Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Atmos Dc50S, Smoli, Dusi Ciąg Komina


szyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

 

Zmagam się z problemem pieca ATMOS dc50S (50kw). Mój problem polega na tym, iż paląc od dwóch lat w owym piecu, wydzielają sie bardzo duże ilośći smoły, praktycznie leje się woda i smoła z przewodu kominowego. Piec jest podłączony niestety do rury kwasoodpornej fi14cm, wcześniej był też podłączany do rury kamionkowej o fi 15cm, tj jeśli nam zatyka w jednej to staramy się przekladac do następenej i tak w kólko... Ciężko sie jest z tym dogadać, stramy sie piec rozgrzewac, żeby miał temeperature, mimo to smoła i tak się wydziela.

W piecu staramy sie w miare palic drewnem suchym(sezonowanym około roku pod zadaszeniem), mimo to nic nie daje, piec jakby nie mógł wejść na obroty żeby wydusił z siebie temperature. Zdecydowaliśmy sie na taki piec ponieważ dom ma powierzchnie powyzej 300m/kw, ale narazie połowa jeszcze nie jest ogrzewana. Prosiłbym o jakieś fachowe rady, doradztwo, sposob palenia, poniewaz ciężko sie mamy z tym dogadac, a komin trzeba czyścić co tydzień. W razie potrzeby jestem w stanie przesłać zdjęcia wykonania i przyłącza pieca.

 

 

pozdrawiam! Łukasz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem specjalistą od atmosów, ale na moje oko sytuacja wygląda tak, że zmuszasz kocioł 50KW do pracy z mocą 5 kW i dziwisz się, że skutek jest marny.

 

DC 50s ma zakres pracy od 35 do 48 kW, nawet DC 18s od 14 do 20 kW był by na ten dom za duży i wymagał by bufora, do odebrania nadmiaru ciepła.

Po za tym nie napisałeś nawet czy ten wasz dom jest w jakimkolwiek stopniu ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogółem dom wraz z garażami ma 450m2, narazie ogrzewamy tylko i wyłącznie 1 piętro, kiedyś zapewne będzie ogrzewane 2 piętro i garaże co da w sumie te 450m2, więc dlatego taki piec. Ale problem tkwi w tym że tym piecem jest ciężko wygrzać to jedno piętro. Budynek jest ocieplony, styropianem 10cm. Poprostu nie wiem czy piec nie może wydolić w co watpię, bo ma swoją moc, ale poprostu nie daje rady, poniewaz w domu nie ma odpowiedniej temperatury, przy dokładaniu opału dymi się, z komina się smoli. Jest ciężko utrzymać temp pokojową, zakładam piec 4-5 razy dziennie, pali sie non stop, mimo tego nie uzyskuje wyników należytych, drzewo tak jak pisałem sezonowane,( głównie miękkie świerk sosna). NIe wiem czy problem tkwi w średnicy komina, czy w sposbie palenia, czy w ogóle w schemacie podłączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z całą pewnością komin fi 140 mm nie jest do niego odpowiedni. Kocioł potrzebuje 25Pa ciągu, ja mam fi 130, który w mroźne bezwietrzne dni z temp spalin 120C daje ok 14-16 Pa. W okolicy 0C jest tylko 10 Pa. 25 Pa wyciąga w dość wietrzna pogodę, choć w porywach nawet do 50-60 Pa wyskoczy.

Z drugiej strony kondensat i sadza szklista dodatkowo ograniczają ciąg i efekt jest jaki jest.

Nawet licząc jako bardzo słabe ocieplenie 0,8W/m2K, przy - 25C potrzebne było by ok 16,2 kW.

Moim zdaniem powinniście mieć komin 180-200mm i kocioł DC 18s z buforem, na cieplejsze okresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie można temu jakoś zaradzić? piec jest za mocny czy co? Jest drugi komin o fi 200mm, tylko trzeba by było się przebić z kotłowni rurą po skoskie do tego komina, który znajduje się około 2.5m od bieżącego. Czy dało by to coś? czy na tej odległości piec nie straciłby "ciągu" do komina? Chyba że jest jakieś inne prostsze rozwiązanie? Jak wgl piec utrzymać w temperaturze 90stC, może ma ktoś tu jakieś ciekawe rady odnośnie piecy ATMOS. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak koledzy pisali wcześniej Twój komin jest do tego kotła zbyt mały ( średnica) ale dziwię się, że mimo to kocioł nie jest w stanie nagrzać domu. Moim zdaniem masz coś nie tak z wentylatorem wyciągowym spalin, być może jego termostat jest źle ustawiony albo uszkodzony a może jest coś nie tak z samym silnikiem. Przy pracującym wentylatorze i tak cienkim wkładzie kominowym spaliny powinny być szybko wyrzucane ponad komin a sam wkład wygrzany do dużej temp. i smoły w nim być nie powinno. Sprawdź drożność wymiennika przed wentylatorem i czopuchem, zobacz czy nie jest przestawiona regulacja powietrza wtórnego. Sprawdź, czy sam wkład z kwasówki nie jest wychładzany przez jakieś lewe powietrze zasysane do przestrzeni między nim a kominem właściwym. Powodów może być mnóstwo, czasami banalnych ale jeśli masz możliwość podpięcia się pod wkład o średnicy 20 cm. to z pewnością trzeba będzie to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz ustawioną temperaturę na piecu ? :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze czy masz drożne kanały powietrza wtórnego :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zdemontuj kocioł 50 kW i odstaw go na bok, bo może się przydać gdy będziesz musiał ogrzewać cały dom łącznie z garażami. Prawdopodobnie i tak będzie miał za dużą moc.

2. Kup kocioł 16 - 18 kW i podłącz do komina fi 200 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak tam wygląda wymiennik i palnik, ale można by pobawić się w jakieś druciarstwo ze skracaniem czy przysłanianiem wymiennika, tak by na wyjściu uzyskać dobrze powyżej 100C temperaturę spalin, to samo z palnikiem, by zyskać jako taki płomień i jego dopalenie.

Na dłuższą metę, to tak jak prawi emuś i ja wcześniej.

Oraz przy okazji opierniczyć, tego kogoś kto taki kocioł doradził i zainstalował!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym piecu musi palić się z temperaturą 80-85 stopni i bezwzględnie bufor!! W innym przypadku bedzie to co masz obecnie, a i piecem się długo nie nacieszysz.

 

pozdrawiam

Jameess

Witam,

 

Najbardziej mi sie podoba pomysł jameessa.

Bo kociołek jest fajny i szkoda go wyrzucać. Zresztą producent zaleca bufor jak najbardziej.

Gdy jest bufor to kocioł ten będzie wspaniale działał nawet gdy będzie 50m do ogrzania.

 

Tylko najpierw trzeba jeszcze naprawić usterkę (instalacyjną).

Bo komin nie może być taki lichy - jak się w tym kotle rozpali a spaliny nie mają gdzie ujść, to musi się zdusić a jak się zdusi to dym nieunikniony, potem smoła itd. No i oczywiście mocy brak.

Należy pamiętać o tym, że wymagany przekrój komina jest zależny również od rodzaju opału. I tak się składa, że dla drewna musi on być większy niż dla np. węgla (dla tej samej mocy kotła).

Należy dowiedzieć się u producenta jaki ma być komin dla tego modelu, a potem po prostu tak zrobić.

Dopiero od tej chwili można będzie uznać, że kocioł został uruchomiony.

Na razie to są co najwyżej testy...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.