Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Przymierzam się do zakupu Defro DS 20 kW.Prosze o opinie tych którzy już go użytkują jakiś czas.Chodzi mi głownie o to czy piec może pracować cały czas przy okresowym uzupełnianiu węgla. chce paić weglem zalecanym przez producenta,chyba ze coś innego się lepiej sprawdza.w tej chwili mam Defro optima komfort plus 20 kw i i codzienne rozpalanie ( w wieksze mrozy dwa razy na dzien już mi się znudziło).Jak się sprawdza miarkownik mechaniczny ?trzeba dokupić elektryczny czy się na zwykłym da rade?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdz zapotrzebowanie cieplne budynku. http://cieplowlasciwie.pl/

Bo 20KW to dużo. Może trzeba coś mniejszego. Nie wiem jaki budynek chcesz ogrzać, jak formularz wypełnisz sumiennie to wyjdzie Ci wiarygodny wynik.

Ja korzystam też z DS'a tylko ze stajni MPM'a, na razie nie zimowałem z nim jeszcze ale to się okaże w tym roku. Miarkownik mam mechaniczny zwykły. Ogólnie co do pracy DS'a to podoba mi się kontrola temperatury, ciężko było mi zagotować. Smieję się z teścia co w górniaku rozpala od dołu i potem mu się gotuje, przymyka szybry i włącza centralne na rozładowanie nadmiaru energii z żaru na całej komorze zasypowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Przymierzam się do zakupu Defro DS 20 kW.Prosze o opinie tych którzy już go użytkują jakiś czas.Chodzi mi głownie o to czy piec może pracować cały czas przy okresowym uzupełnianiu węgla. chce paić weglem zalecanym przez producenta,chyba ze coś innego się lepiej sprawdza.w tej chwili mam Defro optima komfort plus 20 kw i i codzienne rozpalanie ( w wieksze mrozy dwa razy na dzien już mi się znudziło).Jak się sprawdza miarkownik mechaniczny ?trzeba dokupić elektryczny czy się na zwykłym da rade?

Witaj.Jezeli chcesz palic w tym piecu bez wygaszania , to Ci go bardzo ale to bardzo odradzam z racji tego ze nie posiada ruchomego rusztu co sprawia ze juz po pierwszej dobie palenia trzeba piec wygaszac i wybierac popiół.Wiem co mowie bo mam ten piec i tez tak jak ty zastanawialem sie nad nim i tlumaczylem sobie ze brak r.r. nie bedzie duzym problemem , ale przy checi palenia weglem(ja pale orzechem z Piasta) bez wygaszania ten kocil sie nie nadaje .Defro Ds bardziej stworzone jest do drewna niz wegla . Jesli chcesz palic weglem i ciagle to nie kupuj Defro Ds.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://czysteogrzewanie.pl/kotly/kotly-dolnego-spalania/

Przy wyborze pieca przyda Ci się ranking, ja sam kierowałem się nim, choć dopiero mój 3 typ został zakupiony.

 

Zadaj sobie pyt:

1. czym będę palił? (drewno, gaz, węgiel, zrębki, pellety, brykiety, ekogroszki)

2. ile mocy potrzebuję (link wyżej)

3. w czym to ekonomicznie spalić (dolne spalanie, górne spalanie)

4. piec z niewolnikiem czy podajnikiem (zasypowy czy podajnik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdz zapotrzebowanie cieplne budynku. http://cieplowlasciwie.pl/Bo 20KW to dużo. Może trzeba coś mniejszego. Nie wiem jaki budynek chcesz ogrzać, jak formularz wypełnisz sumiennie to wyjdzie Ci wiarygodny wynik.Ja korzystam też z DS'a tylko ze stajni MPM'a, na razie nie zimowałem z nim jeszcze ale to się okaże w tym roku. Miarkownik mam mechaniczny zwykły. Ogólnie co do pracy DS'a to podoba mi się kontrola temperatury, ciężko było mi zagotować. Smieję się z teścia co w górniaku rozpala od dołu i potem mu się gotuje, przymyka szybry i włącza centralne na rozładowanie nadmiaru energii z żaru na całej komorze zasypowej.

 

Co to znaczy " ciężko było zagotować",czyżby obecnie na grzanie cwu trudno zagotować? to co będzie zimą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi.Już prawie wybrałem tego ds'a a teraz to już niewiem.mam do ogrzania ponad 200 metrów + 100 l cwu.dotychczac paliłem miałowcami z górnym spalaniem i nie zabardzo sobie radziły .przee wszystkim niepodoba mi się to cykliczne wygaszanie i rozpalanie na nowo kotła.czy polecacie jakis inny kocioł dolnego spalnia warty uwagi czy może już wybrac z podajnikiem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy " ciężko było zagotować",czyżby obecnie na grzanie cwu trudno zagotować? to co będzie zimą?

Moje testy nie dotyczyły grzania samego CWU. Mam świeżą instalację hydrauliczną i chciałem sprawdzić jak się zachowuje przy tem 90+. Ciężko było mi to uzyskać przy drewnie sosnowym. Budynek niezamieszkały więc temperatury w pomieszczeniach mi nie przeszkadzały. Więc bez obaw wszystko działa jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kotłami dolnego spalania nie jest tak słodko,jak mówi teoria i wyobrażenia o nich potencjalnych użytkowników.

Wymagają dobrej jakości paliwa,częste wizyty w kotłowni,zawieszanie się opału i smoła-dużo smoły w komorze zasypowej itp.

Jak najbardziej popieram zakup kotła z podajnikiem z palnikiem do spalania ekogroszku,miału i ich gorszych odmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pieców dolnego spalania jeżeli przestrzega sie pewnych zasad, schematów co do podkładania to praktycznie nie zaglądasz do nich od załadunku do załadunku.

A co do twoich uwag Kolanin to tak samo jest z piecami z podajnikiem np wystarczy kiepski ekogroszek z kamieniem i dopiero wtedy zaczyna się zabawa zwłaszcza gdy masz cały pojemnik i zerwie tobie zabezpieczenie na ślimaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę miałem z Piasta i ruskim groszkiem z firmy Energo (4 lata) ot taka moja ulubiona mieszanka i od ok. 3 lat nie zerwała się zawleczka,więc nie ma co demonizować,a komfort obsługi nieporównywalny z zasypowcem jaki by on nie był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kotłami dolnego spalania nie jest tak słodko,jak mówi teoria i wyobrażenia o nich potencjalnych użytkowników.

Wymagają dobrej jakości paliwa,częste wizyty w kotłowni,zawieszanie się opału i smoła-dużo smoły w komorze zasypowej itp.

Jak najbardziej popieram zakup kotła z podajnikiem z palnikiem do spalania ekogroszku,miału i ich gorszych odmian.

 

Z tego co napisałeś zauważyłem tylko smołe w komorze zasypowej, na wymienniku i w kanałach nie ma powyżej standardu. Zawieszanie zależy od konstrukcji komory, jeżeli się rozszerza to nie powinno się zawieszać, no chyba że źle drewno ułozysz (na skos).

Podajnik taki fajny, tylko jak prądu nie będzie ze 3 dni... Grube koce spanie w jednym pokoju itp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolanin i sam potwierdziłeś, że kotły z podajnikiem potrzebują sprawdzonego i dobrego opału tak samo jak kotły z dolnym spalaniem. Ja znam przypadek, że przy kiepskim groszku rwało zawleczke 2 razy na dzień do tego stopnia że właściciel musiał przesiewać ekogroszek i wybierać kamień.

A zwłaszcza jak ktoś ma własny las to ogrzeje dom za cene zcięcia i transportu oraz prądu do pomki i chyba taniej sie nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i każdy wybiera dla siebie najwygodniejszy sposób ogrzewania.

Dla właścicieli lasu to rozumiem.

Dziękuję za troskę ale nie  potrzebuję dodatkowych kołder i koca,ponieważ instalacja u mnie może z powodzeniem działać grawitacyjnie i w swoim kotle mogę palić na wypadek braku prądu w sposób tradycyjny i po kilku usprawnieniach czysto(bez dymu)

Jeśli zwykły miał i ruski groszek(2 gatunki po600zl/t) to jakiś specjalny i dobry opał,to co nim nie jest?

Moja 1 odpowiedz była skierowana tylko do kol.@tomgl odnośnie kotła z podajnikiem(rozważa taką możliwość)i na co ma zwrócić uwagę przy ewentualnym zakupie i to wszystko.

Z miłośnikami DS-ów nie mam zamiaru dalej polemizować,szanując każdy wybór odnośnie sposobu ogrzewania swoich domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem pod koniec kwietnia 3t luzem(w Kole jest skład i sortownia  Energo) również ten o nazwie extra 26MJ/kg.

Od maja grzeję nim CWU,ładnie się spala,nie spieka,popiołu ok.10%.

Sortują i odkamieniają pneumatycznie czyli opał jest zawsze suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

zbiq i jak zdecydowałeś już co do węgla jakim będziesz palił ?

 

Ja na ten sezon na pewno będę starał się zakupić orzech a nawet orzech 2 żeby było drobniej.

 

W ubiegłym sezonie paliłem orzechem z Kazimierz Juliusz bardzo fanie się spalało bo węgiel był drobny i nie posiadał bardzo dużo popiołu. Ładnie przelatywał przez ruszta.

Niestety mam nieocieplony (jeszcze)  dom i muszę grzać dość ostro żeby w domu było ciepło. Dlatego zastanawiam się nad zakupem na ten sezon węgla z Mysłowic gdyż jest bardziej kaloryczny a poziom siarki i popiołu ma na poziomie Kazimierza.

 

Próbowałem palić kostką ale niestety wiesza mi się opał i nie pali się tak jak powinien.

 

 

A jakim węglem Wy (inni posiadacze defro ds ) palicie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez pierwszy rok użytkowania kotła, paliłem w nim tylko drewno. W tym sezonie, chciałbym spróbować też węglem i prośba do Was  koledzy, jaki węgiel proponujecie do palenia w tym kotle ?

kupowanie tego pieca do drewna to loteria , nawet producent nie wie jaką moc ma ich piec przy paleniu drewnem , dzwoniłem kilka razy raz mówili mi 20 kw innym razem 14 kw duży rozrzut :) , nie jest wcale powiedziane ze paląc drewnem moc będzie mniejsza niż przy węglu , fakt drewno ma mniejszą kaloryczność ale oprócz kaloryczności liczy się jak szybko będzie sie spalać a drewno się szybciej spali więc , ile pali ci się drewno 4 godziny pełen załadunek wegiel 10 , druga wada tego kotła to wężownica nie wszyscy potrzebują , co zrobić z tymi wyjściami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z kotłami dolnego spalania nie jest tak słodko,jak mówi teoria i wyobrażenia o nich potencjalnych użytkowników.

Wymagają dobrej jakości paliwa,częste wizyty w kotłowni,zawieszanie się opału i smoła-dużo smoły w komorze zasypowej itp.

Jak najbardziej popieram zakup kotła z podajnikiem z palnikiem do spalania ekogroszku,miału i ich gorszych odmian.

Jak sie umie palić to nic się nie zawiesza i chodzi sie do kotla 2x na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wszystko zależy jak będziesz używał tego kotła. Jeżeli będzie ochrona powrotu, nie będziesz kisił opału, nie wrzucał mokrego opału, nie przewymiarował kotła do swoich potrzeb. Myślę że powinien służyć długie lata, tak jak każdy kociołek szanowany przez użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.