Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór na obejściu pompy


derek

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki powienienem zastosować zawór na obejściu pompy jako zabezpieczenie przed pracą na zamkniętym obiegu. W praktyce właściwie ustawione zawory termostatyczne na grzejnikach mocno dławią mi przepływ, a czasem wręcz go zamykają. Dochodzi do przesilenia pompy i wpadania w drgania z generowaniem niskich częstotliwości. Tymczasowo radzę sobie poprzez całkowicie otwarty przepływ na jednym grzejniku, wolałbym jednak montaż specjalnego zaworu ciśnieniowego na obejściu pompy. Zawór różnicowy ni spełni tego zadania. Co powieniem zastosować? Najlepsza byłaby falownikowo zasilana w pełni automatyczna pompa Grundfosa, ale to drogie rozwiązanie. Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat już był poruszany - najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie otwartych grzejników w pionie gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest największe, czyli np. w łazience lub zastosowanie pompy elektronicznej dostosowującej swoją pracę do oporów przepływu.

 

Zawór, o którym piszesz musiałby działać jak zawór bezpieczeństwa - nie sądzę, żeby coś takiego dobrze się sprawdzało.

 

pozdrawiam

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co piszesz nie mając nic do zaproponowania. Nic poza tym o czym ja sam już napisałem. Przyjmij do wiadomości, że pytany przeze mnie zawór to rzecz dość często spotykana na układach ogrzewania podłogowego, a nazywa się to to: zawór nadmiarowo-upustowy. Sprawdza się do bardzo dobrze i zamierzam przenieść to rozwiązanie do mojego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witaj Darku,

Według mnie, pompa nie powinna pracować, jeżeli osiągnąłeś właściwą temperaturę w mieszkaniu. Ty uzyskujesz taką temperaturę, bo piszesz, że zawory przy grzejnikach zamykają się, czyli jest wystarczająco ciepło. Zastosuj termostat pokojowy, który będzie załączał ogrzewanie i pompa będzie pracowała tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba, w tym pomieszczeniu otwórz zawór prawie lub całkowicie na max, to w pozostałych pomieszczeniach będziesz miał możliwość obniżenia - regulacji temperatury zaworami termostatycznymi.

Tak trochę mondruję, a Ty możesz mieć kocioł z prostym sterownikiem, załączającym tylko pompę po osiągnięciu określonej temperatury przez kocioł i koniec, wtedy to chyba jedyne rozwiązanie.

Podaj więcej szczegółów o instalacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, że starasz się pomóc. Dla wyjaśnienia podaję, że nie koniecznie musi tak być, że pompa ma się wyłączać w przypadku osiągnięcia temperatury w jednym pomieszczeniu (regulator pokojowy). Mój układ co wyposażony jest w regulator pogodowy umieszczony w pokoju, on to steruje pracą zaworu 3d, a na piecu mam Perfekta T. W układzie ilościowym, rzeczywiście steruje się pracą pompy, a w układzie jakościowym pracą zaworu 3d. Pompa ma mieszać cały czas tak jak w podłogówce. Uzupełnieniem mojego układu są zawory termostatyczne na grzejnikach, którymi ustawiam niższą temperaturę w nieużywanym pokoju, pokoju od północy i innych zależności. Problem stanowi jedynie wzrastający szum na głowicach w przypadku ich przymykania. Zastosowałem zawór nad.-upust. jako by pass pompy i sytuacja uległa poprawie. Niestety chyba popełniłem błąd, ze wyjście z w.w. zaworu podałem na zawór 3d w miejscu domieszania zimnej wody. Problem jest taki, że jak działa zawór nadmiarowy to dodaje gorącą wodę i automatyka wpada w oscylacje. Sterownik pogodowy che dodać więcej zimnej a dodaje ciepłą. Jak to przerobię to powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.