Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Wyregulować Grzejniki, Cześć Prawie Nie Grzeje


arczi10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanko odnośnie grzejników, na budynku jest dość sporo 45szt - typowe grzejniki montowane na ścianie. Grzejniki wiszą na 3 kondygnacjach budynku

Problem polega na tym że:

1. jeśli we wszystkich grzejnikach rozkręce dolną śrubę imbusową w zaworze prawie do końca (ten na wyjściu z grzejnika) i u góry (wejście do grzejnika) głowica-termostat też będzie na max (7) to dalsze grzejniki prawie w ogóle nie grzeją (głównie nie grzeją ostatnie grzejniki na każdym z pięter, nawet na parterze gdzie piec to też ostatnie 2 grzejniki słabo grzeją), myśle że za duży przepływ jest przez grzejniki początkowe te pierwsze od pieca - te są gorące taj jak powinny być

2. jeśli poskręcam te dolne zawory wyjściowe z grzejników na zasadzie takiej że chodze, podkręcam i sprawdzam do jakiej wysokości jest grzejnik ciepły, czyli pierwsze grzejniki od pieca są najbardziej skręcone (odkręcenie to praktycznie pół obrotu imbusa), a czym dalej to bardziej rozkręcone, te ostatnie to na maksa, dodam że zawór rozkręcony to z 5 pełnych obrotów.

 

Nie wiem czemu ale moje zawory termostatyczne te co są na wejściu do grzejnika pod głowicą nie mają możliwości wstępnych nastaw, żadnych pokręteł, pisze na nich circo, chyba jakaś tania wersja

 

Nie mogę regulować tylko górnym zaworem - termostatem, ponieważ jak parę dni nie jest grzane to jak włącze wszystkie grzejniki od razu (jest taka potrzeba) to niestety ale ogrzewają tylko te pierwsze od pieca a inne pomieszczenia nie są podgrzewane lub są bardzo słabiutko

 

co zrobić, bo już z tym kombinuje pare sezonów grzewczych, lece na punkcie 2, ale teraz jak przymroziło i miałem wystudzone pomieszczenia to grzejąc tylko po połowie grzejnika to bardzo długo trzeba do ogrzania pomieszczenia

 

piec jest dosc spory, vailant 48kw, nie wiem czy pompka nie za mała grundfos ups 25/40 -4 metry podnoszenia , ale jeśli pompa była by za słaba to piec powinien się czesto wyłączać ponieważ pompa nie nadąża, czy dobrze rozumiem ?

Trzy dni temu zmieniłem pompkę na wilo 25/70 - 7 metrów podnoszenia, ale zbytnio nie pomogło, chociaż troszkę na pewno.

Po wymianie pompki mogłem lekko rozkręcić grzejniki te pierwsze co były do połowy ciepłe, są prawie całe ciepłe ale te ostatnie na każdym z pięter to nadal są zimnawe.

Wczoraj zrobiłem ponownie odpowietrzanie wszystkich grzejników na takiej zasadzie:

wyłączam piec i pompke, w każdym z grzejników zakręcam głowice termostatyczną i odkręcam odpowietrznik, w żadnym z grzejników nie poszło powietrze, czyli jest ok

 

co koledzy możecie mi doradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co na to fachowcy?

 

Skoro grzejniki słabo grzeją a przepływy i przekroje są OK, to musisz mieć zimny powrót do kotła. To z kolei powinno oznaczać ciągłą pracę kotła lub króciutkie przestoje.

Może moc kotła nie styka?

Może masz priorytet ochrony powrotu i zabiera on przepływ grzejnikowy?

Może przepływ zabiera zasobnik CWU?

Może zwyczajnie pomieszczenia dogrzane i termostaty spowalniają przepływ?

 

48 grzejników i 3 kondygnacje. Jak to jest rozdzielone? Są jakieś regulacje podpionowe? Może lepiej spisałby się system kilku pomp?

 

Napisz też jaki to układ, trójnikowy, rozdzielaczowy, mieszany. Z czego ta instalacja i skąd pewność o prawidłowości przekrojów? O kontroli filtrów pamiętasz?

 

Dużo pytań. Niektóre banalne, ale odpowiedź może zaoszczędzić czas.

Poglądowy schemat też nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.