Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zauważyłem dziwną rzecz była ok 23 noc i pompa od solarów zaczoła banglać dziwne mi było bo to noc była :blink: Troszke ludzie pociągli wode i pół zbiornika wody poszło na termometrze u góry czujnik 52C a na dole 16C a na solarze 22C więc pomka się uruchomiła i zaczęła pompować ze solara do zbiornika Super nawet w nocy bangla!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możliwe elektrozawór jest odcinający więc nie możliwe Przez noc jak nie zużywa się wody to najwyżej o 1C spada To proste po południu było 62 C zład wody jest ok40l w układziea jak mi spuścili wode nowa woda ma ok 15C więc się wlączyła do czasu wyrównania temperatur W tej chwili mam w soilarze 19 C godz 24 ajest po burzy i pada deszcz a wczoraj było ciepełko wieczorem więc nic dziwnego mam ci fotke zapodać? MNam 3 temperatury na dole zbiornika w okolicy wymiennika . u góry na wyjściu zbiornika i w solarze Od piątku codzienni 9 osób bierze prysznic wczoraj ktoś nie dokręcił kurek w łazience jak narazie wody wystarcza 3 panel w budowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co fotkę, jak w temperaturę wierzę.

Chyba, że fotkę instalacji biegnącej od góry zbiornika do solara.

Po prostu solar to najczęściej pułapka cieplna, bo jest najwyżej i ciepło zawsze będzie się tam pchać z dołu.

Jeśli pułapkę cieplną zrobiłbyś po drodze, to do solara uciekałoby mniej.

Ale te ilości energii są tak znikome, że niewarte uwagi (tak samo jak to, co napompowała pompa o 23. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od gory zbiornika idzie wyjście do cwu a wyjście do solara mam w połowie zbiornika aby mi gorącej wody nie wybrało do solara :D I tu jest pułapka nowa woda ma 15C a wsolarze 19 C więc solar w nocy będzie banglał aż woda się wyrówna Temp na wyjściu 42C wiec można brać prysznic Jest tak 1/3 zbiornika a jest jeszcze drugi zbiornik a w nim 250 l ok 40C Jest lala Nie jest wrzątek ale do kompania idealna i oto mi chodzi oby tak dalej ten drugi słabo ocieplony po niedzieli się wezmę za niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledząc budowę kolektora to wystąpienie wyższej temperatury na kolektorze o "późnej godzinie" po znaczącym schłodzeniu zbiornika wynika z bardzo dużej pojemności cieplnej układu solar ( pojemność wodna plus pojemność cieplna "stali" ).

Optymalnym rozwiązaniem kolektorów próżniowych pod względem wydajności jest dążenie do minimalnej pojemności cieplnej układu.

To samo zjawisko odpowiada za stosunkowo późne włączanie się układu solar rankiem, gdyż musi zgromadzić dużą ilość energii aby się nagrzać.

Duża pojemność cieplna skutkuję zmniejszeniem efektywności układu niestety, bo to jest energia nie wykorzystana.

Dlatego może troche sceptycznie wczesniej napisałem co do takiej konstrukcji.

Idealnie było by skonstrułować podobne rozwiązanie ograniczając "do minimum" pojemność wodną i pojemnośc cieplną "stali"

 

 

Co do rozwiązania "Sambor"

To w praktyce jak dla mnie stosowanie węży gumowych jest problematyczne, raz żywotność materiału to przede wszystkim bardzo duża przenikalność powietrza co ze wzrostem temperatury powoduje znaczne przyspieszenie korozji grzejników. Zastosowałbym rurę z wkładką dyfuzyjną bo szkoda wyrzucać po krótkim czasie grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od dziś solary banglają na 3 cylindry Ale by trzeba było na wielkie upały wymyślić jakiś system przeciw zagotowaniu bo na 2 cylindry jak nie było odbioru wody to gotowało a co dopiero na 3 cyl. Myśle że zrobić jakiś upust termostat 96- 99C + elektrozawór i w kanał chyba najprościej będzie i najtaniej Chaba że koledzy macie jakiś prosty sposób i tani ? [Chodzi o wyjazd na urlop Bo jak jestem to zawsze ktoś se wezmie prysznic i po kłopocie] w zasadzie mam możliwość wymiany zbiornika z tej300 na 500 ale za dużo roboty :( W 1 dzień to nie zagotuje tylko jak się powtórzą 2 -3 dni pod rząd bardzo upalne i nie ma poboru wody

post-39699-0-39307200-1347559315_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta izolacja o ile jej nie zniszczą ptaki stopi się latem. W przypadku kolektorów stosuje się izolację kauczukową - taka czarna pianka. Aby ptaki i słońce tego nie niszczyły najlepiej osłonic je płaszczem np z rur spiro. Widzę że twoje kolektory stoją na płaskim dachu wiec dostęp do nich jest dość łatwy. Przy dłuższych wyjazdach aby woda w zbiorniku sie nie zagotowała najlepiej przykryć je jakąś szmatą czy plandeką -są takie w marketach budowlanych w jasno szarym kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem że bedzie zaizolowana folią aluminiową nie chce szmat na kolektorach bo jak te szmaty mocować sznurkiem? najprościej wydaje m i się upust automatyczny w temp 98C i po sprawie Ma być w automacie bez obsługowo Dlaczego ma się niby stopić skoro jest do co to dlaczego ma się stopić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko gra aż buczy kiedyś mi tam bulgotało nawet ale nie widze jakiś zniszczeń muisze tylko pilnować aby w wielkie upały banglały na 3 biegu pompa bo poza upałami to idzie na2 ale muisze mieć jakieś zabezpieczenie w automacie mam jakiś elektrozawór 3d i termostat od kotła i tak myśle go zapodać i w kanał chyba że znajde jakiś prosty zawór termostatyczny jak kol wyżej pisał ale musi być na 95-99C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm to troche bez sensu pompować prąd żeby schłodzić lepiej chyba zrzut w kanał bo powiedzmy spuści o histerezę a tak pompa czerpie prąd i morze nawet zchłodzić za mocno . A jak będzie potrzeba ciepłej wody to wody nie będzie i kicha. To musi działać w automacie i zatrzymać ciepła wode bo ja na wakacjaxh a woda morze być potrzebna, Widze najkorzystniej tylko zrzut przed zagotowaniem ui nie wszystko tylko cząść wody o histerezę powiedzmy 2-5C Na zaszdzie zaworu bezpieczenstwa . Koledzy jest taki zawór ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko gra aż buczy kiedyś mi tam bulgotało nawet ale nie widze jakiś zniszczeń muisze tylko pilnować aby w wielkie upały banglały na 3 biegu pompa bo poza upałami to idzie na2

Tu niestety ten elektrozawór jest problematyczny.

No bo z jakiej okazji pompa ma iść na 2 (a już na 3 to niebywałe w takim mikroukładziku).

To elektrozawór tłumi mocno przepływ.

Puszczanie (taniej) pompy na takich biegach to ogromny pobór energii.

W takim układzie wystarczyłoby 7W (gdyby nie ten zawór) a zobacz ile Twoja pompa bierze na 2 i 3 biegu.

Tak, że więcej tracisz przez ten zawór niż oszczędzasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm to troche bez sensu pompować prąd żeby schłodzić lepiej chyba zrzut w kanał bo powiedzmy spuści o histerezę a tak pompa czerpie prąd i morze nawet zchłodzić za mocno . A jak będzie potrzeba ciepłej wody to wody nie będzie i kicha. To musi działać w automacie i zatrzymać ciepła wode bo ja na wakacjaxh a woda morze być potrzebna, Widze najkorzystniej tylko zrzut przed zagotowaniem ui nie wszystko tylko cząść wody o histerezę powiedzmy 2-5C Na zaszdzie zaworu bezpieczenstwa . Koledzy jest taki zawór ?

Jaki masz ten bojler, bo sporo z nich wytrzymuje tylko do 80C, więc do zagotowania nie ma co czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.