Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji CO Jakie Zawory Zastosować ?


Animus

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli mają służyć jako bajpas to tylko grawitacyjne (jak na rysunku A)

Dziękuję za odpowiedź .

Ma służyć jako obejście grawitacyjne pomp c.o. -bajpas w przypadku zaniku prądu na pompach .

 

A cała instalacja ma jakieś niedoróby ?

 

Mac65 napisał że jest przekombinowana.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te "bajpasiki" przed pompami to zawory mieszajace? Jesli tak to po co zawor 4d?

 

Zawór 4-drogowy jest niezbędny podwyższa tu temperaturę wody na powrocie do kotła zwłaszcza z podłogówki ,a zawory 3-drogowe regulują temperaturą każdego z obiegów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic ci on tam nie podwyższy, a zwłaszcza przy podłogówce.

nawet jak tam jakakolwiek grawitacja się pojawi to będzie szła raczej do bojlera

jest duże prawdopodobieństwo, że w czasie pracy pompy za 4d, obieg grawitacyjny przez zasobnik w ogóle ustanie

nie masz też co liczyć, że przez te zawory klapowe cokolwiek ci pójdzie na grzejniki. By coś tam wpłynęło poza 4d musi też mieć możliwość wypłynięcia też poza 4d, więc bypass musiał by być tez i na powrocie przed 4d.

Jedyne sensowne wyjście, to dać pompę kotłową, która zapewni ci i odpowiedni przepływ w krótkim obiegu by podgrzać powrót z podłogi i dogrzeje bezproblemowo zasobnik CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ta instalacja pracuje kilka lat z zaworem 4-d i bardzo płynnie reguluję nim temperaturę na wyjściu w krótkim obiegu kotła mam termometry ,zasobnik również b dobrze działa grawitacyjnie szybko się nagrzewa woda CWU zasobnik działa również jako bufor z czym się przekonałem też grawitacyjnie .

Właśnie mam obawy czy jeśli samo zasilanie pójdzie poza pompami czy zdoła grawitacyjnie przebić się z powrotem drogą przez zawór 4-d.

Pompa na krótkim obiegu jest zbędna to zasobnik płaszczowy i bardziej skomplikuje cały układ pozbawi zabezpieczenia przed przegrzaniem kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma służyć jako dodatkowe zabezpieczenie obejście grawitacyjne pomp c.o. -bajpas (w przypadku zaniku prądu na pompach instalacja ciśnieniowa ) w dwóch obiegach grzejnikowych .

Testowałem pracę kotła bez prądu i nawet ciepła woda grawitacyjnie przechodziła przez pompę zawór trójdrożny do obiegu podłogówki konkretnie do kolektora rozdzielającego na poszczególne wężownice .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy pracują pompy ogrzewania podłogowego, jaką temperaturę masz na powrocie CO przez 4d i jaką temperaturę masz na powrocie kotła między 4d, a powrotem z bojlera.

pompy (elektroniczne AUTOAdapt) podłogówka pracują w cyklu ciągłym zimą temp.zasil/pow. krótki obieg utrzymuję 10-15 st różnicy ,z zasobnika powrót przed wejściem do kotła ma większe wahania temp zależy od zużycia CWU ale miesza się jeszcze z powrotem CO

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma służyć jako dodatkowe zabezpieczenie obejście grawitacyjne pomp c.o. -bajpas (w przypadku zaniku prądu na pompach instalacja ciśnieniowa ) w dwóch obiegach grzejnikowych .

Testowałem pracę kotła bez prądu i nawet ciepła woda grawitacyjnie przechodziła przez pompę zawór trójdrożny do obiegu podłogówki konkretnie do kolektora rozdzielającego na poszczególne wężownice .

A ten kocioł to bez prądu działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbaczamy z tematu .

Palenie bez prądowe od dawna polega na ręcznym gmeraniu .

Kocioł działa z prądem ,i może dojść do uszkodzenia ,odłączenia pomp, jakiegoś czujnika lub wysunięcia np.czujnika z gniazda kotła

i nie będzie on uszkodzony, ale będzie wskazywał złą temperaturę, co może doprowadzić do zagotowania wody w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś mądrzejszy i wiesz, że zbaczamy z tematu to po co pytasz?

 

Nie zbaczamy z tematu.

Właśnie od razu Ci napisałem, żeby zastosować zawory kulowe (ręczne) a nie jakieś automaty.

Dlatego, że automaty w tej konfiguracji mogą spowodować wadliwe działanie instalacji.

Zrobić bajpasy również na powrocie, jak pisał Vlad i otwierać ręcami wtedy gdy potrzeba, bo i tak już gmeramy w kotle.

 

Natomiast na uszkodzenia powodujące permanentne gotowanie wody należy mieć inne zabezpieczenia a nie puszczanie gorącej wody na grzejniki, bo można to uszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie nie do końca zrozumiałem Twoje przesłanie pisałeś o zaworach kulowych a różnicowe niektórzy określają jako kulowe .

Teraz już rozumiem proponujesz ręczne przełączanie instalacji na obejściach na grawitacyjne w trakcie palenia w kotle tradycyjnie na ruszcie awaryjnym w przypadku awarii sieci elektrycznej lub innej.

 

Puszczanie gorącej wody na grzejniki doprowadziło by do schładzania kotła oraz szybszej ingerencji przebywających osób w domu w instalację-kotłownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puszczanie gorącej wody na grzejniki doprowadziło by do schładzania kotła oraz szybszej ingerencji przebywających osób w domu w instalację-kotłownię.

To się niezwykle rzadko zdarza, a jak się już zdarzy, to możesz być pewny, że zgodnie z prawem Murphy'ego nikogo w domu nie będzie.

Trzeba mieć na to automat, który nie uszkodzi instalacji, np. porządnie zrobione naczynie przelewowe , jakiś zawór bezpieczeństwa itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się niezwykle rzadko zdarza, a jak się już zdarzy, to możesz być pewny, że zgodnie z prawem Murphy'ego nikogo w domu nie będzie.Trzeba mieć na to automat, który nie uszkodzi instalacji, np. porządnie zrobione naczynie przelewowe , jakiś zawór bezpieczeństwa itp.
Owszem to jest możliwe . To mam takie zabezpieczenie z zaworem upustowym na zasilaniu zasobnika ,na schemacie jest .Przy osiągnięciu 95st zawór otwiera się i wypuszcza gorącą wodę CWU w jej miejsce napływa zimna z sieci . Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, to po co psuć dobrze działającą instalację.

Nie widziałem tu nikogo, kto by powiedział, że tak zamontowane zawory, jak chcesz, będą po pierwsze automatycznie działać dokładnie wtedy kiedy chcesz a po drugie nie spowodują zakłóceń normalnej pracy instalacji.

Tu jest nic nie policzone, żadne opory instalacji, przepływy, ciśnienia w poszczególnych punktach...

Również nie jest to zmierzone.

Jak dla mnie po prostu niepotrzebne psucie instalacji.

Dlatego od razu przysły mi na myśl ręczne zawory kulowe.

 

Jak chcesz sam popróbować, to co Ci szkodzi załozyć grawitacyjne i dodatkowo kulowe - a nuż zadziała. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję że ktoś już próbował robić takie obejście (powrót przez 3 zawory

mieszające ,2szt 3drogowe 1" i 1szt 4drogowy 2" ) ,zastanawiam się ,który lepszy czy klapowy czy różnicowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.