Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktoś na forum kto wymieniał żeliwne na alu i mógł by się podzielić jak się sprawują alusy w stosunku do żeliwnych ? Sam w tym roku chcę to zrobić .

a co jest powodem wymiany ciekną czy co?

jesli nie to nie ma powodu wymiany grzejników

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powod banalny zamontowałem sterownik pokojowy z jednej strony super sprawa bo nie muszę latać do kotłowni [ daleka droga szczegolnie zimą] ale jedna wada przeez dużą ilość wody w układzie duża bezwładność całej instalacji długie palenie zanim przychodzi ciepełko w sumie troche chłodniej się zrobiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jest powodem wymiany ciekną czy co?

jesli nie to nie ma powodu wymiany grzejników

Witam

To jest zamiana w stylu " zamienił stryjek"

Grzejniki są dobierane do danej instalacji i ich zmiana może ale nie musi spowodować inne zmiany w układzie CO.

Np jeżeli jest instalacja z elementami z miedzi to może powstać korozja elektrochemiczna.

Grzejniki alu mogą mieć inne charakterystyki cieplne, jeżeli to tylko estetyka to odradzałbym taką wymianę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1, w duże mrozy kocioł niewyrabia tzn wyrabia ale bangla na okrągło no i w komin też na okrągło 2, w ciepłe dni czyli wiosna jesień za gorąco trzeba wygaszać kocioł 3, Przy dużych skokach temperatrury dzień noc rożnica nieraz ponad 10-15 C ciągłe latanie do kotłowni i robienie korekt na sterowniku następnie jesń wiosna przepalania . Za dużo kłopotu . Zamontowałem sterownik pokojowy połowa problemów odeszła ale została dduża bezwładność układu 2 domy na 1 kotle . mam około 500l wody w grzejnikach nie licze rór i kotła w alusach by było jakieś około 50 l to jest główny powód no i estetyka na koniec , Ten układ zdawał egzamin na kotle górnrgo spalania . ale teraz mam kocioł na groch z podajnikiem i domy docieplone fakt że idzie mało opału ale trudno to wszystko opanować wysterować przy takiej ilości wody. Dam przykład np gdy w dzień się wietrzy pokoje temperatura wiadomo spada termostat włancza obieg no zanim przyjdzie ciepło to trwa około 1 godziny zanim te 500 l sięzagrzeje a zanim się zrobi cieplo to następna 1 godzina

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Zamontowałem sterownik pokojowy połowa problemów odeszła ale została dduża bezwładność układu 2 domy na 1 kotle . mam około 500l wody w grzejnikach nie licze rór i kotła w alusach by było jakieś około 50 l to jest główny powód ,,,,

 

Dopóki nie zrozumiesz, że duży zład wody w Twoim obiegu kotłowym nie jest Twoim problemem, to raczej na pewno nie przekonamy Cię o złym działaniu Twego nowego sterownika.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, natomiast wiem że problem mam z bardzo dużą bezwładnością układu spowodowaną znaczną ilością wody . Kiedyś próbowałem zliczyć i mi wyszło około 1000 litrów

 

No to napisz w czym, Twoim zdaniem przeszkadza ta znaczna ilość wody w układzie kotłowym.

 

Czy porównałeś te 1000 litrów wody z tysiącami kilogramów konstrukcji Twojego budynku, któremu musisz dostarczyć energię a dopiero potem, prawdę powiedziawszy te mury będą oddawać energię i Cię ogrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest bardziej złożony niż się wydaje a powodem jest to że układ jest naprawde wielki i np zanim układ zacznie grzać to w sumie robi się zimno w mieszkaniach bo reakcja układu jest opuzniona o 2 godziny Wygląda to tak ; w domku jest cieplo ok 20C pokojowy odcina grzanie następnie temp spada na 19C termostat uruchamia grzanie, zanim grzejniki zaczną grzać mija około 1godziny tyle czasu podgrzewa się układ w ciągu tej godziny temperatura spada do 18C niestety robi się chłodno następnie kocioł napiernicza przez około 3 -4 godziny aby wyrównać temp do 20C w mieszkaniach Najgorzej jest przy przepałkach bo od startu do uzyskania ciepła trwa około 4godzin Pogodowy raczej tu nic nie zmieni. Powiem tak aby podnieść temperature o 1 C z np 20C na 21C to jest już okropne wyzwanie dla tego układu

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest bardziej złożony niż się wydaje a powodem jest to że układ jest naprawde wielki i np zanim układ zacznie grzać to w sumie robi się zimno w mieszkaniach bo reakcja układu jest opuzniona o 2 godziny ,,,,

 

I z tego powodu, że reakcja jest opóźniona o 2 godziny winisz za to duży zład wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kogo mam winić?w zeszłym roku ujołem 50 szt żeber i już nastąpiła mała poprawa bo było jeszcze gorzej jak obecnie . to co mam wywalić sterownik i latać do kotłowni i ręcznie sterować ? latałem tak 30 lat i mam już dość

Edytowane przez kociołsam
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem sobie dobrze, więc masz tylko pokojowy.

Skąd wiesz, że pogodowy nic nie zmieni, skoro nawet sterownika pokojowego nie potrafisz dobrać jak należy.

W takim sterowniku nie może być histerezy 1 stopniowej.

0,2C to max, ale i tak będzie nieciekawie przy takim sterowaniu, bo jak sam widzisz [a niewielu producentów nawet to rozumie] układ musi grzać również powyżej temp. zadanej w pokojach.

Oczywiście są takie sterowniki pokojowe - na sterowniku o histerezie 1C świat się nie kończy!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego @kociołsam a czy masz zainstalowane termostaty na grzejnikach?

 

Ja mam instalację z 1200l wody na 260m2 - w tym podłogówka 160m2 + termostaty pokojowe, reszta grzejniki płytowe KERMI + termostaty na grzejnikach.+ bufor 800l + kocioł na pelet.

Pompa jest sterowana temperaturą wody w obiegu - układ działa na sterowaniu pogodowym.

Myślę że łatwiej i lepiej będzie zainwestować w dodatkową automatykę np dodatkowe sterowniki pogodowe i ew termostaty na grzejnikach

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, w zeszłym roku ujołem 50 szt żeber i już nastąpiła mała poprawa bo było jeszcze gorzej jak obecnie . to co mam wywalić sterownik i latać do kotłowni i ręcznie sterować ? latałem tak 30 lat i mam już dość ,,,,

 

To więc zmniejszyłeś powierzchnię czynną grzejników ( przy okazji trochę zład wody ). Musiała nastąpić jakaś przyczyna, że kiedyś taka powierzchnia grzejników była dobra a teraz jest za duża.

 

 

,,,, to co mam wywalić sterownik i latać do kotłowni i ręcznie sterować ? latałem tak 30 lat i mam już dość

 

Staram Ci się delikatnie wytłumaczyć, że jesteś w błędzie co do przyczyn opisanego przez Ciebie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet jak spadnie o te 0,2C to tu nic się nie zmieni jak musi zagrzać 1000l wody to trwa , a w tym czasie temperatura nadal spada nie? Niechchce komplikować układu jeszcze 1 sterownikiem układ ma być prosty i bez elektroniki!!!powtarzam układ ma ok 1000l wody i tym bardziej elektronika nic tu nie zmieni. tu jest 1 kocioł 2 domy i 2 pokojowe sterowniki ktore sterują układem no oprucz sterownika kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego @kociołsam a czy masz zainstalowane termostaty na grzejnikach?

 

Ja mam instalację z 1200l wody na 260m2 - w tym podłogówka 160m2 + termostaty pokojowe, reszta grzejniki płytowe KERMI + termostaty na grzejnikach.+ bufor 800l + kocioł na pelet.

Pompa jest sterowana temperaturą wody w obiegu - układ działa na sterowaniu pogodowym.

Myślę że łatwiej i lepiej będzie zainwestować w dodatkową automatykę np dodatkowe sterowniki pogodowe i ew termostaty na grzejnikach

 

Pozdrawiam

Kolega jest w lepszej sytuacji bo ja mam ok 400m2 i 1000l wody to jest prawie no prawie 2x tyle do ogrzania . Termostaty u mniue nic nie zmienią bo układ mam zimny są elektrozawory ktore zamykają układ . brałem już rożne wersje zmian i najprostrzym i wmiare tanim rozwiązaniem będzie wymiana grzejników Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się 0,2 niewiele tu da, co nadmieniałem.

Powtórzę, że trzeba taki sterownik pokojowy, który potrafi się załączyć jeszcze powyżej temp. zadanej.

Nie widzę przyczyny dla której to nie miałoby dać rady, po prostu nie jestem w stanie sobie tego wyobrazic, może podasz przykład.

 

Albo też są takie pokojowe z pogodówką, które dostosowac potrafią temp. wody do temp. zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Niechchce komplikować układu jeszcze 1 sterownikiem układ ma być prosty i bez elektroniki!!! ,,,,

 

Sam przeczysz swoim słowom.

Nie pragniesz komplikacji w układzie a skłaniasz się ku drogiej i skomplikowanej operacji wymiany grzejników żeliwnych na aluminiowe.

 

A te zawory odcinające to Twój pomysł ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest w układzie a z zaworami nie tak łatwo bo jeśli bym wmontował to nic one nie zmienią bo jak było 1000l to i tak ten tysiąc będzie koszt tych zaworów + jakaś przedłużka na powrocie z robocizną to pewnie wyjdzie to samo co grzejnik . Wymiana grzejników to pikuś,elektrozawory muszą być z tego powodu że są 2 obiegi w 1 .Układ ktory obecnie jest sprawdzał się jest dobry , prosty i oszczędny poprostu mam dość ręcznego sterowania . Ale aby układ działał prawidłowo w automacie to trzeba zmniejszyć ilość wody przez wymiane grzejników . Nie mam zamiaru budować nowych instalacji

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.