajnikiem. Z powodu małych rozmiarów kotłowni - Defro Agro 25. Powierzchnia do ogrzania - 200m, dom

nieocieplony, instalacja miedziana z termostatami na grzejnikach, układ zamknięty, brak podłogówki.

Już na samym wstępie schody. Czas oczekiwania na piec 4 TYGODNIE! (zamówienie złożyłem 1.10.2012). Czekam......

Obecnie jestem na etapie podjęcia decyzji w sprawie przeróbki instalacji CO. Bardzo proszę o pomoc forumowiczów w rozwianiu moich wątpliwości.

 

Czy lepszy układ z zaworem trójdrogowym czy czterodrogowym?

Zawór 3,4-drogowy regulowany ręcznie czy z siłownikiem?

Czy warto zastosować sterowanie pogodowe?

Czy warto inwestować w energooszczędne, sterowane elektronicznie pompy co? Podobno redukują szumy w instalacji CO.

 

Nadmienię, że wraz z piecem, nieświadomie, zamówiłem dodatkowy sterownik Defro MZ, który cyt. "spełnia funkcję ochrony przed zagotowaniem wody w krótkim obiegu kotła lub przed zbyt niską temperaturą powracającej do kotła wody" i posiada wcześniej wspomniany moduł sterowania pogodowego.

 

Dzisiaj znajomy zaszczepił we mnie ziarenko niepokoju. Jego znajomi posiadają piec Defro i odradzali mi kupno pieca tego producenta. Posiadają piec niecały rok i mieli już trzy awarie: 2 x padł sterownik, raz wykrzywił się ślimak. Serwisant, który był u nich stwierdził, że śpi cztery godziny na dobę, tak dużo jest awarii. Może ktoś dla przeciwwagi napisze coś optymistycznego.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a cichewicz przegrał z rdzą dlaczego? nie z powodu przewymiarowania i niskiej temperatury kotła, ta 25kw to raczej za dużo zastanowiłby się jeszcze raza

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a cichewicz przegrał z rdzą dlaczego? nie z powodu przewymiarowania i niskiej temperatury kotła

w rzeczy samej, przyznaję się bez bicia.

a co do 25kW .. no nie wiem ..., dobierałem wg. katalogu

15kw -> Powierzchnia ogrz. pomieszczeń do 150 m2

25kw -> Powierzchnia ogrz. pomieszczeń do 250 m2

.... i jeszcze ten brak ocieplenia domu

Hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś dla przeciwwagi napisze coś optymistycznego.

Nie martw się, na pewno będziesz spał dłużej.

Z tym, że pierwszą zimę w kotłowni, na kocu, bo łózko się nie zmieści.

Potem człowiek dochodzi do wniosku, że ustawić się kotła nie da i dalsze zimy spokojnie przemijają.

 

Trochę przesadziłeś znowu z tą mocą.

Ten kocioł pracuje non stop i przy takim ogrzewaniu to średnio pewnie będzie potrzebna moc 10kW, a w mróz może jakieś 17-18 czasem złapie...

Katalog to jest po to, żeby sprzedać większy kocioł niż mniejszy (jakby go nie było, to zacząłbyś szukać i firma zarobiłaby mniej...).

Myślałeś, że misją firmy jest Twój komfort? :lol:

Liczy się kasa i tyle.

 

A poza tym, defro może najlepszy nie jest ale masz gwarancję chyba jakąś - się zepsuje, to naprawią.

 

Ochrona kotła być powinna a co do innych sterowań, to zależy co chcesz mieć, czasem pogodówka zupełnie wystarczy, dobre też są termostaty na grzejnikach (nie wykluczają się z pogodówką)

No i pompa adaptacyjna jest oszczędniejsza i rzeczywiście szumy mniejsze są jeśli takowe teraz występują.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant, który był u nich stwierdził, że śpi cztery godziny na dobę, tak dużo jest awarii.

Kilka Defro zamontowałem i uwag co do nich narazie nie ma. Fakt jest też taki, że mamy teraz okres "żniw" usterkowo awaryjnych, związany z rozruchem "uśpionych" latem instalacji CO. A serwisant to chyba ma na pieńku z pracodawcą, skoro do własnego gniazda paskudzi...

 

Do rzeczy.

Zamówiony przez ciebie sterownik obsługuje pompę kotłową (małego obiegu). Musisz sprawdzić, czy istnieje jakiekolwiek zalecenie gwarancyjne lub może nawet wymóg producenta. Jeżeli takiego wymogu nie ma, to wybrać musisz sam: 3D/4D. Z info Defro wynika, że domyślnie ma być zastosowany układ z zaworem 4D i siłownikiem http://www.defro.pl/serwis/materialy/informacje-sterownik-defro-mz. Osobiście wolę rozwiązanie z 3D.

 

post-18583-0-36943900-1350665572_thumb.jpg

 

post-18583-0-40922500-1350665669_thumb.jpg

 

Taka czy inna forma ochrony powrotu być musi. Posiadając sterownik z obsługą pompy kotłowej można pomyśleć o tym właśnie rozwiązaniu i chyba najbardziej skutecznym. "Minusem" jest dodatkowa pompa, plusem możliwość zastosowania mniejszych średnic.

 

Siłownik na zaworze to ewidentna wygoda i elastyczność w sposobie wysterowania układu. W zależności od rozbudowania sterownika możesz pompą kotłową pilnować powrotu a siłownikiem zaworu 3D płynnie regulować temperaturę CO w trybie stałotemperaturowym lub pogodowym. Reasumując, siłownik jak najbardziej tak (o ile koszt nie jest priorytetem).

 

Pompy adaptacyjne są z całą pewnością najoszczędniejsze w zużyciu energii i hałasu nie generują. Jeżeli jednak masz pompy ze starego układu, to ten sam efekt uzyskasz montując za pompą CO zawór nadmiarowo upustowy (no może energii to on jednak nie oszczędza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.