Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy Piec Kaflowy - Ulatnia Sie Dym Z Międzykafli


ratownik08

Rekomendowane odpowiedzi

Pomocy , witam potrzebuje panstwa pomocy w maju postawił nam zdun nowy piec kaflowy bo stary mial juz 40 lat i wszytsko bylo oki , ale ostatnio były chlodne dni i poprosiłam męza zeby troche przepalił w piecu. NOI sie ZACZEŁO po rozpaleniu sie zdrewa zaczął uciekać dym pomiedzy kafelkami w kilku różnych miejscach. pomocy dlaczego tak sie dzieje i co z tym zrobic ?????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdunem nie jestem ale nie wydaje mi się żeby przepalanie coś pomogło, oczywiście po zbudowaniu pieca lub komina gdy woda ze spoin jeszcze nie odparowała może być problem z paleniem ale dym wydostający się pomiędzy kaflami to coś mi się nie widzi. Może masz innego zduna w okolicy choc ja bym sie upierał i kazał temu co to zrobił aby przyszedł i rozpalił, zobaczył i ewentulanie poprawił.

A może ten dym wydostaje się gdzieś inndziej, np przy szybrze lub przez drzwiczki? Na pewno pomiędzy kaflami? Tam nie powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są to duże szczeliny to przyczyną może być źle dobrana przez majstra zaprawa zduńska,jeśli była zbyt tłusta to będzie pękać.Nie należy od razu popadać w panikę-nasze babcie nie bez powodu dwa razy w roku bieliły glinką(dzisiaj to biel cynkowa) piece,jednym z nich było uszczelnienie spoin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pojawiły się szczeliny pomiędzy kaflami większe niż 2mm to piec niestety do rozbiórki.

Zdun ewidentnie coś zrobił nie tak. Kafle nie mają bezpośredniego kontaktu z kanałem konwekcyjnym albowiem w środku jest ob murówka z cegieł i prostek szamotowych. Kafle są spinane klamrami więc nie powinny się rozejść a jeżeli są szczeliny to być może ktoś sobie poszedł po łatwiźnie. Jeżeli przestawienie pieca nie wchodzi w grę to może pani uszczelnić połączenia kafli uszczelniaczem wysokotemperaturowym, niestety jest on czarny ale przetarty wilgotną szmatką na świeżo lekko się rozpuszcza i po wyschnięciu ma biały nalot, nie jest to idealne rozwiązanie ale na czas zimy powinno wystarczyć. Pytanie jakie się nasuwa to jaki jest ciąg/ "cug" w piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku - ten uszczelniacz to kafli i małej szczeliny to tak średnio sie trzyma, ozn z czasem robi sie kruchy i mam wątpliwości czy w tym wypadku coś uszczelni. Na kaflach nie ma niewiadomo jakiej temperatury więc może jakiś silikon wysokotemperaturowy - można dobrać kolor:) Jeśli się mylę to poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko sęk w tym ze tych szcelin nie widac wcale tylko widac jak miedzy kaflami w 3 czy 4 miejscach wysmykuje sie dym

a mysle ze ma ciag dobry bo jak sie otwiera drzwiczkija juz sie pali drewo to przyspiesza sie palenie i slychac takie dszybkie chuczenie a co najdziwniejsze ze jak otworze drzwiczki to sie nie dymi a jak je zamkne to po chwili sie dymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczelnijcie jak radzi Przemek, z czasem i tak się uszczelni samo ( tak przynajmniej myślę). Akrylowy uszczelniacz raczej nie ( chyba poniżej 100 stopni więc nie polecam). Może lepiej zwykły uszczelniacz sanitarny - silikon i tak do 200 wytrzyma jaki by on nie był. Można dobrać do koloru a biały to podstawowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to w piecu kaflowym nie wolno odcinać powietrza podczas spalania, także palić na rozszczelnionym piecu a zamykać dopiero jak kończymy palenie i pozostaje żar w innym wypadku zawsze będzie kopcił.

Przemaluj piec wapnem a następnie to trzeba zetrzeć, pod wpływem CO2 wapno się krystalizuje i uszczelni szczeliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że zdunowi nie ma co odpuszczać. Jak ja coś sknoce to muszę poprawić. A co inni mają mieć lepiej.

A po drugie co z gwarancją. Niech on smaruje jak nie wyjdzie to niech poprawia aby było dobrze. Dwutlenku węgla się nie czuje a konsekwencje są tragiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwutlenek węgla to nie problem - potrzeba go bardzo dużo aby mógł być szkodliwy dla zdrowia a nawet życia. Co innego z cichym zabójcą jakim jest tlenek węgla czyli popularnie zwany: czad! Z tym to nie ma żartów. Kiedyś szczeliny smarowali wapnem i żyli długo i szczęśliwie więc albo uszczelnić i obserwować albo piec do poprawy. Pozdrawiam i życzę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej Przemysław ty nie kombinuj bo jeszcze nieszczęście będzie, jak zatkasz w jednym miejscu wydzie gdzie indziej

Jeżeli piec jest zrobiony wg zasad to nie ma problemu ściągnąć kafle z wierzchu i poprawić rdzeń, kafle to tylko ozdoba i wykończenie.

Pozdr.

post-18578-0-20784300-1349118071_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy , witam potrzebuje panstwa pomocy w maju postawił nam zdun nowy piec kaflowy bo stary mial juz 40 lat i wszytsko bylo oki , ale ostatnio były chlodne dni i poprosiłam męza zeby troche przepalił w piecu. NOI sie ZACZEŁO po rozpaleniu sie zdrewa zaczął uciekać dym pomiedzy kafelkami w kilku różnych miejscach. pomocy dlaczego tak sie dzieje i co z tym zrobic ?????????????????

Witam

Piec nowy to mogą się gdzieś pokazać drobne nieszczelności ale i tak nawet gdyby był dziurawy to najwyżej gorzej by sie w nim paliło a dymu mimo to być nie powinno bo przy prawidłowym ciągu najwyżej zasysał by powietrze z pomieszczenia . Osobiście sprawdził bym ciąg w kominie bo raczej w tym jest problem . Przewody dymowe mogą być zanieczyszczone zaprawa a jeśli zdun dobrze wymaścił cegły a długo nie było palone to zaprawa mogła odpaść i poprzytykać co nie co . Samemu proponuję posprawdzać wyczystki komina czy nie sa przepełnione i czy drzwiczki rewizyjne sa szczelne . Do sprawdzenia ciągu wystarczy świeczka lub zapalniczka . Zapaloną wystarczy przystawić do uchylonych drzwiczek wyczystki komina i sprawdzić czy płomień się kładzie . . Piec przy sprawdzeniu powinien być zamknięty . Analogicznie trzeba dokonać sprawdzenia ciągu w piecu zamykając szczelnie wyczystkę komina . Jeżeli różnica bę3dzie znaczna to przynajmniej będzie wiadomo gdzie szukać przyczyny . Do sprawdzenia samego pieca proponuję zawołać wykonawcę bo on najlepiej będzie wiedział co i gdzie moze sprawdzić .

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.