Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór I Grupa Bezpieczeństwa Kotła Stałopalnego


Rekomendowane odpowiedzi

Przy montażu kotła stałopalnego w układzie zamkniętym zaleca się - oprócz zastosowania urządzeń schładzających do odprowadzania nadmiaru ciepła i grupy bezpieczeństwa na naczyniu przeponowym - umieszczenie zaworu lub nawet dodatkowej grupy bezpieczeństwa na samym kotle.

Zastanawia mnie jednak przy tym kilka kwestii, a mianowicie:

 

1. Dlaczego zawór bezpieczeństwa zaleca się montować na zasilaniu (niektóre kotły mają nawet fabrycznie wspawane mufy pod ten zawór), a nie na powrocie? Przecież przy temperaturze powyżej 100 st. istnieje duże prawdopodobieństwo, że zawór zwyczajnie nie otworzy się, zwłaszcza jeśli będzie para. Jeśli działanie ZB jest ciśnieniowe, a wysokość temperatury wody może mieć wpływ na jego działanie, to czy nie lepiej byłoby go montować po prostu na powrocie, gdzie woda jest chłodniejsza?

2. Grupa bezpieczeństwa zawiera zawór, manometr / termomanometr i odpowietrznik. Jak prawidłowo montować ją na kotle - czy bezpośrednio u wyjścia zasilania czy w dalszej odległości, przed czy za zaworem różnicowym i pompą obiegową?

3. Kiedy właściwie odpowietrznik na kotle ma sens i w jakim miejscu najlepiej byłoby go zamontować? Czy tam gdzie są np. kształtki typu kolanka 90 st.?

4. Spotkałem się również z uniwersalnymi zaworami bezpieczeństwa można stosować zarówno w instalacjach wodnych c.o., jak i parowych? Czym się różnią od zwykłych ZB?

http://www.termen.com.pl/of_zb.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Zawór jest ciśnieniowy a nie temperaturowy więc temp. nie ma na niego wpływu. Montuje się go na zasilaniu aby właśnie ujście znalazła ew.para wodna i po spadku ciśnienia kocioł może pracować dalej, w przypadku montażu na powrocie po otwarciu wyzuci wodę i istnieje ryzyko nadmiernego opróżnienia instalacji.

 

Ad2. Grupę bezpieczeństwa zwykle montuje się przy naczyniu przeponowym i za pompą aby nie zasysała powietrza. W układach zamkniętych odpowietrzniki montuje się w najwyższych punktach instalacji i za tzw. syfonami aby umożliwić odpowietrzenie. Jeżeli instalacja z kotłem na paliwo stałe ma pracować w układzie ciśnieniowym to kocioł musi mieć co najmniej dwa zabezpieczenia jedno temperaturowe np wężownica lub zawór schładzający i ciśnieniowe czyli ZB nie większy niż dopuszczalny przez producenta kotła (czyli w praktyce 1,5 bar dla kotła stalowego i 2,5 bar dla kotła żeliwnego)

 

 

 

 

Ale to tylko moje zdanie a instalatorem nie jestem ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Zawór jest ciśnieniowy a nie temperaturowy więc temp. nie ma na niego wpływu. Montuje się go na zasilaniu aby właśnie ujście znalazła ew.para wodna i po spadku ciśnienia kocioł może pracować dalej, w przypadku montażu na powrocie po otwarciu wyzuci wodę i istnieje ryzyko nadmiernego opróżnienia instalacji.

 

OK, ale z tą temperaturą to różnie bywa. Słyszałem o wielu przypadkach, gdy ZB zawiódł właśnie w sytuacji, gdy wystąpiła para. Stąd też pytałem o parowe zawory bezpieczeństwa.

 

Ad2. Grupę bezpieczeństwa zwykle montuje się przy naczyniu przeponowym i za pompą aby nie zasysała powietrza. W układach zamkniętych odpowietrzniki montuje się w najwyższych punktach instalacji i za tzw. syfonami aby umożliwić odpowietrzenie.

 

Grupa bezpieczeństwa zawiera odpowietrznik, a naczynie przeponowe jest zwykle na powrocie. Czy w tej sytuacji naczynie i GB powinna być umiejscowione od strony ssawnej czy tłoczącej pompy? Mam na myśli sytuację, kiedy pompa też jest na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.