Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3D Termostatyczny. Piec Z Podajnikiem.


juanes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem się podzielić zmianami jakie wprowadziłem w CO.

Podczas uruchomienia pieca (Biadała 19 KW) na samym początku budowy miałem zastosowaną najprostszą instalację CO bez żadnych zaworów typowo jak do palenia drzewem. Zużycie ekogroszku przy nastawach tem zadanej 48 stopni było 30 kg na dobę (dom nagrzewał się do ok 20 stopni).

Chcąc zmniejszyć zużycie zastosowałem regulator pokojowy. Zużycie spadło z 30 na 22kg. Zamieszkując miałem ustawioną tem nocną na 21 a dzienną na 22 stopnie. Piec rano uruchamiał się na ok 2 godz (tem dzienna 22stopnie), ok godziny ósmej rano wszyscy z domu do pracy. Powrót ok 15-ej i piec znowu na tem 22 stopnie i tak do 21-ej. Podstawowym problemem było to że gdy piec się załączał to było ciepło na ok 2 godz dopóki ciepło leciało cały czas z grzejników a potem mimo 22 stopni czuć delikatny chłód (takie same uczucie jak przy ogrzewaniu gazowym).

Postanowiłem dokonać zmian poprzez wstawienie zaworu 3d termostatycznego co pozwoliło mi otrzymać temp w domu od 21 do 23 st całą dobę.

Zastosowałem zawór z możliwością regulacji od 35 do 60 st. Jeżeli temp na zewnątrz jest od 0 do 10 st na zaworze mam ustawione 45 st co nagrzewa mi dom

do 23 st. Temp na zaworze jest niska (45 st) ale wolę dłużej nagrzewać dom ale z grzejników leci cały czas ciepło. Jeżeli temp spadnie na zewnątrz poniżej 0 do ok -5st ustawiam na zaworze 48 st. Jeżeli temp spadnie poniżej -10 do ok -15 st ustawiam 51 st, pozwala mi to na utrzymanie w domu temp przez całą dobę 22 do 23 st. Dodam że mam w salonie i przedpokoju 3 grzejniki na których mam termostaty i ustawiam na nich na noc (ok 10-ej) na temp 21 st. co nie pozwala na schłodzenie pomieszczeń przez noc. W łazience i w wiatrołapie bez termostatów cały czas grzeje (co zabezpiecza przed zamknięciem wszystkich obwodów co może spowodować nadmierne temp na kotle) W sypialni i w małym pokoju mam na dzień zakręcone grzejniki (jeszcze nie mam termostatów), odkręcam ok 17-ej i tak do rana śpię w ciepełku natomiast w salonie i przedpokoju tak jak wcześniej pisałem przykręcam na noc na 21 st i rano od ok 6-ej znowu ustawiam w salonie i przedpokoju termostaty na ok 23 st. i cały czas leci ciepełko z grzejników. Grzeję przez cały dzień bo babcia bawi jedenasto miesięczne dziecko. Wolę grzać dłużej niższą temperaturą ale uczucie ciepłego powietrza z grzejników jest niezastąpione.

Piec 19 kw. powierzchnia grzewcza 150 m. Temp zadana na piecu 55 st. podawanie 20 sekund, przerwa 100 sekund, krotność podawania 2, przedmuchy co 5 min. Piec przy nastawieniu zaworu 3d na 45 stopni średnio piec w podtrzymaniu jest ok 1 godziny. Jeżeli na noc przykręcę w salonie zawory przy grzejnikach to potrafi podtrzymanie osiągnąć ok 2 godz. Największe zużycie ekogroszku 22 kg. Najniższe ok 10 kg na dobę.

post-14546-0-20362700-1331582284_thumb.jpg

post-14546-0-02160500-1331582294_thumb.jpg

post-14546-0-03680700-1331582306_thumb.jpg

post-14546-0-49814000-1331582321_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnica CO 28, Niebieska pompa jest od CWU fi 22Temp powrotu nie mierzyłem, na pewno jest niższa ale ten zawór dozuje niewielkie ilości do wyrównania temp. i temp powrotu jest moim zdaniem nie szkodliwa dla kotła. Dodam że temp jak jest 55 st (zwiększam przy nastawie zaworu 48 lub 51 st to wtedy temp zadana kotła to 58 st). W podtrzymaniu temp potrafi dojść do 70 st. Dodam jescze że pompa najlepiej jak jest na trzecim biegu są wtedy najmniejsze straty czyli wolniej sie schładza woda w grzejnikach. Tu nie ma żadnej grawitacji. Żeby zawór i zasada jego działania była prawidłowa to należy zastosować zasadę piec potem zawór potem pompa. i jeszcze dodam że do temp zadanej dochodzi piec od 7 do 15 min.

Edytowane przez juanes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak mam to odebrać...jest dobre rozwiązanie aby mieć całą dobę ciepło w domu jednocześnie przy niedużym zużyciu opału. Co ma teraz zimny powrót który piec i tak nie pobiera bo obwód jest praktycznie wokół zaworu a na powrocie i tak gorąca woda stoi bo piec służy w tym momencie jako zasobnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostatyczny zawór mieszający to kiepski pomysł do instalacji CO. Przy każdej zmieniającej się temp. zewnętrznej musisz schodzić do kotłowni zmienić nastawę.

Niski Kvs zaworu pewnego dnia doprowadzi do zagotowania się wody w kotle.

Trzymam kciuki za bezawaryjne działanie tego zaworu. Te zawory montuje się przeważnie na półśrubunki takie jak są do wodomierzy. Pomyśl sobie, że popsuł się zawór i jak go wymienisz?? Ja tam widzę same luty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

snoop84 jaki procent ludzi ma kotłownie w piwnicy?????? ja akurat ma przy wiatrołapie. Temp zewnętrzne nie zmieniają się co godz ani co 12 godz tylko średnio co trzy tygodnie zmieniam temp na zaworze ręcznie bo chcąc korzystać z automatów to jest większy koszt instalacji i niejeden automat siłowy przy np takim zaworze potrzebny jest czujnik pogodowy który z doświadczenia ludzi jest do d....y Do zagotowania wody nie dojdzie bo tego typu piece mają zabezpieczenia i dozowanie ekogroszku jest kontrolowane. To nie jest temat poświęcony czy są luty czy śrubunki czy kulki z nosa. Można wszystko zrobić na automatach a najlepiej przejść na grzanie gazowe bulić po 1000 zł delikatnie mówiąc. Mnie grzanie domu wynosi za miesiąc max 500 zł mając 22-23 st całą dobę przy ty rozwiązaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicę temp pomiędzy dniem a nocą możesz mieć ok 10 st. co już jest dosyć znaczące przy ogrzewaniu.

Czujnik pogodowy jest do dupy jeżeli nie ustawisz go sobie prawidłowo do swoich potrzeb. Pogodówka to nie jedyny sposób regulacji zaworem mieszającym.

Mało tego nie masz kontroli w przypadku termostatycznego zaworu, nad temp wody powracającej. Za chwile będziesz pisać, że ci kocioł cieknie, producent nie uznał reklamacji, a na końcu jak wymienić zawór.

 

Skoro zdecydowałeś się wrzucić schemat i pochwalić się instalacją to musisz być otwarty na opinie innych osób (a w tym moją).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co mają powiedzieć ci którzy dwa razy na dobę rozpalają w piecu na nowo i temp wody w grzejnikach jest ok 25 st. wtedy dawka ok 100 litrów zimnej wody wali w powrót bo mało kto stosuje zawory mieszające. W moim przypadku powrót dostaje zaledwie kilka litrów( i nie jest to temp 25 st) dla wyrównania temp na zaworze 3d.

Wiem że nie jest to perfekcyjna instalacja ale niewielkim kosztem przeróbek i zużyciem opału uzyskałem temp w domu bardzo zadawalającą.

Minusem na dzień dzisiejszy jest gdy załączy się pompa CWU do pieca w powrotkę trafia bardzo zimna woda i schładza piec nawet o 15 st. dlatego

chcę wstawić w obieg CWU zawór mieszający nietermostatyczny który zwiększy mi temp powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak mam to odebrać...jest dobre rozwiązanie aby mieć całą dobę ciepło w domu jednocześnie przy niedużym zużyciu opału. Co ma teraz zimny powrót który piec i tak nie pobiera bo obwód jest praktycznie wokół zaworu a na powrocie i tak gorąca woda stoi bo piec służy w tym momencie jako zasobnik.

Rozumiem, że chcesz naszych pochwał - ale tutaj nie jest towarzystwo adoracji wzajemnej :lol: - czasami aż wióry lecą tak sobie gadamy!

A odnośnie krytyki kreatywnej, to ja bym zaproponował termostat różnicowy sterujący pompką CWU - spełni ona funkcję mieszacza. Gdy na zasilaniu masz 70, na chatę idzie 45, a powrót będzie np 60, bo ustawiasz na termostacie delta t=10stC. A bojler będzie grzało i tak, pod warunkiem, że nie jest zbyt mały, a pobór CWU nie skumulowany!

W przeciwnym wypadku szybko zacznie się korozja w dole kotła, bo będzie zwykle zimny powrót ;) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za źle przyjętą krytykę. Jeśli chodzi o termostat różnicowy to dla mnie czarna magia i nie mogę załapać o co z nim chodzi, dlatego

chyba pozostanę przy zwykły zaworze mieszającym. Ustawię na zaworze (w układzie CWU) np 2 i znaczna część ciepłej wody będzie wracać od razu do pieca przez co zmniejszę spadek temp powrotu (tak mi się wydaje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.