Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Potrzebna Pomoc Przy Grzejniku Grzeje Tylko Góra Nie Wiem Co Jest


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze bardzo proszę o pomoc w kwestii co spartoliłem podłączając grzejnik armatury krakowskiej gf500 jeśli się nie mylę otóż grzejnik ma 20 żeberek ale nie grzeją one na całej jego powierzchni tylko na samej górze zasilanie i powrót rury 3/4 przeredukowane na zawory 1/2 cala ale to chyba nie ma wpływu choć pewny nie jestem grzejnik jest delikatnie zeskosowany tak żeby działała grawitacja powrót też ma spad w dół jak reszta moich grzejników które grzeją jak trzeba tylko że tamte są żeliwne próbowałem z odpowietrzeniem ale z odpowietrznika leci już woda więc to raczej chyba odpada dalej już sam nie wiem co robić próbowałem też takiej sztuczki żeby zastawić zawór na najbliższym grzejniku od pionu i jak temp na piecu wzrośnie delikatnie zaczynać popuszczać ten zawór bez efektu pokusiłem się nawet o zastawienie wszystkich grzejników w mieszkaniu i puszczenie zaworami tylko tego nowego i dalej czarna magia co robić i gdzie tu może być przyczyna proszę o pomoc bo już szału dostaje i chyba utopie smutek w alkoholu.

Acha kocioł to SAS UWG 12kw zasilający 5 grzejników tj; jeden 13 żeberek żeliwny drugi 16 żeberek tzw szwedzki trzeci 25 żeberek żeliwnych czwarty 7 żeberek żeliwnych i piąty 20 żeberek aluminium naczynie wzbiorcze 15 l układ otwarty jedna pompka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór normalny regulowany kątowy grzejnikowy miał być termostatyczny ale odpadł narazie z przyczyn ekonomicznych

Hm... normalny regulowany kątowy grzejnikowy pół cala.

Ciekawe jaki ma przepływ ale do grawitacji to mi nie bardzo pasuje.

Jak byś chciał zainstalować termostatyczny to też normalnego nie bierz tylko ze zwiększonym przepływem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz grawitację i pozostałe grzejniki tez sa zasilane 3/4 to zawore 1/2 też bedzie za mało

nalezy zmienić nakrętki w grzejniku na 3/4 i podłaczyć armatura 3/4 i bedzie grzało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam na pozostałych grzejnikach 3/4 np łazienka 1/2 zawory podłączone do 1/2 rurek które dopiero w kotłowni łączą się w główne gałęzie calowe. Kuchnia gałązki 3/4 połączone z zaworami ,pokój od pionu 3/4 plus zawory 3/4 drugi pokój od pionu idą rurki 3/4 a zawory to 1/2 właśnie ten nowy grzejnik czy może mieć wpływ taka redukcja na to że grzejnik działa tylko tą górną powierzchnią>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak

oczywiście wynika to z przepływu czynnika

jak chcesz to mozesz załozyć kulowe 1/2 i moze bedzie dzie grzało natomiast jak poprzedni był na 3/4 i grzał to bym tego nie zmieniał choć z zaworami 1/2 może być z jak z zasadą uda ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszki się nie zrozumieliśmy tam na grzejniku z armatury jeszcze wcześniej nie było żadnych zaworów.

Zawory 3/4 są ale pokój obok a tam gdzie mam armaturę pokój jest dopiero wyporządzany stąd nowy grzejnik i zawory które zasugerowano mi w sklepie ale zanim uw zestaw się pojawił miałem tylko wypuszczone dwa krućce ze ściany właśnie na 3/4 zaślepione korkiem i wiadomo góra idzie od pionu a dół to powrót więc do tych przyłączy dodałem rurki stalowe gwintowane na 3/4 i przy zakończeniu obok grzejnika dopiero poszła redukcja na 1/2 bo takie kupiłem zawory czy tu zrobiłem błąd czy jest on gdzieś indziej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba rozkminiłem problem otóż gdzieś na tym forum znalazłem w końcu problem podobny do mojego w którym ktoś napisał iż ,,pamiętaj ze wystarczy jeden za mały zawór bądż np. śrubunek i cały przepływ będzie taki jak najmniejszy element w danej gałązce . czyli że wywalam oba zawory na pół cala zasilanie powrót daje tam 3/4 bez żadnych redukcii i powinno rabot jak należy tylko do tyłu 30 dychy będę za zawory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że tak jest.

Zawory kulowe mają zazwyczaj dość duży przepływ więc o ten na powrocie bym się nie obawiał.

Jedynie ten pokręcony wynalazek na zasilaniu wydaje się być przeszkodą, dlatego pytałem o jego przepływ (lub co to dokładnie za zawór, jakaś nazwa itp).

Ja bym go usunął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie przy grawitacji sam rozumiem że to może nie działać czy mieć wpływ ale dlaczego jak załączam pompkę na 3 bieg jest niedużo lepiej ja widzę to tak że jaka rurka taki zawór czy ma ktoś może zawory 1/2 na gałązkach 3/4.

Pompa nie jest panaceum na złe przepływy w instalacji a jej zastosowanie w przypadku instalacji grawitacyjnej nierzadko pogarsza sprawę . Opisałeś ilość grzejników ale nic nie napisałeś o ich rozmieszczeniu . Jeżeli grzejniki znajdują się na różnych kondygnacjach to przy grawitacji trzeba dobrać przepływy nie tylko do ich umiejscowienia ale również do wielkości grzejnika . Grzejnik powyżej 15 żeberek powinieneś podłączyć krzyżowo lub przynajmniej średnicą 3/4 cala co i tak nie daje gwarancji jego prawidłowej pracy , ponieważ każdy nowy element w instalacji ma wpływ na pozostałe . Do regulacji przepływów w instalacji przydają się zawory na powrotach z grzejników a regulację należy zaczynać od tych najlepiej grzejących . Zmniejszenie ich przepływów powoduje zwiększenie przepływu w grzejnikach słabiej grzejących ( zimne powroty )

Reasumując -wymień zawory na przekrój 3/4 na grzejniku 20 członowym a jeśli to nie pomoże to zmniejszaj przepływy na pozostałych w kolejności tak jak napisałem powyżej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam trochę mnie nie było więc nie mogłem odpowiedzieć

Odpowiadając na pytania powyżej zrobiłem taki test że przydławiłem wszystkie zawory jakie miałem w całym układzie grzewczym łącznie z bojlerem który znajduje się w kotłowni i wtedy nieomal cud wszystko grzeje tylko że ciśnienie spadło o dwie kreski w dół na zegarze ten ostatni grzejnik także ale i tak słabiej niż pozostałe ale grzeje na zaworach kątowych 1/2 cala kątowy góra i 1/2 cala kątowy dół regulowany na imbus i tak sobie myślę że wywalę te zawory 1/2 i założę 3/4 też kątowe choć nie wiem czy te cuda też nie mają mniejszego przepływu więc proszę o odpowiedź bo jakby co kupuję jutro normalne kulowe 3/4 ze śrubunkiem.

A odnośnie rozmieszczenia grzejników wszystkie są na jednej kondygnacji tylko bojler jest w kotłowni.

Proszę o jak najszybszą pomoc w temacie.

A odnośnie krzyżowania grzejników czy chodzi żeby powrót podłączyć do zasilania a zasilanie do powrotu czy to coś innego

Edytowane przez thomascricket1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie krzyżowe polega na podłączeniu powrotu z grzejnika z drugiej strony (tył grzejnika), a zasilanie zostaje bez zmian.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam! Jakie masz to ogrzewanie :grawitacyjne czy pompowe?.Grrzejnik składający się z 20 żeberek należy zasilać "krzyżowo"-zasilanie u góry ,powrót z drugiej strony u dołu.Jeśli pompowe to należałoby wyregulować instalację poprzez przydławienie innych odbiorników-grzejących najmocniej-na pewno bojler.

Jest jeszcze taka możliwość,że przy podłączaniu nowego grzejnika mogło coś się oderwać od rury i teraz blokuje przepływ na zaworze powrotnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.