Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co I Cwu


tomeck

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj również borykam się z takim problemem jak ty robiąc obejście pompy niby grawitacja czy zawór kulowy odcinający , czy ZAWÓR ZWROTNY KLAPOWY ,jedni polecają klapowy a inni inny jak już pewnie zauważyłeś i było poruszane na forum , a czy nie lepiej aby ta pompa pracowała w pionie a nie poziomie , również podoba się mi ten schemat , ale ja montuję pionowy C.W.U I mam podobny wspomniany problem , puki co poczytałem i większość instaluje pompy w pionie co oczywiście sam popieram ,co daje nie zapowietrzanie się układu .

co do ocynku to moje skromne zdanie również gdzieś czytałem nawet na tym forum nie jestem pewien jw jakim tytule jest opisany ale odradzają , zaś za czarnym są bardziej :)

pewnie się jeszcze ktoś wypowie i będziesz miał bardziej rozeznaną sytuację

pozdrawiam i nie zapomnij o fotach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

puki co poczytałem i większość instaluje pompy w pionie co oczywiście sam popieram ,co daje nie zapowietrzanie się układu .

Jakie to ma znaczenie?

Pompę i tak trzeba odpowietrzyć jej własnym pokrętłem.

A powietrze pójdzie w jedną lub drugą stronę.

Jak masz pionowo pompę, to powietrze pójdzie do góry i gdzieś tam się w końcu zatrzyma czyli zapowietrzy - trzeba odpowietrznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj również borykam się z takim problemem jak ty robiąc obejście pompy niby grawitacja czy zawór kulowy odcinający , czy ZAWÓR ZWROTNY KLAPOWY ,jedni polecają klapowy a inni inny

Jak są 2 pompy w układzie (c.o. i cwu) to nie ma sensu robić obejścia grawitacyjnego.

Uruchomiona pompa c.o. i tak na grawitację cwu nie pozwoli.

Robi się po prostu pompę a za nią ZZ i tyle.

Zawory kulowe odcinające po obu stronach pompy oraz filtra są w innym celu - żeby bez spuszczania wody dało się wyczyścić filtr lub wymienić pompę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to ma znaczenie?

Pompę i tak trzeba odpowietrzyć jej własnym pokrętłem.

A powietrze pójdzie w jedną lub drugą stronę.

Jak masz pionowo pompę, to powietrze pójdzie do góry i gdzieś tam się w końcu zatrzyma czyli zapowietrzy - trzeba odpowietrznik.

jeśli pójdzie w górę wyląduje w NW I po sprawie

a jeśli pójdzie prosto to pewnie gdzieś przy zbiorniku cwu trzeba odpowietrznik montować .jak kolega na schemacie zaznaczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli instalacja będzie działać na grawitacji (odpowiednie przekroje, spadki itp), to można zrobić to obejście z zaworem róznicowym, bądż klapowym.

Mało kto robi już w ten sposób instalację, bo musi ona spełniać rygor grawitacji. Skoro już by grawitacyjna była to po co pompy - to jest niekonsekwencja.

Skoro działa grawitacyjnie to trzeba jej uzywać na grawitacji cały czas a nie tracić prąd!

 

Awaria pompy - wymienić na nową za 100 zł

Latem cwu się nie opłaca grzać kotłem - ot co.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Latem cwu się nie opłaca grzać kotłem - ot co.

 

Pozdrawiam.

 

Więc zostać przy ogrzewaniu cwu elektrycznie ?

jak długo taki piec powinien pracować latem aby zagrzał wodę w zbiorniku c.w.u i uzyskał żądaną temp. na kąpiel 3 osób jak u kolegi.120 l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo - wystarczy na czas tych kąpieli.

Codzienne rozpalanie jest uciążliwe i w dodatku szybciej zużywa kocioł, poza tym moze się okazać, że w ciągu dnia braknie ciepłej wody i też fajnie nie jest.

Już lepiej mieć cały czas rozpalone i tylko dokładać opał, ale to wyjdzie tak jak prądem (chyba, że jesteś wybitnym znawcą tematu ogrzewania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awaria pompy - wymienić na nową za 100 zł

Drogo za tą wymiane :D

Chyba, że z materiałem...

 

Teraz poważnie.

Jeżeli ostatni schemat jest aktualny, to odpowietrzenie naczynia nie powinno znajdować się na rurze bezpieczeństwa, tylko przelewowej.

 

Układ grawitacyjnie pociągnie wyłącznie boiler i rozumiem o to idzie "bój". Osobiście jako obejście grawitacyjne zastosowałbym zwykły zawór odcinający. Trzeba sobie zadać pytanie (vernal już chyba zadał) pompa czy grawitacja?

4D "w połowie" też działa na grawitacji, by powrót dogrzewać. Zakładanie na obejście CWU ZR, ZZ lub klapowego, to zaproszenie do obiegu grawitacji przez boiler a nie mały obieg i z dogrzania powrotu może nic nie wyjść.

 

I jeszcze jedno. Najtaniej grzać słonkiem. Wystarczy wstać gdzieś o 4.00, wytargać wanne na podwórko (byle nie do cienia, to bardzo istotne) i już w okolicach wieczornej kąpieli gotowe! Nie wolno zapomnieć o nalaniu wody! Tym sposobem 4 osobowa rodzina może za zupełną darmoche brać kąpiel, tyle że w czterodniowym systemie cyklicznym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KimineroUważam że, ostatnia sugestia jet bardzo nie na miejscu ,bo chyba większość na tym forum chce, aby instalacje pracowały dobrze ,tanio,oszczędnie.

Jaka jest różnica w odpowietrzeniu naczynia rurą bezpieczeństwa a rurą przelewową/.

Edytowane przez tomeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KimineroUważam że, ostatnia sugestia jet bardzo nie na miejscu ,bo chyba większość na tym forum chce, aby instalacje pracowały dobrze ,tanio,oszczędnie.

Akapit nie ten? :blink:

Nie obiecuję poprawy. Już się z tym chorym poczuciem humoru urodziłem niestety...

 

A jakieś uwagi do reszty sugestii? Osobiście jako instalatorowi najbardziej zależy mi na tym, aby instalacje pracowały dobrze.

 

Jeśli mój żart cię uraził, to przepraszam.

 

Pozdrawiam, kiminero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.