Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja zaworu trójdrożnego termostatycznego


axa

Rekomendowane odpowiedzi

Jak właściwie należy zamontować termostatyczny zawór trójdrożny w układzie mieszającym do ogrzewania podłogowego przy piecu na ekogroszek z zaworem czterodrożnym z siłownikiem ze sterowaniem ? Zawór 4d steruje układem c.o i utrzymuje właściwą temp. na powrocie. Znalazłem opinie o montażu przed zaworem 4d ale czy to nie wpłynie na zbyt duże obniżenie temp. wody na powrocie i nie zakłóci pracy zaworu 4d w układzie c.o? Czy może ktoś ma doświadczenie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę swój układ, może to pomoże w podjęciu decyzji. Mam zamontowany TZM w szafce od podłogówki. Pompa podmieszania podłogówki załączana jest termostatem przylgowym i dodatkowo sterowana sterownikiem z czujnikiem w podłodze i czujnikiem pomieszczenia. Całe zasilanie podłogówki wpięte jest za zaworem trójdrogowym przy piecu, sterowanym sterownikiem pogodowym. Jako przeciwnik zaworów czterodrogowych (oddzielny temat) celowo wpiąłem podłogówkę za zaworem mieszającym, ponieważ większość czasu podłogówka pracuje z wykorzystaniem pompy głównej CO, bez załączania pompy podmieszania. Dopiero kiedy pogodówka zwiększa otwarcie zaworu 3-way i podaje wyższą temperaturę, termostat przylgowy załącza pompę podmieszania w celu domieszania na przymykającym się zaworze TZM. Przy zasileniu sprzed zaworu 3-way pompa podmieszania musiałaby działać non stop. Jakie są wiec zalety takiego podłączenia podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie podiąłbym polemikę w oddzielnym wątku z osobami dobrze rozumiejącymi problem. Ale dobrze opiszę pokrótce. Od dwóch lat opalam w piecu z podajnikiem, jeszcze nigdy nie zauważyłem zjawiska "punktu rosy" z powodu zbyt zimnego powrotu. Oglądam piec często i dokładnie w miejscach najbardziej narażonych i brak jest całkowicie śladu wilgoci. Niewątpliwie pomaga w takim stanie dmuchawa, na bieżąco wysuszająca piec. Problemem zaworów czterodrogowych sterowanych sterownikiem jest ciągły kompromis pomiędzy temperaturą na obwodzie co i temperaturą powrotu. Bardzo często dochodzi do oscylacji w sytuacji kiedy głowice termostatyczne przymykają przepływ lub podłogówka dostarczy duże ilości wystudzonej wody. W moim układzie zastosowałem stare rozwiązanie, dziś już chyba mało spotykane, tzw by-pass pieca na zaworze różnicowym. W momencie nagrzewania pieca woda krąży grawitacyjnie przez by-pass do momentu osiągnięcia 55st, następnie załącza się pompa co i w cykl pracy zaworu 3-way automatycznie wpływa na otwarcie lub zamknięcie by-pass'a. Reasumując, moim zdaniem nieszczęściem zaworu 4-way jest ciągły kompromis pomiędzy wpomnianymi wyżej funkcjami. Rozdzielenie tych funkcji na dwa niezależne urządzenia daje o wiele więcej korzyści. Zimny powrót jest groźny w instalacjach z regulacją ilościową. W regulacji jakościowej przepływ na powrocie jest zazwyczaj minimalny i niegroźny dla pieca. Grzeje się wodę nie po to przecież aby wracać ją gorącą do pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę coś dodać: myślę, że na zjawisko skraplania (lub nie) w kotle decydujący wplyw ma skład powstających

spalin i związana z tym ich temperatura. Przy złym spaleniu spaliny mogą mieć przy niższej temperaturze większą

zawartość (procentowo) pary, stąd wieksza skłonność do skraplania na ściankach kotła.

I jeszcze- dlaczego nie dochodzi do skraplania mimo stosunkowo niskiej temp. wody powrotnej ? Wpływać na to

może izolująca cienka warstwa (szkodliwa) stałych produktów spalania, która nie pozwala na bezpośredni kontakt

gorących gazów (z parą wodną) z płaszczem kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie podiąłbym polemikę w oddzielnym wątku z osobami dobrze rozumiejącymi problem.

 

Prośba (sugestia do moderatora/admina) o wyodrębnienie tego zagadnienia do nowego tematu :(

 

W moim układzie zastosowałem stare rozwiązanie, dziś już chyba mało spotykane, tzw by-pass pieca na zaworze różnicowym. W momencie nagrzewania pieca woda krąży grawitacyjnie przez by-pass do momentu osiągnięcia 55st, następnie załącza się pompa co i w cykl pracy zaworu 3-way automatycznie wpływa na otwarcie lub zamknięcie by-pass'a.

 

Czy można prosić o mały schemacik ideowy tego rozwiazania. Na dniach mam mieć dostarczony piec R-eco automat 30 kW i zamierzam go podłączyć do istniejącej instalacji w układzie zamkniętym poprzez wymiennik. Rozumiem, że w moim przypadku by-pass będzie powodował ominięcie wymiennika. W którym miejscu, więc ma być pompa i zawór termostatyczny i czujnik temp. ? (odbiorniki ciepła: ogrzewanie podłogowe, grzejniki, zasobnik CWU mam po stronie wtórnej wymiennika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.