Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piece elektryczne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

A ja i tak w to nie wierze. Od dłuższego czasu pracuje w dużym koncernie energetycznym (PGE) i o takiej przekładni 1 do 2,6 nie słyszałem. Moim zdaniem jeśli nawet taki koncept by się komuś udał to nie wierze aby on nie został zgładzony przez monopol. Nie oszukujmy się każdy z nas wie jak jest. Jeśli ktoś za pomocą jednego litra ON potrafi zasilić silnik diesla przez 12 godzin - to po kilku dniach będzie miał śmiesznych gości u siebie. Pozdrawiam.

 

No cóż.Ręce opadają.Zostaję przy swoim.Ale tak dla informacji:to właśnie monopoliści z branży metalurgicznej na całym świecie takiej technologii od b. dawna używają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak dla informacji:to właśnie monopoliści z branży metalurgicznej na całym świecie takiej technologii od b. dawna używają.

 

Jakiej technologii?

 

A tak w ogóle, to z opisu w sklepie internetowym

 

http://shop.ruskotly.ru/index.php?productID=212

 

wynika, że zużycie energii elektrycznej w kotle Beril-9kW (cena 11420 rubli) dzięki opatentowanej konstrukcji elektrod jest niższe o 10-20% (w zależności od mocy) w porównaniu z kotłami innych producentów. Dodatkowo zastosowanie termostatu pokojowego daje około 30% oszczędności. Zalecana powierzchnia do ogrzania 90 m2.

 

I jeszcze cytat z innego forum:

 

"Po gruntownym przestudiowaniu strony berila w towarzystwie osoby biegle władającej rosyjskim, dochodzę do wniosku że piece beril to nic rzucającego na kolana, Z tego co zrozumiałem to cały bajer polega na tym, że nie tracimy energii na grzanie samej grzałki, Tutaj grzałka nie ma masy po prostu prąd grzeje wodę bezpośrednio."

 

http://www.mlodytechnik.pl/forum/viewtopic.php?p=24605

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z Twojego postu Piotrek wynika,że w to uwierzyłeś,lub zdobyłeś przekonywujące info na temat tych kociołków.

cyt:)

A pompy te mają o co najmniej 30 % większą sprawność od tego kociołka elektrycznego. Więc pomijając cenę zakupu i montażu w czym te kociołki są lepsze? W prostocie wykonania?

 

Podtrzymujmy temat ,może pojawią się jakieś dowody-w technice nieraz urządzenia proste zastepowały te o dużym stopniu skomplikowania.Gdyby można było uzyskiwać takie sprawności cieplne jak podaje producent, pewnie byłby to przełom w ogrzewnictwie energią elektryczną-biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne i prostotę urzadzeń,a przede-wszystkim stałą sprawność urzadzenia niezależną od temp. zewnętrznych jak ma to miejsce przy pompach ciepła.

 

W internecie niewiele na ten temat jest-ruski słabo znam,ale będę szukał

 

Witam,

 

Nie, nie uwierzyłem w nadprzyrodzone właściwości wody lub kotłów elektrycznych niezależnie od typu. Chodziło mi o ewentualny przelicznik mocy grzewczych w stosunku do końcowej kwoty do zapłaty za prąd. Skoro jest to takie przełomowe, to dlaczego nikt nic o tym nie wie i nie potrafi tego uzasadnić? Ja szukam odpowiedzi na pytanie: skąd ta ( ewentualna ) nadwyżka mocy? Nawet szczególny rodzaj energii i materii w postaci zimnej czy "normalnej" plazmie podlega prawom zachowania energii.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się-ja też jestem wierny zasadom termodynamiki.Ale czy polemika ;) w tak ciekawym temacie nie jet godna uwagi

Byłem wczoraj na składzie-ceny węgla powalają-groszek > 700 ,miał 500. To w porównaniu z ub.rokiem podwyżka o 50%.

Gaz ma prawdopodobnie podrożeć o 10 %-zastanawiam się nad powrotem do tej wygody,czystych rąk itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwyty marketingowe bywają dziecinnie proste. Ale właśnie przez to są skuteczne. Nabierają się w zasadzie wszyscy. Jeden ze światowych autorytetów w dziedzinie psychologii społecznej, manipulacji, sugestii i wywierania wpływu. prof. Cialdini w jednej ze swoich książek opisuje jak w prosty sposób nabrał go kiedyś jakiś akwizytor dokładnie taką metodą, którą on wcześniej opisał i przeanalizował.

 

Każdy myśli sobie: "Przecież nikt nie jest tak głupi, żeby zakładać, że ja jestem tak głupi, że w to uwierzę. A więc coś w tym musi być".

 

Mnie bardziej zaintrygowała ta nowozelandzka grzałka, bo jak na razie nikt jej nie usiłuje sprzedać. ale to chyba jest temat do "rozmów na dowolny temat".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 kW na 90 metrów to w miarę norma. Tak naprawdę to teraz nie wiem czy tutaj wszyscy mówią o tym samym produkcie. Prosiłbym ogniomistrza o zweryfikowanie informacji, które podał, że kocioł 5kW wystarczy na ogrzanie tego, co potrzebuje 18kW. Czy w takim razie chodzi o tego typu kotły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Po gruntownym przestudiowaniu strony berila w towarzystwie osoby biegle władającej rosyjskim, dochodzę do wniosku że piece beril to nic rzucającego na kolana, Z tego co zrozumiałem to cały bajer polega na tym, że nie tracimy energii na grzanie samej grzałki, Tutaj grzałka nie ma masy po prostu prąd grzeje wodę bezpośrednio."

No to żadna rewelacja.Takie urządzenia produkuje chyba już kilkanaście lat pewna firma z Wrocławia.

Ja też,w internacie,podgrzewałem tak wodę za pomocą dwóch żyletek i kabla z wtyczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 kW na 90 metrów to w miarę norma. Tak naprawdę to teraz nie wiem czy tutaj wszyscy mówią o tym samym produkcie. Prosiłbym ogniomistrza o zweryfikowanie informacji, które podał, że kocioł 5kW wystarczy na ogrzanie tego, co potrzebuje 18kW. Czy w takim razie chodzi o tego typu kotły?

Tak chodzi o ten typ kotłów.Ponieważ te piece (kotły/moderatory) mają w Polsce dzielnik 6kWx... w związku z tym przy większych powierzchniach należy kupić połączone jednostki (wielokrotnoć 6kW) tworzące kolumny grzewcze. Znam przypadek,że właściciel grzeje już kilka lat kociołkiem 6kW i ogrzewa pow.140m2+ chyba 160l wody.Żadnych innych informacji nie mogę podać,ponieważ nie mam upoważnienia,musicie szukać sami.Ja w każdym razie mam pełne zaufanie do podanych danych wynikające nie z teoretycznych rozwazań,ale od paru osób (w tym samotna kobieta) ktore się cieszą z użytkowania opisanego kociołka podczas płacenia rachunku.Ja też bym nie szukał tego urzadzenia ponieważ mam 25kW miałowca. Ale mam już swoje lata,wybudowałem na wsi dom,przeniosłem się z dużego miasta i banalnie mówiąc zachciało mi się na starość wygody.Co więcej planowałem założyć pompę ciepła z pionowymi odwiertami (2X60 mb) o mocy 9kW.Panowie reprezentujący różne firmy przysłali mi oferty i owszem,jednak ponieważ mam w domu system grzejnikwy naścienny wszyscy proponują powiększenie x2 ilości grzejników lub zastosowanie trójpłytówek albo zerwanie podłóg i ułożenie ogrzewania podłogowego (niskotemperaturowego)! A do podłączenia P.C do mojej obecnej instalacji nie dają gwarancji,że P.C spełni moje oczekiwania.No i ta cena: od 55 do 70 tys.zł! + koszty modernizacji wg ich wskazań.Jak łatwo sobie wyliczyłem,zastosowanie ogrzewania elektrycznego nie zrujnuje mojej pięknie zagospodarowanej 20 ar. posesji a zaoszczedzoną kasę przeznaczę na opłaty elektryczne i jeszcze mi zostanie.A co za wygoda! Zatem ten rok kończę na miale,piec (25kW) miałowy zostawiam,wpinam do instalacji w/w kociołek i cieszę się należnym mi luksusem! Węgiel czy miał będzie bardzo drożał (przyrosty rzędu 50% na sezon).Trzeba dać przecież prezesom,związkowcom, górnikom podwyżki,trzeba utrzymać i łożyć na przywileje oraz na rozwój i ekologię. Energia nawet gdy cena będzie rosnąć (to nieuniknione) to nasze pensje czy emerytury też i będzie O.K. Byc może,chodzą takie zamysły,że gminy będą zwracać za część poniesionych opłat energetycznych z tytułu zastosowania ekologicznycvh urządzeń grzewczych (podobnie jak do oczyszczalni czy P.C.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak elektrycznosc to w Polsce rarytas ,ale w szwecji prawie kazdy dom ogrzewany jest elektrycznie coz pozazdroscic,zarobkow i przede wszystkim bezstresowego zycia.

 

W Polsce mamy juz takich edisonow i ludzi oszczednych co kapia sie wszyscy w tej samej wodzie ,i jeszcze do podlania ogrodka bedzie.Prad drozeje co roku bo taka sklonnosc narodowa,oczywiscie samemu nie mozna go wytwarzac najpierw musi byc sprzedany elektrowni i odkupiony od niej.\Trzymajcie sie trzecia japonia juz blisko w 2012r.

 

acha I popieram wypowiedz 13robert widze jeszcze nie wszyscy zglupieli od reklam z ekologi,ceny kazdego wyprostuja nawet jak reklamy sa drukowane na takim ladnym kolorowym darmowym papierze.

Chociaz klimat faktycznie sie ociepla czasami zima przytnie.

 

Pozyskiwanie ciepla z ziemi to fajne nowinki ktore ,mozna juz zobaczyc na zachodzie.

U nas koszt przerasta zysk .

Jak sie wszystko przeliczy to wyglada to tak, ocieplenie budynku 30tys+wymiana okien modernizacja instalacji 10tys +koszt pieca na gaz ekologia i odliczenia taki nurt 5lat temu no i placic za gaz tez trzeba.

 

EFEKT zimno w chacie bo za drogie rachunki i co da ocieplenie jak zawory grzejnikowe przykrecone ,kupiony znow piec mialowy i gowno z ekologi ile zaoszczedzilismy ?

 

Dokupujac 2t mialu wiecej w roku mamy to samo moze do naszej starosci bilans by sie wyrownal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prad drozeje co roku bo taka sklonnosc narodowa,oczywiscie samemu nie mozna go wytwarzac najpierw musi byc sprzedany elektrowni i odkupiony od niej.

jedno zdanie a trzy nonsensy

1. że niby sklonnosc narodowa

2. nie musi byc sprzedany

3. nie elektrowni tylko dystrybutorowi

 

a w Szwecji skoro mają 2/3 pradu z elektrowni atomowych celowo promowali takie sposoby jego zuzycia by sprzedawac go jak najwięcej

ale co z tego skoro za 30-40 lat wyczerpią się zloża uranu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to odpowiedz na trzy pytamnia

Dlaczego prad drozeje co roku chociaz to podstawa gospodarki

Dlaczego nikt nie buduje elektrowni wiatrowych oprocz tych wymaganych w uni

Dlaczego kazdy kupujacy nowoczesny piec ,zaczyna kombinowac zeby bylo jeszcze osczedniej.

 

A co do szwecji za 50lat to chyba predzej zamkna kopalnie w Polsce niz sie uran skonczy<Wyjedz troche ze swojego ogrodka zobaczysz jak ludzie zyja.

Otworzyla sie nie tylko unia ,ale tez oczy ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

energia wiatrowa to totalny idiotyzm-Polska to kraj strefy ciszy, wystarczy wziąść odpowiednie mapy

 

co do uranu równiez wystarczy poczytać opracowania naukowe więc nie ma się co wymadrzać publicznie bo to przynosi odwrotny efekt

nawet Putin gdy odchodził ze stanowiska podpisał kontrakt z Australią na dostawy uranu dla Rosji!

 

wegla w Polsce przy tradycyjnym fedrowaniu i wydobyciu jakie jest obecnie mamy:

kamiennego na 230-250 lat, brunatnego na 500lat

 

przy wydobyciu metodą zgazowania w zlożu za pomoca malych rekatorow jądrowych wielkości szafy jako żrodla ciepła mamy wegla kamiennego na 500lat przy obecnych rozpoznanych na 100% zasobach

 

 

dodam że obecnie, tak bardzo jakoby ekologiczne Niemcy, mają emisje co2 liczoną na mieszkańca dwukrotnie większą niż w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja tylko ze wegiel bedzie drozal az zrowna sie z gazem czy olejem .Polityka rzadu zalecenia uni i tak sie stanie .

wiatraki w okolicach konina sa i sie kreca caly czas nie widzialem zeby jakis mial strefe ciszy za duzy wiatr jest o wiele gorszy dla nich.

Tani prad wiesz co by to bylo a budzet z czego zyje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiatraki w okolicach konina sa i sie kreca caly czas nie widzialem zeby jakis mial strefe ciszy za duzy wiatr jest o wiele gorszy dla nich.
nie rozumie sformuowania "Polska to kraj ciszy" jesli chodzi o wiatry do napędu turbin

powtorze jeszcze raz:

energia wiatrowa to jest totalny idiotyzm-Polska to kraj strefy ciszy, wystarczy wziąść odpowiednie mapy

 

jeden ze znajomych, bedący "w temacie" przekonywał mnie że nawet gdy taka turbina pracuje w optymalnych warunkach gdzieś w Holandii to za swojego zywota technicznego nie zaoszczedzi sie dzięki jej pracy tyle CO2, co zuzyto go na jej wyprodukowanie

 

wegiel bedzie drozal az zrowna sie z gazem czy olejem

najpierw zabraknie gazu i ropy a za pare wieków za nimi wegla, wiec co będzie drożeć najbardziej?

zawsze ogrzewaniem weglem będzie tańsze niż gazem, nie ma na to siły

gaz, wegiel czy ropa są tak samo nieekologicznymi paliwami, wiec gdyby dołozyli akcyze na nie, to będzie ona w takiej samej wysokości na wszystkie i dalej wegiel będzie najtańszy

 

jeśli najpierw zabraknie, po kolei:

gazu, uranu, ropy a na końcu węgla

oraz "na samym końcu" biomasy oraz energii geotermalnej,

to co będzie w dluzszej perspektywie najtańsze i najbardziej przyszlosciowe?

 

w Polsce podstawą był, jest i będzie wegiel a zmieni sie tylko sposób jego wydobycia (będzie zgazowywany w zlożu)

na drugim miejscu bedzie geotermia

a na trzecim szeroko rozumiana biomasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia wzmianka i koncze dyskusje prowadzaca do nikad.

CO z tego ze jet wegiel w Polsce ,jak go sie nie wydobywa zamyka kopalnie.

WIEsz ze wegla nie mozna kupic i ze auta czekaja w kolejce na zaladunek,ze przez to drozeje coraz bardziej ,ze czesi eksploatuja nasze kopalnie i ze sprowadzamy go z ukrainy .

Zostal tez zamowiony z kanady i usa elektrocieplownie chca sie zabezpieczyc na wypadek ze zabraknie a wtedy straty bylyby bardzo duze pieca nie mozna wygasic z dnia na dzien to pewnie wiesz.

Probuje tylko powiedziec ze polityka naszego rzadu sklania sie do zamkniecia kopalni bo ma w tym interes .

I jak nam zagraja bedziemy miec takie piece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malo do rzeczy ma że zamyka się kopalnie

i co z tego?

czy ten wegiel utleni sie?

 

im mniej go wydobywamy tym na dluzej go wystarczy

 

dpdatkowo

sprzedawac wegiel po 100 USD za tone (cena wraz z dowozem do Rotterdamu) to czysta glupota, więc nie dziwne że ogranicza się wydobycie

 

a cena wegla na rynku jest dostosowywana do ceny gazu i oleju opalowego tak by zawsze bardziej oplacalo się palic nim niż gazem czy olejem-tak się maksymalizuje zyski co jest działaniem prawidlowym

 

limity wydobycia natomiast ustala od góry rząd corocznie

 

zawsze było, jest i bedzie że wegiel bedzie tańszy w ogrzewaniu niż gaz lub olej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam taki kociołek i całkowicie mi wystarcza. Cały dom ma 220mkw ale jeszcze nie cały jest skończony. Mieszkam na 140mkw. Budynek stary, poniemiecki. Kociołek pobiera 12kW bo na tyle były wyliczenia. Zdjęcie piecyka

W układzie są jeszcze solary. Wszystko podłączone do bufora 1000 litrów. Dodam jeszcze certyfikat i pierwszą stronę DTR.

U mnie chodzi ponad rok i nie narzekam a wypowiedzi że to złe i bzdury kwituję uśmiechem bo na ten temat może rozmawiać ktoś kto to ma lub rozmawiał osobiście z kimś kto to ma, oglądając i dotykając. BO FAKTYCZNIE TO JEST CIEKAWE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie spoko : omawiane urządzenie jest jak mniemam tzw "generatorem wirowym" czyli rodzajem pompy wodnej napędzanej silnikiem elektrycznym gdzie w założeniu woda 'wiruje tak szybko" - że jej cząsteczki ocierając się o siebie rozgrzewają się.............. niby zrozumiałe i "logiczne" - baaa : w "necie" mozna znaleźć nawet kompletne schematy działania a nawet plany konstrukcyjne z wymiarami poszczególnych części.

Wszystko jest fajne i jak już pisałem "logiczne" ale dla laika nie znającego podstawowych praw fizyki .

Ja sie osobiście grzecznie zapytam tylko skąd się bierze ekwiwalentna energia do napędu cząsteczek wody ( tak szybkiego) że ocierając o siebie rozgrzewają się tak silnie iż bilans ogólny urzadzenia jest wysoce dodatni.........??????????????????????????????????

 

Jako urodzony eksperymentator zapraszam dystrybutorów onych urządzeń do prób "poligonowych' w mojej instalacji grzewczej - mało tego jeżeli udowodnicie mi że faktycznie urządzenie ma taką sprawność jak opisujecie to zapłacę wam za nie 3x więcej jak wynosi cena ofertowa- i jeszcze będę was chwalił po wszystkich odpustach(czytaj konferencjach energetycznych w których uczestniczę).*

 

 

*) mam świadomość że w historii nauki było wiele przypadków sekowania wybitnych osobistości (np. Kopernik , Leonardo da Vinci, i in.)- wszak wszyscy codziennie widzimy iż to słońce krąży w okół ziemi a nie na odwrót.......................

:o :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki kociołek i całkowicie mi wystarcza. Cały dom ma 220mkw ale jeszcze nie cały jest skończony. Mieszkam na 140mkw. Budynek stary, poniemiecki. Kociołek pobiera 12kW bo na tyle były wyliczenia. Zdjęcie piecyka

W układzie są jeszcze solary. Wszystko podłączone do bufora 1000 litrów. Dodam jeszcze certyfikat i pierwszą stronę DTR.

U mnie chodzi ponad rok i nie narzekam a wypowiedzi że to złe i bzdury kwituję uśmiechem bo na ten temat może rozmawiać ktoś kto to ma lub rozmawiał osobiście z kimś kto to ma, oglądając i dotykając. BO FAKTYCZNIE TO JEST CIEKAWE.

Ile płacisz miesiecznie za prąd w sezonie grzewczym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie jednak wydzielić część dyskusji.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=1865

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i troszeczke sie namieszało - bo dyskusja dotyczy dwóch różnych urzadzeń.......

1. - pierwsze to to ruskie ustrojstwo wygladajace na perypetum mobile.

2. - drugie to zwykły kociołek elektrodowy - najprawdopodobniej działający najprościej mówiąc na zasadzie "buzały" chociaz nie koniecznie bo elektroliza zaśmieca medium grzewcze - pewnikiem ustrojstwo per saldo grzeje oporowo poprzez odpowiednio dobrane elektrody..........

 

Co do ruskiego wynalazku już się wypowiadałem i oczekiwał bym na propozycje dystrybutorów.

Do drugiego kociołka powiem tak : żadna rewelacja - bez wzgledu na zasade działania - ciepła z niego wiecej nie ma ponad ogólnie znane zasady dotyczące prądu,mocy ,energii. Czy ogrzewanie tym budynku ma sens - zależy to tylko od własciciela i grubosci jego portfela...........

Swoją drogą dobrze było by zaktualizować wyliczenia kosztów ogrzewania przy obecnych cenach paliw i energii elektrycznej - pewnikiem bedą jakieś przetasowania . Jak znajdę chwilkę czasu to sie zabawie w rachowanie.

PS Dzękuję Kol. Marcinowi za interwencję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i trochę rachunków :

jeżeli Kol. "zbigmaz" grzeje w tej chwili 140m2 "kociołkiem" elektrycznym 12kW to srednie zapotrzebowanie na jeden m2 budynku wychodzi : 12000W/140m2 = 85,71 W/m2 - co jest wartością normalną w budownictwie starego typu ( własciciel nic nie wspomina o termomodernizacji- ale wartość ta jest bardzo prawdopodobna dla budynku nieocieplonego).

Podejrzewam ,że kociołek chodzi na okrągło w sezonie zimowym stad zapotrzebowanie energetyczne dobowe wyniesie : 24 x 12 = 288 kWh

miesięczne : 288x 30,41(dni w śred. mieś.) = 8758kWh

a za sezon " 8758 x 6 (miesiecy)* = 52548 kWh

 

biorąc pod uwagę aktualne ceny energii koszt wyniesie:

dobowo : 288kWh x 0,426 zł/kWh** = 122,69 zł/dobę

miesiecznie : 122,69 zł x 30,41 dnia = 3730,94 zł

za sezon: 3730,94 x 6 = 22385,65zł.........................

Ponieważ budynek wykazuje się znaczną pojemnoscią cieplną pewnikiem Własciciel grzeje przede wszystkim w taryfie nocnej co nieco może ograniczyć koszty ( w przybliżeniu o 1/3)

Poza tym jest jeszcze coś takiego jak komfort cieplny obiektu - dla jednych komfort to 22*C - a dla innych 19 - czy też 16*C................ znam też takich co "modyfikowali" termometry domowe coby wskazywały 20*C przy faktycznych 16...... :P( dlatego też na badania energetyczne budynków chodzę z własnymi termometrami :P ) Nie muszę przypominać chyba ,że dobowe zapotrzebowanie energii w budynku jest wprost proporcjonalne do utrzymywanego komfortu cieplnego.

 

Znam też takich co płacą jeszcze więcej i uwazają że jest "git" bo to rocznie tylko pół pensji...... ;)

 

Może Kol "zbigmaz" podzielił by się informacją jakie ma zużycie energii ???

 

*) - przyjąłem do obliczeń okres grzewczy tylko 6 miesięcy choć wiadomo że grzeje się faktycznie znacznie dłużej lecz w części nie pełną mocą.

**)- cena energii brutto bez opłaty dystrybucyjnej i abonamentowej na dzień 2008.11.19 ZEORK SA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.