Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka+Kocioł Na Paliwa Stałe+Elektryczny Piec Co


mirkra33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od tygodni rozważam różne sposoby ogrzania nowo budowanego domu (120 m2, gazobeton 24 cm, styropian 15 cm, okna trójszybowe, wentylacja grawitacyjna, kominek z DGP). Dom przez wiele kolejnych lat będzie weekendowo-wakacyjny. Brak gazu. Wymyśliłem taki układ:

1. W całym domu wodne ogrzewanie podłogowe.

2. W kotłowni piec CO na drewno i węgiel (będę nim grzał podczas zimowych pobytów)

3. Dodatkowy piec CO - elektryczny np. KOSPEL, który będzie utrzymywał minimalną temperaturę 5-6 st. podczas nieobecności.

4. Bojler 300 l (rodzina 4 osobowa) z zamontowaną grzałką oraz podłączoną wężownicą z pieca CO na paliwa stałe.

5. II taryfa dostawy prądu.

Wymyśliłem sobie, że elektryczny piec CO będzie działał jedynie w II taryfie, kiedy się wyłączy podłogówka może sobie powoli tracić temperaturę do 5 st. na co na pewno będzie potrzebowała więcej czasu niż włączenie się znowu II taryfy. Latem piec wyłączam kompletnie. Kiedy wpadamy na weekend zimowy, rozpalam kominek i DGP robi mi szybko przyjemnie ciepło, równocześnie zapalam w piecu CO i za kilka godzin zaczyna działać podłogówka. Wyjeżdżam z dobrze nagrzanego domu - minie dobrych kilka dni zanim się wystudzi na tyle, żeby włączył się elektryczny piec CO, może nawet zdążę się pojawić na kolejny weekend. Latem odpalę sobie raz na 2-3 dni piec C na paliwa stałe i zagrzeję 300 l. CWU, a jak mi sie nie będzie chciało zrobi to zamontowana w bojlerze grzałka (oczywiście na nocnej taryfie). A może darować sobie nocna taryfę? Jednak podczas pobytu trzeba też korzystać z prądu w "drogich" godzinach. Wtedy włączona płyta ceramiczna, elektryczny czajnik i wiele innych urządzeń używanych na co dzień nie denerwowałoby :-)

Ale się rozpisałem - to wynik nie przespanych nocy spędzonych na rozmyślaniach czy się to sprawdzi.

Czekam na podpowiedzi osób stosujących podobny system ogrzewania.

Pozdrawiam

mirkra33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosuję takiego systemu ale zamontował bym rolety zewnętrzne poprawią bezpieczeństwo a jednocześnie ucieczkę ciepełka przez okna..Daj dobrę izolację pod podłogę 30%więcej niż wyjdzie z obliczeń no i oczywiście strop czy dach też +30%.Usiądz spokojnie weż kalkulator Policz ile energi możesz naładować w ściany i stropy a ile traćisz na dobę i przy jakiej delcie będziesz wiedział ile potrzeba mocy elektrycznej ale nie zapomnij o jakimś akumulatorowym powiadomieniu alarmie na wypadek dymamicznej utraty ciepła brak prądu lub włamanie.W nocy kiepsko się myśli mirka 33.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne rozwiązania stosują w swoich kotłach producenci ze skandynawi - w kotle na paliwo stałe jest zainstalowana grzałka ok 6kW jako zabezpieczenie przeciw zamarznięciu, włącza się ona przy zadanej temp.

Niezależnie co zastosujesz zrób to co radzi @Hermogenes - policz straty i potrzeby domu.

Ja zastosowałbym jako dodatkowe ogrzewanie zwykłe piece akumulacyjne ze sterowaniem centralnym - tanie, proste i możliwe do zmiany.

Ale przede wszystkim izolacja ścian, podłogi i dachu. Sam mam 36cm gazobetonu + 15 cm styropianu 0,033 , podłoga 17cm styropianu 0,035 , stop 28cm wełny 0,033 i jest spoko.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj na stronie Biawara, kocioł na pellet Pellux 200 za ok 14 000zł . lub http://www.varmebaro...etspanna_k.html tam jest kocioł na drewno, pellet i ma dodatkowo grzałki 6-9kW, koszt takiego cuda to ok 18 000zł

 

pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.