Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogniwa Fotowoltaiczne Do Ogrzewania Cwu


Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pomysł, aby do ogrzewania CWU, zamiast kolektorów słonecznych, wykorzystać ogniwa fotowoltaiczne - czyli baterie słoneczne.

Im dłużej się nad tym zastanawiam, tym więcej widzę zalet tego rozwiązania - więc czemu nikt tego nie stosuje?

Na plus przemawia prostota układu, łatwość zabezpieczenia pracy układu, praktycznie 100% bezobsługowość, bezpieczeństwo, bardzo łatwą możliwość adaptacji do posiadanych zasobników CWU oraz niską cenę i zerowy koszt serwisu.

Gdzie tkwi haczyk?

Od razu mówię, że nie chodzi mi o rozważania teoretyczne - od kilku lat używam ogniw i wiem, czego mogę od nich wymagać.

Pzdr, Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na plus przemawia prostota układu, łatwość zabezpieczenia pracy układu, praktycznie 100% bezobsługowość, bezpieczeństwo, bardzo łatwą możliwość adaptacji do posiadanych zasobników CWU oraz niską cenę i zerowy koszt serwisu.

Witaj Kuba,

Niską cenę?

To znaczy jaką?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pomysł, aby do ogrzewania CWU, zamiast kolektorów słonecznych, wykorzystać ogniwa fotowoltaiczne - czyli baterie słoneczne.

Im dłużej się nad tym zastanawiam, tym więcej widzę zalet tego rozwiązania - więc czemu nikt tego nie stosuje?

Na plus przemawia prostota układu, łatwość zabezpieczenia pracy układu, praktycznie 100% bezobsługowość, bezpieczeństwo, bardzo łatwą możliwość adaptacji do posiadanych zasobników CWU oraz niską cenę i zerowy koszt serwisu.

Gdzie tkwi haczyk?

Od razu mówię, że nie chodzi mi o rozważania teoretyczne - od kilku lat używam ogniw i wiem, czego mogę od nich wymagać.

Pzdr, Kuba

 

Witam

Ostatnio widziałem ogniwa 130W/12V za ok 1100 brutto - cena niczego sobie tylko kupować i montować - tylko co dalej?

Jak magazynować energię?

Co z pracą ogniw podczas opadów śniegu, deszczu lub zachmurzenia ?

To tak samo jak z kolektorami słonecznymi - problem z magazynowaniem en el i problem że działają przeważnie wtedy, kiedy nie są potrzebne.

Prosimy Kuba wylicz na Forum ile panela słonecznego potrzeba do ogrzania domu 150m2.

Oczywiście praca przez całą dobę.

Ja mam 2 szt ogniw - w sumie ok 250W/12V + aku 120Ah + przetwornicę 500W 12/230V ale tylko do zasilania układu solarnego i pompy CWU w lecie.

od listopada do połowy marca w/w instalacja praktycznie nie działa, ogniwa nie są wstanie naładować do pełna akumulatora.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak magazynować energię?

Jak magazynować?

To bardzo proste i o wiele łatwiejsze niż w przypadku kolektorów na płyny.

Masz komputer albo światło albo cokolwiek na prąd?

tam wrzuć tę energię, najlepszy magazyn.

Istota nie tkwi bowiem w magazynowaniu lecz w wykorzystaniu energii ze słońca.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ostatnio widziałem ogniwa 130W/12V za ok 1100 brutto - cena niczego sobie tylko kupować i montować - tylko co dalej?

Jak magazynować energię?

Co z pracą ogniw podczas opadów śniegu, deszczu lub zachmurzenia ?

To tak samo jak z kolektorami słonecznymi - problem z magazynowaniem en el i problem że działają przeważnie wtedy, kiedy nie są potrzebne.

Prosimy Kuba wylicz na Forum ile panela słonecznego potrzeba do ogrzania domu 150m2.

Oczywiście praca przez całą dobę.

Ja mam 2 szt ogniw - w sumie ok 250W/12V + aku 120Ah + przetwornicę 500W 12/230V ale tylko do zasilania układu solarnego i pompy CWU w lecie.

od listopada do połowy marca w/w instalacja praktycznie nie działa, ogniwa nie są wstanie naładować do pełna akumulatora.

 

Pozdrawiam

 

 

Słowo-klucz : CWU :)

No i co za tym idzie - korzystanie z ogniw w miesiącach, w których nie ma potrzeby uruchamiania kotła CO.

I co Wy na to?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy drożej niż co?

Mogę skompletować ogniwo o mocy ok 1KW w cenie ok 4000netto. Do tego osprzęt elektryczny ok 500pln - i to wszystko. W efekcie mam układ, który generuje dziennie ładnych kilka kilowatów energii, w 100% bezobsługowy i bezpieczny. Nie ma problemów, bo nie ma żadnych części mechanicznych, czynników w obiegu, pomp, rur itp. Zakłądana żywotność solarów to 25lat. Mógłbyś rozwinąć myśl, co ma kosztować dwa razy więcej?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy drożej niż co?

Może to tak ujmę:

Dla rodziny 4 osob. zbiornik 300l. Aby go nagrzać od 10 do 60 stoni trzeba 17kWh. A więc na dach trzeba wrzucić ok. 18 paneli po 120W lekko licząc.

Według Stu taka instalacja będzie kosztować 8160zł, do tego kable, uchwyty, robocizna, pewnie na poziomie 1500zł- razem nie całe 10.000zł. Faktycznie jest się nad czym zastanawiać (choć na razie teoretycznie).

Według Sambora: baterie kosztują 18700 plus 1500 co daje 20.200zł czyli dokładnie dwa razy drożej.

I myślę, że nie ma o co się sprzeczać, jeżeli panele będą kosztować poniżej 500zł za 120W to pewnie warto.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie - to, że na panelu napisane jest 120W to tak na prawdę nic nie znaczy. Gdzieś widziałem test dobrych ogniw i efekty wcale nie były takie kolorowe. Może gdyby zastosować układ luster skupiających energię słoneczną na panelu... ale wtedy dochodzi chłodzenie ... Na dzień dzisiejszy stosunek możliwości do ceny - marny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

I w tym cała różnica w cenie panela: Dobrzy (uczciwi) producenci podają moc dla przeciętnych warunków eksploatacji - nasłonecznienie o podanej wartości, zabrudzenie itp - powoduje to : wzrost ceny panela i jego większe rozmiary.

Producenci tzw handlowi ( aby sprzedać) - podają max osiągi panela jako typowe - stąd niższa cena i np niższe rozmiary.

 

Jaki sens ma porównywanie panela Sharp lub Kyocera z produkcją "garażową" ze złomu odpadowego.?

 

Powinno być to znormalizowane np dla jednej wartości strumienia świetlnego, jednego kąta padania światła, jednakowego obciążenia.

 

Dopiero wtedy można porównywać panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dobrzy (uczciwi) producenci podają moc dla przeciętnych warunków eksploatacji - nasłonecznienie o podanej wartości, zabrudzenie itp - powoduje to : wzrost ceny panela i jego większe rozmiary.

Producenci tzw handlowi ( aby sprzedać) - podają max osiągi panela jako typowe - stąd niższa cena i np niższe rozmiary.

Witam.

A to ja bardzo chętnie poznał bym te średnie warunki nasłonecznienia.

Dla baterii jak i dla kolektorów uzysk energetyczny podaje się przy nasłonecznieniu o wartości 1000W/m2 i prostopadłym kącie padania.

Ina średnia nasłonecznienia będzie dla Polski inna dla Egiptu, a jeszcze inna dla Norwegii. Inna dla Norwegii północnej inna dla południowej. A więc wszędzie na świecie podają dla tych warunków jak podałem.

Porównanie paneli jest możliwe i każdy jest to w stanie zrobić sam. Otóż należy porównać moc max podawaną przez producenta i odnieść ją do powierzchni i wyjdzie sprawność. Baterie te z najwyższej półki sprawność będą miały na poziomie 18,5% i nie ważne czy robione w garażu czy gdzie indziej, będą tyle miały. Im ten wskaźnik procentowy mniejszy tym cele do produkcji baterii będą miały większe wady, aż do sprawności 16% i poniżej . Jednak najważniejszą rzeczą dla nas jest przelicznik jest ile zapłacimy za 1W. To co wyżej przedstawiłem dla mono i poli krystalicznych, dla amorficznych przedstawia się to nie co inaczej.

Myślę, że sprawa jest opłacalna przy koszcie za 1W na poziomie 4,5 zł.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ostatnio czytałam właśnie o panelach fotowaltaicznych  i o solarach i jakoś nie bardzo widzę różnicę. Czy ktoś z Was ma może porównanie jednego i drugiego? Jak to wygląda porównywalnie w kosztach i użytkowaniu? Co jest bardziej opłacalne?

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotoogniwa są duzo wydajniejsze od kolektorów ,ja jestem bardzo zadowolony ,mój system jakieś 3 dni temu jak było słonce dał mi prad dla domu oraz  podgrzał 300l wody do 45st ,wynik jak na okres zimowy jest rewelacyjny ,latem energi będzie nadmiar sytem pracuje na 60-66V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5kW poli ,ładowne aku i prztwornica na dom oraz nadmiar energi na grzałki w zasobniku ,docelowo bedzie 3kW na własne potrzeby i z 40kW do sieci

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby kopiowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam, 

 

Jeżeli masz instalację fotowoltaiczną, to może zamiast całą energię kierować tylko na przygotowywanie cwu, czyli na zasilanie grzałki warto zasilić nimi pompę ciepła do cwu?

Oczywiście musisz sprawdzić w specyfikacji pompy ciepła czy jest w stanie się połaczyć z falownikiem od instalacji PV. Rozwiązanie wydaje mi się bardziej korzystne i efektywne energetycznie. 

 

Kwestia do rozważenia :)

Edytowane przez KonsultantViessmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

no powiem szczerze ze jakbym miał tylko kupić pompę do grzania wody to lepiej dołożyć foto i grzać tylko i wyłącznie bezpośrednio prądem i wyjdzie lepiej i taniej  i bezproblemowo 

ale inwestycja zalezy od tego czym grzejemy dotychczas 

jesli grzejemy gazem w taryfie W3 gdzie opłąty roczne  stałe mamy na poziomie 1200zł nie zależnie czy weźmiemy gaz czy nie  a foto spowoduje że możemy przejść w taryfe W2  to juz mamy oszczędności roczne na poziomie  600-700zł na samych opłątach stałych ,jesli do tego będziemy mieli 2kW foto na dachu ,do tego grzałki na sterowniku pwm  wyciagna 2-2,4MW  energii to względem gazu mamy juz kolejne  kolejne 450-500zł oszczędności na gazie  czyli delikatnie liczac około 1100zł oszczędności rocznie

a koszty instalacyjne robione montowane we właznym zakreise  to foto 8 płyt poli  to mamy  około 5000zł plus sterownik pwm około 500zł plus grzałka 2kW 230V około 70zł plus jakis przewód i pierdoły niech wyjdzie 6500zł roboty własnej nie liczymy a foto możemy nawet taniej kupić na olx

i jakby nie liczyc inwestycja w foto będzie tańsza od inwestycji w kolektory słonecznie (bez dotacji) a dodatkowo jest to instalacja nieproblematyczna

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gazu juz nie posiadam patrzyłem na rachunek z 2013 roku przed chwilą było to 62zł mies a końcówka 2014 wszelkie opłaty poza przesyłowymi były około 89zł mies ale nie posiadam rachunku ,generalnie bilanse były robione na podstawie ostatnich rachunków i padła decyzja o zerwaniu umowy w dwa miesiace po uruchomieniu foto bo opłaty przewyższały zużycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.