Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł kondensacyjny + kominek z płaszczem wodym +bufor kombi


Julius

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kupiłem zbiornik buforowy kombinowany Galmetu z dwiema wężownicami. Chcę do niego podłączyć kominek z płaszczem wodnym (przez wężownicę), kocioł gazowy kondensacyjny i w przyszłości instalację solarną(przez wężownicę). Instalacja c.o. to ogrzewanie podłogowe i grzejniki dobrane na 55stC. Schematów instalacji trochę znalazłem, a tutaj na forum informacji też jest sporo. Ale im bardziej się edukuję tym więcej mam pytań.

 

1. Zastosować zawór 3-drożny przez wszystkimi odbiorami (grzejniki, podłogówka) i podać im 55st, czy stosować dodatkowe mieszacze na podłogówkę?

2. Gdy będę chciał szybko nagrzać budynek po dłuższej nieobecności kocioł gazowy podłączony do bufora będzie miał sporą zwłokę, tak sądzę, nie mówiąc już o c.w.u. Czy ma sens żeby w pewnych przypadkach podawał ciepła wodę bezpośrednio do grzejników?

3. Czy ogrzewanie podłogowe po wygaśnięciu kominka nie obniży mi temperatury c.w.u?

 

Dziękuję z góry za podpowiedzi.

 

Chętnie skorzystam z waszej wiedzy, jestem właśnie na etapie realizacji c.o. i idę trochę po omacku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

doszedł nowy problem.

Dzisiaj odebrałem zbiornik ze sklepu. Cały czas myślałem, że będę mógł podłączyć go jak na stronie producenta termokominka CTM

 

bufor.jpg

 

jednak Galmet jest trochę inaczej zbudowany

 

d8bd8100d83fb8ee.gif

 

druga wężownica jest na górze a na dole jest wejście dla kominka poprzez wymiennik płytowy jak rozumiem.

Wcześniej chciałem podłączyć kocioł gazowy bezpośrednio do bufora jak na szkicu CTM ale teraz to będę musiał poprzez wężownicę. Bo innego wejścia nie mam. Chyba lepiej sprawdziła by się wersja z jedną wężownicą?

 

Można podłączyć kociął gazowy poprzez wężownicę? Czy takie podłączenie jest poprawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam czy rozwiązał Pan już moze swój problem z tym układem który Pan opisywał?. Mam podobna sytuacje do Pana. Kupiłem zbiornik z Galmetu kombinowany 600/200 z 2 wezownicami i caly czas bylem przekonany ze ma on dosatkowa wezownice oprocz tych wszystkich wypustów do podłaczenia kotła CO . Ale okazało sie też po przyjściu zbiornika ze ma on tylko wezownice w srodkowej czesci zasobnika CWU. Dopiero poźniej wglebiajac sie w temat zobaczylem ze producent opisuje to lecz bardzo malymi literkami MASAKRA.

Ale wracajac do mojej sytuacji

Mam kominek z plaszczem wodnym, uklad solarny,kocioł gazowy raz caly dom ok 170m2 w podłogówce. Podłogówke mam rozdzieloną na gore i dół budynku i sa zamontowane 2 mieszacze, kominek jest podlaczony przez wymiennik, kocioł gazowy jest kotlem kondensacyjnym z zaworem przełączeniowym na zasobnik Vaillant.

 

Stad moje pytanie jesli podlacze kocioł gazowy na węzownice tak jak pokazuje to Galmet to wtedy podczas pracy pomp na CO i braku zaslania z Kominka oraz Solarów bedzie mi podbierł ciepłą wode z CO i chyba nie da rady zagrzać CWU.

 

Inna sprawa to posterowanie tym calym ukladem jak sterować CO i CWU Mam tez jakas tam koncepcje sterowania ale jesli ma Pan juz to opanowane prosze o opisanie

 

JAK PAN TO ROZWIAZAŁ I CZY TO DZIALA POPRAWNIE

JESTEM STUDENTEM PK I MAM PARE KONCEPCJI KTORE PRZEDSTAWIE WKROTCE W FORMIE RYSUNKÓW

ALE SKORO PAN JUZ TO POLACZYL MOZE PODZIELI SIE PAN SWOIM DOSWIADCZENIEM W TEJ KWESTII

 

Pozdrawiam i prosze o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie kominka z płaszczem, czy będzie wykorzystywany do podgrzewu cwu wraz z solarem czy ma być wykorzystywany również do CO z kotłem kondensacyjnym?

Jeżeli w domu jest sama podłogówka to najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystać do niej kondensacyjny kocioł gazowy a do podgrzewu cwu solary i kominek . A do takiego układu tańszym rozwiązaniem byłby zasobnik cwu z dwoma wężownicami (producenci mają takie w ofercie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak ma wygladac a tak defakto to juz tak wyglada ten zlozony uklad w kotlowni

Teraz zostala najwazniejsza kwestia jak to wszystko włączyc w automatyke

mam juz pewna koncepcje sterowania ale nie wiem czy to zda egzamin

Chce aby uklad solarny tez mogl wspomagac CO

Jesli macie jakies pomysly prosze o pomoc

 

Pozdrawiam

post-11982-1258813579_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

 

Mam podobny problem. Nastawiałem się na solary+kocioł gazwoy+ kominek z płaszczem. Zakupiłem zbiornik kombinowany galmet 260+120 z dwoma wężownicami. W tej chwili podłączyłem tylko kominek na początku przyszłego roku bede miał gaz a solary jak starczy funduszy to latem. Ponieważ nie mam solarów mam obawy co do podłączenia kotła gazowego bezpośrednio do zbiornika żeby latem nie ogrzewać całości tylko i wyłącznie dla samej cwu. Nie mam podłogowki.

 

Zastanawiam się nad zakupem kotła gazowego dwufunkcujnego i :

a ) przepływowo uruchomić go za zbiornikiem tak żeby latem można było wyłączyć bufor

b ) zakupem kotła gazowego wraz ze zbiornikiem na cwu i wyjście z bufora podać na drugi zbiornik co spowoduje uzupełnienie ciepłą wodą jeżeli taka będzie w buforze lub zimną jak nie będe grzał w kominku - nie wiem czy w kotłowni pauli nie ma czasem tak zrobionej instalacji.

c ) grzać bufor kotłem jednofuncyjnym

 

Nie wiem co ekonomicznie jest najbardziej opłacalne a w tej chwili ile drewna idzie na ogrzewanie co + cwu...

 

Później problem z automatyką - co ma czym zarządzać. Jestem w kropce i kończą mi się pomysły. Najgorsze że dałem się namówić na zakup zbiornika kombinowanego (2w1). Co mnie podkusiło. Trzeba było robić standard - wymiennik płytowy, kocioł gazowy ze zbiornikiem cwu.

 

Poradźcie proszę co zrobić z tą instalacją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam czy rozwiązał Pan już moze swój problem z tym układem który Pan opisywał?. Mam podobna sytuacje do Pana. Kupiłem zbiornik z Galmetu kombinowany 600/200 z 2 wezownicami i caly czas bylem przekonany ze ma on dosatkowa wezownice oprocz tych wszystkich wypustów do podłaczenia kotła CO . Ale okazało sie też po przyjściu zbiornika ze ma on tylko wezownice w srodkowej czesci zasobnika CWU. Dopiero poźniej wglebiajac sie w temat zobaczylem ze producent opisuje to lecz bardzo malymi literkami MASAKRA.

 

Z tego co widać na przekroju zbiornika to zbiornik wężownice są na zewnątrz zbiornika CWU.

Posiadam zbiornik 380/120 z 2 wężownicami.

 

Zastanawiam się jak prawidłowo podłączone powinno być ogrzewanie. Na stronie producenta schemat jest inny niż u dystrybutorów. Czy grzejniki powinny być podłączone do dwóch środkowych przyłączy w zbiorniku czy do dwóch górnych ?? Czy kocioł powinien być podłączony do górnego i dolnego czy do dwóch dolnych przyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Witam czy rozwiązał Pan już moze swój problem z tym układem który Pan opisywał?.

 

Witam,

 

Przepraszam, że się nie odzywałem, ale po długich oczekiwaniach i braku znalezienia jakiegokolwiek rozwiązania straciłem nadzieję, że znajdę kogoś kto ma podobny problem. Więc na forum nie zaglądałem.

 

Problemu do końca nie rozwiązałem, ale ze względów ekonomicznych zrobiłem tymczasowe rozwiązanie bez kotła gazowego i ogrzewam tylko na kominku z płaszczem wodnym. Przeżyłem jedną zimę i było nieźle. Na domek 220m2 pow użytkowej spaliłem tylko 12m3 drewna niesezowanego w kominku 15kW. Dodam, że wodę miałem z bojlera elektrycznego bo jeszcze zbiornika nie podłączyłem. Paliłem raz na dwa dni, a w okresach bardzo zimnych codziennie..

 

Bufor sprawdza mi się całkiem nieźle. Jak rozpalę o 18.00 i dwa razy dołożę do kominka. W sumie idą dwa koszyki drewna :) to mam ciepło, a rano jak wstaję to w buforze jest jeszcze 35st: podłoga i kaloryferki ciepłe. Podłogówka i grzejniki dobrane na zasilanie 35st.C. do 40st.C

Kominek sterowany za pomocą Tatarek Lux. Podłogówki i grzejniki sterowane za pomocą siłowniczków na rozdzialaczach i sterowników bezprzewodowych w pomieszczeniach (Danfoss)

 

Rozwiązanie BNS24 wygląda ciekawie, właśnie staram się to rozgryźć :) Szczególnie interesuje mnie połączenie kotła gazowego z instalacją CO i buforem bo w tym tkwi klucz. Reszta, czyli solary i c.w.u. to już nie problem.

 

Pozdrawiam

 

W załączeniu uproszczony schemat tego co mam teraz.

post-3183-1287082333_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.