Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Kotła Dom 110 Metrów, Ocieplenie 10Cm


Michal1554

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym prosić o pomoc w doborze kotła. Pytałem się w sklepach, ale co sprzedawca to opinia, na dodatek każdy daje inną wycenę i mówi co innego. Dom jest jednopiętrowy z mieszkalnym poddaszem, ma 110 metrów, 10 centymetrowe ocieplenie styropianem, ma przyłączenie gazowe. W domu jest ocieplanie podłogowe w kuchni, w łazience i dużym pokoju. Jaki najlepiej wybrać kocioł do takiego domu? kondensacyjny, dwufunkcyjny, z zamkniętą komorą spalania, ze zbiornikiem, czy bez? W domu jest komin i najkorzystniejszym rozwiązaniem według mojej opinii i specjalistów których się pytałem byłoby zastosowanie pieca kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania i zbiornikiem wodnym, tylko teraz jakiej mocy i pojemności? Budżet na piec, zbiornik i montaż rury do pieca jest dość ograniczony, ale preferuję dołożyć trochę na początku, ale płacić mniejsze rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli masz gaz to kondensat z zasobnikiem, zamknięta komora spalania moc np 12/24kW.

Mocą się nie przejmuj bo to jest gazowy kocioł - grzeje tylko wtedy gdy trzeba ( gdy jest zapotrzebowanie na ciepło)

Pojemność zbiornika CWU przyjmij min 150l, jak braknie - to kocioł dogrzeje , po to jest potrzebna wyższa moc kotła - szybkość grzania.

Rachunek zapłacisz podobny - masz do nagrzania np 200l wody - czy grzejesz to w 2h kotłem 24kW czy w 4 kotłem 12kW -gazu wyjdzie tyle samo.

Nawet więcej w przypadku mniejszej mocy - zanim dogrzeje to zadanej temp to część wody zdąży wystygnąć.

Aby płacić jak najmniejsze rachunki trzeba wybrać kocioł z wyższej półki + automatykę sterującą danego producenta aby wszystko współgrało.

 

Dobre są : Vailant, Viesmann, Wolf , ja preferuje tego ostatniego.

Ważnym elementem jest serwis producenta na danym terenie.

 

Pozdrawiam

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Każdy kocioł kondensacyjny jest kotłem z zamkniętą komorą spalania.

2. Jaki rodzaj kotła? Kotły różnią się sposobem podgrzewu cwu: dwufunkcyjny przepływowy, dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo, zestaw kocioł + podgrzewacz cwu. Który wybrać? To już zależy od Ciebie, a właściwie od tego ile wody zużywasz , rozmieszczenia punktów poboru wody w stosunku do miejsca montażu, budowy instalacji wodnej (czy jest cyrkulacja), i częściowo od jakości wody. Kocioł dwufunkcyjny może być jak masz niskie zapotrzebowanie na cwu, i miejsce montażu kotła jest blisko punktów poboru. Dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem ladowanym warstwowo zapewnia znacznie wyższą wydajność cwu, i do niektórych modeli można podłączyć cyrkulację. Zestaw kocioł + zasobnik ma te same zalety co kocioł z wbudowanym zasobnikiem ( nie do każdego mozna podłączyć cyrkulację). Jak moc? W twoim przypadku newralgiczne jest zapotrzebowanie cwu, i tak naprawdę zapotrzebowanie cwu okresli moc kotła. Na pytanie o zużycie musisz odpowiedzieć sam, tak jak i pytanie o sposób sterowania, a jak dołażysz do tego budżet na wymianę wyjdzie Ci jaki kocioł możesz kupić.

3. Na wielkość zużycia gazu nie ma wpływu marka kotła (budowa wszystkich jest podobna różnice są w budowie palnika, i sterownikach), ma za to sposób eksploatacji i zastosowany sposób sterowania. Producent to już twój subiektywny wybór.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem z kolejnym monterem, który mi powiedział, że do takiego domu w zupełności wystarczy kocioł o mocy 13 kW, i że rachunek miesięczny wychodzi około 100 zł. Czy taki kocioł jest w stanie ocieplić wodę dla czteroosobowej rodziny i czy jest dostatecznie wydajny? Bo nie wydaje mi się po tym co napisał mi sambor. W tym problem, że na wybór kotła składa się tak wiele aspektów, że nie jestem w stanie się w tym połapać. Rozmieszczenie punktów poboru wody jest bardzo blisko kotła. Kocioł będzie montowany w łazience, która dzieli ścianę z kuchnią, a nad kuchnią jest druga łazienka. I dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, bardzo dużo mi wyjaśniły.

Edytowane przez Michal1554
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 13 kW to moc na CO czy cwu? Na CO w zupełności wystarczy na cwu może być skromnie. Przyzwoitą wydajność cwu (8-9l/min) zapewnia kocioł o mocy min 24 kW. Czyli bilans ciepłej wody trzeba wykonać bezwzględnie (patrz strony producentów gdzie znajdziesz programiki do doboru ). Moim zdaniem na dwie łazienki kocioł dwufunkcyjny przepływowy nie będzie dobrym wyborem. Za to z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo powinien dostarczyć ciepłą wodę do dwóch łazienek. Poza tym to nie przywiązuj specjalnej wagi do mocy kotła. Kotły kondensacyjne mają modulowane palniki pracujące w szerokim zakresie mocy (przeważnie od 25%), a ograniczenie mocy nie jest żadnym problemem

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Masz ocieplanie podłogowe czy ogrzewanie podłogowe? Jak ogrzewanie to kondensat 2-funkcyjny ponieważ masz blisko odbiorniki c w u. Szukaj kotła o jak najniższej mocy minimalnej na C O, a jak najwyższej na CWU. Na twoje 110m2 wystarczy mocy< 10kw. Jeśli będzie woda grzana przepływowo to na CWU 24kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sam sobie dobiera moc, ale minimum mocy 12kw to jest na ten metraż za dużo będzie taktował. Maksymalna moc jaką będzie potrzebował na ogrzanie domu to 10kw w najzimniejsze dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc poco te 24 kw o których pisałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja wtrącę swoje trzy grosze...z punktu widzenia użytkownika kotła 1f. z zasobnikiem.Mam kocioł "z zajączkiem" kondensat 18 kW (modulacja 7-18)+zasobnik 150l.4 osoby w domu-dom trochę większy od Twojego,dość rozbudowana instalacja,w dodatku stara na grubych rurach.Ustawione grzanie zasobnika 2xdziennie do temp.45st,wody spokojnie wystarcza,a nawet jak się ktoś uprze i koniecznie musi zużyć dwie wanny wody ,to ponowne nagrzanie zasobnika w obecnych temperaturach wody dopływającej wynosi 10 minut,więc no problem.Rachunki za cwu rzeczywiście oscylują w okolicach 100 zł. z tym,że za sam gaz to ok.40 zł (zużycie gazu 0.60-0,70m3 na dobę)-dają w kość opłaty w mojej taryfie W-3.Dlatego jestem zdania,że te 18 kW jest dla sensownego użytkowania cwu zupełnie wystarczajace.Co do CO,to się zobaczy w praniu,bo kocioł mam od czerwca.U ciebie pewnie lepszy by był do CO ten słabszy model (12 kW) no ale on tak jak pisali przedmówcy może być za cienki na cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.