Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję.

chaiłbym jeszcze zapytać co do samych grzejników alu... - które mają 185W? Będę wdzięczny za sugestie.

Wstępnie rozważalem przewymiarowane KFA G 500 F

Producent dla nich podaje Moc cieplna elementu dla T=60°C 141 W lub Moc cieplna elementu dla T=50°C 113 tylko nie wiem czy to chodzi o temp. zasilania czy powrotu?

 

Interesujące parametry tych KFA. Ciekawe, jak rozkłada się moc na wyższych temperaturach? Tak czy owak propozycja godna rozważenia, tym bardziej jeśli chciałbyś całość przewymiarowywać.

 

Pisząc o 185 W modelach miałem na myśli m.in. taki grzejnik:

 

http://www.eodlewy.p...niowy-bialy-max

 

Przypuszczam jednak, że te 185 W to raczej moc przy parametrach 90/70/20. Na stronie nie podaje wartości dla niższej temperatury - musiałbyś do nich napisać i się zapytać. Nota bene mają też wersje złote i okleinowane.

Zainstalowałem u siebie taki grzejnik, ale nie mam możliwości wykorzystania w pełni jego mocy, ponieważ jest trochę za duży, a przepływ wody do niego za mały. Czy na pompie czy na grawitacji grzeje troszkę słabiej od innych, chyba że dostanie wyższą temperaturę albo zakręci się 3/4 pozostałych. :) Stąd trudno mi się wypowiedzieć o jego przewadze nad standardowym kalorfyferem aluminiowym 160W czy zwykłym żeliwnym.

 

Nie zdziw się też, że grzejniki aluminiowe i panelowe przy niższych temperaturach grzania (45-55 st.) mają chłodny dół, w przeciwieństwie do żeliwnych.

 

Zapytałem jedną z lokalnych firm o ofertę dociepleń domu i czy wiedzą co to mostki termiczne. Oto co odpowiedzieli:

'Witam, mamy doświadczenie w docieplaniu, stawka od 90zł za m2 z materiałem i od 35zł robocizna, natomiast nie wiem o co panu chodzi z tymi "mostkAłw termicznych" , dociepliliśmy już wiele domów ale jeszcze nie spotkaliśmy z czymś takim, reklamacji też nie mieliśmy . Pozdrawiam'

 

Reklamacji nie było, owszem, bo nikt z kamerą termowizyjną ich robót zapewne nie sprawdzał. Szczerze powiedziawszy, po przeczytaniu takiej wypowiedzi dałbym sobie z nimi spokój.

Edytowane przez WojtB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio to piszesz?

Tak a co?

mam u siebie jedne u drugie i kocioł kondensacyjny aktualnie pracuje na 48st ,temp w domu 23st na zentarz -11 i takie same prametry na grzejnikach i taka sama ilosc żeberek ,róznica jest oczuwalna powyzzęj 70st na plus alu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pomieszasz alu z miedzią i stalą to będziesz miał gazownie w instalacji.

Rozmawiałem ze znajomym, który grzeje flotem, stara instalacja stalowa grzejniki żeliwne, na zmodernizowanym poddaszu miedź + jakieś włoskie grzejniki aluminiowe. Grzeje tak już dobre kilkanaście lat i nie ma problemów z grzejnikami, instalacją itp. Subiektywnie wydaje mu się, że na górze jest cieplej.

 

Zresztą 'automatyk' pisze także że posiada jedno i drugie u siebie.

 

Zastanawia mnie tylko to, że u automatyka nie ma różnicy.

JA grzeję krzywą 0,8 vaillanta ecotec 186 - w domu około 20C przy -5C kocioł chodzi na 48C. Zakładając że żeliwne grzejniki mają moc 125W /żeberko przy temp 90/70 to przy 50C na piecu będzie może 70-80W/żeberko. Dając grzejniki aluminiowe z tą samą ilością żeberek co żeliwne i wg producenta zasilając 50C moc jednego żeberka powinna być 113W czyli w pomieszczeniu powinno być cieplej...

Dobrze to rozumiem?

 

Oczywiście to są rozważania teoretyczne tylko czy w praktyce tak będzie...

Edytowane przez art79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko to, że u automatyka nie ma różnicy.

JA grzeję krzywą 0,8 vaillanta ecotec 186 - w domu około 20C przy -5C kocioł chodzi na 48C. Zakładając że żeliwne grzejniki mają moc 125W /żeberko przy temp 90/70 to przy 50C na piecu będzie może 70-80W/żeberko. Dając grzejniki aluminiowe z tą samą ilością żeberek co żeliwne i wg producenta zasilając 50C moc jednego żeberka powinna być 113W czyli w pomieszczeniu powinno być cieplej...

Dobrze to rozumiem?

Nie wiem kolego jak Ty czytasz to forum.

U automatyka nie ma różnicy a u kociolsam jest ogromna różnica.

Widzisz więc, że subiektywnym odczuciem nie ma się co sugerować.

Trzeba popatrzyć na parametry konkretnych grzejników.

Czyli dla Twoich.

Już to sprawdziłeś i widzisz, że moc będzie 2 razy większa, to nie wiem jaki masz dylemat.

Chcesz rozwiązać zagadkę jak to jest, że jeden na nieznanych bliżej grzejnikach ma jakieś odczucie a kto inny na innych grzejnikach, w innych pomieszczeniach czuje inaczej?

Dopóki nie masz ich konkretnych danych o wszystkim co się tam wkoło dzieje (a miał nie będziesz), to problem jest czysto filozoficzny, wykraczający poza ten temat i niedługo Ci admin wyrzuci te posty do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ,bardzo dużą sprawność w przeliczaniu. Niestety takie proste to nie jest. Do obliczenia grzejników potrzeba wielu paramentów, dlatego firmy produkujące grzejniki załączają przeliczniki dla konkretnych modeli w zależności od parametrów instalacji, temperatury w pomieszczeniu. mając wyliczone zapotrzebowanie na ciepło (moc w kW) dobieramy grzejnik z tabel producenta z uwzględnieniem tych przeliczników. zakładanie w/g własnego widzimisię może przynieść nieciekawe efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za pomoc, wiele się dowiedziałem.

Z doświadczenia nauczyłem się, że trzeba trochę wiedzieć zanim się coś zacznie modernizować. Jak przyjdzie Pan Henio z firmy X to wmówi, że wystarczy 10 żeberek i będzie ok a potem zimą okaże się, że w domu będzie gorzej niż przy starym centralnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pomieszasz alu z miedzią i stalą to będziesz miał gazownie w instalacji.

ukłąd otwarty wiec nic sie nie dzieję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kolego jak Ty czytasz to forum.

U automatyka nie ma różnicy a u kociolsam jest ogromna różnica.

Widzisz więc, że subiektywnym odczuciem nie ma się co sugerować.

Trzeba popatrzyć na parametry konkretnych grzejników.

Czyli dla Twoich.

Już to sprawdziłeś i widzisz, że moc będzie 2 razy większa, to nie wiem jaki masz dylemat.

Chcesz rozwiązać zagadkę jak to jest, że jeden na nieznanych bliżej grzejnikach ma jakieś odczucie a kto inny na innych grzejnikach, w innych pomieszczeniach czuje inaczej?

Dopóki nie masz ich konkretnych danych o wszystkim co się tam wkoło dzieje (a miał nie będziesz), to problem jest czysto filozoficzny, wykraczający poza ten temat i niedługo Ci admin wyrzuci te posty do kosza.

u mnie nie ma żadnej teraz na kotle 46st w pomieszczeniach 23st
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam ,dawno mnie tu nie było . Ponieważ sezon dobiega końca no prawie ale mogę powiedzieć że jestem po 2 sezonach grzewczych na alusach. Jestem ja i moja inwestorka bardzo ale to bardzo zadowoleni z alusów ;

1 wygląd super

2 żadnych pająków nie widzę jak kolega kiedyś tam straszył

3 przez te 2 sezony to było   n a j c i e p e j   i tu trzeba to podkreślić !!!!!!!!!! ze wszystkich lat

4 łatwość zmiany temperatury i szybkość nagrzewania się pomieszczeń

5 jeśli chodzi o zmniejszenie ilości ton zużycia to trudno powiedzieć jeśli tak to nie wiele trudno to określić dokładnie

6 Kocioł zaczął się wyrabiać częściej był w podtrzymaniu - mniej prądu !!!

7 i najważniejszy punkti tu trzeba dłużej ;

 Niema oszczedności [punkt5] jeśli chodzi o tony ale przez te 2 sezony paliłem nie jak dotąd groszkiem a miałem Jeśli chodzi o tony to powiedzmy tyle samo . Ale jeśli chodzi o kalorie o to różnica groszki jak paliłem miały ok 25-28 MJ  A miał  którym paliłem przez ostatnie 2 sezony to były najgorsze gatunki Rosja i Ukraina o wartości ok 17-19 MJ max i bardzo duża zawartość popiołu .Wartość tych miałów była tak nedzna że trudno było osiągnąć dla testów  temp 80C na kotle w mrozy [ temp na kotle 50-55C mi wystarcza]

 i tu nastąpiła oszczędność bo  ;

groszki powiedzmy 5tx800zł =4000 Miał 5tx450zł=2250zł co daje mi kwotę 1750zł / rok oszczędnościx2 =3500zł grzejniki zarobiły przez 2 zimy\

To tyle!  Pozdrowienia dla ,,fachowców''

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.