Skocz do zawartości
IGNOROWANY

dziwna instalacja zaworu 4D - powrót


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak se pooglądałem różne zdjęcia z instalacji zaworu 4D i opisy i dochodzę do wniosku, że u mnie hydraulik zrobił to źle albo bez sensu. Nie znam się na tym tylko moje takie przypuszczenia. Zamieszczam fotkę mniej więcej jako to wygląda, rysunek odręcznie w 1min zrobiony, ale mniej więcej wiadomo o co chodzi i jak to się przedstawia wizualnie. Schemat uproszczony, pominąłem zawory itd. bo póki co nie w tym problem.

post-2-1222669394_thumb.jpg

 

OK. Piec kostrzewy sds ceramik 18,5kW dolno spalający. Instalacja miedziana. Temp. na piecu ustawiona na 75stopni(przy pracy wahania 75-80stopni). Z tego co widać to zasilanie poprzez zawór 4D chyba dobrze zrobione. Zasilenie boilera bezpośrednio z pieca, więc jaka temp. na piecu taka na boilerze, choć sterownik od którego idzie czujnik do CWU trzyma temperaturę jaką ustawiłem na sterowniku(dziwne, może temu że tym zarządza pompka druga dla boilera właśnie). Teraz śmiech się zaczyna przy powrocie, ale najpierw skąd ten taki zawijas na dole po prawej stronie. Kanciapa, gdzie stoi piec jest mała i przestrzeń między tylną ścianką pieca a ściana budynku jest bardzo mała i hydraulik wyjechał z powrotem dalej i się cofnął, wygląda trochę śmiesznie, ale to w niczym nie przeszkadza ogólnie, ale temu pewnie wyjechał bo te pioniowe rurki idą od zaworu 4D, ale o nich za chwilę.

 

Teraz co to za jaja z tymi pionowymi rurami które wychodzą z zaworu 4D, jedna od "powrotu z instalacji" która wchodzi w rurę od powrotu z mieszkania i druga rurka od "powrotu do kotła" która też wchodzi do powrotu z domowej instalacji tylko, że wchodzi za tym zakrętem bliżej pieca. Te coś co oznaczyłem jako "jakiś zawór" to nie jest zaworem tylko tak nazwałem bo nie wiem jak to fachowo się nazywa, ale z czego się domyślam to chyba taki zaworek żeby woda się nie cofała.

 

Nie wiem co tu jest porobione, ale na mój rozum powrót powinien iść bezpośrednio do zaworu 4D do "powrót z instalacji"(czyli te wejście po prawej stronie poziome w zaworze 4D) a wyjcie tzw. "woda powrotna do kotła"(czyli ten wylot pionowy co idzie do dołu w zaworze 4D) do wejścia na dole do kotła. Co śmieszne jak reguluje zaworem 4D(manualny) to jakoś to działa. W pewnym sensie jakoś ta woda powrotna przepływa przez zawór 4D, ale nie całość bo przecież powrót jest podłączony bezpośrednio do kotła tylko, że po drodze idą te pionowe rurki, które niby mają odbierać wodę z powrotu i mieszać z jaką ideą został stworzony zawór 4D. Moim zdaniem to do przerobienia.

 

Obieg wody jest wymuszony przez pompkę bo grawitacja nie zadziała. Niestety piec stoi na tym samym poziomie co są grzejniki w domu, jedynie co działa na grawitację to dwa grzejniki na górze(przerobiony strych na 2 pokoje małe). Więc zabezpieczyłem się UPS-em 1000VA, który podtrzyma mi pompki i sterownik na czas braku prądu i czas wypalenia się opału. Zalany też jest płyn od mrozu w razie czego jakby ups padł a piecu wypaliło się i wszystko zaczęło się wychładzać. Zaniki prądu to sporadyczność, ale nic nie wiadomo co przyniesie przyszłość.

 

Jak będę przerabiał ten nieszczęsny powrót z mieszkania to powrót z boilera ma wchodzić do rurki z "powrotu z instalacji" czy z "powrotu do kotła"? Na mój rozum powrót z CWU jest dobrze jak teraz czyli wchodzi w rurkę od "powrót do kotła" w zaworze 4D. Mówimy cały czas oczywiście o ogrzewaniu wody CWU.

 

Na boilerze jest odpowietrznik na górze, który jest wmontowany w ten obieg do nagrzewania boilera.

Odpowietrzniki są na wszystkich grzejnikach(automaty). Odpowietrznik też jest na zbiorniku wyrównawczym.

 

Teraz apropo zbiornika wyrównawczego.Układ otwarty. Czemu on idzie do powrotu a nie do zasilania? Nie wiem czym sugerował się hydraulik, że może mu wygodniej. Żebym wiedział to bym na to nie pozwolił. W każdym razie niby to jakoś działa, jak zbiornik był pełny i piec się nagrzał to wiadomo woda zwiększa swą objętość i przez rurkę przelewową lała się woda aż się ustatkowało, więc chyba prawidłowo przeszedł proces.

 

Teraz największa beka. Piec Kostrzewy a żeby była zatwierdzona na niego gwarancja to jest coś takiego u nich jak "pierwsze uruchomienie pieca". Przyjechał serwis kostrzewy odpalili piec, zobaczyli, że zawór 4D jest(wymóg do gwarancji), układ otwarty jest(wymóg do gwarancji), podpisali papiery, że wszystko OK, gwarancja zatwierdzona i se "fachmeny" pojechali.

 

Reasumując:

 

Niby to wszystko jakoś działa o dziw, wszystko się ładnie odpowietrza, grzejniki grzeją cała powierzchnią, ale moim zdaniem ten powrót źle zrobiony , po prostu nie jest wykorzystana zaleta zaworu 4D, albo tylko częściowo wykorzystana, no ale mogę się mylić, więc proszę was co tu jest grane.

 

Sorry, że tyle napisałem, ale chciałem uniknąć zbędnych/do przewidzenia pytań, więc chyba opisałem dosyć szczegółowo jak sytuacja się przedstawia.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zaworu 4d, to tak jak piszesz - jest do d.... powrót z grzejników powinien, tak jak zasilanie wychodzi z zaworu 4d, również do niego wracać. CWU - OK. Naczynie wzbiorcze to BOMBA. jasne że przy niskiej temperaturze to Ci wzbierze, ale jak gotuje sie w piecu to gorąca woda nie cofnie się tylko zgodnie z prewem fizyki pójdzie na grzejniki (tak działa grawitacja), rozsadzi wszystko po drodze, a w naczyniu trochę wzrośnie poziom wody związanej z ciśnieniowym wezbraniem części wody, ale nie za wiele, bo NACZYNIE JEST DODATKOWO CHRONIONE przed cofnieciem się wody poprzez zawór zwrotny.

 

Czy montoweł Ci to twój wróg?

 

powodzenia w przeróbce

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zagotujesz wodę na piecu to ciśnienie pójdzie do naczynia i tam powstałą para wodna się ulotni. Jak na powrocie to od gotującej się wody para wodna stworzy ciśnienie i rozsadzi rury, grzejniki, piec. Para nie bedzie miaął gdzie uciekać i stworzy się ciśnienie. Spróbuj szczelnie przykryć garnek z woda i postaw na ogień zobaczysz co się stanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm jak na grzejnikach są odpowietrzniki automaty i na naczyniu wyrównawczym też jest odpowietrznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok ale gorąca (gotują woda zawsze szuka ujścia czy to przez powród czy zasilane ona ucieknie chyba że odenie się dostęp do naczynia ( zakręci zawór przez naczyniem) jeżeli ktoś posiada

 

ok, załóżmy, że naczynko jest na powrocie jak u u mnie, nie ma żadnych zaworów itd., zagotuje się woda w kotle to niby jak ma ta gorąca woda płynąć pod prąd? zakładając, że cały czas chodzi pompka obiegowa na zasilaniu. Gotująca się woda pójdzie na grzejniki i gdy będzie wracać niby powinna wychodzić przez naczynko i teraz ważne pytanie, które już zadałem wcześniej czy odpowietrzniki na grzejnikach automaty i odpowietrznik na naczynku odprowadzą ten nadmiar ciśnienia i wszystko wróci do normy?

 

 

http://www.kotly.com/info/instukcja_obslug...sds_ceramik.pdf rozdział 2.4. Są dwa schematy przykładowe od mego pieca kostrzewy jak mniej więcej powinna wyglądać instalacja i jak byk narysowane naczynie zbiorcze idzie bezpośrednio do zasilania w kotle a później od niego odbija rurka do zaworu 4D i ja dla hydraulika to pokazywałem, ale sam się nie zaciekawiłem schematem i zrobiłem błąd bo uwierzyłem co robi hydraulik a sam miałem prawo nie wiedzieć, po to wynająłem człowieka żeby to zrobił, a co do czego informatyk(ja) mam teraz pouczać hydraulika, no jakaś paranoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sama nazwa wskazuje odpowietrzniki nie odprowadzają nadmiaru ciśnienia,tylko powietrze.Nadmiar ciśnienia ma przejąć i wydalić naczynie.

Montując je na powrocie pozbawiamy go jednej z czterech jego funkcji,czyli odprowadzania powietrza z układu.W przypadku odpowietrzników automatycznych na grzejnikach brak wykonywania tej funkcji przez naczynie nie jest poważnym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sama nazwa wskazuje odpowietrzniki nie odprowadzają nadmiaru ciśnienia,tylko powietrze.Nadmiar ciśnienia ma przejąć i wydalić naczynie.

Montując je na powrocie pozbawiamy go jednej z czterech jego funkcji,czyli odprowadzania powietrza z układu.W przypadku odpowietrzników automatycznych na grzejnikach brak wykonywania tej funkcji przez naczynie nie jest poważnym problemem.

 

@adam

 

Czyli jak? Mam poprawiać te naczynie z powrotu na zasilenie czy tak zostawić?, czy tylko poprawić powrót na zaworze 4D? Z zaworem 4D to mało roboty, ale teraz przenieść naczynko na zasilenie trzeba będzie się pobawić ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj jest schemat przykładowy jaki był z moim kotłem kostrzewy:

post-2-1222795961_thumb.jpg

 

Pytanie odnośnie tego zaworu zwrotnego pod numerem 11, do czego tak naprawdę on służy i czy jest potrzebny/konieczny bo z tego co widzę to u mnie tego nie ma, to wygląda jak jakieś obejście czy co? jest na zasileniu i na powrocie.

 

ps. sorki za fotke bokiem, ale tak było w pdf i już nie chciało mi się przekręcać w jakimś programie graficznym a i tak wiadomo o co chodzi.

Edytowane przez marcin
Pozwoliłem sobie jednak zmienić obrazki. Myślę, że będzie czytelniej. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.