Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Gazowe, Bufor, Zbiornik, Kolektory


Janul

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na forum.

Sprawa wygląda następująco, dwa kotły gazowe, przepływowe Ulrich były podpięte do bufora. Teraz doszedł jeszcze zbiornik 300L z dwiema wężownicami, w tym na kolektory. Pytanie czy do połączenia bufora ze zbiornikiem wystarczy zwykła pompa cyrkulacyjna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Sprawa wygląda tak że bufor jest robiony ręcznie z beczek po piwach (do końca nie wiem jak to wygląda, bufor był zabudowany karton gipsem, dopiero jutro będziemy go wyciągać). Dodatkowym problemem są gabaryty, ponieważ był on spawany na miejscu, i żeby pozbyć się go z kotłowni, potrzebna będzie jego rozbiórka, dlatego też właściciel chce go wykorzystać w jakiś sposób.

Mała poprawka, nowy zbiornik z wężownicą do kolektorów, będzie miał 500L (jak zobaczyłem że źle napisałem to już nie mogłem edytować postu)

Bufor ma również 500L.

Załącznik do schematu podam jutro. Dodam jeszcze że instalacja jest na mały hotel.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Janul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie kotła (czy dwóch) do bufora jest bez większego sensu. W dużych obiektach czasem stosuje się więcej niż jeden kocioł (kaskady) ale aby taki układ pracował nie potrzeba bufora. Do hotelu jak najbardziej można zastosować kolektory, ale wydaje się że warto przemyśleć i zaprojektować dobrą instalację ( wykonać bilans zapotrzebowania na cwu i dobrać do zapotrzebowania urządzenia czyli konsultacja z projektantem będzie niezbędna)

  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Sprawa wygląda tak że bufor jest robiony ręcznie z beczek po piwach (do końca nie wiem jak to wygląda, bufor był zabudowany karton gipsem, dopiero jutro będziemy go wyciągać). Dodatkowym problemem są gabaryty, ponieważ był on spawany na miejscu, i żeby pozbyć się go z kotłowni, potrzebna będzie jego rozbiórka, dlatego też właściciel chce go wykorzystać w jakiś sposób.

Mała poprawka, nowy zbiornik z wężownicą do kolektorów, będzie miał 500L (jak zobaczyłem że źle napisałem to już nie mogłem edytować postu)

Bufor ma również 500L.

Załącznik do schematu podam jutro. Dodam jeszcze że instalacja jest na mały hotel.

 

Pozdrawiam.

 

Witam

Tak jak napisał kolega @mak bufor nie ma sensu przy kotłach przepływowych - natomiast potrzebne jest tzw sprzęgło hydrauliczne do wyrównania pracy obu kotłów.

W załączniku zamieszczam schemat ze strony firmy WOLF - kaskada 2 kotłów + solary, sprzęgło w tym przypadku musi mieć przepustowość min 10m3/h.

 

Jest to tylko koncepcja nie projekt!!!

 

Przy tak dużej instalacji powinien być projekt lub przynajmniej pomoc techniczna dostawcy kotłów.

Ważnym elementem jest automatyka pozwalająca na współdziałanie kotłów i pozostałych elementów instalacji CO

Dla małych kotłów ( do 30kW) kaskada jest nieopłacalna finansowo.

 

Pozdrawiam

kaskada 2 kotlow gazowych.pdf

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.