Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega @Didek Pewnie ma takie rury i wolałby nie wydawać kasy na fi 160mm. 

Ja uważam że można zastosować dwie 80 mm .Razem dają przepływ tak jak 160mm. 

Na pewno to poprawi spalanie i nie wychłodzi kotłowni . Cel zostanie osiągnięty a kasa w kieszeni. 

Lepiej jest spróbować zrobić coś niż nie zrobić nic.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, CIHYMUR napisał:

Ja uważam że można zastosować dwie 80 mm .Razem dają przepływ tak jak 160mm. 

.

To tak nie dziala.

 

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hermogenes napisał:

1x160 około 4 x80 przy jednakowej prędkości przepływu. poz Hermogenes

Tylko pole przekroju bedzie zblizone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Panowie mam pytanie. Jeżeli mój kocioł stoi w piwnicy około 60m2 to potrzebuje także zetki. Czy powierzchnia piwnicy nie zapewni dostatecznej ilości tlenu do kotła. Zaobserwowałem takie zjawisko na moim regulatorze ciągu kominowego. Jak mam zamknięte okienka znajdujące się niedaleko kotła to klapka na nim ledwo się wychyla jak otworzę lub uchylę okienko to lata jak szalona. Z czym to jest związane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje Z-ki - to nie zależy od wielkości pomieszczenia, przekrój takiej Z-ki to min 200cm2 np rura kanalizacyjna fi 160.

Przy zamkniętych oknach i braku Z-ki wytwarza się podciśnienie, które może spowodować cofkę spalin z kotła do pomieszczenia , w efekcie zaczadzenie mieszkańców.

Ponadto w kotłowni musi być wentylacja grawitacyjna ( kratka na ścianie do osobnego komina wentylacyjnego ) na wys min 2m od podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie zetki można kupić gotowe czy trzeba coś sztukować z rur kanalizacyjnych. Mam około 3 metrów od kotła okienko wyjął bym jedną szybkę wstawił tam np płyta osb z wyciętym otworem na jakąś gotową czerpnię i dalej w dół rurami. Czy są jakieś gotowe zestawy?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też znaleźć kanały wentylacyjne, wybór mały dość bo rozmiar musi być spory, ale to trzeba też sztukować więc najtaniej i najprościej rury kanalizacyjne, są w różnych rozmiarach, można dociąć aby pasowało i po problemie, pamiętaj tylko aby siatkę założyć na wlot aby nic tamtędy nie wlatywało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz na jesieni kułem dziure w fundamencie i zamontowałem takie coś https://www.darco.com.pl/oferta/p,138,nawietrzaki-okragle.html   - w leroju koszt ok 40zł - całosc jest z nierdzewki + wew jest metalowa siatka aby myszy i wieksze robale nie właziły . Wystarczy wywiercic 8-10 dziur w scianie duża młoto wiertarką a nast wykuć przecinakiem otwór na rure kanalizacyjne + kolanka - jak ktoś chce dalej = srednica powiedzmy fi 150 - nast , kupujemy taki okrągły nawietrzak i motujemy p&p od zew np na piankę lub silikon - zależy jak ktoś ma elewację zrobioną z zewnątrz.   Nawietrzak elegancko wchodzi w rure z całość jest tania i prosta.

Jest to bdb sprawa bo wczesniej nie miałem wentylacji i ssało powwietrze przez kanał wylotowy wentylacji - co jest u góry pomieszczenia kotłowni - w scianie kominowej - przez co oziebiało mi komin + ew spaliny z kotła nie chciało wyssysać z kotłowni i aby to zniwelować na odpalonym piecu trzeba było otwierac okno w kotłowni. teraz jest ok. 

Działało to bdb nawet przy -15 i nie wychładzało za bardzo pomieszczenia kotłowni ani samego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, mikkei napisał:

Działało to bdb nawet przy -15 i nie wychładzało za bardzo pomieszczenia kotłowni ani samego domu

To Ty/Wy mieliście -15* tego sezonu? Jaki region?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z różnych względów najbardziej by mi odpowiadało takie rozwiązanie

Czy tak można? A jeśli tak , to jak zaizolować przejście przez mur w ziem, żeby wilgoć nie wchodziła do piwnicy?

Zetka_kotlownia_rys_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałbym tak zrobić, ale pod sufitem poprowadzonych jest kilka rur, które to uniemożliwiają. Nic mi do głowy nie przychodzi. Ew. wykucie otwory prostokątnego, (np. 30x7 cm, tylko jak z takiego otworu przejść na rurę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu ‎26‎.‎08‎.‎2015 o 13:46, sambor napisał:

Otwór nawiewny ( Z-ka) powinien być umieszczony w ścianie zewnętrznej nie wyżej niż 30 cm nad podłogą,

często popełnianym błędem przy wykonywaniu kotłowni jest prowadzenie kanału nawiewnego na wylot przez ścianę zewnętrzną

pomimo tego że rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w §152.3 mówi jednoznacznie „.... odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni (powietrza) od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m”.

Tak podają przepisy, dodatkowo wylot powinien być 

Odległość od kotła nie ma większego znaczenia - może być na przeciwko kotła, ale tak aby podczas eksploatacji nic nie zastawiało otworu wlotowego.

 

PS

Raz kolega zrobił  Z-ke , a jego żona wymyśliła przed tą Z-ką miejsce na pralkę i trzeba było przekuwać, gdyż pralka rzecz święta.  :P

Nie rozumiem tego tego co napisał kiedyś Sambor.

Chce teraz wykonać zetke,mam kotlownie niecałe 0.5metra poniżej gruntu. Wiadomo w kotłowni zetke zakończyć kolanem max 30cm nad posadzka a ile musze dać ponad gruntem, 1.5 m starczy czy też te 30 cm? Zetka może być na wprost kotka który bedzie te ok metra od niego?

Jak to w końcu jest? Narazie jestem w kropce a jutro ma mi przyjechać przewiercić otwór na fi 180 pod rurę 160...

 

Edytowane przez arek810316
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, arek810316 napisał:

Na zewnątrz dać ok 1.5m na gruntem i w kotłowni 30 cm nad posadzka i tak może być?

Według mnie spokojnie może być.

A nie lepiej puścić Ci rurę pod sam sufit w kotłowni i tam otwór na wylot?

Widzę,że kolega wyżej też komuś tak doradzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu lepiej? Nie będzie to za wysoko? 

ten co ma wiercić mówi,ze spokojnie 0.5m nad grunt wystarczy,ze te ok 1.5 m nie zda egzaminu. Ja mu mowie,ze powinno być 2m od gruntu a on kto mi to powiedzial,a na to ,ze przepisy o tym mówią  i on na to,ze to nie będzie działać a te 2 m ktoś sie pomylil.. Zgłupiałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.