Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na drewno


stempel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Poszukiwań kotła ciąg dalszy. Szukam kotła który będzie bazował na drewnie. Jest kilka w moich zaintersowaniu ale nie wiem dokładnie który by pasował np. fimry Dakon DOR 32D, Tauurus Bawół lub Warmet Ceramik. Podkreslam, iż będe palił tylko drewnem bo do tego paliwa mam najłatwiejszy i najtanszy dostęp. Co do pieca na holz gaz to wyliczono mi potzrebny osprzęt na taki ogrzewanie w kwocie 12.000 zł co nie powiem, jest trochę dużo. Jaki piec byście polecili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dakon Dor w wersji D jest dedykowany na drewno więc jest to duży plus. Taurus - bardzo dobre kotły ale Bawół to już kociołek bardziej uniwersalny i jako paliwo podstawowe ma węgiel. Z kolei ma dużą komorę więc większe kawałki drewna też powinno się wygodnie spalać. Tego trzeciego nie widziałem na żywo więc trudno mi cos powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł będzie pracował tylko w zimę i to w ruchu ciągłym to można się pokusić o konstrukcję bardziej wyrafinowaną technicznie, ale i przez to bardziej skomplikowaną w obsłudze oraz wymagającą suchego drewna. W moim przypadku, gdy kocioł pracuje przez okrągły rok, a w okresach przejściowych na zasadzie przepalania wybrałem urządzenie proste w działaniu i obsłudze (KWK Zębiec) i jestem b. zadowolony. Ponieważ nauczyłem się dobrze spalać drewno, w tym nie do końca suche, zużycie opału jest nie większe niż w kotłach specjalnie do tego przystosowanych. Stałopalność 6-8 godz, choć jeszcze pracuję nad jej wydłużeniem.

Do drewna unikać wentylatora. Potrzebny jest dobry ciąg i ..........zapoznanie się z poradami na tym forum np naszego Lidera -Heso.

Co do typowego kotła na drewno do postawiłbym na ....Fex-a i dobry komin (27x27)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam zamiar palić drewnem w moim Żubrze. Właśnie nie wiem czy montować wentylator i sterownik czy jest to zasadne. Panie Kaziku czy w swoim Zębcu stosuje Pan zawory 3d lub 4d.

Pozdrawiam

 

Ponieważ moja instalacja pracuje w grawitacji nie stosuję żadnych zaworów mieszających i sterowania, z wyjątkiem okresowo pompy obiegowej i czujnika temperatury spalin.

W Pana przypadku niezbędny będzie na pewno sterownik do pompy obiegowej. Jeżeli ma Pan dobry komin, zgodny z zaleceniem producenta, to na początek powinno wystarczyć. Jeżeli dobrze pamiętam producent tego kotła życzy sobie odpowiednią temperaturę powrotu np 60 stopni i to może komplikować sprawę. Kotły typu Żubr, Moderator wymagają wysokiej temperatury powrotu, by nie było roszenia kotła. Zębiec życzy sobie tylko 40 stopni.

Sądzę, że w tej kwestii wypowiedzą się instalatorzy na forum.

Ciekawy jestem jak Żubr będzie .....chodził, bo wygląda ciekawie, podobnie jak właściciel firmy produkującej Pan Dakowski, którego poglądy na temat spalania i nie tylko są interesujące.

Pozdrawiam

Kazimierz Zaborski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin27*27 wymurowałem jak i kotłownię specjalnie pod ten kocioł . Na wyjściu od czopucha w górę daliśmy kilka warstw cegły szamotowej aby zapobiec zbyt szybkiemu schładzaniu komina, coś w rodzaju naturalnego stabilizatora, aby zapobiec powstawaniu tzw. punkt rosy.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez marcin
A jednak - polityki nie będzie - już raz wyjaśniałem dlaczego - teraz mnie znowu podkusiło zostawić - niestety znowu mamy zbyt duże emocje polityczne jak na forum o ogrzewaniu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie dane nam było Panie Kazimierzu na temat Marszu powiedzieć, a szkoda bo akurat z polityką nie ma to nic wspólnego.

Mam pytanie odnośnie wymienników ciepłej wody, czy preferuje Pan zasobniki dwu-płaszczowe czy tradycyjne i jaką firmę by Pan polecił?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dzięki za ostrzeżenie. Ciekaw jestem gdzie pojawił się przeciek. Komora załadowcza, czy w wymienniku ? Jeśli możesz napisz coś o tym jak się sprawował, gdy jeszcze wszystko było ok., czy stosowałeś jakieś metody do podnoszenia temp. powrotu itp.. Myślę że Twoje doświadczenia mogłyby pomóc wielu na tym forum. A i napisz co zamontowałeś w kotłowni obecnie i jakie są wrażenia. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

otóż nie do końca,miarkownik przymyka dopływ powietrza powoli i stopniowa , po drugie dmuchawa przy najlepszym ustawieniu podaje za dużo powietrza do spalania i niepotrzebnie studzi kocioł, po trzecie dmuchawa potrzebuje energię elektryczną.U mnie klapka powietrza i tak ma śrubę regulacyjną , która nie pozwala zamknąć całkowicie dopływu powietrza.Jeżeli chodzi o dmuchawę to nigdy dmuchawa na dostarczaniu powietrza a do wzmocnienia ciągu na wylocie z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Ja też się dopiszę do pytania. Zastanawiam się na tym kotłem. Będę palił tyko drewnem. Pow grzewcza 130m2. Dom z użytkowym poddaszem na dole podłogówka góra klaoryfery. Zbiornik na cpiepłą wodę 160l.

http://kotly.com/Kociol_na_drewno_i_wegiel_PER-EKO_KSW_PRIMA_-_15_kW,3680.html

Kocioł na drewno i węgiel PER-EKO KSW PRIMA - 15 kW

Edytowane przez bernikle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz palił tylko drewnem to ten kocioł to zły wybór- to typowy kocioł górnego spalania, z rusztem wodnym czyli produkcja smoły gwarantowana.

Dla ciebie to kocioł dolnego spalania 12kW.

Poczytaj trochę forum na temat kotów zasypowych.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej mocy to raczej tylko kocioł robiony na zamówienie lub np litewski Kalvis

Poczytaj ten temat , najlepiej cały - są tam modele kotów które są w sam raz dla ciebie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8615-kociol-wlasnej-produkcji-wasza-opinia/

 

A teoria też się przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł będzie pracował tylko w zimę i to w ruchu ciągłym to można się pokusić o konstrukcję bardziej wyrafinowaną technicznie, ale i przez to bardziej skomplikowaną w obsłudze oraz wymagającą suchego drewna. W moim przypadku, gdy kocioł pracuje przez okrągły rok, a w okresach przejściowych na zasadzie przepalania wybrałem urządzenie proste w działaniu i obsłudze (KWK Zębiec) i jestem b. zadowolony. Ponieważ nauczyłem się dobrze spalać drewno, w tym nie do końca suche, zużycie opału jest nie większe niż w kotłach specjalnie do tego przystosowanych. Stałopalność 6-8 godz, choć jeszcze pracuję nad jej wydłużeniem.

Do drewna unikać wentylatora. Potrzebny jest dobry ciąg i ..........zapoznanie się z poradami na tym forum np naszego Lidera -Heso.

Co do typowego kotła na drewno do postawiłbym na ....Fex-a i dobry komin (27x27)

Pozdrawiam.

Jakim drewnem palisz ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palenie drewnem najlepiej bez wentylatorów bo wydmuchają w komin niedopalone gazy powstałe z procesu gazyfikacji drewna.

Niektóre kotły mają wentylator ale wyciągowy.

Moderatory - Unica nie mają wentylatora, ma go Unica Sensor ale to kotly uniwersalne na wiele paliw stąd ten wentylator, ponadto to kotly górnego spalania, a do drewna trzeba kocioł dolnego spalania.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.