Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stara Instalacja Co Cwu - Jaki Zawór 3 Czy 4 Drożny ?


lager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiedziałem już trochę na forum ale dalej nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi jaki zawór 3 czy 4 drożny najlepiej zastosować w mojej instalacji... a przedstawia się ona następująco:

 

- kocioł Cichewicza żeliwny na ekogroszek - 35 KW

 

- sterownik Compit r510

 

- dwa domy, dla ułatwienia nazwę je "stary" i "nowy" . :)

W starym instalacja stalowa starego typu , grzejniki żeliwne bez termostatów.

W nowym kominek oraz dodatkowo parę grzejników z termostatami oraz dwie pętel pdłogówki z zaworami RTL.

 

- dwa obiegi c.o. z 2 pompami na 2 domy - stary ok 170m2 oraz nowy ok 100m2. dodam tylko, że w starym domu mam termostat pokojowy a na nowy włączam pompę i otwieram zawory ręcznie.

 

- jendna pompa cwu na stary dom. Nowy ma wodę na przepływowy ogrzewacz.

 

I teraz sedno sprawy : Na piecu nie mogę uzyskać odpowiednich temperatur tzn temp na piecu w grzaniu c.o. jest ok 55 stopni, podnosi się przy ładowaniu cwu jednak spada zaraz jak przełącza się na c.o. nawet do ok 38 i długo się podnosi...

Kaloryfery w starym domu nie są również zbyt ciepłe - no może tylko w okresach przejściowych jest za ciepło zimą piec w trybie dziennym chodzi prawie cały czas temp w domu 20,5 i nie odczuwa się ciepła. Czy montaż 3 lub 4 drożnego zaworu poprawi parametry grzania takiego układu ? Jaki zawór wybrać i jak go zamontować ?

 

Drugie moje pytanie to jak rozwiązać sprawę autmatycznego załączania się i wyłączania pompy co na nowy domek - niestety nie ma miejsca na podłącznie drugiej pompy do sterownika pieca.

 

Z góry dziękuję za info.

Pozdr, Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy montaż 3 lub 4 drożnego zaworu poprawi parametry grzania takiego układu ? Jaki zawór wybrać i jak go zamontować ?

 

Drugie moje pytanie to jak rozwiązać sprawę autmatycznego załączania się i wyłączania pompy co na nowy domek - niestety nie ma miejsca na podłącznie drugiej pompy do sterownika pieca.

 

Z góry dziękuję za info.

Pozdr, Bartek

wstaw schemat swojej instalacji a koledzy w miarę możliwości z pewnością doradzić jak podłączyć zawór 4 d czy 3 d bo bez schematu troszkę będzie ciężko , i co z tą 2 pompą bo może okazać się zbyteczna :)

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, I teraz sedno sprawy : Na piecu nie mogę uzyskać odpowiednich temperatur tzn temp na piecu w grzaniu c.o. jest ok 55 stopni, podnosi się przy ładowaniu cwu jednak spada zaraz jak przełącza się na c.o. nawet do ok 38 i długo się podnosi...

Kaloryfery w starym domu nie są również zbyt ciepłe - no może tylko w okresach przejściowych jest za ciepło zimą piec w trybie dziennym chodzi prawie cały czas temp w domu 20,5 i nie odczuwa się ciepła. Czy montaż 3 lub 4 drożnego zaworu poprawi parametry grzania takiego układu ? ,,,,

 

Witaj smakoszu złocistego napoju.

I witaj w nielicznym gronie długowiecznych wymienników żeliwnych.

 

Lager Twoim problemem nie jest wybór typu zaworu, tylko problem jak najlepiej, najbardziej efektywnie odebrać energię w tym żeliwnym wymienniku i dostarczyć ją do obiegu CO.

Na początek znajdź kolegę Czp01, o moich skromnych dokonaniach także możesz poczytać chociaż nie udostępniłem szczegółów.

 

To tyle na początek.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Kaloryfery w starym domu nie są również zbyt ciepłe - no może tylko w okresach przejściowych jest za ciepło zimą piec w trybie dziennym chodzi prawie cały czas temp w domu 20,5 i nie odczuwa się ciepła. Czy montaż 3 lub 4 drożnego zaworu poprawi parametry grzania takiego układu ? Jaki zawór wybrać i jak go zamontować ? ,,,,

 

Lager jeżeli można to jeszcze dopytam, na co bardziej się uskarżasz, na okresy przejściowe czy okres zimowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno nie o to chodzi, bo w nowym domu grzeje się kominkiem a tylko w mrozy dogrzewamy piecem...

 

Może zapytam tak doświadczonych instalatorów :

Czy zawór 3 lub 4 drożny w moim przypadku spowoduje wzrost temp na kotle jednocześnie nie zmniejszając temp na grzejnikach w starym domu ?

Drugie pytanie czy istnieje możliwość podłączenia jakiegoś termostatu bezpośrednio do pompy c.o. a nie do sterownika pieca - ponieważ tak jak pisałem powyżej mój sterownik nie ma opcji podłączenia dwóch pomp c.o.. Jeżeli tak to jak to zrobić ?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę że w tej sytuacji zawory raczej nie pomogą.

Zawory służą do ochrony kotła przed niską temperaturą lub do podmieszania wody z powrotu jeśli w domu jest za gorąco.

.

tak jak pisałem powyżej kocioł nie jest w stanie osiągnąć wysokiej temp przez dłuższy czas więc może właśnie zawór 3 lub 4 drożny podwyższy temp na kotle - przecież do tego służą , więc nie rozumiem dlaczego mają nie pomóc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lager Ty nie masz dbać o to by w kotle była wysoka temperatura, Ty masz zadbać o to by w domu był odpowiedni komfort cieplny.

Montując zawór 3 lub 4 drożny przy odpowiednich nastawach uzyskasz wysoką temperaturę w kotle, ale kosztem energii, która miała być dostarczona do uzupełnienia strat energii w budynku.

 

Dodatkową pompę CO możesz połączyć elektrycznie równolegle z pierwszą pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jest jak napisał Andrzej. Jeśli masz włączony priorytet Cwu to go wyłącz niech pompy chodzą jednocześnie a pompa Cwu niech się wyłącza po osiągnięciu temperatury zadanej Cwu (jeśli można tak zrobić na tym sterowniku).Z opisu wygląda to tak że, jak grzeje tylko Cwu pompa Co jest wyłączona i woda w kaloryferach mocno się schładza i wtedy kocioł nie wyrabia .Jaką ustawiasz temperaturę kotła może trzeba ją podnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.