Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panowie Najlepszy Piec Na Zwykły Węgiel Brunatny Do Domu Ok. 100M2


jabcok007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Do brunatnego są piece "specjalizowane" opisane na forum, niestety nie są tanie, np: KOTŁY CARBOROBOT.

Co do brunatnego to sam nim palę już dokładnie 19 lat. Najpierw w piecu górnego spalania, teraz mam kocioł dolanego spalania Zębiec KWKD 15KW.

 

Taki piec jak ja mam byłby za duży do twojego metrażu, wiec może piec dolnego spalania HEF START

z miarkownikiem ciągu 12 KW.

 

Stałopalność na weglu brunatnym to średnio 10 godzin, oczywiście czasami jest mniej , czasami więcej. Generalnie w wiekszosci zalezy to od węgla ( można kupić gó.....no które sie spali w 2 godz ) i techniki palenia.

Np w tym roku spalę 5 ton, dom 170m2 nieocieplony, ale mury "metrowe".

 

Najważniejsze żeby kupić węgiel np wiosną i go przesuszyć, bo kupowanie mokrego brunatniaka np w pażdzierniku mija się z celem.

 

pozdrawiam

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy te kotły maja opcjonalnie na wyposażeniu wentylator ????

A masz zamiar w nim palić słomą, miałem, peletem? Jeśli nie to po kiego licha ten dmuchawiec. Dmuchawa to zło konieczne do spalania miału i do palników z podajnikiem , w każdym innym przypadku robi więcej złego niż dobrego, a jeśli słaby ciąg to poleciłbym ew. wentyl wyciągowy na czopuchu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawa to zło konieczne do spalania miału i do palników z podajnikiem , w każdym innym przypadku robi więcej złego niż dobrego

 

 

A nie wspomniałeś o zgazowujących, one też bez wiatraka sobie raczej nie radzą, za to podobno nieźle z brunatnym.

Sam bym chętnie wysłuchał opinii ich użytkowników na ten temat i mam nadzieję, że ktoś na forum to przerabiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie zgazowujące ma ktoś taki albo użytkował widział jak pracuje czy coś w tym stylu ???? wszyscy (znaczy prawie wszyscy czytaj większość) piszecie , mówicie że wentylator to gów...... itp itd ja nie wiem nie znam się na tym ale w końcu ktoś to wymyślił a na pewno nie po to żeby pogorszyć parametry czy coś ...... a generalnie w moim przypadku chodzi o wentylator z tego względu że żona również będzie użytkować ten kocioł (rozpalać, dokładać itp.) i boi się że bez wentylatora przy braku wiatru nie będzie ciągu , nie będzie się palić itp itd. A w ogóle poprzedni kocioł pracował w instalacji zamkniętej z pompą wody czyli prąd i tak był by potrzebny ....

Choć w sumie tak jak wyżej pisałem nie znam się na tym i nie wiem już sam co zrobić, co kupić i w ogóle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Piotr3 Kotły zgazowujące wcale nie potrzebują dmuchawy (są niemieckie konstrukcje wcale jej nie posiadające) a co najwyżej wentylator wyciągowy spalin.

 

@jabcok007 aby był ciąg w kominie wcale nie musi być wiatru ;) albowiem ciąg kominowy jest uzależniony od budowy komina i jego usytuowania (wiatr nawet pogarsza ciąg jeżeli komin jest źle zbudowany) Dmuchawa to dobru gadżet jeżeli kocioł jest szczelny a osoba obsługująca kocioł zna się na procesie spalania, albowiem tego nie wystarczy włączyć i zapomnieć. Dmuchawa wymaga odpowiednich ustawień w zależności od spalanego paliwa jak i zmian pogodowych.

Mam takiego niereformowalnego sąsiada który pali w kotle węglem brunatnym i trocinami, przez niego oddychać nie można.

post-13940-0-19068500-1333557470_thumb.jpg

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Ja jestem przeciwnikiem dmuchaw w kotle zasypowym, i żadne argumenty mnie nie przekonają do zmiany zdania, ale to jest tylko moje osobiste zdanie i nikomu nie narzucam wyzbywania się dmuchawców. Jednakże decydując się na zakup takowej postarajcie się ją odpowiednio ustawić aby nie zatruwać środowiska.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Pozdrawiam Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie na jedno, albowiem dmuchawa wytwarza nadciśnienie w w całym kotle wraz z kom zasypową (można sobie opalić brewki jak zapomnimy wcisnąć magiczny guzik) poza tym przy nieszczelności łatwo o zadymienie kotłowni.

 

Wentyl na czopuchu wytwarza podciśnienie co powoduje zasysanie przez warstwę żaru gazów palnych i pary wodnej . Skutecznie ograniczając osadzanie się smoły na ściankach kom załadowczej i wymiennika. Przy nieszczelności niema ryzyka że zadymimy kotłownię co z kolei pozwala na lepsze podanie PW .

Są też kotły zgazowujące pracujące na naturalnym ciągu kominowym jednakże taki ciąg trzeba zapewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie na jedno, albowiem dmuchawa wytwarza nadciśnienie w w całym kotle wraz z kom zasypową (można sobie opalić brewki jak zapomnimy wcisnąć magiczny guzik) poza tym przy nieszczelności łatwo o zadymienie kotłowni.

Tak robi nieprawidłowo ustawiona dmuchawa.

Normalnie to działa jak ten wentylatorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Normalnie to działa jak ten wentylatorek.

 

Sam bym chciał wiedzieć, czy można to tak uprościć, bo wydaje mi się, że nie do końca.

Porównał bym to do problemu umiejscowienia pompy co. Zasilanie czy powrót? Opory kotła niewielkie, a różne teorie na ten temat, łącznie z wizją wysysania wody z grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pompą to jest tak, że jak dasz na powrocie, to po prostu trzeba zbiornik wyrównawczy dać wyżej, bo przy tej samej wysokości co na zasilaniu to może ona wylewać wodę tamtędy.

Jak wyleje wodę, to po schłodzeniu powietrze zaczyna docierać do grzejników i się powoli układ zapowietrza.

Inną sprawą jest używanie odpowietrzników automatycznych przed pompą - też potrafi nimi wciągnąć powietrze.

 

Tu jest podobnie - jak dmuchawa będzie silniejsza od ciągu (nadciśnienie), to będzie działać źle.

Jak jest słabsza, to już od wentylatora niewiele się różni, choć zapewne nie jest to to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bym chciał wiedzieć, czy można to tak uprościć, bo wydaje mi się, że nie do końca. ,,,,

 

 

Jakiś czas temu zadałem Zawijanowi na jego nowym forum takie oto pytanie:

Czy wzrost ciśnienia w komorze spalania, powoduje lepsze dopalanie spalin?

Niestety nie odpowiedział, zręcznie ominął temat odpowiadając na drugą część pytania.

 

Ja od jakiegoś czasu badam sobie w moim w kole to zjawisko (jeżeli domowe zabawy w kotłowni można nazwać badaniem), zwiększyłem ciśnienie w komorze spalania, nie w całym kotle ale tylko w komorze spalania.

Jestem świadom niebezpieczeństwa, że spaliny zamiast do komina mogą uchodzić przez przypadkowe nieszczelności w drzwiczkach kotła.

Ale odnoszę wrażenie, że te dopalanie spalin przebiega lepiej.

A efekty tego i innych małych przeróbek kotła można było zobaczyć na moich zdjęciach z okazji Prima Aprilis.

 

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wzrost ciśnienia w komorze spalania, powoduje lepsze dopalanie spalin

Chodzi mi bardziej o zachowywanie się gazów w komorze zgazowywania. Być może przy wyciągowym podążają one prostszą drogą od wlotów PG do dyszy nie rozpalając zanadto zasypu, zaś nadmuchowy robi większe "zamieszanie" w komorze i w rezultacie nadmierne gazowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi bardziej o zachowywanie się gazów w komorze zgazowywania. Być może przy wyciągowym podążają one prostszą drogą od wlotów PG do dyszy nie rozpalając zanadto zasypu, zaś nadmuchowy robi większe "zamieszanie" w komorze i w rezultacie nadmierne gazowanie?

Przy wyciągowym często PG podaje się bezpośrednio nad ruszt po przeciwnej stronie do palnika tak aby powstałe gazy przeszły przez żar lub nad wsad. gdyby tak samo podać powietrze dmuchawą to z dużym prawdopodobieństwem spaliny napotykając opór wyrzuciłoby przez nieszczelności .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak aby powstałe gazy przeszły przez żar

No właśnie. Może trochę się rozminęliśmy w teoriach, bo ja cały czas myślę o zgazowującym, ale mniej więcej o to chodzi. Wyciągowy, przy odpowiednim położeniu dysz PG wyssie produkty pirolizy najkrótszą drogą przez warstwę żaru do dyszy, a nadmuchowy? Nadmuchowy chyba wiadomo, co zrobi :( .

Edytowane przez piotr3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy kotle zgazowującym drewno typu atmos czy podobny z dyszą i nadmuchem w komorze z opałem na 99% będzie nadciśnienie, podciśnienie będzie dopiero za dyszą.

Poprzez analogie do swojego tłoka: przy 18% nadmuchu ledwo startuje i mierząc ciśnienie w komorze napowietrzania wychodziło -5 Pa, przy 19% jest w okolicy 0 Pa, przy 20% już ponad 10 Pa, gdzie po drugiej stronie płytki cały czas utrzymywało się - 16 Pa.

Na żar raczej wielkiego wpływu to nie ma to, czy będzie z niego ssane, czy dmuchane, ale na bezpieczeństwo wpływ jest ogromny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy kotle zgazowującym drewno typu atmos czy podobny z dyszą i nadmuchem w komorze z opałem na 99% będzie nadciśnienie

Czyli PG będzie zmuszone do większej penetracji zasypu, a co za tym idzie potęgowania ilości żaru. Czyli kiepską sterowalność. Czyli wyciągowy może być korzystniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cena wyciągu zbliżona do dmuchawca więc dlaczego nie spróbować jak to działa na wyciągu.

 

Ktoś napisał ze przy dobrze ustawionej dmuchawie ma podciśnienie w kom. żarowej co przeczy idei stosowania dmuchawy, albowiem dmuchawa zawsze wytwarza nadciśnienie a jeżeli z obserwacji wynika że w kotle nadal występuje podciśnienie to znaczy że dmuchawa nie zrównoważyła się z ciągiem kominowym i sens jej zastosowania jest żaden albowiem kocioł i tak idzie na naturalnym a dmuchawa tylko robi nadwyżkę powietrza

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.